Powiększanie ust kwasem hialuronowym skutki uboczne

Powiększanie ust kwasem hialuronowym zaliczamy do najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach medycyny estetycznej. Decydując się na zabieg powinniśmy zapytać naszego lekarza o skutki uboczne, które mogą nastąpić po samym zabiegu. Czy ból głowy jest skutkiem ubocznym po zabiegu powiększania ust?

 

powiększanie ust błędy

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Jestem 4 tygodnie po powiększeniu górnej wargi mniej więcej po 4 dniach zaczęłam odczuwać dolegliwości bólowe głowy, zostałam przebadana w szpitalu tz. tomograf, prześwietlenia, krew oraz pobrany był płyn mózgowo-rdzeniowy. Lekarze wykluczyli zmiany chorobowe! Czy te bóle głowy które mogą być spowodowane reakcją alergiczną lub uściskiem na jakieś nerwy, które promieniują w obrębie czoła.

Pozdrawiam,

Marta

marzena lorkowska-prechtPani Marto,

żadne przyczyny anatomiczne nie tłumaczą bólu głowy po powiększeniu ust. Teoretycznie reakcja alergiczna może powodować ból głowy, choć spodziewałabym się także innych objawów – obrzęku, bólu, swędzenia itp. Żeby Pani pomóc potrzebuję większej ilości informacji. Proszę opisać więcej jakie dolegliwości występują – czy cały czas, cała głowa, czy miejscowo, jak z Pani wzrokiem. Ile ma Pani lat, czy na coś Pani choruje, migreny w rodzinie, wszystkie informacje mogą być ważne w szukaniu przyczyny.
Zawsze można rozpuścić kwas w ustach i sprawdzić czy ból minie, ale proszę pamietać, że jest to zabieg obarczony ryzykiem alergii na hialuronidazę więc nie postępowałabym pochopnie.
Pozdrawiam,
dr Marzena Lorkowska-Precht
Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu: „Czy powiększanie ust boli i ile kosztuje – jak jest naprawdę?”  a także do przeczytania odpowiedzi naszego Eksperta na pytanie naszej Czytelniczki na temat grudki która powstała po powiększeniu ust: „Powiększanie ust i grudki w górnej wardze – czy to coś poważnego?”

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Pacjentka onkologiczna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pacjentka onkologiczna
Gość
Pacjentka onkologiczna

Witam. Wykryto u mnie raka brodawkowego tarczycy we wczesnym stadium bez przerzutow. Czy mogę skorzystać z zabiegów podania kwasu hialuronowego oraz botoksu przed operacją czy po zakończeniu leczenia? Dziękuję za odpowiedź

Kiedy najlepiej wykonać botox? Czy przed pojawieniem się zmarszczek?

Wiele osób zastanawia się w jakim wieku najlepiej poddać się zabiegom medycyny estetycznej, w tym zabiegowi z zastosowaniem toksyny botulinowej. Kiedy najlepiej wykonać botoks? Czy przed pojawieniem się zmarszczek, czy gdy już mamy je mocno widoczne na twarzy?

kiedy botoks

pierwsze zmarszczki

Generalnie nie ma ogólnych wytycznych odnośnie wieku, w którym powinno się rozpocząć zabiegi medycyny estetycznej. Lekarze medycyny estetycznej zalecają wcześnie rozpoczynać profilaktykę przeciwstarzeniową, aby skóra była dłużej młoda i piękna.

Tworzenie się zmarszczek na twarzy jest kwestią indywidualną, związaną z rodzajem cery, uwarunkowaniami genetycznymi, a także zależną od prawidłowej pielęgnacji i prowadzonego przez nas trybu życia. Zmarszczki na czole najczęściej związane są z mimiką twarzy. Poprzeczne zmarszczki na czole mogą nadawać twarzy smutnego wyglądu. Natomiast lwia zmarszczka sprawia, że twarz może wyglądać na rozgniewaną i posępną. Zmarszczki wokół ust to najczęściej zmarszczki mimiczne, które powstają samoistnie w trakcie uśmiechania się, czy mówienia.

U młodych osób, nawet 20-letnich mogą pojawiać się nieturalne dla ich wieku zmarszczki mimiczne, takie jak wspomniana wcześniej lwia zmarszczka czy kurze łapki. W takich sytuacjach lekarz medycyny estetycznej może przeprowadzić zabieg botoksu niezależnie od wieku pacjenta.

Należy mieć na uwadze to, że łatwiej jest zapobiegać powstawaniu, niż zniwelować już widoczne zmarszczki. Wielu lekarzy medycyny estetycznej jest zadania, że by zabieg był najbardziej efektywny należy botoks wykonywać nie w momencie, gdy na twarzy będą już mocno widoczne zmarszczki, ale gdy tylko się pojawią. Zatem wstrzykiwanie botoksu może też mieć działanie profilaktyczne. W przypadku podania toksyny na czoło, rzadziej będziemy je marszczyć, dzięki czemu mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zmarszczka się utrwali i uwidoczni.

toksyna botulinowa

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

Toksyna botulinowa wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny  blokuje  przewodnictwo  nerwowo-mięśniowe.  Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja  mięśni  powraca  po  3–4  miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Odmianą tradycyjnego zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej jest Baby Botox.

Baby Botox

Baby botox jak sama nazwa wskazuje jest ona pochodną tradycyjnych zastrzyków Botox’em, ale działanie jej jest bardziej subtelne, delikatne. Baby botox to metoda podawania niewielkiej dawki toksyny botulinowej, która od kilku miesięcy zdobywa coraz większą popularność.

Baby botox na czym polega

Podczas zabiegu Baby botox wykorzystywana jest mniejsza dawka toksyny niż w standardowej metodzie. Ponadto toksyna botulinowa podawana jest za pomocą iniekcji w wielu miejscach. Dzięki temu twarz zyskuje zrelaksowany wygląd bez ryzyka „zamrożenia” takich obszarów, jak czoło, czy wystąpienia niepożądanych efektów.

Metoda Baby botox nadaje twarzy wypoczęty wygląd oraz pozwala zminimalizować widoczność linii mimicznych, np. poziomych linii na czole, lwiej zmarszczki, zmarszczek tzw. króliczych u nasady nosa czy kurzych łapek w kącikach oczu.  W przypadku, gdy zmarszczki oraz bruzdy są głębokie zabieg Baby botox może okazać się nieskuteczny i lepsze efekty przyniesie podanie klasycznych dawek preparatu.

Zabiegi z toksyną botulinową można doskonale personalizować – dobierając ilość botoksu oraz technikę jego podania do każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem np. różnych potrzeb skóry na dwóch asymetrycznych połówkach twarzy.

Efekt zabiegu Baby Botox utrzymuje się 3 – 4 miesiące.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

po botoksie nie wolno

Pacjentowi, u którego został wykonany zabieg z zastosowaniem toksyny botylinowej zaleca się przez co najmniej 4 godziny po zabiegu unikać schylania się i kładzenia oraz masowania i uciskania leczonego miejsca. Nie wolno również spożywać alkoholu, korzystać z sauny i solarium, wykonywać żadnych czynności wymagających dużego wysiłku fizycznego, takich jak fitness, ćwiczenia na siłowni, pływanie na basenie, etc. Po 4 godzinach można wrócić do wszystkich czynności.

Sprawdź także jak uniknąć powikłań po toksynie botulinowej.

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czy lampy led są naprawdę szkodliwe?

Manicure hybrydowy cieszy się nieustającą popularnością. Piękne dłonie i pomalowane paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Poza wątpliwościami dotyczącymi negatywnego wpływu lakieru hybrydowego na płytkę paznokcia, pojawia się pytanie czy lampy led do paznokci są szkodliwe?

lampy led do hybrydy

Manicure hybrydowy, który długo utrzymuje się na paznokciach to doskonałe rozwiązanie dla pań, które cenią sobie czas i wygodę. Prawidłowo wykonana hybryda pozostaje na paznokciach bez skaz i odprysków do trzech tygodni. Lakiery hybrydowe utwardza się za pomocą specjalnych lamp.

lampy do manicure hybrydowego

W trakcie manicure hybrydowego stosuje się lampy UV/LED do utwardzenia płytki pokrywanej produktem hybrydowym. Oczywiste jest, że lampy UV, podobnie jak łóżka opalające (solaria), emitują promieniowanie ultrafioletowe A (UVA), które wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na raka.

Badanie przeprowadzone w 2014 roku w JAMA Dermatology wykazało, że poziom ekspozycji na UVA związany z manicurem hybrydowym co dwa tygodnie prawdopodobnie nie jest wystarczająco wysoki, aby znacząco zwiększyć ryzyko raka skóry, ale rozsądnie jest być świadomym potencjalnego zagrożenia.

czy lampy led do paznokci są szkodliwe

A co z lampami LED? Niektóre źródła informują, że lampy LED nie emitują promieniowania ultrafioletowego. Natomiast m.in. z American Academy of Dermatology (Amerykańska Akademia Dermatologii) czy National Skin Cancer Committee w Australii (Komitet ds. Raka skóry w Australii) stoją na stanowisku, że lampy LED również mogą emitować promieniowanie ultrafioletowe – głównie w postaci UVA.

działanie promieniowania UVA

Poza tym, że promieniowanie UVA może przyczyniać się do raka skóry, wnika również w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Efektem jest tak zwany proces fotostarzenia, czyli wiotczenia i utraty jędrności skóry, co w konsekwencji prowadzi do powstawanie zmarszczek. Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu.

jak chronić dłonie przy manicurze hybrydowym

Na dzień dzisiejszy nie dotarliśmy do badań, które jasno i wyraźnie pokazałyby, że lampy do lakierów hybrydowych powodują raka skóry.

Jednakże obie wcześniej wspomniane instytucje zalecają aby, niezależnie od rodzaju lampy do manicure hybrydowego stosować się do tych samych zaleceń, których przestrzegamy w przypadku silnej ekspozycji na słońce. Pamiętajmy zatem, aby chronić dłonie przed promieniowaniem UVA przez nałożenie kremu przeciwsłonecznego z filtrem na dłonie na około 20 minut przed włożeniem ich do lampy utwardzającej lakier hybrydowy.  Taka pielęgnacja nie tylko może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka raka skóry, ale także przyczyni się do opóźnienia pojawiania się efektów starzenia dłoni.

Przeczytaj również jak pielęgnować dłonie w zależności od naszego wieku.

 

Opracowano na podstawie:

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/safety-of-led-nail-lamps

https://australiascience.tv/nailing-the-risk-of-skin-cancer-from-uv-lamps-in-manicures/

https://zdrowie.tvn.pl/a/lampy-utwardzajace-lakier-czy-sa-bezpieczne

https://ekertnails.pl/blog/szkodliwosc-lamp-uv-led-prawda-czy-mit/

https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consultations/public_consultations/scenihr_consultation_30_en

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/opinions_layman/en/sunbeds/index.htm

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana