Poznaj mity, które krążą wokół komórek macierzystych

„Komórki macierzyste” to hasło w ostatnim czasie stało się bardzo modne. Widnieje na opakowaniach kremów, możemy o nich przeczytać w prasie, o komórkach słyszymy w telewizji w momencie przyznania medycznego Nobla 2012, czytamy o zabiegach medycyny estetycznej z ich wykorzystaniem. Tylko nadal niewiele osób wie czym tak naprawdę są komórki macierzyste? Czy pomogą w walce z najbardziej uciążliwymi chorobami? Jak się je pozyskuje? Czy w przyszłości pomogą nam w odzyskaniu utraconej młodości? Nadal istnieje mnóstwo pytań wokół tego zagadnienia. Na temat komórek macierzystych krążą fakty i mity tylko co tak naprawdę jest prawdą, a co fałszem?

Jako dzieci bądź dorośli w swoim organizmie posiadamy tysiące różnych typów komórek, które są odpowiedzialne za przeróżne czynności m.in. przewodzenie sygnałów nerwowych, bicie serca lub pracę mózgu. Jedynie ok. 8% z nich stanowi aktywne komórki macierzyste. Dokładna ilość jest poniekąd poniekąd uzależniona od trybu życia, który prowadzimy, naszego wieku (z biegiem lat ilość naszych komórek macierzystych maleje), diety oraz naszej aktywności fizycznej. Sportowcy, ze względu na ciągły wysiłek, posiadają ich znacznie więcej od przeciętnego człowieka.

Komórki macierzyste są „motorem” całego organizmu. Mają one duże jądro komórkowe, dużo materiału genetycznego i mało cytoplazmy. Od „zwykłych” komórek odróżnia je zdolność do nieograniczonej ilości podziałów oraz umiejętność ciągłego odnawiania się (większość komórek dzieli się pewną ilość razy, po czym umiera i jest zastępowana przez nowe komórki). Zdolności te pozwalają komórce macierzystej różnicować się, a więc odtwarzać i regenerować zużyte komórki różnych tkanek, np. komórki macierzyste skóry mogą tworzyć świeże komórki odpowiedzialne za pigmentację.

Z jednej strony komórki macierzyste są więc uważane za ogromną nadzieję medycyny i kosmetologii. Z drugiej zaś strony istnieją obawy związane ze sposobami ich pozyskiwania oraz wykorzystywania. Wokół tematu zdążyło narosnąć wiele kontrowersji i mitów. Co jest prawdą, a co fałszem?

Mit 1:  Zabiegi z użyciem komórek macierzystych są w fazie eksperymentu

Komórki macierzyste mogą mieć wiele zastosowań. Wciąż prowadzone są badania nad wykorzystaniem ich w leczeniu różnych chorób. Generalnie można rzec, że obecnie badania idą dwoma głównymi torami: po pierwsze w kierunku terapii regenerującej, leczącej, a także w kierunku medycyny estetycznej.

– „Jest to wciąż nowy temat, ale nie aż tak, by mówić o terapiach eksperymentalnych. Na świecie pracuje się z komórkami macierzystymi od 10 lat, a ja używam ich od 2 lat” – mówi dr Urszula Brumer z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody. – Udowodniono m.in., że terapia z użyciem komórek macierzystych skutecznie odmładza, usuwa blizny, regeneruje stawy, odbudowuje mięśnie, a nawet leczy cukrzycę.

Mit 2: Komórka macierzysta nie wie w co ma się zamienić

Komórki macierzyste dzielą się nieskończoną ilość razy, a nowopowstałe komórki są świeże. Następuje ewidentny proces cofnięcia czasu, bez względu na to, czy chodzi o twarz, chrząstki, czy o odbudowę stawu. Skąd jednak komórki wiedzą, w co mają się zamienić? – Wiedzą to, ponieważ wysyłają i odbierają informację. Jeżeli podczas zabiegu podamy w określone miejsce komórki macierzyste, one same rozpoznają środowisko. Komórki macierzyste odbierają bodźce, rozpoznają problem oraz regenerują miejsca uszkodzone. Niejako „wiedzą gdzie są i co się wokół nich dzieje” i tylko „czekają” na sygnał od organizmu, w co mają się przekształcić – wyjaśnia dr Brumer.

Mit 3: Komórki macierzyste pozyskuje się w sposób nieetyczny

Komórki macierzyste można podzielić na kilka grup. Należą do nich komórki embrionalne, płodowe i dorosłe. O ile sposób pozyskiwania pierwszej i drugiej grupy, może budzić kontrowersje, o tyle komórki macierzyste dorosłe są pozyskiwane bezpośrednio z naszego organizmu za pomocą specjalnego urządzenia w wyspecjalizowanych gabinetach medycyny estetycznej. Najwięcej tych komórek znajduje się w naszej krwi obwodowej oraz w tkance tłuszczowej.

Mit 4: Komórki macierzyste zawarte w kremach nie różnią się od komórek macierzystych wykorzystywanych w zabiegach medycyny estetycznej

Do produkcji kremów wykorzystywane są jedynie komórki macierzyste roślinne, a ostatnio komórki macierzyste MIC-1, które są pozyskiwane z poroża jelenia. Komórki macierzyste roślinne występują w liściach, łodygach i korzeniach. Jako składniki kremów są pobierane biotechnologicznie za pomocą uszkodzenia rośliny. A czy działają na ludzki organizm? Dr Urszuli Brumer twierdzi, że takie komórki nie działają, ponieważ żeby oddziaływały musiałaby być zachowana zgodność gatunkowa. Działają i są skuteczne zarówno w terapiach regeneracyjnych, jak i odmładzających komórki macierzyste dorosłe pozyskiwane z naszego własnego organizmu (np. z krwi), które następnie wykorzystuje się za pomocą iniekcji podczas zabiegów autologicznych w wyspecjalizowanych gabinetach medycyny estetycznej.

Mit 5: Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem komórek macierzystych są niebezpieczne

Zabieg odmładzający z użyciem naszych własnych komórek macierzystych jest całkowicie bezpieczny, sterylny i kontrolowany, który jest polecany szczególnie alergikom. Wykorzystuje najnowszą technologię oraz autorską metodę, dlatego wymaga nieco czasu, ok. 3- 4 godziny. Z jednej strony silnie odżywia skórę, rozjaśnia oraz likwiduje przebarwienia, a z drugiej regeneruje i odbudowuje tkanki skóry. W efekcie cofamy upływ czasu na naszej twarzy o jakieś 10-15 lat.

źródło: kobieta.dlastudenta.pl

zdj.intro: kobieta.dlastudenta.pl, bodycareclinic.pl 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kwas hialuronowy dla prawidłowego nawilżenia skóry

Obok redukcji zmarszczek głównym zadaniem zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest regeneracja i przywrócenie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia. Jak wybrać  kurację dopasowaną do naszych potrzeb?


 Popularność kwasu hialuronowego wynika z jego nieocenionych właściwości nawilżających. Ten naturalnie występujący w organizmie związek odpowiada za prawidłowe napięcie oraz elastyczność skóry. Ogromne zdolności do pochłaniania wody sprawiają, że jedna cząsteczka kwasu wiąże nawet kilkaset cząsteczek wody. Gdy z wiekiem zmniejsza się ilość HA w organizmie, skóra staje się wiotka, przesuszona, pojawiają się widoczne zmarszczki i bruzdy. Skuteczne rozwiązanie podsuwa nam współczesna medycyna estetyczna, oferując zabiegi z wykorzystaniem naturalnego kwasu hialuronowego – wyjaśnia dr Marzena Lorkowska-Precht z warszawskiej kliniki Artismed. Efektem zabiegów jest m.in. poprawa konturu twarzy, redukcja cieni pod oczami, bruzd, a także nawilżenie skóry.

Teosyal Meso – mezoterapia kwasem hialuronowym

O odpowiedni poziom nawilżenia powinniśmy zadbać, zanim pojawią się pierwsze oznaki starzenia. Zmienne warunki atmosferyczne, klimatyzacja czy używki często przyczyniają się do odwodnienia skóry, czyniąc ją szorstką i podrażnioną. Stosowanie kosmetyków nawilżających może okazać się niewystarczające. – Dla przesuszonej cery, niezależnie od wieku, nieocenionym ratunkiem jest kwas hialuronowy. Jeśli chcemy zregenerować skórę, dobrym wyborem będą preparaty z kwasem nieusieciowanym, jak np. Teosyal Meso. Mogą one związać wodę o objętości prawie tysiąc razy przekraczającej ich własną masę – wyjaśnia dr Lorkowska-Precht specjalizująca się w medycynie estetycznej. Preparat, należący do gamy produktów szwajcarskiej marki Teosyal został opracowany z myślą o zabiegach nawilżających i poprawiających jakość skóry. Może być stosowany również jako zabezpieczenie przed pojawieniem się zmarszczek i bruzd na tak wrażliwych obszarach jak szyja czy dekolt. – Preparatem Teosyal Meso wykonujemy mezoterapię, czyli podajemy produkt śródskórnie w postaci niewielkich pęcherzyków lub płytko, praktycznie w naskórek, wykonując bardzo dużą ilość nakłuć. W efekcie uzyskujemy znacznie wygładzoną, bardziej napiętą i jędrną skórę – dodaje dr Marzena Lorkowska-Precht.

Naturalnie i natychmiastowo 

Zabieg Teosyal Meso trwa zaledwie kilkanaście minut, a  rezultaty widoczne są od razu. Dla uzyskania pełnego efektu zaleca się przeprowadzenie trzech sesji co trzy tygodnie. Preparat składa się z wysokiej jakości wchłanialnego kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego, co gwarantuje pełną tolerancję substancji przez organizm. Z kuracji możemy skorzystać o dowolnej porze roku w gabinetach medycyny estetycznej w całej Polsce. 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

5 pytań, które masz prawo zadać w gabinecie medycyny estetycznej

Program edukacyjny „Twarz z Głową: wiem, wymagam, wybieram sprawdzoną jakość” został stworzony z myślą o osobach, które chcą skorzystać bądź korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Kampania jest kierowana do wszystkich osób, które poszukują rzetelnej wiedzy z zakresu medycyny estetycznej. Jej celem jest „uporządkowanie” rynku medycyny estetycznej i zagwarantowanie, aby rosnącemu popytowi na jej usługi, odpowiadała oferta najwyższej jakości, dająca możliwie najwyższy stopień bezpieczeństwa.

 

5 zasad Programu „Twarz z Głową”, czyli 5 pytań, które masz prawo zadać w gabinecie medycyny estetycznej zanim zdecydujesz się na zabieg

 

  • Uprawnienia

Sprawdź czy osoby przeprowadzające zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej mają uprawnienia do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej; pamiętaj, że zabiegów medycyny estetycznej nie może wykonywać kosmetyczka;

  • Produkty

Masz prawo wiedzieć, jakiego produktu zamierza użyć lekarz, jaki jest jego profil bezpieczeństwa, pozycja rynkowa, źródło pochodzenia, czy istnieją badania kliniczne potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów z jego użyciem;

  • Kompetencje

Nie wahaj się zapytać lekarza, który będzie przeprowadzał zabieg, o jego doświadczenie i kompetencje w obszarze medycyny estetycznej;

  • Cena

Uważaj na promocje i podchodź odpowiedzialnie do nadarzających się „okazji”, jeśli zabieg oferowany jest po drastycznie niższych niż rynkowe cenach, musisz się liczyć, że zarówno produkt używany do zabiegu, jak i kompetencje wykonującego go lekarza nie gwarantują najwyższej jakości i bezpieczeństwa;

  • Czas

Nie podejmuj pochopnych decyzji odnośnie zabiegu. Podejdź do niego z „głową”: wybierz gabinet i lekarza, który spełnia wyżej opisane kryteria, umów się na wizytę konsultacyjną, razem uzgodnijcie optymalny dobór i plan zabiegów, gwarantujących bezpieczeństwo, jakość oraz… naturalny wygląd.

 

zdj: polki.pl , źródło: materiały prasowe 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana