Rozstępy białe a czerwone. Czym się różnią i jak je leczyć

Rozstępy pojawiają się na skórze przede wszystkim w przypadku znacznego przybrania na wadze. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, pośladkach, a także na udach, kolanach czy piersiach. W zdecydowanej większości z problemem tym borykają się kobiety. Jaka jest różnica między czerwonymi a białymi rozstępami? Czym się różnią i jak je leczyć?

rozstępy – czym są?

Rozstępy (striae, striaae distensae, striae atrophicae, striae rubrae) są to wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry przebiegające równolegle. W obrębie zmian skóra jest pozbawiona przydatków (mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych). Ubytki te powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny. Rozstępy otoczone są zdrową skórą.

rozstępy przyczyny powstawania

Jak już wspomnieliśmy główną przyczyną powstawania rozstępów są przede wszystkim nagłe wahania wagi masy ciała. Czemu tak się dzieje? Z uwagi na to, że podczas nadmiernego rozciągania skóry, np. podczas szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania czy u kobiet podczas ciąży, dochodzi do zrywania regularnej sieci włókien. W wyniku czego zaburzona zostaje praca fibroblastów – białek, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Podczas szybkiego przyrostu masy ciała włókna kolagenowe nadmiernie się rozciągają, tracąc swą elastyczność. Z uwagi na to, że jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, rozstępy stają się bardziej widoczne.

Proces tworzenia się, a następnie dalszego rozwijania rozstępów przebiega dwustopniowo. Pierwsza faza to powstawanie czerwonych, lekko wybrzuszonych pręg. Druga faza to tzw. faza zanikowa, czyli czas w którym powstałe pręgi stają się białe i lekko zagłębione. Rozstępy zazwyczaj tworzą się równolegle do linii napięcia skóry.

jak pozbyć się rozstępów?

W gabinetach medycyny estetycznej znajdziemy skuteczne zabiegi na rozstępy. Musimy mieć jednak świadomość, że nie ma metody, dzięki której pozbędziemy się ich całkowicie. W zależności od stanu skóry oraz od tego jak długo mamy zmiany, możemy zminimalizować widoczność rozstępów.

Najlepsze efekty możemy uzyskać w przypadku redukcji świeżych zmian, czyli w czasie gdy mamy czerwone rozstępy. W drugiej fazie procesu powstawania rozstępów następuje ich pozorna regeneracja, na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotyku. Im dłuższy jest czas od momentu pojawienia się rozstępów, tym walka z rozstępami jest trudniejsza.

Metody usuwania rozstępów powinny być dopasowana do ich fazy. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większą masz szansę mniej inwazyjne leczenie i lepsze efekty. Pamiętaj, że to lekarz dobierze dla Ciebie najlepszy zabieg, po zapoznaniu się ze stanem Twojej skóry i przeprowadzeniem wywiadu zdrowotnego.

Rozstępy zabiegi

 • radiofrekwencja mikroigłowa na rozstępy

Radiofrekwencja to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych, które powodują ogrzanie skóry właściwej. Za sprawą mikroigieł, impuls fal radiowych generowany jest bezpośrednio do obszaru zabiegowego, co daje niesamowite rezultaty. Podczas zabiegu głowica urządzenia jednocześnie nakłuwa i podgrzewa skórę, w efekcie czego następuje stymulacja fibroblastów do syntezy nowego kolagenu i elastyny. Głębokie rozstępy zaczynają się zapełniać i tym samym zanikać. Radiofrekwencja mikroigłowa polecana jest przede wszystkim w przypadku rozstępów stosunkowo świeżych.

 • mezoterapia na rozstępy

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Mezoterapia mikroigłowa to zabieg polegający na kontrolowanym mikro-nakłuciu naskórka i wprowadzeniu składników aktywnych w głąb skóry bez ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych. Do zabiegu lekarz używa strzykawki z bardzo cienką igłą. Lekarz dobiera odpowiedni roztwór do zabiegu, który jest uzależniony od problemu oraz wieku pacjenta. Zazwyczaj są to mieszaniny trzech lub więcej ilości substancji rewitalizujących i regenerujących, które noszą nazwę koktajli.

Efektem tego zabiegu jest napięcie skóry, zmniejszenie rozstępów, ich spłycenie i rozjaśnienie.

Mezoterapia mikroigłowa przyniesie dobre efekty w przypadku świeżych zmian skórnych.

 • peeling medyczny na rozstępy

W zależności od rodzaju i ilości rozstępów peelingi chemiczne można stosować jako terapię podstawową lub uzupełnić leczenie innymi metodami o zastosowanie peelingów. Podczas zabiegów wykorzystywane są różne związki lub ich mieszanki, posiadające dobre właściwości złuszczające: alfa-hydroksykwasy (np. kwas glikolowy), beta-hydroksykwasy (np. kwas salicylowy), kwas trójchlorooctowy, kwas witaminy A, fenol czy rezorcynę. Złuszczanie może być: powierzchowne, średnio-głębokie i głębokie. Peeling chemiczny wpływa na odbudowę naskórka oraz przebudowę sieci kolagenu i elastyny. Zmieniona chorobowo skóra wygładza się, niektóre z zmiany giną inne ulegają spłyceniu.

 • dermabrazja mechaniczna na rozstępy

Dermabrazja mechaniczna to głęboki peeling chemiczny. Wykonuje się go przy użyciu urządzenia z obrotową główką, która usuwa naskórek oraz nierówności. Przed zabiegiem skóra jest oczyszczana, dezynfekowana oraz schładzana. Przez kilka dni po zabiegu skóra może być podrażniona i zaczerwieniona – gojenie trwa do 10 dni. Nowa skóra w pierwszym okresie ma różowy kolor, a po kilku dniach jej koloryt się wyrównuje. Dermabrazja przynosi dobre efekty, gdy mamy świeże rozstępy.

 • laser frakcyjny na rozstępy

Jednym z laserów, który zalecany jest do usuwanie starych rozstępów jest laser frakcyjny. Metoda polega na precyzyjnym wykonaniu laserem mikroskopijnych stref termicznego uszkodzenia naskórka i skóry właściwej w obszarze zabiegu. Powstanie mikroskopowych uszkodzeń stymuluje tkankę do uruchomienia naturalnych procesów naprawczych. Skóra wytwarza więcej kolagenu poprzez uruchomione procesy gojenia. Kolagen sprawia, że skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i wygląda zdrowiej. Poprawia się również jej koloryt i jest o wiele gładsza.

 • laser frakcyjny łączony z mezoterapią

W trudnych przypadkach defektów skórnych można zastosować terapie łączone. W przypadku starych rozstępów dobre efekty daje połączenie zabiegu laserem frakcyjnym z mezoterapią. Pomiędzy zabiegami laserowymi skórze dostarczane są substancje, stymulujące jej regenerację. Wpływa to na sprawniejsze i bardziej efektywne procesy gojenia.

Dla przypomnienia podstawowym składnikiem koktajlu stosowanego w mezoterapii jest kwas hialuronowy, łączony z witaminami, składnikami mineralnymi, aminokwasami oraz kwasami nukleinowymi. Wspomaga to odbudowę uszkodzonej skóry.

 • zabieg laserowego usuwania rozstępów laserem Discovery Pico

Discovery Pico to laser pikosekundowy. Jest to urządzenie, dzięki któremu można z sukcesem zniwelować widoczność starych rozstępów. Wiązka lasera w bardzo precyzyjny i kontrolowany sposób dociera do uszkodzonej tkanki pobudzając jej naturalne procesy naprawcze.

Dzięki zastosowaniu technologii fotomechanicznej nie dochodzi do przegrzania skóry, a działając ultrakrótkim impulsem mamy zapewnione skuteczne pobudzanie włókien kolagenowych odbudowujących strukturę skóry. Zabieg laserem Discovery Pico to gwarancja szybkiego procesu rekonwalescencji oraz brak przebarwień pozapalnych.

 • Biodermogenesi®

Jest to absolutna nowość na naszym rynku i uważamy, że powinna zamknąć ten ranking by jeszcze bardziej zapaść w naszych głowach.  Biodermogenesi® to jedyna metoda, która okazała się skuteczna w regeneracji rozstępów każdego typu. Znalazło to przede wszystkim potwierdzenie w dziesiątkach przeprowadzonych biopsji. Czym jest biodermogeneza? Jest to innowacyjna metoda regeneracji skóry. Działa ona dzięki synergii opartej na polu  elektromagnetycznym połączonym z elektrostymulacją i próżnią. Synergia ta pokazuje, że można zregenerować skórę również reorganizując jej strukturę. Badania biopsji pokazują, że następuje perfekcyjna reorganizacja błony podstawowej oraz produkcja nowych melanocytów odpowiedzialnych za opalanie, redukcja grubości warstwy rogowej (dzięki temu skóra wraca do normalnego oddychania). Następuje również synteza nowego kolagenu niewłóknistego, co sprawia, że skóra z rozstępami staje się grubsza i bardziej elastyczna.

Ukazują one perfekcyjną reorganizację błony podstawnej oraz produkcję nowych melanocytów (odpowiadają za opalanie), redukcję grubości warstwy rogowej (dzięki czemu skóra wraca do normalnego oddychania), a także syntezę nowego kolagenu niewłóknistego, co sprawia, że skóra z rozstępami staje się grubsza i bardziej elastyczna.

zdj: biodermogenesi.pl
zdj: biodermogenesi.pl /revisage

Biodermogeneza a rozstępy:

 • Skuteczna na wszelkiego rodzaju rozstępy i wszystkie rodzaje skóry*,
 • Wypełnienie rozstępów o średnio 83,55%*,
 • Redukcja rozstępów wyczuwalna przy dotyku*
 • Możliwość uzyskania opalenizny na rozstępach u 100% pacjentów, którzy przeszli pełen cykl zabiegów*
 • Bezwzględny brak efektów ubocznych oraz okresu rekonwalescencji*
 • Stabilne rezultaty utrzymujące się nawet po upływie 5 lat

 

* Artigiani A, Cervadoro G, Loggini B, Paolicchi A. – Szkoła specjalizacji w zakresie dermatologii – Uniwersytet w Pizie
Biodermogenesi®: nieinwazyjne rozwiązanie w leczeniu rozstępów. Aesthetic Medicine 2012 n.1 January-March – s. 41-49

Badanie przeprowadzone na 18 pacjentach z fototypem II, III, IV i V, ze starymi rozstępami, obecnymi od 7 do 35 lat, o szerokości do 12 mm. Rezultaty udokumentowane wynikami biopsji, USG i pro lometrii. Badanie przeprowadzone na 15 pacjentach z cellulitem drugiego stadium (Skala Nürnbergera-Müllera)

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
KasienkadonkaNatanatuuAlu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kasienka
Gość
Kasienka

Kremy na rozstepy działają tylko na czerwone. Wiem bo też sobie smarowałam i sa o wiele mniej widoczne.

natuu
Gość
natuu

dziewczyny co to za krem? skad go wziac, bo ja go nigdzie nie moge znalezc

Nata
Gość
Nata

Dziewczyny co to za krem strialys? Gdzie go można kupic

Zuza
Gość
Zuza

ja wolałam najpierw spróbować jakiś naturalnych kremów niż od razu iść na jakieś zabiegi – dla mnie to za duża ingerencja w nature… a strialys, którego używam jest wystarczający – regeneruje i nawilża i rozstępy powoli znikają :))

Alu
Gość
Alu

to prawda 🙂 też go używam i akurat z czerwonymi rozstępami sobie bez problemu radzi 🙂

donka
Gość
donka

a jak na białe rozstępy działa wie ktoś może?

Zabiegi pociążowe – problemy estetyczne po porodzie

U wielu kobiet ciąża pozostawia niechciane problemy estetyczne. Należą do nich zmiany skórne, które są wynikiem gwałtownego rozciągania się i zaburzeń sprężystości skóry. Panie borykają się nie tylko z wiotką i obwisłą skórą brzucha i biustu czy cellulitem, ale także ze zmianami okolic sromu i krocza. Medycyna estetyczna i chirurgia estetyczna mogą pomóc w powrocie do ciała, które miałyśmy przed okresem ciąży.

zdj: https://pixabay.com/pl/users/2081671-2081671/

Jak ujędrnić ciało i usunąć cellulit po ciąży

Urządzenie Icoone jest to najnowsza generacja masażu podciśnieniowego, który pozwala na precyzyjną pracę na tkance łącznej. Icoone jest młodszą siostrą endermologii (LPG). Icoone pracuje za pomocą głowic masujących wyposażonych w rolki z licznymi mikrootworami, które tworzą multi mikrostymulację działającą precyzyjnie i co ważne nie rozciągając skóry i nie powodując urazów. Icoone będący urządzeniem medycznym wyposażony został w gamę programów o różnej częstotliwości podciśnienia, co daje nam możliwość idealnego dobrania programów do potrzeb danej osoby.

Jeżeli Twoim głównym problemem są rozstępy, polecamy także:

W przypadku, gdy zależy Ci głównie na pozbyciu się cellulitu, zajrzyj tutaj. 

jak ujędrnić skórę biustu po ciąży

Ujędrnianie biustu po ciąży nie jest sprawą łatwą. Często stosowanie kosmetyków czy dermo kosmetyków nie jest wystarczające, a zwiotczała skóra na piersiach, brzydki biust prowadzą do kompleksów i negatywnie mogą wpływać na samopoczucie. Jak poprawić wygląd biustu po karmieniu? Bardzo dobre efekty można uzyskać dzięki zabiegom, które oferuje medycyna estetyczna. Jednym z nich jest zabieg SPM na biust.

 • zabieg SPM na biust – stymulujący masaż próżniowy

Zabieg SPM to pierwszy z polecanych zabiegów na zwiotczała skóra na piersiach. SPM to urządzenie, które pracuje pod ciśnieniem. Szklane aplikatory (w kształcie baniek) lekko zasysają skórę, a uniesione w ten sposób komórki skóry są rozciągane, co z kolei pozwala na lepszą penetrację tlenu przez błony cytoplazmatyczne. Efektem tego oddziaływania jest stymulacja unaczynienia oraz przyspieszenie procesów przemiany materii, stymulowany jest szybszy przepływ limfy. Stymulowane są fibroblasty do intensywnej produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny, co pozytywnie wpływa na ujędrnianie biustu po ciąży. Kondycja skóry poprawia się po serii zabiegów, z reguły zalecane jest ok. 10 zabiegów.

 • Inne zabiegi ujędrniające biust to:
 1. endermologia LPG – lifting biustu
 2. fale radiowe RF
 3. mezoterapia igłowa
 4. karboksyterapia
 5. nici liftingujące biust.

Jeżeli chcesz poznać szczegóły tych zabiegów, koniecznie przeczytaj:

Niektóre z kobiet po zaprzestaniu karmienia rozważają również zabieg powiększenia piersi. Sprawdź co na ten temat sądzi chirurg plastyk dr n. med. Lubomir Lembas.

ginekologia estetyczna – okolice sromu i krocza

Zabiegi pociążowe, z działu ginekologii estetycznej, pozwalają na zmniejszenie takich zmian lub doprowadzenie do stanu sprzed przebytej ciąży. Nieinwazyjne zabiegi są bezpieczną alternatywą dla operacji chirurgicznych. Zdecydowana większość usług ginekologii estetycznej to działania o charakterze rekonstrukcyjnym. Jeden z często wykonywanych zabiegów to perineroplastyka.

 • perineroplastyka

Zabieg ten polega na odbudowie, odmłodzeniu i odnowieniu struktur krocza, a wykonywany jest za pomocą lasera. Krocze często ulega uszkodzeniu na skutek przebytych porodów, urazów fizycznych, a także procesów starzenia się. Perineoplastyka pozwala na redukcję deformacji warg sromowych oraz przywrócenie im odpowiedniego kształtu i wielkości.

Poprzez laseroterapię okolicy krocza dochodzi do pobudzania wytwarzania nowego kolagenu i elastyny, w efekcie następuje ujędrnienie i napięcie struktury skóry oraz zmniejszenie rozstępów okolicy sromu i krocza. Dodatkowo poprawie ulega również koloryt skóry w okolicy zabiegowej.

Perineoplastyka to zabieg polecany nie tylko kobietom, które chcą poprawić swój wygląd, ale także tym, które odczuwają fizyczny dyskomfort towarzyszący tego typu zmianom.

Zajrzyj także tutaj, jeżeli interesują Cię zabiegi:

 1. obkurczanie ścian pochwy
 2. lifting krocza przy użyciu nici
 3. labioplastyka
 4. liposukcja wzgórka łonowego

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Makijaż permanentny – fakty i mity

Makijaż permanentny to bardzo dobry sposób na podkreślenie konturu oczu, skorygowaniu kształtu brwi czy konturu ust. Jest polecany także dla zabieganych osób, które mają rano mało czasu na wykonanie pełnego makijażu. Mogą z niego również skorzystać osoby, które zakończyły chemioterapię czy radioterapię. Jakie są główne fakty i mity dotyczące makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny pozostaje pod skórą na całe życie (jak tatuaż)

MIT. Barwnik wypłukuje się stopniowo, a trwałość makijażu zależy od rodzaju skóry. U osób o cerze suchej makijaż permanentny będzie się utrzymywał nawet do 5 lat, natomiast u osób z cerą tłustą – do 2 – 3 lat.

Zabieg makijażu permanentnego jest bolesny

FAKT i MIT. Zabieg makijażu permanentnego to zabieg, w trakcie którego dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Jest to zatem zabieg, który może być przez niektóre osoby uznawany za bolesny, za inne osoby za nieprzyjemny. Trzeba pamiętać, że kwestia odczuwania i odporności na ból jest bardzo indywidualna. W przypadku braku przeciwwskazań makijaż permanentny wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym.

Barwiki często zmieniają odcień.

FAKT. Barwniki z ciepłej gamy kolorystycznej mogą wyłuszczać się na pomarańczowo, a zimne na niebiesko (np. z czarnego robi się fioletowy/zielony, z brązowego czerwony). Ważne jest zatem, aby odpowiednio dobrać pigmenty do typu karnacji: zimne do zimnych, ciepłe do ciepłych, co sprawi, że wybarwienia nie będą widoczne.

Zbyt ciemny barwnik można rozjaśnić wodą utlenioną

MIT. Woda utleniona nie wchodzi w interakcję z barwnikami. Makijaż permanentny można usunąć jedynie laserem.

Brwi przed zabiegiem trzeba ogolić, zanim zostanie wstrzyknięty się barwnik

MIT. Makijaż ma na celu podkreślenie kształtu i koloru brwi. Ogolenie brwi przed zabiegiem uniemożliwi podkreślenie ich naturalnego kształtu.

U każdego można wykonać makijaż permanentny

MIT. Do przeciwwskazań do skorzystania z zabiegu makijażu permanentnego należą: cukrzyca, ciąża i okres karmienia piersią, infekcja, łuszczyca, przyjmowanie leków sterydowych, WZW, HIV, aktywna opryszczka, choroby nowotworowe, świeże blizny, botoks/kwas hialuronowy (makijaż permanentny można wykonać min. 4 tygodnie po ww. zabiegach), choroby siatkówki i rogówki oka, epilepsja.

Makijażem permanentnym podkreśli tylko oczy i usta

MIT. Makijażem permanentnym można podkreślić zarówno oczy i usta, jak i skorygować kształt brwi, optycznie zagęścić brwi i/lub rzęsy.

Nie ma potrzeby wykonania wizualizacji makijażu

MIT. Prawidłowo wykonana wizualizacja ma na celu zobrazowanie efektu końcowego. Dzięki temu osoba, u której będzie wykonywany makijaż permanentny, będzie mogą sprawdzić czy takiego efektu oczekuje.

Nie jest potrzebna specjalna pielęgnacja po zabiegu

MIT.  Przez tydzień po zabiegu makijażu permanentnego należy smarować twarz specjalną maścią, która przyspiesza gojenie. Wskazane również, by przez ten czas unikać pływania i opalania się (również w solarium). Nie należy także zrywać złuszczającego się naskórka.

Oczy można malować już następnego dnia po zabiegu po zabiegu makijażu permanentnego

MIT. Z wykonaniem make-upu oczu najlepiej wstrzymać się całkowitego wygojenia skóry powiek, czyli ok 10 – 14 dni. Dotyczy to zarówno malowania rzęs jak i powiek.

Usta można malować już następnego dnia po zabiegu po zabiegu makijażu permanentnego

MIT. Podobnie jak w przypadku oczu, nie można malować ust co najmniej tydzień, a najlepiej do całkowitego ich wygojenia, czyli ok 10 – 14 dni.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana