Trądzik pospolity czy rumień to problemy skórne, które uprzykrzają życie wielu osób. Czy popularne leczenie światłem IPL jest skuteczne?
Zacznijmy od tego czym jest IPL.
Urządzenia IPL (z ang. Intense Pulsed Light – silny impuls światła) nie są laserami, chociaż potocznie często są tak nazywane. Urządzenia IPL wykorzystują zamontowaną w nich lampę ksenonową. IPL w przeciwieństwie do lasera emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali. Dzięki temu możemy dotrzeć na różne głębokości skóry.
Trądzik pospolity, to schorzenie które dotyka nie tylko nastolatków, ale także – i wcale nie jest to rzadką sytuacją – dorosłych. Objawia się on występowaniem zaskórników, grudek, krost i ropnych torbieli na policzkach oraz w strefie T, czyli na nosie, brodzie i czole, a także na plecach. Walka z trądzikiem nie należy do łatwych i wymaga dużej cierpliwości oraz odpowiedzialnej pielęgnacji ze strony chorej osoby. Najlepiej rozpocząć ją od wizyty u dermatologa, który odnajdzie przyczynę schorzenia i zaproponuje odpowiedni plan leczenia. Więcej informacji o tym jak walczyć z trądzikiem znajdziesz tutaj.
Problemy zaczerwienieniami podskórne przypominające plamy – czyli rumień występują najczęściej na twarzy, w miejscach szczególnie delikatnych – w okolicach nosa, policzków, na brodzie. Dolegliwość ta może uwydatnić się w każdym wieku, jednak nasila się po trzydziestym roku życia, gdy pogorszeniu ulega krążenie i zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność tkanek.
Często w przypadku wyżej wspomnianych problemów skórnych kosmetolodzy proponują leczenie światłem IPL. Leczenie obejmuje serię zabiegów polegających na naświetlaniu problematycznych obszarów skóry. Zabiegi powtarzane są co 3-4 tygodnie aż do osiągnięcia poprawy. Z reguły zaleca się ok. 5 naświetlań, ale liczba ta uzależniona jest od stanu skóry. Zabiegi wykonywane za pomocą IPL są wykonywane szybko, są mało bolesne oraz nie powodują wyłączenia z normalnego trybu życia po wykonanym zabiegu.
Przeprowadzanie terapii światłem IPL zaleca się w przypadku łagodnych postaci trądziku, w przypadku leczenia trądziku o silnym nasileniu bardziej skuteczna jest laseroterapia. Światło IPL niszczy namnażające się bakterie odpowiedzialne za zmiany zapalne w trądziku. Światło lasera ma też właściwości odkażające i obkurczające pory. Terapia na bazie światła IPL jest w stanie usunąć około 60 % nieestetyczności trądzikowych. Zdarza się jednak, że po kilkunastu miesiącach zmiany trądzikowe powracają.
Światło IPL usuwa rumień i bardzo drobne naczynia powierzchowne, zapobiega również powstawaniu nowych zmian naczyniowych, rumienia i cech trądzika różowatego. Światło IPL dociera w głąb naczyń, gdzie jest absorbowane przez barwnik krwinek czerwonych. Jest ono zamieniane na energię termiczną, która zamyka drobne naczynia, powoduje przebudowę skóry. Efektu nie widać od razu, trzeba na niego poczekać kilka tygodni od pierwszego zabiegu.
Jedna z naszych redakcyjnych koleżanek poddała się już 3 z 5 zalecanym zbiegów światłem IPL z uwagi na rumień na policzkach i nosie (ma również cerę z rozszerzonymi naczynkami). Musimy przyznać, że po 3,5 miesiącach od pierwszego zabiegu widać ogromną różnicę. Przyznała nam się również, że po raz pierwszy od dawna, gdy wychodzi rano z psem nie spędza kilku minut przed lustrem, aby nałożyć make-up. Teraz zaczęła pisać dla Was poradnik pielęgnacji cery naczyniowej i z trądzikiem różowatym, który zamieścimy na naszym portalu niebawem.
Dodaj komentarz