Kiedyś mężczyzna z blizną postrzegany był jako uosobienie męskości, żelaznego charakteru, który niczego się nie boi, a w obronie wybranki serca natychmiast stanie do walki.
Przyznajmy jednak, że blizny raczej nie dodają nam urody, a u wielu osób negatywnie wpływają one na samopoczucie i samoocenę. Ponadto mogą być także przyczyną bólu, nieprzyjemnego uczucia „ciągnięcia” skóry czy nawet dysfunkcji danej okolicy ciała.
Blizny są skutkiem różnych urazów, takich jak operacje, oparzenia lub następstwem wygojenia ran lub zmian chorobowych takich jak na przykład trądzik. Tworzą się gdy uszkodzenia sięgają warstwy właściwej i dalszych warstw skóry. Ich powstawanie jest częścią procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową.
Wyróżnia się kilka rodzajów blizn:
- zwykłe,
- blizny zanikowe (atroficzne) – powstałe w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie wietrznej,
- bliznowce (keloidy) – zgrubiałe, zaczerwienione narośla, powstałe poprzez nadmierną produkcję kolagenu przez fibroblasty,
- blizny przerostowe – charakterystyczne dla osób po poparzeniach,
- przykurcze bliznowate – twarde pasma tkanki łącznej bliznowatej powstałych w naturalnych zagięciach ciała.
W przypadku ran na skutek urazów czy ran pooperacyjnych (po ok. tygodniu od ściągnięcia szwów), po zagojeniu rany możemy stosować specjalne maści i żele, które wspomagają prawidłowe gojenie się skóry. Najbardziej polecane są preparaty na bazie silikonu, które mają medycznie udowodnione działanie.
Jedne z najbardziej znanych preparatów na bazie silikonu to: Contractubex, Veraderm, Dermatix, Heparizen 1000, Bliznasil czy Dermabliz silikon. Dobrą opinią cieszy się również Cepan – maść cebulowa, jednakże jej intensywny zapach nie każdemu odpowiada. Kolejnym rozwiązaniem z aptecznej półki są specjalne plastry lub spraye silikonowe.
W zależności od rodzaju blizny, są różne metody ich usuwania całkowitego lub częściowego. Medycyna estetyczna oferuje w tym zakresie szereg rozwiązań i specjaliści z zakresu dermatologii będą wstanie dopasować dla nas odpowiedni zabieg czy aparat. Poniżej krótko opisałyśmy dla Was najczęściej stosowane zabiegi.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja jest zabiegiem polecanym przede wszystkim w przypadku blizn potrądzikowych (przeczyta także: Jak usunąć blizny potrądzikowe odpowiada dr Katarzyna Kwarecka-Zając). Polega na usuwaniu (ścieraniu) naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: mikrodermabrazja wspomóż swoją skórę
Peeling medyczny
Peeling medyczny to nieinwazyjny specjalistyczny zabieg kwasowy wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej. Polega on na naniesieniu na powierzchnię skóry preparatu o różnym stężeniu zawierającego silnie działające substancje złuszczające i regenerujące. Istotny jest tutaj indywidualny dobór stężenia oraz preparatu do rodzaju cery i leczonych zaburzeń. Peeling służy głębokiemu oczyszczaniu skóry, usunięciu martwych tkanek, a także wygładzeniu i nawilżeniu naskórka. Zabieg ten głęboko oczyszcza zarówno skórę twarzy, jak i ciała.
Mezoterapia igłowa
Zabieg mezoterapii igłowej polega na podawanie do blizny, za pomocą delikatnych wkłuć, substancji silnie stymulujących wytwarzanie kolagenu, np. krzemionki organicznej. Jest polecany przede wszystkim w przypadku blizn zanikowych. Więcej na temat mezoterapii przeczytasz w artykule: mezoterapia igłowa czy bezigłowa którą wybrać?
Kwas hialuronowy
Zabieg polega na wypełnianiu blizn gęstej usieciowanej postaci kwasu hialuronowego. Wypełniacz ten łagodzi wygląd blizn, głównie zanikowych, a efekty widoczne są praktycznie natychmiast po wykonaniu zabiegu. W przypadku bardzo głębokich blizn może wystąpić konieczność powtórzenia zabiegu.
Karboksyterapia
To zabieg, który polega na podskórnym, precyzyjnym wstrzykiwaniu odpowiednich dawek czystego, medycznego dwutlenku węgla (CO2) za pomocą specjalnego urządzenia przy użyciu niewielkiej, bardzo cienkiej igły. CO2 przenika bezpośrednio do okolicznych tkanek, wywołując silne rozszerzenie naczyń krwionośnych, jak również powstawanie nowych naczyń włosowatych. Powoduje to zwiększenie przepływu tlenu, krwi oraz składników odżywczych, w wyniku czego pod skórą zachodzi proces stymulacji kolagenu i elastyny, regeneracja i odżywienie komórek, a także poprawa mikrokrążenia. Więcej na temat CO2 możesz przeczytać w tekście CO2 cząsteczka piękna
Osocze bogatopłytkowe
Terapia osoczem bogatopłytkowym polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi, która jest następnie odpowiednio odwirowywana w celu uzyskania osocza bogatopłytkowego. Osocze zawiera wiele czynników wzrostu, pobudzających regenerację komórek. Terapia jest szczególnie skuteczna w przypadku ostrzykiwania świeżych blizn, takich jak: pooparzeniowe, blizny czerwone, czerwone rozstępy. Więcej na temat osocza bogato płytkowego zabiegu możecie przeczytać tutaj: osocze bogatopłytkowe w czym tkwi sekret?
Laser
Laserowe usuwanie blizn jest jedną z najbardziej skutecznych metod stosowanych w medycynie estetycznej. W zależności od rodzaju blizn zalecane są zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego lub ablacyjnego. Laser ablacyjny jest bardziej wydajny, niemniej jednak jest dużo ostrzejszą i bardziej bolesną formą leczenia. Skuteczność laserowego usuwania blizn jest uzależniona od predyspozycji pacjenta oraz struktury blizny, a o intensywności terapii decyduje lekarz wykonujący zabieg,
Dodaj komentarz