Starzenie się skóry – 6 największych mitów

Im jesteśmy starsze tym częściej sięgamy po retinol, kwasy owocowe czy filtry SPF. Tylko czy wiemy dokładnie do czego służą i czy rzeczywiście pomagają? Poniżej przedstawiam 6 najbardziej popularnych mitów, które należy skutecznie obalić. 


Kosmetyki z retinolem
 
Retinol jest formą witaminy A niezwykle cennej dla naszej skóry.Jeśli w odpowiednim stężeniu dostarczymy składnik przekształci się on w komórkach, w kwas retinowy, który jest odpowiedzialny za stymulowanie procesów odnowy. Otóż dlatego kosmetyki z retinolem spłycają zmarszczki, rozjaśniają cerę oraz stymulują produkcję kolagenu. Działanie ich polega dodatkowo na złuszczaniu (lecz nie dzieje się tak u wszystkich). Niemniej jednak jeśli nastąpi proces złuszczania, nie należy odstawiać kosmetyku z retinolem. Możemy wówczas zmniejszyć częstotliwość stosowania np. początkowo używać raz na 3 dni, później skrócić ten czas np. raz na 2 dni.
 
starzenie się skóry

 

Filtry SPF używamy tylko na twarz

Jeśli za kilka lat chcesz by Twoja szyja oraz dekolt były pokryte siatką zmarszczek to tak. Z kolei jeśli zależy Ci na tym by jak najdłużej zachować młody wygląd pielęgnuj i chroń te części ciała w identyczny sposób jak twarz. Filtry SPF należy używać przez cały rok Tak, ale tylko wtedy, gdy chcesz za kilka lat mieć szyję i dekolt poprzecinane siateczką zmarszczek. Jeśli wolisz tego uniknąć, dbaj o te części ciała tak samo jak o twarz. Filtry SPF należy używać przez cały rok, smarując miejsca wystawione na ekspozycję słoneczną. Filtry nie powinny być niższe niż 20 SPF.

 
Ochrona filtrami SPF zawartymi w podkładzie wystarczy
 
Faktem jest to, że im wyższy filtr w podkładzie tym lepiej, natomiast nie ma co się łudzić, że zapewni nam ochronę przez cały dzień, przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Niestety w ciągu dnia fluid ulega ścieraniu oraz się utlenia. Dlatego optymalnym działaniem jest wklepanie kremu posiadającego filtr SPF, dostosowanego do naszego rodzaju skóry. Dodatkowo dobrze byłoby gdyby puder sypki, którego używasz na co dzień zawierał filtry chroniące przed UVA i UVB.
 
Im starsza skóra tym więcej podkładu

Kolejny mit! Należy pamiętać, że gruba warstwa nie zakryje plam oraz przebarwień. Ba! Jeszcze bardziej podkreśli zmarszczki, które tak bardzo chcielibyśmy ukryć, osadzając się we wszystkich załamaniach na twarzy. Starsza skóra w żadnym wypadku nie potrzebuje ton podkładu wręcz przeciwnie im mniej tym efekt lepiej (polecam artykuł Wykonaj makijaż, który odejmie Ci lat). Każdy podkład powinien być dostosowany do wieku oraz wymagań skóry (sucha, wrażliwa). Natomiast wszystkie przebarwienia i plamy należy zatuszować za pomocą korektora.

 
Przez zmarszczki wyglądam staro
 
Zmarszczki to tylko jeden z elementów, które powodują, że wyglądamy dojrzalej. Bardzo istotnym aspektem jest również opadający owal (polecam wywiad Dr Beata Dethloff opowiada w jaki sposób poprawić owal twarzy), cienie pod oczami (zajrzyj TU), plamy posłoneczne lub wiotkość skóry (może Cię zainteresować również artykuł – zajrzyj TU). Nie warto skupiać się jedynie na jednym problemie lecz działać kompleksowo.

Złuszczanie – im więcej tym lepiej

 
To prawda, że na skórę świetnie wpływają peelingi. Faktem jest również to, że kremy lepiej się wchłaniają jeśli złuszczymy martwy naskórek. Ale! Inaczej się dzieje jeśli mamy do czynienie z dojrzałą cerą. Otóż im jesteśmy starsze tym mocniejszych kosmetyków używamy również tych ze wcześniej wspomnianym retinolem. Nadmierne złuszczanie powoduje, że nasza skóra robi się jeszcze bardziej wrażliwa, a co za tym idzie produkty o silniejszym działaniu mogą okazać się zbyt intensywne. Poprzestańmy zatem na jednym peelingu enzymatycznym (jest łagodniejszy) w tygodniu.


źródło: kobieta.wp.pl, zdj:


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Co zrobić gdy nadmiernie wypadają włosy?

To duży dyskomfort zarówno dla mężczyzn, jak i coraz większej liczby kobiet. Do gabinetów dermatologów trafiają osoby, które traktują wypadanie włosów nie tylko jako problem zdrowotny i estetyczny, ale i emocjonalny. Co mogą im zaproponować lekarze?

 

jak zatrzymać wypadanie włosów?

Za normę uważa się wypadanie ok. 100 włosów dziennie, co jest związane z naturalnym cyklem życia włosa. O zwiększonym wypadaniu możemy mówić w przypadku zaburzenia równowagi pomiędzy utratą włosów a odrastaniem, kiedy wyraźnie widać, że jest ich mniej. W takim przypadku trzeba poprosić dermatologa o zdiagnozowanie problemu i skorzystać z zaleconych zabiegów i suplementów, bo nieleczone wypadanie włosów może doprowadzić do łysienia.

Zabiegi poprawiające kondycję włosów.

Na osłabione włosy dobrze wpływa mezoterapia, polegająca na wstrzykiwaniu w skórę głowy odpowiednio przygotowanej mieszanki składników odżywczych (m.in. witamin z grupy B, krzemionki organicznej, pierwiastków śladowych, np. cynku). Za pomocą cienkiej igły wykonuje się pojedyncze lub seryjne precyzyjne ukłucia. Żeby ta technika przyniosła efekty, zabiegi trzeba przeprowadzać kilkakrotnie przez okres kilku miesięcy i połączyć je z terapią doustną. Po mezoterapii następuje regeneracja tkanek i poprawa ich ukrwienia, a włosy słabe, łamliwe, mają mniejszą tendencję do wypadania. Podobne rezultaty uzyskuje się, stosując osocze bogatopłytkowe – pobiera się próbkę krwi pacjenta i odwirowuje w separatorze. Zagęszczony preparat podaje się metodą mezoterapii w skórę głowy. By pobudzić mieszki włosowe do pracy i zagęścić włosy, trzeba wykonać serię 6-8 sesji zabiegowych.

Suplementacja i dieta

Wsparciem dla zdrowia włosów są preparaty doustne zawierające m.in. witaminę A, która dobrze wpływa na najważniejszy budulec włosa – keratynę, oraz witaminę E – silny antyoksydant chroniący włosy przed uszkodzeniem. Ważne są także witaminy z grupy B, bo warunkują prawidłową budowę włosów, zapobiegają łojotokowi, który również przyczynia się do ich osłabienia. Właściwy wzrost zapewni im np. witamina B5 – kwas pantotenowy – warto pamiętać o niej w codziennej diecie (znajdziemy ją m.in. w żółtku jajka, wątrobie, drożdżach). Wpływ na kondycję włosów mają też mikroelementy: żelazo, cynk i miedź (ich źródłem jest np. czerwone mięso, podroby), z kolei produkty zbożowe, rośliny strączkowe i ryby dostarczają im cennych aminokwasów: cystyny i metioniny.

Powody wypadania włosów:

W przypadku kobiet jest ich kilka:

  • zaburzenia hormonalne związane z hormonami płciowymi, m.in. androgenami i estrogenami oraz innymi hormonami, np. tarczycowymi;
  •  niedokrwistość, niski poziom żelaza w surowicy;
  • przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwzakrzepowych, betablokerów, hormonalnych, psychotropowych, cytostatyków;
  • wysoka gorączka, wstrząs emocjonalny i pourazowy;
  • choroby skóry głowy.

Łysieniem zależnym od zaburzeń hormonalnych jest m.in. tzw. łysienie androgenowe kobiet. Androgeny – męskie hormony – u kobiet są wytwarzane w jajnikach i nadnerczach. Ich nadmierna lub zbyt duża ilość w stosunku do hormonów kobiecych mogą powodować m.in. właśnie wypadanie włosów. Czasem poziomy tych hormonów nie wykazują odchyleń, a przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być genetycznie uwarunkowana wzmożona wrażliwość mieszków włosowych na androgeny.  W obrazie klinicznym dochodzi do ogólnego przerzedzenia włosów, głównie w okolicy czołowej, pojawia się tzw. szeroki przedziałek.

Inne przyczyny: utrata włosów może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Istnieje także wiele chorób skóry głowy, które ten stan wywołują, najczęściej jest to łojotokowe zapalenie skóry. Nadmierne wypadanie włosów u kobiet jest zagadnieniem z wielu dziedzin medycyny. Diagnostyką i leczeniem tego problemu zajmują się lekarze różnych specjalności: dermatolodzy, endokrynolodzy, ginekolodzy.

 

zdj: pantene.pl, źródło: Ekspert nr 37 dr Dorota Pradnecka lasermed.pl

 


 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Happy Lift – pytania i odpowiedzi na temat nici.

Coraz więcej zapytań odnośnie nici kierujecie w moją stronę. Dlatego postanowiłam rozwiać wątpliwości w pytaniach i odpowiedziach. O niciach opowiada dr Monika Lelonkiewicz, specjalista dermatologiem, uroda.in

Nici Hppy Lift pytania i odpowiedzi Eksperta

Ostatnio dużo się mówi o nowej metodzie w odmładzaniu twarzy – Happy Lift. Co to takiego?

Nici Happy Lift Revitalizing zostały  stworzone z myślą o pacjentach,  którzy z różnych powodów obawiają  się zabiegów operacyjnych, ale też oczekują dobrego i dłużej trwającego efektu. Ich podanie do skóry jest mało inwazyjne, a gojenie następuje dość szybko. Nici te są wykonane z polikaprolaktonu, substancji wchłanialnej, używanej dotychczas przy zabiegach i operacjach chirurgicznych. Mają maleńkie haczyki, które delikatnie zaczepiając się w skórze, są w stanie ją unieść, oraz stymulują ją do wytwarzania kolagenu, co zresztą jest potwierdzone badaniami histologicznymi. Happy Lift utrzymują się w skórze od 8 do 12 miesięcy i ulegają stopniowemu wchłanianiu, pozostawiając skórę w dużo lepszej kondycji.

Czym nici Happy Lift różnią się od klasycznego liftingu?

Inaczej niż w tradycyjnym liftingu, nici Happy Lift nie wymagają zabiegów z użyciem skalpela i gwarantują natychmiastowy efekt. Żartujemy czasami, że rano można przyjść na zabieg, a już wieczorem wybrać się na kolację.

Z jakim efektem?

Pacjent wygląda 10 lat młodziej, a czuje się jeszcze młodszy. W badaniach histologicznych potwierdzono, że po zabiegu zwiększa się w skórze ilość fibroblastów i włókien kolagenowych. Poprawia się też ukrwienie skóry i ilość włókien elastynowych, kwasu hialuronowego. Po 4-5 miesiącach po zabiegu około 40-45% nici ulega wchłonięciu, ale dookoła widoczne jest odmłodzenie skóry z nowymi włóknami kolagenu i elastyny.

Jak przebiega zabieg?

Początek zabiegu to ustalenie wektora przebiegu nici. Najczęściej lekarz rysuje go na skórze pacjenta specjalnym markerem. Potem następuje odkażanie i znieczulenie skóry w miejscu nakłucia. Wprowadzana jest kaniula, przez którą lekarz umieszcza nić Happy Lift. Po czym kaniulę usuwa, pozostawiając nić. Po kilku dniach lekarz zleca kontrolę i trochę przycina końcówki nici. Nić nie jest widoczna, ale w początkowych kilku dniach przy silniejszym ucisku może być nieco wyczuwalna.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Sam zabieg trwa od 15 do 60 minut. Nici wprowadzane są pod skórę za pomocą specjalnych igieł, bez konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego – stosowane jest jedynie znieczulenie miejscowe. Po zabiegu wymagany jest krótki odpoczynek, po którym pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych czynności. Co ważne, ta metoda praktycznie niweluje proces sinienia, nie pozostawia ani blizn pooperacyjnych, ani obrzęków.

O co zadbać po zabiegu?

Najważniejsza jest higiena oraz nieuciskanie twarzy. Zaleca się spanie na wznak przez 3-4 dni oraz mycie i dotykanie twarzy tylko czystymi rękami, w sposób bardzo delikatny. Po 14 dniach można wrócić do uprawiania sportu, ale intensywny wysiłek zalecany jest nie wcześniej niż po miesiącu.

Jak długo jest widoczny efekt?

Efekt widoczny jest jeszcze przez dłuższy czas po wchłonięciu nici. Dzięki regeneracji skóry obserwowano utrzymywanie się doskonałego rezultatu od 3 do 5 lat. Jest to jednak zależne od tego, w jakim wieku wykonano pierwszy zabieg oraz od stylu życia pacjenta, jakości jego pożywienia, palenia papierosów (lub nie), stresu i predyspozycji genetycznych.

Kto może skorzystać z nici Happy Lift?

Nici są przeznaczone dla pacjentów w wieku pomiędzy 35. a 60. rokiem życia, ale też dla młodszych, u których występują np. asymetrie lub inne medyczne wskazania. Decyzja należy do lekarza wykonującego zabieg. Także u starszych pacjentów, po 60. roku życia, można przeprowadzić zabieg nićmi Happy Lift, ale zależy to od stanu ich skóry.

Czy ten zabieg jest dla pacjentów bezpieczny?

Nici Happy Lift posiadają certyfikaty bezpieczeństwa w wielu krajach na wszystkich kontynentach, w tym amerykańskie FDA. W Polsce pojawiły się dopiero w tym roku, ale to zwiększa komfort pacjentów i lekarzy, ponieważ mamy pewność, że produkt jest już sprawdzony i bezpieczny.

Czy można łączyć nici Happy Lift z innymi zabiegami dermatologii estetycznej?

Zabiegi laserowe, fale radiowe i inne oraz wstrzyknięcia wypełniaczy zalecane są przed zabiegiem lub najwcześniej po roku od wykonania liftingu za pomocą nici Happy Lift. Lekarze przeprowadzający zabiegi zauważają, że pacjenci nie mają potrzeby poddawania się innym korekcjom ze względu na dobry efekt, jaki osiągają po zabiegu Happy Lift.

 

źródło: Ekspert nr 37, zdj: m.dziennik.pl

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana