Sposoby na pozbycie się blizn – potrądzikowych i pooperacyjnych

Kiedyś mężczyzna z blizną postrzegany był jako uosobienie męskości, żelaznego charakteru, który niczego się nie boi, a w obronie wybranki serca natychmiast stanie do walki.

jak pozbyć się blizny po cesarskim cięciu

Przyznajmy jednak, że blizny raczej nie dodają nam urody, a u wielu osób negatywnie wpływają one na samopoczucie i samoocenę. Ponadto mogą być także przyczyną bólu, nieprzyjemnego uczucia „ciągnięcia” skóry czy nawet dysfunkcji danej okolicy ciała.

Blizny są skutkiem różnych urazów, takich jak operacje, oparzenia lub następstwem wygojenia ran lub zmian chorobowych takich jak na przykład trądzik. Tworzą się gdy uszkodzenia sięgają warstwy właściwej i dalszych warstw skóry. Ich powstawanie jest częścią procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową.

Wyróżnia się kilka rodzajów blizn:

  • zwykłe,
  • blizny zanikowe (atroficzne) – powstałe w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie wietrznej,
  • bliznowce (keloidy) – zgrubiałe, zaczerwienione narośla, powstałe poprzez nadmierną produkcję kolagenu przez fibroblasty,
  • blizny przerostowe – charakterystyczne dla osób po poparzeniach,
  • przykurcze bliznowate – twarde pasma tkanki łącznej bliznowatej powstałych w naturalnych zagięciach ciała.

W przypadku ran na skutek urazów czy ran pooperacyjnych (po ok. tygodniu od ściągnięcia szwów), po zagojeniu rany możemy stosować specjalne maści i żele, które wspomagają prawidłowe gojenie się skóry. Najbardziej polecane są preparaty na bazie silikonu, które mają medycznie udowodnione działanie.

Jedne z najbardziej znanych preparatów na bazie silikonu to: Contractubex, Veraderm, Dermatix, Heparizen 1000, Bliznasil czy Dermabliz silikon. Dobrą opinią cieszy się również Cepan – maść cebulowa, jednakże jej intensywny zapach nie każdemu odpowiada. Kolejnym rozwiązaniem z aptecznej półki są specjalne plastry lub spraye silikonowe.

W zależności od rodzaju blizny, są różne metody ich usuwania całkowitego lub częściowego. Medycyna estetyczna oferuje w tym zakresie szereg rozwiązań i specjaliści z zakresu dermatologii będą wstanie dopasować dla nas odpowiedni zabieg czy aparat. Poniżej krótko opisałyśmy dla Was najczęściej stosowane zabiegi.

jak wyleczyć blizny potrądzikowe

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja jest zabiegiem polecanym przede wszystkim w przypadku blizn potrądzikowych (przeczyta także: Jak usunąć blizny potrądzikowe odpowiada dr Katarzyna Kwarecka-Zając). Polega na usuwaniu (ścieraniu) naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: mikrodermabrazja wspomóż swoją skórę

Peeling medyczny

Peeling medyczny to nieinwazyjny specjalistyczny zabieg kwasowy wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej. Polega on na naniesieniu na powierzchnię skóry preparatu o różnym stężeniu zawierającego silnie działające substancje złuszczające i regenerujące. Istotny jest tutaj indywidualny dobór stężenia oraz preparatu do rodzaju cery i leczonych zaburzeń. Peeling służy głębokiemu oczyszczaniu skóry, usunięciu martwych tkanek, a także wygładzeniu i nawilżeniu naskórka. Zabieg ten głęboko oczyszcza zarówno skórę twarzy, jak i ciała.

Mezoterapia igłowa

Zabieg mezoterapii igłowej polega na podawanie do blizny, za pomocą delikatnych wkłuć, substancji silnie stymulujących wytwarzanie kolagenu, np. krzemionki organicznej. Jest polecany przede wszystkim w przypadku blizn zanikowych. Więcej na temat mezoterapii przeczytasz w artykule: mezoterapia igłowa czy bezigłowa którą wybrać?

Kwas hialuronowy

Zabieg polega na wypełnianiu blizn gęstej usieciowanej postaci kwasu hialuronowego. Wypełniacz ten łagodzi wygląd blizn, głównie zanikowych, a efekty widoczne są praktycznie natychmiast po wykonaniu zabiegu. W przypadku bardzo głębokich blizn może wystąpić konieczność powtórzenia zabiegu.

Karboksyterapia 

To zabieg, który polega na podskórnym, precyzyjnym wstrzykiwaniu odpowiednich dawek czystego, medycznego dwutlenku węgla (CO2) za pomocą specjalnego urządzenia przy użyciu niewielkiej, bardzo cienkiej igły. CO2 przenika bezpośrednio do okolicznych tkanek, wywołując silne rozszerzenie naczyń krwionośnych, jak również powstawanie nowych naczyń włosowatych. Powoduje to zwiększenie przepływu tlenu, krwi oraz składników odżywczych, w wyniku czego pod skórą zachodzi proces stymulacji kolagenu i elastyny, regeneracja i odżywienie komórek, a także poprawa mikrokrążenia. Więcej na temat CO2 możesz przeczytać w tekście CO2 cząsteczka piękna

Osocze bogatopłytkowe

Terapia osoczem bogatopłytkowym polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi, która jest następnie odpowiednio odwirowywana w celu uzyskania osocza bogatopłytkowego. Osocze zawiera wiele czynników wzrostu, pobudzających regenerację komórek. Terapia jest szczególnie skuteczna w przypadku ostrzykiwania świeżych blizn, takich jak: pooparzeniowe, blizny czerwone, czerwone rozstępy. Więcej na temat osocza bogato płytkowego zabiegu możecie przeczytać tutaj: osocze bogatopłytkowe w czym tkwi sekret?

Laser

Laserowe usuwanie blizn jest jedną z najbardziej skutecznych metod stosowanych w medycynie estetycznej. W zależności od rodzaju blizn zalecane są zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego lub ablacyjnego. Laser ablacyjny jest bardziej wydajny, niemniej jednak jest dużo ostrzejszą i bardziej bolesną formą leczenia. Skuteczność laserowego usuwania blizn jest uzależniona od predyspozycji pacjenta oraz struktury blizny, a o intensywności terapii decyduje lekarz wykonujący zabieg,

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przewodnik po świecie medycyny estetycznej i urody, czyli 243 sposoby na młodość

26 stycznia 2016 r. w warszawskiej Arkadii w salonie Empik odbyło się spotkanie promujące książkę „243 sposoby na młodość”. Jest to najnowsze wydawnictwo Edipresse poświęcone medycynie estetycznej.

243 sposoby na młodość recenzja

Jak mówi sama autorka, Marta Urbaniak:

Jest to przewodnik po świecie młodości i piękna, który tłumaczy wszystkie dostępne metody odmładzania. Wprowadza w tajniki medycyny estetycznej i anti-aging.

Przy pisaniu przewodnika autorka korzystała z wiedzy najlepszych polskich lekarzy, których nie zabrakło również na spotkaniu poświęconym promocji książki. Byli to m.in. dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, dr n. med. Magdalena Łopuszyńska, Gabinet Kosmetyki Lekarskiej „BELLA” oraz dr Ewa Rybicka, Estetica Nova.

sposoby na wieczną młodość

O czym jest książka 243 sposoby na młodość?

W książce „243 sposoby na młodość” znajdziesz przede wszystkim strategię odmładzania. Pozwala ona pomóc w ocenie stanu skóry i dobrać odpowiednie zabiegi na konkretne problemy takie jak zmarszczki, wiotkość skóry,  przebarwienia, naczynka czy blizny. W książce znajdziemy mnóstwo cennych informacji na temat kiedy powinniśmy wykonywać zabiegi prewencyjne a kiedy naprawcze. Znajdziemy także ciekawostki o kosmetykach, które wspomagają walkę z czasem. Dowiemy się kiedy warto poddać się zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej i jak wybrać odpowiedniego lekarza specjalistę.

o czym jest książka 243 sposoby na młodość
Od lewej: Marta Urbaniak (autorka) oraz lekarze-eksperci: dr Magdalena Łopuszyńska, dr Andrzej Ignaciuk, dr Ewa Rybicka.

O książce „243 sposoby na młodość” tak mówi dr  Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging:

„243 sposoby na młodość” nie tylko daje pogląd na rynek i trendy medycyny estetycznej, ale też uświadamia, że zabiegi medycyny estetycznej może wykonywać wyłącznie lekarz. Zwłaszcza te związane z naruszaniem ciągłości skóry, czyli wszelkie ostrzykiwania lub zabiegi laserowe. Polscy pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę, że zabiegi powinny być wykonywane tylko w gabinecie lekarskim, w którym jest zachowana odpowiednia higiena i znajduje się niezbędny sprzęt medyczny. A to bardzo ważne dla ich bezpieczeństwa 

243 sposoby na młodość
Od lewej: Marta Urbaniak (autorka) oraz lekarze-eksperci: dr Magdalena Łopuszyńska, dr Andrzej Ignaciuk, dr Ewa Rybicka.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak uzyskać efekt ładnego podbródka bez skalpela.

Najczęściej z problemem drugiego podbródka borykają się osoby, które mają nadwagę. Ale nierzadko też widzimy tę niedoskonałość u osób szczupłych. Jest kilka przyczyny powstawania niechcianego fałdu skóry. U osób z nadwagą utrata zbędnych kilogramów może pozytywnie wpłynąć na zniknięcie drugiego podbródka.

owal twarzy

Poza niewłaściwą dietą, należą do nich między innymi wadliwa postawa ciała i garbienie się, które wpływają na utratę sprężystości włókien kolagenowych. Powoduje to z kolei osłabienie mięśni szyi i rozrastanie się komórek tłuszczowych w tkankach. Rzadko która osoba utrzymuje prawidłową postawę ciała i nie wciska głowy w ramiona, spędzając po klika godzin dziennie przez komputerem czy tabletem i komórką w ręce.

Warto mieć na uwadze, że skóra szyi starzeje się szybciej niż twarz i zaczyna tracić jędrność już po 25. roku życia. Efekt drugiego podbródka może być oznaką zmniejszenia ilości produkowanego przez organizm kolagenu.

Czy wiesz, że pod skórą twarzy i szyi znajduje się ponad 50 mięśni, które można wyćwiczyć, podobnie jak pozostałe mięśnie w naszym ciele. Zebrałyśmy dla was kilka ćwiczeń, które regularnie wykonywane wzmocnią mięśnie twarzy i szyi, ujędrniając ją i działając jak naturalny lifting.

Ćwiczenie 1.

Oprzyj podbródek na zewnętrznej części dłoni, a łokieć przytrzymaj drugą ręką. Następnie naciskaj podbródkiem na dłoń, jednocześnie stawiając ręką opór. Wytrzymaj w tej pozycji 3 długie, spokojne oddechy. Odczekaj krótką chwilę i powtórz ćwiczenie jeszcze 2 razy.

Ćwiczenie 2.

Unieś twarz i wyciągnij szyję jak żyrafa. Umieść język na podniebieniu, uśmiechnij się, przełknij ślinę. Opuść głowę. Ponownie ją unieś, ale język skieruj na prawo, potem do przodu, następnie na lewo. Powtórz całość 10 razy.

Ćwiczenie 3.

Przechyl głowę do tyłu , najbardziej jak możesz i w takiej pozycji głośno cmoknij 10 razy, jakbyś chciała pocałować ukochaną osobę lub przesłać dziecku słodkiego buziaka. Buziaki muszą być głośne i przerysowane.

Ćwiczenie 4.

Wysuń przed siebie dolną szczękę najdalej jak potrafisz, jednocześnie trzymaj głowę prosto. Czując jak napina się skóra na szyi – wytrzymaj licząc do 5 spokojnych, długich oddechów. Powtórz 5 razy.

Ćwiczenie 5.

Wydłużaj szyję jak żyrafa. Powoli począwszy od odchylenia głowy w tył rozciągaj przód szyi. Następnie opuść głowę w dół tak, by podbródek dotknął klatki piersiowej. Ponownie unieś głowę i wysuń dolną wargę, tak kąciki ust lekko opadły. Wytrzymaj w tej pozycji przez 4 długie oddechy.

Ćwiczenie 6.

Połóż dłonie tuż pod szyją na dekolcie. Powoli odchyl głowę do tyłu, do momentu gdy poczujesz napięcie. Wytrzymaj tak licząc 5 długich, spokojnych oddechów. Wróć do pozycji wyjściowej. Teraz przechyl głowę w kierunku jednego boku. Ponownie wytrzymaj 5 długich, spokojnych oddechów. Powtórz ćwiczenie odchylając głowę do drugiego boku. Staraj się nie unosić ramion.

jak poprawić owal i jędrność twarzy

Kolejną rzeczą, którą możemy dla siebie zrobić, to masaże szyi, dzięki którym skóra dłużej pozostanie jędrna, a wzmocnione mięśnie okolic podbródka utrzymają ładny owal twarzy. W połączeniu z odpowiednimi kosmetykami, potrafi zdziałać cuda. Do nawilżenia skóry szyi najlepiej stosować ampułki lub koncentraty odżywczo-regenerujące ze specjalnie dobranymi substancjami aktywnymi. Kosmetyk należy wmasować okrężnymi ruchami od dołu do góry szyi – używając dwóch palców: wskazującego i środkowego.

Medycyna estetyczna oferuje natomiast spory wachlarz niechirurgicznych zabiegów, które pozwolą nam pozbyć się niechcianego podróbka. Należą do nich między innymi: lipoliza laserowa, lipoliza iniekcyjna, karboksyterapia, zastosowanie nici (przeczytaj: Skuteczne metody na podniesienie owalu twarzy) czy mezoterapia, o której więcej przeczytasz tutaj: Mezoterapia igłowa czy bezigłowa. Którą wybrać?

Lipoliza laserowa wykorzystuje zaawansowaną technologię laserową do likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Końcówka lasera, która wprowadzana jest przez niewielkie nacięcia w skórze, rozbija komórki tłuszczowe. Ciepło generowane podczas zabiegu, oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, wpływa na powstawanie nowych włókien kolagenowych, co pozwala na poprawę elastyczności i sprężystości skóry.

Lipoliza iniekcyjna polega natomiast na wstrzyknięciu pod skórę specjalnego preparatu, którego zadaniem jest rozbicie tłuszczu w komórkach. Zniszczone komórki są następnie wydalane z organizmu, a efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu.

Karboksyterapia to metoda wykorzystania dwutlenku węgla do celów terapeutycznych, który podawany jest drogą skórną lub podskórną. Dwutlenek węgla działa bezpośrednio rozbijając tkankę tłuszczową oraz pośrednio silnie poprawiając krążenie i metabolizm (spalanie w kom. tłuszczowych). Zobacz także: Karboksyterapia z osoczem bogatopłytkowym jakich efektów możemy się spodziewać i w czym pomaga

W medycynie estetycznej nici możemy podzielić na dwie grupy: nici liftingujące i nici poprawiające napięcie skóry. Nici mono to nici, które poprawiają napięcie skóry. Są one proste, gładkie, nie mają żadnych ząbków i haczyków. Ich działanie polega na poprawie jakości skóry. Natomiast nici liftingujące lub unoszące skórę to nici, które mają haczyki lub ząbki bądź haczyki i ząbki albo wypustki, albo wypustki na różne strony bądź jak róża mają kolce dookoła. Nici te działają jak lifting tylko niechirurgiczny. Zachęcamy do przeczytania naszego wywiadu z ekspertem: Czy za pomocą nici podniesiemy owal twarzy poznaj wszystkie fakty na temat nici

Kobiety znane są z tego, że potrafią robić kilka rzeczy na raz. A zatem Drogie Panie, w trakcie czytania naszego kolejnego artykułu – wyciągamy delikatnie szyję, brodę powoli wysuwamy do przodu, aż poczujemy napięcie skóry na szyi. Liczymy do pięciu oddechów i powtarzamy pięć razy. Prawda, że proste?

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana