Stare powiedzenie mówi, że „Mężczyzna jest głową, ale kobietą szyją, która tą głową kręci”. I trudno się z nim nie zgodzić. A teraz pytanie do Was drogie Panie – czemu tak często zapominamy o pielęgnacji tak ważnej części naszego ciała?
Mawia się, że skóra szyi i dekoltu to niemalże metryka każdej kobiety. To także jest prawdą, nieraz widzimy szyje przesuszone, pomarszczone, zupełnie nie pasujące do gładkich buzi bez zmarszczek.
Skóra szyi jest cienka i delikatna. Posiada mało włókien elastyny i kolagenu, które odpowiadają za jej sprężystość. Ponadto jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że nie jest dostatecznie natłuszczona i szybko staje się sucha i szorstka. Dlatego też prawidłowa pielęgnacja skóry szyi jest bardzo istotna i nie powinniśmy jej zaniedbywać.
Chciałybyśmy zwrócić Waszą uwagę na kilka innych czynników, które mają niebagatelny wpływ na wygląd skóry szyi.
Prawidłowa postawa
Tak, tak Drogie Panie – nie garbimy się, nie chowamy biustów (nawet gdy uważamy, że są za duże). Podczas chodzenia i siedzenia unosimy głowę/podbródek tak, aby linia pod-bródka z wyciągniętą szyją tworzyła kąt prosty. Plecy powinny być wyprostowane, a łopatki lekko ściągnięte do tyłu.
Uwaga! Kiedy siedzisz przed komputerem, staraj się, aby górna część ekranu znajdowała się na poziomie oczu lub odrobinę poniżej. Nie powinno się czytać w pozycji leżącej, ani trzymać książki, tabletu itp. na kolanach w taki sposób, że podbródek dotyka górnej części tułowia. Sprzyja to niekorzystnym zmianom owalu twarzy, a także powstawaniu na szyi niezbyt ładnych „obręczy”.
Spanie
Jeśli śpisz na wielkiej poduszce lub na stosie jasieczków, to nie jest to dobre dla Twojej szyi. Najlepszą opcją jest spanie zupełnie płasko lub z poduszką w kształcie wałka ułożoną między głową a karkiem.
Zobacz również: Uważaj na zmarszczki senne
Gimnastyka
Na urodę szyi wpływa część szyjna kręgosłupa oraz mięśnie szyi, które uczestniczą w jej ruchach. Warto poświęcić gimnastyce szyi chociaż 2 minuty dziennie. Nasze propozycje:
- po przebudzeniu zrób kilka skłonów głową do przodu, tak aby podbródek dotykał do klatki piersiowej i do tyłu, w prawo, w lewo, zatocz kilka kółek w jedną i drugą stronę;
- siedząc prosto wysuń podbródek jak najdalej do przodu, tak aby czuć napięcie wszystkich mięśni szyi, wytrzymaj licząc do 10 i powtórz 10 razy;
- siedząc prosto przy biurku oprzyj mocno głowę podbródkiem na dłoniach zwiniętych w pięści, łokcie powinny znajdować się obok siebie na biurku. I w tej pozycji przeczytaj do końca ten artykuł, albo kolejny.
Inne przykłady ćwiczeń angażujące zarówno mięśnie szyi , jak i podróbka opisałyśmy tutaj.
Masaż
Kolejną rzeczą, którą możemy dla siebie zrobić, to masaże szyi, dzięki którym skóra dłużej pozostanie jędrna, a wzmocnione mięśnie okolic podbródka utrzymają ładny owal twarzy. W połączeniu z odpowiednimi kosmetykami, potrafi zdziałać cuda. Do nawilżenia skóry szyi najlepiej stosować ampułki lub koncentraty odżywczo-regenerującymi ze specjalnie dobranymi substancjami aktywnymi. Kosmetyk należy wmasować okrężnymi ruchami od dołu do góry szyi – używając dwóch palców: wskazującego i środkowego.
Kosmetyki
Do oczyszczania skóry szyi i dekoltu najlepiej stosować ten sam preparat, który używamy do twarzy. Warto również wyrobić sobie nawyk przemywania jej tonikiem nawilżającym lub w przypadku, gdy pojawiają się wypryski – antybakteryjnym.
Zaleca się stosowanie kremów do twarzy bogaty w składniki nawilżające i zwiększające elastyczność skóry, takie jak witaminy A, C, E, retinol, kwas hialuronowy czy koenzym Q 10 lub specjalnych kremów do pielęgnacji szyi i dekoltu.
Większość maseczek przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy w opisie zastosowania ma również wskazane nakładanie jej na skórę szyi i twarzy. Zwróćcie na to uwagę, bo jak już wygospodarowałyście czas na nałożenie maseczki na 10 czy 20 minut na buzię, to szkoda byłoby nie nałożyć jej również na szyję czy dekolt.
Uwaga! Skóra szyi (podobnie jak skóra dekoltu) jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, dlatego w słoneczne dni koniecznie zabezpieczajcie ją kremem z filtrami UVA i UVB.
Kosmetyka i medycyna estetyczna
Jeżeli domowa pielęgnacja nie wystarcza, na odsiecz przychodzi kosmetyka i medycyna estetyczna. Kosmetyczka czy kosmetolog, po ocenie stanu naszej skóry, doradzi jaki zabieg będzie dla nas najbardziej odpowiedni. W ofercie gabinetów znajdują się różne zabiegi poprawiające elastyczność skóry, nawilżające, usuwające przebarwienia oraz zmarszczki. Silnie nawilżające maski, masaże czy peelingi z algami lub kolagenem pomogą nam w walce o piękną szyję. Możemy też skorzystać z takich zabiegów jak: mezoterapia (przeczytaj: mezoterapia igłowa czy bezigłowa, którą wybrać?), mikrorermabrazja, termoplastyka, zabiegi laserem frakcyjnym czy zabiegi z osoczem bogato płytkowym (przeczytaj także: osocze bogatopłytkowe w czym tkwi sekret).
Dodaj komentarz