W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrosła popularność zabiegów medycyny estetycznej. Wynika to między innymi z faktu, że są one alternatywą dla chirurgii plastycznej z uwagi na mniejszą inwazyjność oraz okres rekonwalescencji. Jednym z częściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej jest podawanie toksyny botulinowej w celu wygładzenia zmarszczek. Jakie są powikłania po botulinie? Jak uniknąć powikłań po zabiegu botoksu?
Botoks co to jest?
Botoks (botox) to nazwa handlowa toksyny botulinowej. Botulina (dowiedz się więcej na temat botoksu) jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.
Zobacz również: Plusy i minusy stosowania botoksu
Toksyna botulinowa działanie
Podczas tzw. zabiegów z botoksem podawane są preparaty toksyny botulinowej: Azzalure, Bocouture i Botox. Zawarta w nich botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, porażając w ten sposób skurcze mięśniowe. Powoduje to, że mięśnie stają się rozluźnione i wiotkie, czego efektem jest wygładzona skóra twarzy, a pacjenci zyskują naturalny, świeży wygląd. Działanie botuliny nie ma charakteru trwałego i zanika w okresie od 3 do 5 miesięcy.
Kto powinien wykonywać zabieg botoksu?
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej może wykonywać wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Kosmetyczki i kosmetolodzy nie powinni przeprowadzać zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że preparaty zawierające toksynę botulinową to leki dostępne na receptę. Aby bezpieczne podawać lek, trzeba mieć odpowiednią wiedzę zdobytą na specjalnych kursach.
Skuteczność toksyny botulinowej
Skuteczność zabiegu z zastosowaniem botuliny zależy od ilości podanego preparatu, jego stężenia w jednostce oraz sposobu podania. Wspomniane wcześnie 3 preparaty mają odmienny stopień penetracji, zatem podawane są mniej lub bardziej gęsto. Należy zauważyć, że nie ma jednego obowiązującego schematu, według którego wstrzykuje się botulinę
Ilość jednostek podawanych podczas zabiegu na daną okolicę jest uzależniona od marki preparatu, siły i wielkości mięśni, które mają zostać porażone, pożądanego efektu, który chcemy uzyskać.
Toksyna botulinowa powikłania
Jak każdy zabieg w medycynie, również podanie toksyny botulinowej może spowodować działania uboczne. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zaliczane są:
- bóle głowy,
- problemy z mimiką twarzy,
- bóle twarzy,
- osłabienie mięśni i rozprzestrzenienie się toksyny botulinowej na sąsiadujące mięśnie,
- podwójne widzenie,
- nudności,
- objawy grypowe,
- problemy z układem oddechowym.
U około 3% pacjentek obserwuje się efekt tzw. „opadającej powieki” lub „opadających brwi” . Wynika to ze znacznego osłabienia mięśni, które powoduje osunięcia się brwi i powiek. Może się zdarzyć, że w wyniki nieumiejętnego wykonania zabiegu, czyli podania zbyt dużej dawki toksyny botulinowej lub wkłucie się w nieodpowiednie miejsce, może dojść do poważniejszych uszkodzeń mięśni twarzy, problemów z mimiką, a nawet z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie, mówienie oraz problemy ze wzrokiem – jeśli sparaliżowane zostaną mięśnie wokół ust lub oczu. Często przy zbyt dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. „efektu maski”, co sprawia, że osoby . wyglądają jak porcelanowe lalki i są niezdolne do głębszej mimiki i ekspresji. Opisane efekty niepożądane w postaci opadającej powieki , ciężkiego czoła, zamrożenia mimiki ustępują w ciągu 2-3 miesięcy.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z botoksem
Zabiegu z wykorzystaniem botuliny nie powinno się przeprowadzać w przypadku, gdy u pacjenta występuje:
- choroba nowotworowa,
- choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- ciąża, okres laktacji,
- czynna opryszczka,
- miejscowe infekcje skóry,
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne,
- stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- zakażenia i nowotwory skóry.
Do przeciwwskazań mogą również należeć: choroby immunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Cohna, choroba Grave-Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów, itp. Decyzję o wykonaniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz.
Zalecenia po wykonaniu zabiegu z botoksem
Pacjentowi, u którego został wykonany zabieg z zastosowaniem toksyny botylinowej zaleca się przez co najmniej 4 godziny po zabiegu unikać schylania się i kładzenia oraz masowania i uciskania leczonego miejsca. Nie wolno również spożywać alkoholu, korzystać z sauny i solarium, wykonywać żadnych czynności wymagających dużego wysiłku fizycznego, takich jak fitness, ćwiczenia na siłowni, pływanie na basenie, etc. Po 4 godzinach można wrócić do wszystkich czynności.
Bezpieczeństwo toksyny botulinowej
Bezpieczeństwo wykonania zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej zależy zatem od następujących czynników:
- wiedzy i doświadczenia lekarza z zakresu medycyny estetycznej i budowy danej części ciała,
- rzetelnej wiedzy wiedzy o preparacie toksyny, którego używa (stosowane rozcieńczenie, dyfuzja z miejsca podania),
- ustaleniu wskazań i przeciwwskazań do zabiegu,
- wyznaczenia punktów iniekcji po dokładnym zbadaniu pacjenta,
- stosowania toksyny botulinowej w okolicach sprawdzonych i bezpiecznych,
- zastosowania się pacjenta do zaleceń lekarza po zabiegu.
Może zainteresuje Cię również: Toksyna botulinowa – zastosowania poza twarzą
Dodaj komentarz