Rozstępy udach, brzuchu, piersiach czy pośladkach to zmora płci pięknej. Panów ten problem dotyka zdecydowanie rzadziej, a głównie pojawia się u chłopców w okresie pokwitania oraz mężczyzn trenujących na siłowniach, u których można zaobserwować szybki przyrost masy mięśniowe. Czym są, dlaczego powstają i czy można z nimi skutecznie walczyć?
Czym są rozstępy?
Rozstępy (striae, striaae distensae, striae atrophicae, striae rubrae) są to wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry przebiegające równolegle. W obrębie zmian skóra jest pozbawiona przydatków (mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych). Ubytki te powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny.
Przyczyna powstawania rozstępów
Główną przyczyną powstawania rozstępów są przede nagłe wahania wagi masy ciała. Podczas nadmiernego rozciągania skóry, np. podczas szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania czy u kobiet podczas ciąży, dochodzi więc do zrywania regularnej sieci włókien. Zaburzona zostaje praca fibroblastów – białek, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Podczas szybkiego przyrostu masy ciała włókna kolagenowe nadmiernie się rozciągają, tracąc swą elastyczność. Z uwagi na to, że jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, rozstępy stają się bardziej widoczne. Proces tworzenia się a następnie dalszego rozwijania rozstępów przebiega dwustopniowo. Pierwsza faza to powstawanie czerwonych, lekko wybrzuszonych pręg. Druga faza to tzw. faza zanikowa, czyli czas w którym powstałe pręgi stają się białe i lekko zagłębione. Rozstępy zazwyczaj tworzą się równolegle do linii napięcia skóry.
Redukcja rozstępów
Możliwość uzyskania najlepszych efektów redukcji rozstępów jest większa w przypadku świeżych zmian, czyli w czasie gdy mają one jeszcze kolor czerwony. Im dłuższy jest czas od momentu pojawienia się rozstępów, tym walka z nimi jest trudniejsza. W drugiej fazie procesu powstawania rozstępów następuje ich pozorna regeneracja, na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów w takiej sytuacji może nieco polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w 100%. Przed przystąpieniem do leczenia trzeba mieć świadomość, że zabiegi wymagają cierpliwości i nie zawsze można całkowicie zlikwidować rozstępy, można natomiast poprawić ich wygląd, spowodować, że będą mniej widoczne.
Metody redukcji rozstępów
-
Laser frakcyjny
Metoda polega na precyzyjnym wykonaniu laserem mikroskopijnych stref termicznego uszkodzenia naskórka i skóry właściwej w obszarze zabiegu. Powstanie mikroskopowych uszkodzeń stymuluje tkankę do uruchomienia naturalnych procesów naprawczych. Przebudowie ulega struktura skóry w obrębie zabiegu, stare komórki zastępowane są nowymi.
-
Karboksyterapia
Zabiegi z użyciem dwutlenku węgla to obecnie jedna z najskuteczniejszych kuracji redukująca intensywny cellulit, która łączy mechaniczny oraz chemiczny wpływ na zniszczenie komórek tłuszczowych oraz odprowadzenie metabolitów. Więcej na temat zabiegu karboksyterapii przeczytasz w artykule: http://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/co2-czasteczka-piekna/
-
Dermomassager
Dermomassager to innowacyjne urządzenie do podciśnieniowego masażu ciała. Zabieg z jego użyciem jest połączeniem masażu mechanicznego z podciśnieniem z jednoczesnym odciągnięciem fałdu skóry i rolowaniem ruchomymi rolkami. Podczas zabiegu wybraną partię ciała masuje się za pomocą specjalnej głowicy, która wyposażona jest w ruchome rolki i rurę ssącą. Dermomassager jest urządzeniem wykorzystywanym nie tylko do walki z cellulitem, ale także przy wygładzeniu rozstępów czy blizn.
-
Radiofrekwencja mikroigłowa
Radiofrekwencja to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych, które powodują ogrzanie skóry właściwej. Za sprawą mikroigieł, impuls fal radiowych generowany jest bezpośrednio do obszaru zabiegowego, co daje niesamowite rezultaty. Podczas zabiegu głowica urządzenia jednocześnie nakłuwa i podgrzewa skórę, w efekcie czego następuje stymulacja fibroblastów do syntezy nowego kolagenu i elastyny. Głębokie rozstępy zaczynają się zapełniać i tym samym zanikać.
Zobacz również: Scarlet RF – fenomen, o którym mówi się coraz więcej
-
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia mikroigłowa to zabieg polegający na kontrolowanym mikro-nakłuciu naskórka i wprowadzeniu składników aktywnych w głąb skóry bez ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych. Efektem tego zabiegu jest napięcie skóry, zmniejszenie rozstępów, ich spłycenie i rozjaśnienie.
Przeczytaj również: Mezoterapia igłowa, czy bezigłowa? Którą wybrać?
-
Peelingi chemiczne
W zależności od rodzaju i ilości rozstępów peelingi chemiczne można stosować jako terapię podstawową lub uzupełnić leczenie innymi metodami o zastosowanie peelingów. Podczas zabiegów wykorzystywane są różne związki lub ich mieszanki, posiadające dobre właściwości złuszczające: alfa-hydroksykwasy (np. kwas glikolowy), beta-hydroksykwasy (np. kwas salicylowy), kwas trójchlorooctowy, kwas witaminy A, fenol czy rezorcynę. Złuszczanie może być: powierzchowne, średnio-głębokie i głębokie. Peeling chemiczny wpływa na odbudowę naskórka oraz przebudowę sieci kolagenu i elastyny. Zmieniona chorobowo skóra wygładza się, niektóre z zmiany giną inne ulegają spłyceniu.
Dodaj komentarz