Rozstępy – czym są i jak się ich pozbyć?

Rozstępy udach, brzuchu, piersiach czy pośladkach to zmora płci pięknej. Panów ten problem dotyka zdecydowanie rzadziej, a głównie pojawia się u chłopców w okresie pokwitania oraz mężczyzn trenujących na siłowniach, u których można zaobserwować szybki przyrost masy mięśniowe. Czym są, dlaczego powstają i czy można z nimi skutecznie walczyć?

Rozstępy - czym są i jak się ich pozbyć?

Czym są rozstępy?

Rozstępy (striae, striaae distensae, striae atrophicae, striae rubrae) są to wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry przebiegające równolegle. W obrębie zmian skóra jest pozbawiona przydatków (mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych). Ubytki te powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny.

Przyczyna powstawania rozstępów

Główną przyczyną powstawania rozstępów są przede nagłe wahania wagi masy ciała. Podczas nadmiernego rozciągania skóry, np. podczas szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania czy u kobiet podczas ciąży, dochodzi więc do zrywania regularnej sieci włókien. Zaburzona zostaje praca fibroblastów – białek, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Podczas szybkiego przyrostu masy ciała włókna kolagenowe nadmiernie się rozciągają, tracąc swą elastyczność.  Z uwagi na to, że jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, rozstępy stają się bardziej widoczne. Proces tworzenia się a następnie dalszego rozwijania rozstępów przebiega dwustopniowo. Pierwsza faza to powstawanie czerwonych, lekko wybrzuszonych pręg. Druga faza to tzw. faza zanikowa, czyli czas w którym powstałe pręgi stają się białe i lekko zagłębione. Rozstępy zazwyczaj tworzą się równolegle do linii napięcia skóry.

Redukcja rozstępów

Możliwość uzyskania najlepszych efektów redukcji rozstępów jest większa w przypadku świeżych zmian, czyli w czasie gdy mają one jeszcze kolor czerwony. Im dłuższy jest czas od momentu pojawienia się rozstępów, tym walka z nimi jest trudniejsza. W drugiej fazie procesu powstawania rozstępów następuje ich pozorna regeneracja, na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów w takiej sytuacji może nieco polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w 100%. Przed przystąpieniem do leczenia trzeba mieć świadomość, że zabiegi wymagają cierpliwości i nie zawsze można całkowicie zlikwidować rozstępy, można natomiast poprawić ich wygląd, spowodować, że będą mniej widoczne.

Metody redukcji rozstępów

 • Laser frakcyjny

  Metoda polega na precyzyjnym wykonaniu laserem mikroskopijnych stref termicznego uszkodzenia naskórka i skóry właściwej w obszarze zabiegu. Powstanie mikroskopowych uszkodzeń stymuluje tkankę do uruchomienia naturalnych procesów naprawczych. Przebudowie ulega struktura skóry w obrębie zabiegu, stare komórki zastępowane są nowymi.

 • Karboksyterapia

  Zabiegi z użyciem dwutlenku węgla to obecnie jedna z najskuteczniejszych kuracji redukująca intensywny cellulit, która łączy mechaniczny oraz chemiczny wpływ na zniszczenie komórek tłuszczowych oraz odprowadzenie metabolitów. Więcej na temat zabiegu karboksyterapii przeczytasz w artykule: http://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/co2-czasteczka-piekna/

 • Dermomassager

  Dermomassager to innowacyjne urządzenie do podciśnieniowego masażu ciała. Zabieg z jego użyciem jest połączeniem masażu mechanicznego z podciśnieniem z jednoczesnym odciągnięciem fałdu skóry i rolowaniem ruchomymi rolkami. Podczas zabiegu wybraną partię ciała masuje się za pomocą specjalnej głowicy, która wyposażona jest w ruchome rolki i rurę ssącą. Dermomassager jest urządzeniem wykorzystywanym nie tylko do walki z cellulitem, ale także przy wygładzeniu rozstępów czy blizn.

 • Radiofrekwencja mikroigłowa

  Radiofrekwencja to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych, które powodują ogrzanie skóry właściwej. Za sprawą mikroigieł, impuls fal radiowych generowany jest bezpośrednio do obszaru zabiegowego, co daje niesamowite rezultaty. Podczas zabiegu głowica urządzenia jednocześnie nakłuwa i podgrzewa skórę, w efekcie czego następuje stymulacja fibroblastów do syntezy nowego kolagenu i elastyny. Głębokie rozstępy zaczynają się zapełniać i tym samym zanikać.

  Zobacz również: Scarlet RF – fenomen, o którym mówi się coraz więcej

 • Mezoterapia igłowa

  Mezoterapia mikroigłowa to zabieg polegający na kontrolowanym mikro-nakłuciu naskórka i wprowadzeniu składników aktywnych w głąb skóry bez ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych. Efektem tego zabiegu jest napięcie skóry, zmniejszenie rozstępów, ich spłycenie i rozjaśnienie.

  Przeczytaj również: Mezoterapia igłowa, czy bezigłowa? Którą wybrać?

 • Peelingi chemiczne

  W zależności od rodzaju i ilości rozstępów peelingi chemiczne można stosować jako terapię podstawową lub uzupełnić leczenie innymi metodami o zastosowanie peelingów. Podczas zabiegów wykorzystywane są różne związki lub ich mieszanki, posiadające dobre właściwości złuszczające: alfa-hydroksykwasy (np. kwas glikolowy), beta-hydroksykwasy (np. kwas salicylowy), kwas trójchlorooctowy, kwas witaminy A, fenol czy rezorcynę. Złuszczanie może być: powierzchowne, średnio-głębokie i głębokie. Peeling chemiczny wpływa na odbudowę naskórka oraz przebudowę sieci kolagenu i elastyny. Zmieniona chorobowo skóra wygładza się, niektóre z zmiany giną inne ulegają spłyceniu.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Wybielanie okolic intymnych

Są takie problemy o których nie masz pojęcia dopóki nie wejdziesz do internetu. Nie warto ich umniejszać, bo to co dla nas jest fanaberią dla innej osoby urasta do wielkiego życiowego dramatu. A i nie wiadomo czy kiedyś i my nie będziemy potrzebowali zabiegu wybielającego okolice intymne.

sposoby na wybielenie miejsc intymnych

Przebarwienia w okolicach warg sromowych, odbytu czy wzgórka łonowego nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale mogą powodować duży dyskomfort w kontakcie z płcią przeciwną. Hamują radość z seksu i zakładają blokadę psychiczną. Pojawia się naturalne pytanie skąd się biorą?

Specjaliści wyróżniają dwa podłoża:

 • genetyczne
 • nabyte

Na genetyczne nadmierne nagromadzenie melaniny mamy niewielki wpływ, ale do zmian nabytych przyczynia się na przykład nadmierna ekspozycja na słońce, zbyt intensywne korzystanie z solarium czy zażywanie leków hormonalnych. Nie bez znaczenia jest także wiek i przebyte porody.

Metody wybielania okolic intymnych

Na wybielanie okolic intymnych mamy przynajmniej dwie popularne i sprawdzone metody. Pierwszą jest stosowanie maści i kremów, doskonale znane z usuwania „klasycznych” przebarwieńSkładnikami aktywnymi mogą być tu hydrochinon, kwas kojowy czy kwas askorbinowy. Pierwsza z substancji znana jest zdecydowanie najdłużej, ale też budzi największe kontrowersje. Dlaczego? Bowiem szereg badań potwierdził jej kancerogenne działanie na skórę. Jego wybielające działanie opiera się na hamowaniu tyrozynazy czego efektem jest nie dopuszczenie do reakcji enzymatycznych prowadzących do wytwarzania melaniny. Działanie kwasu kojowego opiera się na takiej samej zasadzie co hydrochinonu. Pozyskiwany jest z grzybów z gatunku Aspergillus. Poza właściwościami wybielającymi wykazuje również właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające – skutecznie wybiela też piegi i plamy starcze. Ważne! Warto zwrócić uwagę w jakim opakowaniu jest sprzedawany, dlatego że bardzo łatwo ulega destabilizacji pod wpływem promieniowania słonecznego i powietrza. Kwas Askorbinowy czyli powszechnie znana witamina C jest szczególnie skuteczna w przypadku przebarwień posłonecznych, dodatkowo rozświetla i działa prewencyjnie, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny.

Pacjenci często decydują się na tę metodę ponieważ jest wygodna i można bez problemu korzystać z niej w zaciszu domowym, pacjent sam decyduje o pożądanym efekcie. Jednak należy podkreślić, że może wystąpić ryzyko podrażnień i uczuleń! Zmiany bywają bardzo bolesne, a cały proces jest długotrwały. Maść/krem wklepujemy maksymalnie raz dziennie lub co kilka dni do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu.

Na zabieg wybielania okolic intymnych możemy również udać się do lekarza specjalisty. Obecnie w gabinetach kosmetycznych stawia się na leczenie laserowe. Jak to działa? Wiązka laserowa zmienia pigmentacje skóry, natychmiastowo rozjaśniając powierzchnię poddaną zabiegowi. Czas trwania to około 20 minut, niestety nie jest to zabieg należący do kategorii najprzyjemniejszych. Aby zmniejszyć dyskomfort pacjentki lekarz może zdecydować się na zastosowanie kremu znieczulającego (np. krem Emla) oraz włączenie nawiewu zimnym powietrzem, niekiedy przydają się także zimne okłady. Pacjentka po zabiegu może uskarżać się na lekkie dolegliwości bólowe, może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie. Dlatego zaleca się wstrzemięźliwość oraz nawilżanie okolicy zabiegowej specjalnymi maściami. Okres rekonwalescencji trwa ok. dwa tygodnie. Co ważne do zabiegu kwalifikuje pacjentkę lekarz ginekolog podczas wizyty poprzedzającej zabieg. Niezbędna jest też aktualna cytologia.

Przeciwwskazania do zabiegu

Infekcje okolic intymnych, uszkodzenia naskórka w okolicy zabiegowej, ciąża, karmienie piersią, nowotwory.

 

Polscy specjaliści pracują na takich urządzeniach jak MonaLisa Touch, Fotona czy Sciton Profractional. Efekt odmłodzenia, ujędrnienia i oczywiście wybielenia bardzo widoczny jest już po jednym zabiegu, ale w niektórych przypadkach konieczne są dwie-trzy sesje, a koszt uzależniony jest od liczby wykonywanych zabiegów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

4 zabiegi estetyczne w dobrej cenie, które warto wykonać

Profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej mogą znacząco poprawić nasz wygląd i samopoczucie, ale także mocno obciążyć nasze konto. Scott-Vincent Borba proponuje tym najbardziej wymagającym peeling bazujący na zmiażdżonych diamentach i rubinach, efektem jest promienna i rozświetlona cera a także rachunek opiewający na 7000 dolarów. Bez obaw, na rynku medycyny estetycznej znajdziemy równie skuteczne zabiegi, które wymagają mniejszego budżetu.

zabiegi, które warto wykonać w gabinecie medycyny estetycznej i nie są drogie

Innowacyjne, luksusowe i wyszukane zabiegi bazujące na trudno dostępnych i rzadko spotykanych produktach to niewątpliwy prestiż dla gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej, ale zdecydowana większość nie może sobie pozwolić na oparcie swojej filozofii tylko na nich, ponieważ salony w przeważającej części czasu świeciłyby pustkami.

Czy zabiegi których cena nie przekracza 500 zł są gorsze? Zdecydowanie nie! Przynoszą świetne efekty, ale wymagają od korzystających systematyczności i sumienności w przestrzeganiu zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Przedstawiamy Wam listę czterech zabiegów w dobrej cenie, które poradzą sobie z różnymi problemami i przypadłościami.

 

Mezoterapia skóry głowy

Nadmierna utrata włosów nie wyróżnia szczególnie jednej płci, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przyczyn łysienia i wypadania włosów może być wiele należą do nich np.: zmiany hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, słabsze krążenie, okres ciąży i laktacji czy wzmożony stres. Mezoterapię skóry głowy stosuje się w celu powstrzymania utraty włosów, ale także w profilaktyce. Doskonale stymuluje krążenie i regeneruje cebulki włosowe. Nakłucia stosowane w zabiegu nie są bolesne (jeśli jednak mamy do czynienia z bardzo niskim progiem bólu istnieje możliwość zastosowania sprayu znieczulającego), a pacjent przebywa w gabinecie około 30 minut. Preparat dobierany jest indywidualnie do konkretnej osoby, najczęściej są to gotowe mieszanki na bazie witamin, minerałów, koenzymów i aminokwasów. Po zabiegu mogą występować drobne zaczerwienienia i krwiaki a także swędzenie w miejscu wstrzyknięcia. Dla uzyskania pożądanego efektu zaleca się nie korzystać z sauny oraz solarium, a także ograniczyć używki.

Cena w zależności od miasta: 200-400 zł.

 

Karboksyterapia

Karboksyterapia to nic innego jak odmładzanie przy użyciu dwutlenku węgla. Jakich partii ciała? W zasadzie każdej! Sprawdzi się w przypadku rozstępów, cellulitu, łuszczycy, nadmiaru tkanki tłuszczowej, zwiotczałej skóry czy minimalizacji worków i cieni pod oczami. Wstrzykiwany dwutlenek węgla zwiększa przepływ krwi, poprawia mikrokrążenie, pobudza stymulację kolagenu oraz przyczynia się do rozbijania złogów tłuszczowych. Metoda jest nieinwazyjna, a do tego bardzo bezpieczna i może być wykonywana niezależnie od pory roku. Sam zabieg nie jest tym z kategorii relaksujących. Aplikacji gazu pod skórę może towarzyszyć uczucie rozpierania i niewielki ból, ale nie jest to coś czego nie można znieść. Długość zabiegu ściśle powiązana jest z miejscem na którym pracujemy, większe powierzchnie będą wymagały większej ilości podawanego gazu, co wydłuża cały proces. Po karboksyterapi nie korzystamy z zabiegów laserowych przez okres 14 dni, masaży przez 48 godzin i sauny przez 24 godziny po zabiegu.

Cena w zależności od miasta: 140 -450 zł

 

Lipoliza iniekcyjna

Czy istnieje bezoperacyjna metoda na usunięcie tkanki tłuszczowej? Istnieje! Coraz popularniejsza lipoliza iniekcyjna doskonale sprawdzi się w redukcji nadprogramowych centymetrów w takich miejscach jak brzuch, pośladki czy boczki. Znajduje również zastosowanie w likwidacji podwójnego podbródka czy usuwaniu ginekomastii. Dlaczego to działa? Ponieważ substancja wstrzykiwana przez lekarza (najczęściej bazująca na L-karnitynie i fosfatydocholinie) powoduje rozpad trójglicerydów na glicerol i kwasy tłuszczowe. Te transportowane są do wątroby i wydalane w procesach metabolicznych. Miejsce zabiegowe poddawane jest znieczuleniu specjalnym kremem. Samo wstrzykiwanie preparatu trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Bezpośrednio po zabiegu pacjenci zauważają większa wrażliwość na dotyk, mogą się pojawić również zasinienia, drobne obrzęki, świąd skóry i lekki ból. Po 3-4 dniach niedogodności powinny ustąpić. Specjaliści dla uzyskania lepszych efektów zalecają wprowadzenie diety niskotłuszczowej oraz zastosowanie masażu limfatycznego.

Cena w zależności od miasta: 150 -500 zł

 

Glykopeel

Peelingi to podstawa każdej dobrej pielęgnacji. Te domowe stosowane regularnie i systematycznie są nieocenione, ale czasem warto wybrać się do specjalisty po wersję nieco intensywniejszą w działaniu jak na przykład Glykopeel. Bazą jest kwas glikolowy, który występuje w różnych stężeniach i odczynach PH i to właśnie on odpowiada za złuszczanie, depigmentacja to zadanie kwasu kojowego a podrażnienia łagodzi ekstrakt z morwy białej. Doskonale sprawdzi się w przypadku pacjentek z bliznami potrądzikowymi, licznymi przebawieniami, rozszerzonymi porami czy płytkimi zmarszczkami. Glykopeel obejmuje cztery etapy: przygotowanie, złuszczanie, neutralizację i regenerację, aby zmniejszyć uczucie pieczenia w trakcie zabiegu włącza się chłodny nawiew. Po zabiegu pacjent ma zakaz zdrapywania łuszczących się obszarów, wskazane jest również intensywne nawilżanie i stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Cena w zależności od miasta: 150 -300 zł

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana