Trendy w medycynie estetycznej 2018

Jakie zabiegi medycyny estetycznej cieszyły się w pierwszym półroczu największą popularnością? Które będą hitami w roku 2018? Na podstawie rozmów z naszymi ekspertami – lekarzami medycyny estetycznej przedstawiamy najczęściej wykonywane przez nich zabiegi.

botoks

Botoks, pogromca zmarszczek, od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Usunie bruzdę na czole czy zmarszczkę palacza, podniesie opadające kąciki ust, rozprawi się z każdą oznaką upływu czasu. 

Botoks – toksyna botulinowa (BTX)  jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja mięśni powraca po 3–4 miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą, w której podano zastrzyk.

Toksyna botulinowa stosowana jest w medycynie estetycznej już 25 lat. Znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się.

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. (koniecznie przeczytaj co eksperci sądzą na temat kwasu hialuronowego). Wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kwasu hialuronowego, czego konsekwencją jest wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek.

Więcej na temat kwasu hialuronowego możesz przeczytać: Zdaniem eksperta: kwas hialuronowy.

Dzięki zabiegowi polegającemu na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego nieusieciowanego pod skórę, poprawia się gęstość skóry twarzy, a także jej nawilżenie i elastyczność. Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Usta są drugim, po oczach, centrum mimicznym twarzy. Na przestrzeni lat, gdy ogólna kondycja skóry ulega zmianie, wraz z nią zmieniają się także wygląd i struktura ust. Kwas hialuronowy stanowi wówczas sprawdzone remedium na powstałe problemy. Zabiegowi wypełnienia ust kwasem hialuronowym z roku na rok poddaje się coraz więcej kobiet.

Czy znasz podstawowe różnice pomiędzy toksyną botulinową a kwasem hialuronowym? Jeżeli nie, sprawdź tutaj.

osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe – to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu. Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu.

Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnych produktów lub nie mogą poddać się innym zabiegom ze względu na występujące reakcje uczuleniowe na inne preparaty. Zabieg z jego wykorzystaniem jest całkowicie bezpieczny, czego potwierdzeniem może być stosowanie tej metody od ponad 30 lat w wielu dziedzinach medycyny.

 

fale ultradźwiękowe i fale radiowe

W czołówce najczęściej wykonywanych zabiegów znajdują się również zabiegi wykorzystujące technologię HIFU czy urządzenia emitujące fale radiowe.

HIFU

HIFU to nic innego jak urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. Nie są to jednak zwykłe fale, ponieważ w urządzeniu HIFU wykorzystane zostały fale dźwiękowe o wysokim natężeniu. Fale docierają do głębokich warstw skóry, doprowadzając do jej przegrzania. Przegrzanie nie jest silne – utrzymuje się na poziomie 65-70 stopni Celsjusza. Następuje kontrolowane poparzenie, dzięki któremu włókna kolagenowe regenerują się i kurczą. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza i gładsza.

Efekt utrzymuję się nieco ponad rok. Po zabiegu na efekt końcowy trzeba jednak poczekać, ponieważ tkanka odbudowuje się powoli. Jest to naturalny proces, który wyklucza nienaturalny wygląd jaki może pojawić się np. przy użyciu wypełniaczy. Efekt końcowy zobaczymy dopiero po około kilku miesiącach od zabiegu.

fale radiowe

Główną zaletą działania fal radiowych RF (ang. Radio Frequency) jest aktywne stymulowanie procesu syntezy włókien kolagenowych oraz ich regeneracji. RF fale radiowe aktywizują fibroblasty do większej produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zyskuje się efekt wypełnienia zmarszczek i naturalnych ubytków dermatologicznych. Skutkiem ich oddziaływania na tkanki jest poprawa gęstości, napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.

Fale radiowe RF to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który skutecznie redukuje zmarszczki, rozstępy i cellulit, uelastycznia skórę, modeluje owal twarzy, redukuje tkankę tłuszczową, pobudza procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz syntezę włókien kolagenowych.

zabiegi laserowe

Również bardzo często w gabinetach medycyny estetycznej przeprowadzane są zabiegi laserowe. Lasery w medycynie estetycznej mają szerokie zastosowanie. Słowo LASER jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Laser to urządzenie, które wytwarza i wzmacnia wiązkę promieniowania elektromagnetycznego,  najczęściej światła. Promieniowanie to posiada znacznie większe natężenie niż konwencjonalne źródła światła.

Laseroterapia jest nowoczesną i bezpieczną metodą stosowaną w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Laseroterapia polega na działaniu wiązką światła na określony obszar ciała tak, aby absorpcja (pochłanianie) promieniowania było skuteczne, a zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii wywoływała pożądany efekt terapeutyczny. W zależności od typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię możemy wykorzystywać do różnych celów. Laseroterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania różnych defektów skórnych. Dzięki nim można odmłodzić skórę, usunąć blizny, rozstępy, przebarwienia czy tatuaże, a także wykonać trwałą depilację.

 

terapie łączone w medycynie estetycznej

Lekarze medycyny estetycznej coraz częściej przeprowadzają także terapie łączone. Terapie skojarzone łączą nowoczesne technologie z naturalnym procesem regeneracji skóry. Najczęściej łączy się ze sobą zabiegi, które przynoszą podobne efekty i mogą być stosowane na różnych partiach ciała. Terapie łączone mają na celu uzyskanie optymalnego efektu w przypadku konkretnego problemu estetycznego.

Czy wiesz, że zabieg karboksyterapii i podanie osocza bogatopłytkowaego można połączyć? Więcej na ten temat dowiesz się z naszego wywiadu: Zabiegi łączone, czyli karboksyterapia z osoczem bogatopłytkowym. Jakich efektów możemy się spodziewać i w czym pomaga opowiada dr Ewa Rybicka.

Z kolei o terapiach skojarzonych przy usuwaniu blizn opowiada opowiada dermatolog, dr n. med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski: Terapie łączone najlepszy sposób na pozbycie się blizn.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czym jest abdominoplastyka?

Obwisła skóra brzucha może być rezultatem szybkiej utraty dużej liczby kilogramów, a także wielokrotnego bycia w ciąży. Osoby, które borykają się z tym problemem niejednokrotnie mają zaniżoną samoocenę, co wpływa na ich komfort życia. Aby poprawić swój wygląd warto skorzystać z zabiegu chirurgii estetycznej, jakim jest abdominoplastyka. Czym jest abdominoplastyka i dla kogo jest polecana?

abdominoplastyka – co to za zabieg?

Abdominoplastyka to operacja plastyczna powłok brzucha, która polega na usunięciu fałdów skóry i tłuszczu z okolicy brzucha, które pozostały po gwałtownej utracie masy ciała lub po ciąży. Podczas operacji wykonywany jest również zabieg plastyki mięśni prostych brzucha, który ma na celu ich wzmocnienie i napięcie. Wyróżniamy kilka rodzajów operacji usuwanie nadmiaru skóry z brzucha. Różnią się między sobą stopniem inwazyjności i wielkością cięcia, a tym samym czasem trwania zabiegu oraz rekonwalescencji.

abdominoplastyka brzucha dla kogo?

Operacja powłok brzucha to zabieg inwazyjny i rozległy. Z tego powodu polecany jest przede wszystkim osobom, u których inne metody usunięcia tłuszczu lub poprawy kondycji skóry nie przyniosły oczekiwanych rezultatów oraz są niewystarczające.

usunięcie nadmiaru skóry brzucha – rodzaje operacji

miniabdominoplastyka

Miniabdominoplastyka to usunięcie nadmiaru tłuszczu i usunięcie nadmiaru skóry przy wykonaniu minimalnego cięcia w kształcie małej elipsy (od 5 do 10 centymetrów). Może być przeprowadzona u pacjentów, u których skóry i tłuszczu nie jest dużo. Miniabdominoplastyka jest stosunkowo krótkim zabiegiem, bowiem trwa około godziny.

Miniabdominoplastyka może być również przeprowadzona endoskopowo. Podczas tego zabiegu lekarz chirurg nacina skórę w trzech miejscach, a w powstałe otwory wprowadza narzędzia, za pomocą których oczyszcza brzuch z nadmiaru tkanki tłuszczowej i podwiązuje rozluźnione mięśnie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że poddając się zabiegowi miniabdominoplastyki, nie jest możliwe usunięcie nadmiaru skóry.

abdominoplastyka częściowa

Abdominoplastyka częściowa to zabieg chirurgiczny zalecany dla osób, u których zwisająca skóra i tkanka tłuszczowa zlokalizowane są jedynie w dolnych partiach brzucha. Zabieg ma na celu usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Abdominoplastyka częściowa trwa około 2 godzin.

abdominoplastyka odwrócona (odwrotna)

Abdominoplastyka odwrócona jest to operacja plastyczna powłok brzucha, podczas której usuwa się fałd skórno-tłuszczowy górnej okolicy brzucha.  Operacje odwrotnej abdominoplastyki przeprowadza się m.in. u kobiet po okresie ciąży, które mają problem z nadmiarem tłuszczu w górnej części brzucha lub z wypukłym pępkiem. Podczas zabiegów lekarz chirurg przeprowadza cięcia na wysokości łuków żebrowych.

abdominoplastyka całkowita

Abdominoplastyka całkowita jest jedną z największych i najbardziej rozległych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Może trwać od 3 do 5 godzin i przeprowadzana jest w narkozie. Całkowita abdominoplastyka wykonywana jest w pełnym znieczuleniu (ogólnym) i z udziałem anestezjologa. Abdominoplastyka polega na polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic śródbrzusza i podbrzusza, oraz na plastyce mięśni brzucha.

Okres rekonwalescencji zależy od rodzaju operacji, która została przeprowadzona. W przypadku abdominoplastyki całkowitej pacjent jest hospitalizowany 2-3 dni. Rany na brzuchu są zaklejone plastrami, które pozostają tam przez okres 14 dni (nie można ich zamaczać). Konieczne jest również noszenie specjalnego pasa uciskowego przez okres około 4 tygodni. Zakazany jest wszelki wysiłek przez 14 dni, po tym czasie można rozpocząć pracę biurową. Natomiast pełny wysiłek fizyczny można podjąć dopiero po 4 tygodniach od zabiegu.

Po miniabdominoplastyce pielęgnacja wygląda podobnie jak w przypadku całkowitej abdominoplastyki. Natomiast wykonywanie prac biurowych jest możliwe już po tygodniu, a pełna aktywność fizyczna po 3-4 tygodniach.

abdominoplastyka zalety

Korzyści dla pacjenta z przeprowadzenia abdominoplastyki brzucha:

  • polepszenie jakości skóry brzucha, usunięcie nieestetycznych fałdów, rozstępów,
  • polepszenie jakości życia,
  • poprawa samooceny, samopoczucia pacjenta,
  • poprawa wyglądu, kształtu brzucha, wyszczuplenie talii.

usuwanie nadmiaru skóry z brzucha cena

Koszt przeprowadzenia abdominoplastyki jest uzależniony od rodzaju operacji, waha się od 8 000 do 20 000 złotych.

Pamiętaj!

Bardzo ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnej kliniki, upewnić się czy lekarz, do którego się zgłosiłaś posiada specjalizację z chirurgii plastycznej i specjalizuje się w zabiegu, który będzie przeprowadzał. Warto zajrzeć na stronę Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, by mieć pewność jakie kwalifikacje posiada dany lekarz.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czy po zabiegach medycyny estetycznej trzeba stosować krem z filtrem?

Zabiegi medycyny estetycznej co do zasady są mało inwazyjne i korzysta z nich coraz więcej osób.  Wraz z rozwojem technologii zabiegi estetyczne stają się coraz bardziej skuteczne i bezpieczne. Jednak mimo to skóra po zabiegach estetycznych wymaga odpowiedniego traktowania. Po zabiegach powinniśmy się stosować do zaleceń lekarza.

Zabiegi estetyczne pomagają rozwiązać różnego problemy skórne. Prawidłowo przeprowadzone mają na celu poprawę naszego wyglądu, a nierzadko też lepszego samopoczucia czy nawet wzrostu poczucia własnej wartości. Zdarza się jednak, że nie stosujemy się do zaleceń lekarza, a to może prowadzić do braku oczekiwanego efektu, a czasem także do powikłań.

Lekarze medycyny estetycznej podkreślają, że praktycznie wszystkie zabiegi, które ingerują w skórę, w pewnym stopniu ją uszkadzają. Stąd tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegach.

Sprawdź czego  ie należy robić po zabiegach medycyny estetycznej.

Nadmierne opalanie nie jest zdrowe dla skóry, a zwłaszcza po zabiegach medycyny estetycznej. W przypadku zabiegów estetycznych, podczas których dochodzi do przerwania lub naruszenia ciągłości naskórka, istnieje duże ryzyko powstania przebarwień. Słońce sprzyja temu procesowi, także bezwzględnie powinniśmy po zabiegu zapewnić skórze odpowiednią fotoprotekcję. A także zrezygnować z opalania w solarium.

Po zabiegach medycyny estetycznej takich jak mikrodermabrazja, mezoterapia, peelingi chemiczne niezbędne jest stosowanie przez okres minimum 2 tygodni kremów z filtrem UV SPF minimum 30, a najlepiej byłoby zaopatrzyć się w filtr 50.

Po serii zabiegów z zastosowaniem lasera czy światła IPL zalecane jest stosowanie przez okres nawet do 6 miesięcy kremów z filtrem UVA i UVB SPF 50.

W przypadku zabiegu z podaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej nie ma bezwlględnego zakazu opalania się. Ale – nie możemy opalać się bezpośrednio po zabiegu. Lekarze zalecają unikać ekspozycji na promienie UV do momentu, aż nie ustąpi obrzęk po zabiegu i ewentualny rumień.

Czy kremy z filtrem stosujemy tylko latem i tylko po zabiegu? Oczywiście, że nie, ze względu różne rodzaje promieniowania UV.

Promieniowanie UV – rodzaje

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:

  • promieniowanie UVC – w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;
  • promieniowanie UVBma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;
  • promieniowanie UVA – stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Efektem jest tak zwany proces fotostarzenia, czyli wiotczenia i utraty jędrności skóry, co w konsekwencji prowadzi do powstawanie zmarszczek.

Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu. Uwaga! Jest ono emitowane także przez lampy w solariach.

Podsumowując: oparzenia są spowodowane działaniem promieniowania UVB, a fotostarzenie, zmarszczki – promieniowaniem UVA. Pod wpływem promieniowania UV mogą pojawiać się przebarwienia, piegi, zmiany naczyniowe, a także może nastąpić zaostrzenie trądziku różowatego.

Obydwa rodzaje promieniowania przyczyniają się do wystąpienia raka skóry.

Pamiętajmy, że podkład z filtrem to za mało, by ochronić twarz przed niepożądanym działaniem promieni UV. Ponadto filtr powinno się również stosować na dekolt oraz na szyję.

Dermatolodzy zalecają, by nałożyć krem z filtrem UV zawsze na ok. 30 minut przed wyjściem z domu.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana