Skóra szyi jest cienka i delikatna. Z wiekiem wiotkość skóry szyi zwiększa się, pojawiają się zmarszczki. Lekko obwisła, luźna skóra na szyi jest efektem utraty elastyczności i zmian w głębszych strukturach skóry. Tzw. indycza skóra może zostać usunięta dzięki zabiegowi jakim jest plastyka szyi.
Skóra szyi posiada mało włókien elastyny i kolagenu, które odpowiadają za jej sprężystość. Ponadto jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że nie jest dostatecznie natłuszczona i szybko staje się sucha i szorstka. Dlatego też prawidłowa pielęgnacja skóry szyi jest bardzo istotna i nie powinniśmy jej zaniedbywać.
Dowiedz się więcej na temat tego jak prawidłowo pielęgnować skórę szyi:
Plastyka szyi – lifting szyi
Obwisła skóra szyi, powstała na skutek utraty elastyczności związanej z wiekiem bądź nagłym schudnięciem, może być przyczyną kompleksów. Jest również mało estetyczna i może dodatkowo postarzać. Sposobem na pozbycie się problemu jakim jest obwisła skóry szyi jest zabieg chirurgii estetycznej – plastyka szyi, znany również jako lifting szyi.
Masz problem z obwisłą skórą twarzy po odchudzaniu? Koniecznie przeczytaj:
Plastyka szyi – jak wygląda zabieg
Lifting szyi, czyli podciągniecie skóry szyi, to zabieg mający na celu zlikwidowanie nadmiaru wiszącej skóry. Lekarz chirurg po oddzieleniu odpowiedniej ilości skóry od podłoża, ściąga ją do środka i ku górze, a nadmiar odcina. Pozwala to na wygładzenie zarysu samej szyi, ale nie zmienia wyglądu podbródka i innych części twarzy.
Bardzo często przy okazji zabiegu lifting szyi, chirurg plastyk pozbywa się także nadmiaru tkanki tłuszczowej. Chirurg wykonuje wtedy niewielkie nacięcie w podbródku i przez nie usuwa tkankę tłuszczową. Nacięcie zostaje później zszyte i zabandażowane. Wykonanie nacięcia w naturalnych fałdach skóry w okolicy podżuchwowej powoduje, że z czasem blizna ta jest praktycznie niezauważalna.
Dzięki zabiegowi plastyka szyi u pacjentki znikają widoczne wcześniej zmarszczki oraz obwisłe fałdy skóry. Szyja zyskuje świeży i odmłodzony wygląd.
Plastyka szyi – przygotowanie do zabiegu
Przed przeprowadzeniem zabiegu plastyka szyi pacjent musi wykonać wszystkie badania zlecone przez lekarza (w tym m.in. badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi, morfologia i grupa krwi, – EKG).
Ponadto 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po zabiegu bezwzględnie należy przestrzegać zakazu palenia tytoniu. Nie wolno również przyjmować leków zaburzających krzepliwość krwi. Przed przeprowadzeniem zabiegu plastyka szyi pacjent powinien być zdrowy, bez żadnych infekcji i stanów zapalnych.
Lifting szyi – czas trwania zabiegu
Czas trwania zabiegu plastyka szyi to około 2 godziny, zależy, również od tego czy zabieg jest połączony z innym zabiegiem. Jeżeli podczas zabiegu przeprowadzane jest również odessanie tłuszczu, może on trwać do 4 godzin. Zabieg plastyka szyi przeprowadzany jest z reguły w znieczuleniu ogólnym. Pobyt w klinice trwa 1 dobę, a absencja około 14 dni.
Lifting szyi – zalecenia po zabiegu
Opatrunek po zabiegu lifting szyi jest usuwany po około 10 dniach. Należy unikać wysiłku i gwałtownych ruchów przez około 2 tygodnie. Przez co najmniej 3 tygodnie po zabiegu nie można uprawiać sportu. Większość pacjentów wraca do pracy po 10-14 dniach.
Plastyka szyi – efekty zabiegu
Pierwsze efekty zabiegu plastyka szyi są widoczne po około 2 tygodniach, całkowity efekt widać po miesiącu.
Plastyka szyi – możliwe powikłania
Po zabiegu lifting szyi pojawia się opuchlizna szyi i sińce, które są naturalne dla większości operacji plastycznych. Zdarza się, że pacjentka może odczuwać mrowienie, pieczenie lub ciągniecie, jak również drętwienie, ale należy podkreślić, że jest to również normalne zjawisko. Może pojawić się także na kilka dni po operacji ból pleców, który uniemożliwia wyprostowanie się.
W przypadku ewentualnych niepokojących symptomów, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg chirurgiczny.
Pamiętaj!
Bardzo ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnej kliniki, upewnić się czy lekarz, do którego się zgłosiłaś posiada specjalizację z chirurgii plastycznej i specjalizuje się w zabiegu, który będzie
Plastyka szyi – przeciwwskazania
Główne przeciwwskazania do przeprowadzenie zabiegu plastyka szyi należą:
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- choroby serca,
- ropne zapalenie skóry twarzy,
- niedokrwistość.
Przeczytaj nasze porady Jak uzyskać efekt ładnego podbródka bez skalpela, w których podajemy przykłady ćwiczeń i zabiegów medycyny estetycznej.
Dodaj komentarz