Jak uniknąć powikłań po zabiegu kwasem hialuronowym?

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego już od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Przemawia za nimi możliwość uzyskania szybkiego i satysfakcjonującego efektu oraz bezpieczeństwo. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ryzyko wystąpienia powikłań istnieje zawsze. Czy jesteśmy w stanie je zminimalizować? Oczywiście. Wystarczy tylko pamiętać o 4 najważniejszych sprawach.

Nie kieruj się wyłącznie ceną zabiegu

Rozwój i wzrost popularności medycyny estetycznej sprawił, że gabinety możemy spotkać niemal na każdym kroku. Tak liczna konkurencja przekłada się czasami na obniżanie cen zabiegów, co wbrew pozorom nie zawsze musi być czymś dobrym.

Niższa cena niestety często wiąże się z mniejszymi umiejętnościami osoby wykonującej zabieg i gorszej jakości preparatem. Coraz częściej spotykam się z powikłaniami po zabiegach medycyny estetycznej wykonywanych przez osoby nieposiadające stosownej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii czy immunologii skóry, nie mówiąc o zasadach aseptyki. Osoby te nie mają pojęcia jak radzić sobie z powikłaniami i pacjent zostaje pozostawiony sam sobie z problemem – mówi dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak.

Dla większości pacjentów cena zawsze pozostanie jednym z kryteriów wyboru, ale niech nie będzie najważniejsza. Postaw przede wszystkim na doświadczonego lekarza z wieloletnią praktyką. Popytaj wśród koleżanek i znajomych – może mają do polecenia sprawdzonego specjalistę (to jeden z najlepszych sposobów poszukiwań). Profesjonalizm lekarza możesz ocenić też podczas konsultacji. Ważne jest, aby zebrał dokładny i rzetelny wywiad oraz umiał jasno odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. Jeśli po pierwszej wizycie nie nabierzesz zaufania do specjalisty, poszukaj dalej.

Przygotuj się do wizyty

Czy wiedziałaś, że infekcje zębowe są częstą przyczyną powikłań infekcyjnych po podaniu wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego czy hydroksyapatytu wapnia? Zapewne nie, ponieważ wiedza ta nie jest po prostu powszechna. Właśnie dlatego lekarz powinien poinformować o wszystkich mniej lub bardziej oczywistych sprawach i w razie potrzeby zlecić dodatkowe badania.

Szczegółowy wywiad jest kluczowym elementem kwalifikacji do zabiegu, gdyż istnieje szereg przeciwwskazań zarówno bezwzględnych, jak i względnych, które dyskwalifikują pacjenta z zabiegu z uwagi na ryzyko powikłań. Niezwykle istotne są przebyte wcześniej zabiegi, gdyż istnieją preparaty, których nie można łączyć z innymi bez względu na czas ich podania – dodaje dr Barańska-Rybak.

Poznaj stosowane preparaty

Wiedza na temat preparatów stosowanych podczas zabiegów jest również bardzo ważna. Niekoniecznie musisz samodzielnie zbierać informacje na ich temat – aspekty medyczne nie dla wszystkich są jasne. Lepszym rozwiązaniem jest rozmowa z doświadczonym lekarzem, który powinien dokładnie wyjaśnić, jaki wypełniacz chce zastosować i dlaczego jest to najlepszy wybór. Nie bój się zadawać pytań i sama określ, na jakim efekcie ci zależy. Z jakimi oczekiwaniami najczęściej zgłaszają się pacjentki?

Dla większości najważniejszy jest świeży i wypoczęty wygląd z zachowaniem naturalnych rysów twarzy. Aktualnie na rynku dostępne są wyśmienite, wysokiej jakości preparaty pozwalające na uzyskanie takiego efektu – Teosyal RHA. Przy ich wyborze kieruję się nie tylko efektywnością, ale przede wszystkim bezpieczeństwem, a także wynikami badań klinicznych oraz publikacjami w renomowanych czasopismach naukowych – mówi dr Wioletta Barańska-Rybak.

Stosuj się do zaleceń lekarza

Wpływ na ograniczenie ryzyka wystąpienia powikłań ma nie tylko odpowiednie przygotowanie do zabiegu i rzetelny wywiad lekarski. Równie ważne jest późniejsze postępowanie pacjenta i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

Wśród podstawowych znajdzie się na pewno ograniczenie aktywności fizycznej, zakaz korzystania z sauny, zabiegów kosmetycznych 7-14 dni po zabiegu oraz zakaz leczenia kanałowego czy usuwania kamienia metodami zabiegowymi u stomatologa. Dobrze też unikać używek takich jak kawa, alkohol czy mocna herbata – wyjaśnia dr Barańska-Rybak.

Wskazówki te traktuj poważnie – stosowanie się do nich nie wymaga zbyt wiele wysiłku, ale zignorowanie ich grozi wystąpienie powikłań, których leczenie niekiedy bywa długotrwałe i bolesne.

 

Ekspert:

dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak – specjalista dermatolog-wenerolog, adiunkt w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizuje się w leczeniu chorób skóry zarówno u dorosłych, jak i dzieci oraz zabiegach z zakresu medycyny estetycznej zapewniających młody i piękny wygląd.

O marce

Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry. Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych. Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy – TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków. W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. www.newderm.pl

 

artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak rozpoznać czy skóra jest sucha, czy odwodniona?

Często słyszy się, że skóra odwodniona i skóra sucha to ten sam problem. Jednakże nie jest to prawdą. Jednym zdaniem można ująć to następująco: zaburzenia budowy płaszcza hydrolipidowego na powierzchni skóry powodują jej suchość, a zaburzenia w utrzymaniu prawidłowej ilości wody w naskórku powodują jej odwodnienie. Innymi słowy: skóra sucha, to skóra wymagająca natłuszczenia i nawilżenia, natomiast skóra odwodniona to taka, której brakuje nawilżenia. Czym charakteryzuje się skóra odwodniona i sucha? Jak powinno się je prawidłowo pielęgnować?

jaka jest różnica między skórą odwodnioną a suchą dermaestetic

Skóra odwodniona charakterystyka

Warto wiedzieć, że skóra zawiera około 20% całej wody znajdującej się w ludzkim organizmie (z czego ok. 70% jest w skórze właściwej, a w ostatnich warstwach naskórka już tylko 13%). W sytuacji, gdy z naskórka wyparowuje więcej wody niż dociera do niego z głębszych warstw skóry, mamy do czynienia z odwodnieniem skóry.

Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia powoduje, zakłócenia w jej funkcjonowaniu, m.in. degenerację struktur kolagenowych i elastynowych. Następstwem jest to, że skóra staje się cieńsza, delikatniejsza i szybciej mogą pojawiać się na niej zmarszczki. Każdy rodzaj skóry może ulec odwodnieniu, zarówno sucha jak i tłusta czy trądzikowa.

Objawy odwodnienia skóry to przede wszystkim pojawiające się uczuciem napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu.

Skóra odwodniona przyczyny

Odwodnienie skóry może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych należą niekorzystne warunki klimatyczne (bardzo suche powietrze, promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, wiatr, mróz, klimatyzacja), a także nieprawidłowa pielęgnacja.

Skóra odwodniona pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja (Główne błędy popełniane przy pielęgnacji skóry twarzy) bezpośrednio wpływa na stan naszej skóry. Bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia skóry poprzez np. używanie silnie odtłuszczających kosmetyków do mycia, toników z dużą zawartością alkoholu, nadużywania produktów wysuszających i matujących. Pamiętajmy, że żadna skóra nie lubi przesady.

W przypadku pielęgnacji skóry odwodnionej delikatnie usuwamy makijaż, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia naskórka. Najlepiej nie myć twarzy wodą, bowiem może ona dodatkowo wysuszać skórę, a stosować np. płyny micelarne (koniecznie przeczytaj: dlaczego warto używać płynu micelarnego). Codziennie powinniśmy stosować preparat nawilżający, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, przywrócić funkcjonowanie bariery ochronnej warstwy rogowej naskórka, a także zabezpieczyć skórę przed promieniami UV. Należy również codziennie stosować preparat z filtrem przeciwsłonecznym. Krem powinien zawierać np. kwas hialuronowy, kolagen, chitozan, PCA, sorbitol, glicerol, wazelinę, parafinę, kwasy tłuszczowe czy ceramidy.

Pamiętajmy również, że kosmetyk powinien być dostosowany do pory roku.  Przeczytaj również: Zmień krem do twarzy na jesień i zimę. Warto sięgnąć również po wodę termalną w sprayu i koniecznie wypijać około 2 litrów wody mineralnej.

Cera sucha charakterystyka

Cera sucha, to potoczne określenie skóry, która wytwarza mniej sebum niż potrzebuje. W efekcie w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony. Sucha cera charakteryzuje się tym, że jej posiadaczki często mają odczucie nieprzyjemnego, nadmiernego napięcia skóry. Po umyciu wodą jest wyraźnie wysuszona, ściągnięta, a także często piecze.

Skóra taka bywa spierzchnięta, szorstka, matowa, cienka, ma jasny kolor, widać na niej złuszczanie się naskórka, a także mogą być widoczne naczynia krwionośne. Co więcej jest ona niezbyt elastyczna i sprężysta. Sucha cera twarzy wykazuje tendencje do zmarszczek mimicznych, szczególnie wokół oczu, a także łatwo ulega podrażnieniom.

Cera sucha jaki krem

Kosmetyki dla suchej cery powinny nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Najlepiej wybierać specjalnie dedykowane nawilżająco-natłuszczające dermokosmetyki do cery suchej i koniecznie wybierać kremy z filtrem UVA i UVB. Gdy będziemy kupować kosmetyki dla cery suchej, powinniśmy sprawdzać czy posiadają substancje mające wpływ na uzupełnienie wody.

Czytając etykiety sprawdźmy zatem czy znajdują się na nich: sole mineralne, sole kwasu mlekowego, hydroksykwasy, hydrofilne aminokwasy, witaminy w szczególności witamina A i E, pantenol, ceramidy, kwas hialuronowy. Zaleca się również stosowanie peelingów enzymatycznych a nie ziarnistych, aby nie powodować dodatkowych podrażnień delikatnej skóry suchej.

Jeżeli jesteś posiadaczką cery suchej, zachęcamy Cię do przeczytania naszego poradnika: Cera sucha – pielęgnacja domowa i zabiegi kosmetyczne

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Co warto wiedzieć przed zabiegiem z laseroterapii?

Urządzenia do przeprowadzania zabiegów laserowych odgrywają znaczącą rolę w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Z roku na rok zyskują też na popularności. Czym jest laser? Co to jest laseroterapia? Jakie są wskazania do przeprowadzania zabiegów z wykorzystaniem lasera?

jak skutecznie usunąć wąsik dermaestetic

Co to jest laser?

Słowo LASER jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Laser to urządzenie, które wytwarza i wzmacnia wiązkę promieniowania elektromagnetycznego,  najczęściej światła. Promieniowanie to posiada znacznie większe natężenie niż konwencjonalne źródła światła.

Co to jest laseroterapia?

Laseroterapia jest nowoczesną i bezpieczną metodą stosowaną w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Laseroterapia polega na działaniu wiązką światła na określony obszar ciała tak, aby absorpcja (pochłanianie) promieniowania było skuteczne, a zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii wywoływała pożądany efekt terapeutyczny. W zależności od typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię możemy wykorzystywać do różnych celów. Laseroterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania różnych defektów skórnych.

Oddziaływanie wiązki lasera na skórę

Tkanki skórne zbudowane są z różnych substancji, które posiadają zdolność pochłaniania energii o różnej długości fali. Takie substancje nazywają się fotoakceptorami i należą do nich przede wszystkim: melanina, hemoglobina, białka i woda. Większość zabiegów z użyciem lasera bazuje na  zasadzie selektywnej termolizy. Polega ona na celowym wywołaniu urazu termicznego w  strukturze tkanki.

Lasery – zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące lasery to:

 • biostymulacja laserowa,
 • depilacja laserowa,
 • fotoodmładzanie i regeneracja skóry,
 • peeling laserowy,
 • usuwanie blizn,
 • laserowe usuwanie przebarwień, plam starczych,  zmian pigmentowych,
 • usuwanie rozstępów,
 • usuwanie tatuaży,
 • usuwanie zmarszczek,
 • usuwanie rozszerzonych porów,
 • laserowe zamykanie naczynek

Lasery w medycynie estetycznej – rodzaje

Na rynku dostępne jest wiele urządzeń emitujących promieniowanie. Lasery wykorzystywane w medycynie estetycznej można podzielić w zależności od typu źródła światła laserowego oraz rodzaju interakcji pomiędzy światłem a tkanką.

Elementem wytwarzającym promieniowanie laserowe może być:

 • gaz (np. w  laserach CO),
 • ciało stałe (np. laser neodymowo-yagowy NdYAG),
 • kryształ (np. laser rubinowy),
 • złącze półprzewodnikowe (lasery diodowe),
 • specjalny organiczny barwnik (dye laser).

Światło padające na tkankę może na nią oddziaływać poprzez bardzo różne mechanizmy, w zależności od współczynnika absorpcji chromatoforów występujących w danej tkance, trybu pracy lasera oraz gęstości mocy promieniowania padającego na cel. Wyróżnia się dwa tryby pracy lasera: pracę ciągłą oraz pracę impulsową. Natomiast w zależności od gęstości mocy lasery można podzielić na niskoenergetyczne oraz wysokoenergetyczne.

laserowa depilacja pach - co warto wiedzieć dermaestetic

Jaki laser najlepiej zastosować na dany problemy skórne?

W zależności od problemu skórnego i oczekiwań pacjenta, lekarz dobiera odpowiedni typ lasera.

Przykładowo do zamykania naczynek zaleca się stosowanie laserów KTP (potasowo-tytanowo-fosforanowy), Nd-Yag (neodymowo-yagowy), PDL (pulsacyjny laser barwnikowy), a także urządzeń IPL lub VPL. W przypadku zabiegów odmładzania skóry również stosuje się lasery ablacyjne, np. CO2 oraz Er – Yag lub nieablacyjne, m.in. lasery Nd-YAG i barwnikowe. Lasery diodowe, pracujące w technologii pulsacyjnej, dają bardzo dobre efekty w przypadku usuwania owłosienia. (Przeczytaj również: Nadmierne owłosienie: zaburzona gospodarka hormonalna a depilacja laserowa Nadmierne owłosienie: zaburzona gospodarka hormonalna a depilacja laserowa). Do usuwania tatuaży można stosować lasery ablacyjne, np. CO2 lub nieablacyjne np. laser Nd-YAG. (PicoSure – skutecznie usuwanie tatuaży, przebarwień i blizn!)

Czy pacjenci stosują się do zaleceń dotyczących rekonwalescencji?

Okres rekonwalescencji jest cechą indywidualną każdego pacjenta, zależy od rodzaju zastosowanego lasera i techniki zabiegowej. Zabiegi laserowe z naruszeniem ciągłości tkanek wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji oraz częstszej i wnikliwszej obserwacji pozabiegowej. Ważnym elementem laseroterapii jest dokładne poinformowanie pacjenta o postępowaniu pozabiegowym.

Czy po laseroterapii wymagane jest stosowanie specjalnych preparatów?

W zależności od zabiegu i powierzchni ciała bezpośrednio po zabiegu laserem może wystąpić delikatne zaczerwienienie lub podrażnienie, które ustępują po kilku godzinach, najpóźniej do 2-3 dni. Jest to prawidłowa reakcja skóry, świadcząca o dokładnie wykonanym zabiegu. W tym czasie nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, dezodorantów, itp. oraz korzystać z sauny, solarium, brać gorących kąpieli. W przypadku wystąpienia podrażnienia zaleca się stosowanie kremów i maści łagodzących np. krem Bepanten, Panthenol. Należy również pamiętać o blokerach promieni UV o maksymalnej ochronie SPF 50+ i stosować je nawet co kilka godzin.

Czas trwania laseroterapii

W zależności od zmian skórnych oraz efektów, które chcemy uzyskać z reguły konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów w określonych odstępach czasu, o czym powinien poinformować specjalista przeprowadzający zabieg. Zdarza się, że pacjentki np. po dwóch zabiegach nie widzą efektu i decydują się na przerwanie terapii.  Jeżeli zgłoszą się ponownie po przerwie np. 6 miesięcznej, terapię należy rozpocząć od nowa i wykonać pełną serię zabiegów).

Laseroterapia – przeciwwskazania

Przed poddaniu się zabiegowi, lekarz powinien zapoznać nas z listą przeciwwskazań do danego zabiegu. Do najczęstszych przeciwwskazań przy zabiegach wykonywanych z wykorzystaniem laserów należą:

 • choroby nowotworowe
 • ciąża
 • ciężkie infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze
 • fotoalergie
 • gruźlica
 • laktacja
 • młodzieńcza cukrzyca
 • nadczynność tarczycy
 • przyjmowanie leków fotouczulających
 • rozrusznik serca
 • skłonność do bliznowców
 • spożywanie większej ilości alkoholu 24 godziny przed zabiegiem
 • występowanie krwawień z przewodu pokarmowego
 • zmiany zapalne na skórze.

Może zainteresuje Cię również: Black Doll czyli laserowy peeling węglowy.

 

Źródła:

Kosmetologia Estetyczna, 1 (1), 2012, 60  Zastosowanie laserów w kosmetologii

OPM 12/2010 Zastosowanie laserów w medycynie kosmetycznej 

Zastosowanie laserów w dermatologii i kosmetologii 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana