Przebarwienia to brązowawe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, które pojawiają się najczęściej na twarzy głównie u kobiet. Pojawiają się często na czole, w okolicy ust, a niekiedy nawet pokrywają prawie całą twarz, dekolt czy dłonie. Jest to skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Postaramy się na to odpowiedzieć.
Przebarwienia twarzy przyczyny
Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym związanym z antykoncepcją czy też hormonalną terapią w okresie menopauzy. Przebarwienia mogą mieć też związek z chorobami nadnerczy czy tarczycy.
W okresie letnim wszelkie plamy, przebarwienia czy piegi stają się bardziej widoczne i ciemniejsze. Dla wielu pań jest to problem skórny, który nie tylko stanowi kwestię dyskomfort estetyczny, ale także efekt postarzenia twarzy.
Najlepszym okresem na usuwanie przebarwień jest jesień i zima, a wiosną i latem pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV, zw. fotoblokerów. Przeczytaj również: Krem z filtrem UV – dlaczego warto go stosować cały rok.
Usuwanie przebarwień na twarzy
Na rynku dostępnych jest kilka zabiegów mających na celu usuwanie przebarwień. Najbardziej skuteczną metodę dobierze dla pacjenta lekarz, po ocenie skóry i głębokości, na której znajdują się złogi barwnika. Jedną z form oceny jest badanie skóry, np. za pomocą lampy Wooda.
-
Peeling medyczny
Medyczny peeling chemiczny – jest to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania substancji, które są pochodzenia biologicznego bądź chemicznego. Za pomocą peelingu pozbywamy się defektów kosmetycznych bądź też zmian chorobowych, które są w obrębie naskórka i skóry właściwej. W zależności od zastosowanych preparatów możemy regulować głębokość złuszczania. (Przeczytaj: Czym są kwasy AHA, BHA, PHA. Poznaj kwasy stosowane w kosmetyce.)
-
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja – to peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia.Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Dodatkowo mikrodermabrazja skutecznie oczyszcza skórę. Dzięki temu zabiegowi skóra wygląda młodziej, jędrniej i jest bardziej elastyczna.
-
Mezoterapia igłowa wybielająca RRS WHITENING
Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. RRS HA Whitening to mezoterapia oparta na kwasie hialronowym oraz koktajlu biorewitalizującym dedykowana pacjentom ze zmianami pigmentacyjnymi, jego głównym celem jest regeneracja skóry i przywrócenie jej jednolitego koloru. Produkt może być stosowany niezależnie od wieku pacjenta na twarz, szyję i dekolt.
-
Zabieg Cosmelan
Zabieg Cosmelan dzięki czynnikom rozjaśniającym o natychmiastowym działaniu jest jedną z najbardziej skutecznych terapii depigmentacyjnych, które może zaoferować gabinet medycyny estetycznej. Cosmelan to skuteczny zabieg w terapii przebarwień hormonalnych, zwłaszcza typu melasma, chloasma. Co więcej ten zabieg na przebarwienia wyraźnie rozjaśnia małe i specyficzne plamy typu piegi, znamiona barwnikowe i przebarwienia posłoneczne.
-
Zabieg Dermamelan
Dermamelan to następca Cosmelanu. Dermamelan to preparat złuszczający, silnie depigmentujący oraz odmładzający. Przywraca skórze gładkość i blask. Jego wysokie stężenie składników aktywnych sprawia, że jest on skuteczny w usuwaniu przebarwień opornych na inne preparaty. Głównym wskazaniem wykonania zabiegu jest eliminacja plam o podłożu hormonalnym (ostuda, melasma). Terapię Dermamelanem można stosować w przypadku każdego rodzaju i fototypu skóry, jak również przebarwień o różnej etiologii.
-
Światło IPL
IPL – jedną z bardziej skuteczniejszych metodą usuwania przebarwień jest zastosowanie urządzenia IPL (z ang. Intense Pulsed Light – silny impuls światła). Urządzenia IPL wykorzystują zamontowaną w nich lampę ksenonową. IPL emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali, dzięki temu możemy dotrzeć na różne głębokości skóry. Podczas zabiegu następuje niszczenie komórek zawierających barwnik. Jest to możliwe dzięki temu, że wiązka światła IPL jest pochłaniana przez melaninę, prowadząc do podgrzania komórek z melaniną i, w końcowym etapie, ich rozbicia.
-
Laserowe usuwanie przebarwień
Przebarwienia na twarzy mogą być również skutecznie usuwane za pomocą lasera frakcyjnego. Laser frakcyjny wytwarza w skórze mikrouszkodzenia, dzięki którym następuje koagulacja tkanek w strefach mikrotermalnych. Dzięki temu skóra wytwarza więcej kolagenu poprzez uruchomione procesy gojenia. Kolagen sprawia, że skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i wygląda zdrowiej. Poprawia się również jej koloryt i jest o wiele gładsza.
Zabiegi na przebarwienia na twarzy mogą być przeprowadzane za pomocą lasera ablacyjnego, np. CO2 lub nieablacyjnego (czyli nie przerywającego ciągłości skóry), np. laser neodymowo-yagowy Q-Switch czy laser PicoSure.
Przeczytaj również: Kremy na przebarwienia twarzy i dekoltu.
Polecam laser Lavieen! Po lecie i nie tylko, bo świetnie działa też na piegi czy rozszerzone pory. 🙂 Pozdrawiam.