Wiele osób zastanawia się w jakim wieku najlepiej poddać się zabiegom medycyny estetycznej, w tym zabiegowi z zastosowaniem toksyny botulinowej. Kiedy najlepiej wykonać botoks? Czy przed pojawieniem się zmarszczek, czy gdy już mamy je mocno widoczne na twarzy?

pierwsze zmarszczki
Generalnie nie ma ogólnych wytycznych odnośnie wieku, w którym powinno się rozpocząć zabiegi medycyny estetycznej. Lekarze medycyny estetycznej zalecają wcześnie rozpoczynać profilaktykę przeciwstarzeniową, aby skóra była dłużej młoda i piękna.
Tworzenie się zmarszczek na twarzy jest kwestią indywidualną, związaną z rodzajem cery, uwarunkowaniami genetycznymi, a także zależną od prawidłowej pielęgnacji i prowadzonego przez nas trybu życia. Zmarszczki na czole najczęściej związane są z mimiką twarzy. Poprzeczne zmarszczki na czole mogą nadawać twarzy smutnego wyglądu. Natomiast lwia zmarszczka sprawia, że twarz może wyglądać na rozgniewaną i posępną. Zmarszczki wokół ust to najczęściej zmarszczki mimiczne, które powstają samoistnie w trakcie uśmiechania się, czy mówienia.
U młodych osób, nawet 20-letnich mogą pojawiać się nieturalne dla ich wieku zmarszczki mimiczne, takie jak wspomniana wcześniej lwia zmarszczka czy kurze łapki. W takich sytuacjach lekarz medycyny estetycznej może przeprowadzić zabieg botoksu niezależnie od wieku pacjenta.
Należy mieć na uwadze to, że łatwiej jest zapobiegać powstawaniu, niż zniwelować już widoczne zmarszczki. Wielu lekarzy medycyny estetycznej jest zadania, że by zabieg był najbardziej efektywny należy botoks wykonywać nie w momencie, gdy na twarzy będą już mocno widoczne zmarszczki, ale gdy tylko się pojawią. Zatem wstrzykiwanie botoksu może też mieć działanie profilaktyczne. W przypadku podania toksyny na czoło, rzadziej będziemy je marszczyć, dzięki czemu mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zmarszczka się utrwali i uwidoczni.
toksyna botulinowa
Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.
Toksyna botulinowa wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja mięśni powraca po 3–4 miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.
Odmianą tradycyjnego zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej jest Baby Botox.
Baby Botox
Baby botox jak sama nazwa wskazuje jest ona pochodną tradycyjnych zastrzyków Botox’em, ale działanie jej jest bardziej subtelne, delikatne. Baby botox to metoda podawania niewielkiej dawki toksyny botulinowej, która od kilku miesięcy zdobywa coraz większą popularność.
Baby botox na czym polega
Podczas zabiegu Baby botox wykorzystywana jest mniejsza dawka toksyny niż w standardowej metodzie. Ponadto toksyna botulinowa podawana jest za pomocą iniekcji w wielu miejscach. Dzięki temu twarz zyskuje zrelaksowany wygląd bez ryzyka „zamrożenia” takich obszarów, jak czoło, czy wystąpienia niepożądanych efektów.
Metoda Baby botox nadaje twarzy wypoczęty wygląd oraz pozwala zminimalizować widoczność linii mimicznych, np. poziomych linii na czole, lwiej zmarszczki, zmarszczek tzw. króliczych u nasady nosa czy kurzych łapek w kącikach oczu. W przypadku, gdy zmarszczki oraz bruzdy są głębokie zabieg Baby botox może okazać się nieskuteczny i lepsze efekty przyniesie podanie klasycznych dawek preparatu.
Zabiegi z toksyną botulinową można doskonale personalizować – dobierając ilość botoksu oraz technikę jego podania do każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem np. różnych potrzeb skóry na dwóch asymetrycznych połówkach twarzy.
Efekt zabiegu Baby Botox utrzymuje się 3 – 4 miesiące.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
po botoksie nie wolno
Pacjentowi, u którego został wykonany zabieg z zastosowaniem toksyny botylinowej zaleca się przez co najmniej 4 godziny po zabiegu unikać schylania się i kładzenia oraz masowania i uciskania leczonego miejsca. Nie wolno również spożywać alkoholu, korzystać z sauny i solarium, wykonywać żadnych czynności wymagających dużego wysiłku fizycznego, takich jak fitness, ćwiczenia na siłowni, pływanie na basenie, etc. Po 4 godzinach można wrócić do wszystkich czynności.
Sprawdź także jak uniknąć powikłań po toksynie botulinowej.
Witam. Wykryto u mnie raka brodawkowego tarczycy we wczesnym stadium bez przerzutow. Czy mogę skorzystać z zabiegów podania kwasu hialuronowego oraz botoksu przed operacją czy po zakończeniu leczenia? Dziękuję za odpowiedź