Przebarwienia – jak zapobiegać i leczyć?

Przebarwienia to brązowawe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, które pojawiają się najczęściej na twarzy i dotyczą najczęściej Kobiet. Zatem co robić, jak zapobiegać i leczyć przebarwienia?

foto: timeclinic.pl/

Najczęściej spotykane zmiany barwnikowe to piegi, ostuda czy przebarwienia pozapalne, np. potrądzikowe. Podobne do przebarwień i nierzadko z nimi mylone są tzw. bodawki łojotokowe, pojawiające się na twarzy, dekolcie i częściach grzbietowych rąk. Są one potocznie zwane plamami wątrobowymi, starczymi, ale w rzeczywistości to nawarstwienia naskórkowe spowodowane długotrwałym działaniem słońca i z chorobami wątroby nie mają nic wspólnego.

Wśród różnorodnych zaburzeń barwnikowych najczęściej spotyka się:

 • Piegi

to liczne, drobne i nieregularne, jasno lub ciemnobrązowe plamki powstające pod wpływem światła słonecznego, dlatego zwykle występują na skórze twarzy i kończynach górnych. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Spotyka się je przeważnie u osób młodych lub rudowłosych.

 • Melasma (ostuda)

to typ przebarwień występujących głównie u kobiet po 30 roku życia. Są to nieregularne, ostro ograniczone
brązowe plamy umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi górne). Najczęściej pojawiają się w okresie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników).

 • Przebarwienia pozapalne 

mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej były jakieś zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne, oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy. Istnieją dwa rodzaje tego typu przebarwień: skórne – gdy melanina zlokalizowana jest w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej oraz mieszane, które mają cechy przebarwień naskórkowych i skórnych. Rodzaj przebarwienia można określić, oglądając skórę naświetloną lampą Wooda.

Przyczyny powstawania przebarwień

Przebarwienia obejmujące często czoło, okolice ust, a niekiedy nawet prawie całą twarz, dekolt czy dłonie to zwykle efekt nadmiernej ekspozycji na słońce. Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym związanym z antykoncepcyją czy też hormonalną terapią w okresie menopauzy. Przebarwienia mogą mieć też związek z chorobami nadnerczy czy tarzycy. Latem wszelkie plamy, przebarwienia, piegi stają się bardziej widoczne i ciemniejsze i to właśnie one nie tylko przeszkadzają, ale i postarzają. Niestety, aby je zlikwidować, należy zadbać o to już jesienią i zimą, a wiosną i latem pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV, zw. fotoblokerów.

Do powstania przebarwień przyczyniają się kosmetyki, perfumy (zawierające substancje fotouczulające, alkohol), niektóre leki i zioła, np. dziurawiec. Ich przyczyną są również poparzenia słoneczne, zwłaszcza intensywne, mocne opalanie się na słońcu ilub w solarium. Często powstają w miejscach stanów zapalnych na skórze, głównie przy cerze trądzikowej, skłonnej do wyprysków. Na powstawanie przebarwień narażone są zarówno kobiety o jasnej, jak i ciemnej karnacji, ale właśnie te ostatnie mają większą skłonność do powstawania przebarwień intensywniejszych i trudniej ustępujących. Przed wybraniem leczenia ocenia się rodzaj i głębokość przebarwień, które ustala się pod lampą Wooda.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Podstawą leczenia przebarwień jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna. Obejmuje ona ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach południowych, stosowanie zewnętrznych preparatów chroniących przed UVB i UVA, noszenie odzieży osłaniającej ciało. Preparaty przeciwsłoneczne powinny zawierać filtry fizyczne bądź mieszaninę filtrów chemicznych i fizycznych. Niezbędna jest ochrona przed słońcem w trakcie ciąży, stosowania doustnej antykoncepcji, zastępczej terapii hormonalnej, w okresie menopauzy i kuracji hormonanych. W miesiącach nasłonecznionych warto upewnić się, czy nasze kosmetyki nie są fotouczulające. Żeby ochrona przeciwsłoneczna była skuteczna, powinna być stosowana w Polsce od wczesnej wiosny do jesieni.

Sposoby leczenia

W leczeniu miejscowym najczęściej stosuje się hydroksykwasy i hydrochinon – w stężeniu 2% – do usuwania i rozjaśniania plam soczewicowatych, piegów, ostudy, przebarwień pozapalnych, oraz pochodne witaminy A o sile działania zbliżonej do hydrochinonu, ale żeby osiągnąć efekt, trzeba je stosować przez dłuższy czas. Metody farmakologiczne (hydrochinon, retinoidy, kortykosteroidy, kwas azelainowy, kojowy, fitowy, alfa-liponowy i inne) dają satysfakcjonujące efekty, ale zarówno podczas leczenia, jak i po zakończeniu należy rygorystycznie przestrzegać ochrony przeciwsłonecznej. Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez łączenie preparatów – np. hydrochinonu, tretinoiny i kortykosteroidów. Stosowanie hydrochinonu ze wskazań kosmetycznych jest zabronione w niektórych krajach europejskich, gdzie jest on dostępny jedynie na receptę. Przyczyną tego zakazu były związane ze stosowaniem leku zmiany typu leukoderma (z odbarwieniami typu confetti-like) oraz podskórne złogi barwnika (ochronoza). Dlatego też prowadzone są intensywne badania nowych związków odbarwiających. Do takich substancji należy zaliczyć m.in. arbutynę (uzyskiwaną z niektórych roślin) i jej pochodne o silniejszym działaniu hamującym tyrozynazę (α-arbutyna i glikozydy α-arbutyny), uzyskiwane na drodze przemian hydrochinonu. Kwas azelainowy, kojowy, α-arbutyna i roślinne wyciągi hamujące tyrozynazę wchodzą w skład prepratów stosowanych z dobrym skutkiem w leczeniu przebarwień – Cosmelan, Dermamelan. Zabiegi w gabinecie W zależności od rodzaju przebarwień wykonuje się jeden do kilku zabiegów. Najczęściej wykorzystuje się terapię łączoną, która daje najlepsze efekty.

Dodatkowym plusem terapii przebarwień jest poprawa kondycji skóry, spłycenie drobnych zmarszczek i w rezultacie odmłodzenie. Jednocześnie z zabiegami leczenie kontynuuje się w domu poprzez stosowanie odpowiednich preparatów wybielających. Zabiegi laserowe Światło lasera wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik, powodując ich zniszczenie.

Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując lasery Nd:Yag, rubinowe oraz źródła światła (IPL) w leczeniu: piegów, plam soczewicowatych, przebarwionych brodawek łojotokowych, a także przebarwień polekowych. Melanina ma szerokie spektrum pochłaniania światła, dlatego w leczeniu przebarwień z powodzeniem wykorzystywane są różnego rodzaju lasery i nielaserowe źródła światła (Intensive Pulse Light, IPL, intensywne źródło światła z odciętym zakresem widma). Dzięki technologii IPL można również z dobrym efektem usuwać przebarwienia po oparzeniach. Należy jednak z dużą ostrożnością ustalać dawki promieniowania, szczególnie jeśli stosuje się różnego rodzaju skojarzone metody postępowania.

 Źródło: Ekspert Anti-Aging Nr 34/2012

zdj.intro: bestselfatlanta.com/blog/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Perły Dermatologii Estetycznej 2012 – konkurs rozstrzygnięty!

Już od ośmiu lat magazyn Derma News wydawany przez Stowarzyszenie Dermatologów Estetycznych ogłasza konkurs pt. „Perła Dermatologii Estetycznej”. Jest to konkurs na najlepsze produkty stosowane w dermatologii estetycznej i dermokosmetyki. Co roku lekarze wybierają ich zdaniem najlepsze produkty, które m.in. wspomagają leczenie i efekty zabiegów dermatologicznych. 

 
 
W tegorocznej VIII edycji zostało nadesłanych 1079 kuponów, z których zostali wybrani zwycięzcy każdej z kategorii.
 
I. KATEGORIA: Najlepsze urządzenia w dermatologii estetycznej
 • VARILITE 532/940 nm firma Optopol Handlowy Sp. z o.o.

II KATEGORIA: Najlepsze preparaty do zabiegów w Dermatologii Estetycznej
 •  Botox firma Allergan
 • Restylane firma Galderma Polska
 • Gama Stylage firma Laboratorium Estetyki LEA Vivacy

III KATEGORIA: Najlepszy preparat wspomagający leczenie dermatologiczne i efekty zabiegów estetycznych

 • Cetaphil firma Galderma
 • Cicabio Arnica + firma Laboratoire Dermatologique Bioderma Poland
 • Normaderm firma Vichy Laboratoires
 • Toteriane Ultra firma La Roche-Posay
 • Woda termalna Avene firma Pierre Fabre Dermo-Cosmetique

 

Wielkie gratulacje firmom wspaniałych i doskonałych produktów, które zdobyły tak duże zaufanie lekarzy!Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ulthera bezinwazyjny rodzaj liftingu twarzy

Medycyna estetyczna proponuje wiele metod poprawiających wygląd skóry. Ulthera jest to całkowita nowość, która w sposób bezinwazyjny odmładza skórę twarzy. Ten zabieg możemy porównać do liftingu bez skalpela! Zatem bez bólu, opuchlizny i bandaży możemy uzyskać efekt jaki daje specjalistyczny zabieg chirurgii plastycznej.

foto: dermatoestetica.pl/

Czym jest zabieg Ulthera?

Ulthera to rodzaj liftingu, który się wykonuje przy pomocy urządzenia generującego fale dźwiękowe. Skoncentrowana energia ultradźwięków w postaci sekwencji strumieni jest dostarczana głęboko pod warstwy powierzchniowe skóry. Poprzez koagulację tkanek dochodzi do obkurczenia skóry. Ogniskowe zaczynają stymulować proces naprawczy w skórze poprzez pobudzenie fibroblastów. Odpowiedzią organizmu jest produkcja nowego, ulepszonego kolagenu. W efekcie skutkuje to stopniowym podniesieniem oraz ujędrnieniem skóry a także poprawieniem jej napięciaUlthera™ stymuluje procesy naprawcze w skórze pobudzając fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych. Metoda ta pozwala na uzyskanie liftingu lecz bez użycia skalpela. 

Ulthera najczęściej wykonywana jest na twarzy oraz szyi. Zabieg pozwala przede wszystkim zlikwidować nadmiar skóry na powiekach, opadające policzki, kąciki ust, głębokie zmarszczki nosowo-wargowe, a także dzięki niemu można przywrócić linię żuchwy.

Jak wygląda zabieg?

Początkowo lekarz rozpoczyna zabieg od diagnostyki, która polega na wizualizacji tkanki podskórnej. Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii obrazowania ultradźwiękowego DeepSEE™, w którą wyposażony jest aparat Ulthera™. Jest to pierwsze urządzenie, które daje takie możliwości. Dzięki temu lekarz może widzieć strukturę tkanki skórnej do głębokości 8 mm. Ogląda ją, ocenia i określa precyzyjnie właściwą głębokość, na której przeprowadzi zabieg tak by nie naruszyć warstw naskórkowych. Następnie przystępuje do zabiegu kierując specjalnie dobrany strumień ultradźwięków do wybranych obszarów skóry. Ulthera™ wyposażona jest w różnorodne głowice pozwalające dostarczać strumień skoncentrowanej energii przy użyciu różnych częstotliwości i różnej głębokości działania w zależności od specyfiki określonego obszaru. Podczas zabiegu można skupić się na istotnych głębokościach, koncentrując energię, która dokonuje znaczącego liftingu i napięcia zwiotczałej skóry.

Czy zabieg jest bolesny?

Nie wywołuje większego dyskomfortu. Tylko w chwili oddziaływania fal może być odczuwalny lekki ból utrzymujący się przez kilka sekund. Przed zabiegiem można zażyć lek przeciwbólowy np. ibuprofen. Należy pamiętać by nie przyjmować środków o działaniu przeciwzapalnym.

Ile zabiegów należy wykonać by uzyskać efekt, który nas zadowoli?

Jeden zabieg jest wystarczający, aby osiągnąć zadowalający nas efekt. Zabieg może odbywać się na jednym lub dwóch poziomach głębokości, wszystko zależy od stanu skóry, który jest poddawany zabiegowi oraz celów terapii. Jeśli skóra wymaga tylko uniesienia to lekarz wykonuje jeden zabieg na większej głębokości. Gdy skóra potrzebuje dodatkowego ujędrnienia lekarz wykonuje zabieg na niższej głębokości – na obszarach wymagających ujędrnienia.

Jak długo trwa zabieg?

Zabieg trwa od 20 minut do 40 minut. Wszystko zależy od obszaru, który jest poddawany zabiegowi.

Jak długo utrzymują się efekty?

Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu i właściwości jego skóry. Efekty liftingu i napięcie skóry pojawia się stopniowo nawet do 90 dni po zabiegu. Tyle czasu trwa produkcja nowego kolagenu. Efekty zabiegu utrzymują się minimum rok. 

Kto powinien poddać się zabiegowi?

Osoby, które chcą oczekują liftingu oraz efektywnego ujędrnienia skóry.

Zabieg polecany jest, gdy borykamy się z:

 • Obniżonymi brwiami,
 • Opadającymi powiekami,
 • Nadmiarem skóry na górnej powiece,
 • Opadającymi policzkami,
 • Głębokimi fałdami nosowo-wargowymi,
 • Opadającymi kącikami ust,
 • Zanikiem linii żuchwy,
 • Opadającym, zwiotczałym podbródkiem.

Jaki jest koszt zabiegu Ulthera?

Cena jest uzależniona od obszaru, który jest poddawany zabiegowi oraz kliniki w której jest wykonany. Nie mniej jednak cena waha się od 800 zł do 8 tysięcy.
 
 

 

zdj: spaplanet.pl

zdj.intro: mdcsnyc.com

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Martyna
Gość
Martyna

Ibuprofen działa przeciwzapalnie.

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana