Nasze oczy częściej niż dawniej męczą się wpatrywaniem przez wiele godzin w monitory komputerów, tablety, telewizory. Zarwane noce też nie im nie sprzyjają, o czym dając znać nie tylko poprzez opuchliznę, ale także tzw. piasek w oczach. Przedstawimy kilka szybkich i domowych sposobów jak radzić sobie w takich sytuacjach, które wykorzystywały nasze prababcie i babcie.

opuchnięte oczy – zbyt mała liczba godzin snu
Spuchnięte powieki czy cienie pod oczami to jedne z pierwszych oznak braku snu. Aby unikać opuchniętych powiek, zalecane jest spanie w wywietrzonym pomieszczeniu, nie spożywanie na noc produktów, które mogą zatrzymywać wodę w organizmie), a także spanie na odpowiednio wyprofilowanej poduszce (spanie „na płasko” może sprzyjać gromadzeniu się płynów wokół oczu, a w efekcie opuchnięć).
Odpowiednia ilość snu, wypoczynku (leżenia z zamkniętymi oczami) wpływa również na zminimalizowanie pojawiania się cieni pod oczami. Kiedy krew nie przepływa prawidłowo, co dzieje się w przypadku braku snu, może ona gromadzić się pod oczami i być widoczna jako tzw. „sińce” pod oczami, z uwagi na to, że skóra w tym miejscu jest bardzo cienka. Przeczytaj także jak krótki sen wpływa na naszą cerę?
Cienie pod oczami mogą być również cechą genetyczną, a także mogą pojawiać się wraz z upływem lat i zwiększeniem się ilości melaniny w skórze.
Poza zbyt małą ilością snu do najczęstszych przyczyn opuchniętych oczu należą:
- nieprawidłowa dieta, w tym spożywanie zbyt duże ilości soli,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- zbyt mała ilość wypijanej wody.
krem na opuchnięte oczy
Na opuchnięte oczy najlepsze będą kremy zawierające kofeinę, wyciąg z arniki, skrzypu czy rumianku – składniki te pomogą w drenowaniu zastojów limfy. Ulgę przyniosą też preparaty pod oczy, których opakowanie wyposażone jest w chłodzącą, metalową końcówkę. Delikatny masaż skóry wokół oczy zmniejszy opuchnięcia.
Sprawdź jak często powinnyśmy zmieniać kremy do twarzy i pod oczy?
domowe sposoby na spuchnięte oczy
Co zrobić przed wyjściem z domu, aby nasze oczy wyglądały na bardziej wypoczęte? Umyj twarz razem z okolicą oczu i powiekami zimną lub bardzo zimną wodą. Dzięki temu pobudzisz krążenie i nieco zmniejszy się opuchlizna. Następnie przez około minutę oklepuj delikatnie okolice oczu koniuszkami palców. W przypadku, gdy Twoje oczy są zaczerwienione i czujesz jakbyś miała piasek pod powiekami, zastosuj krople nawilżające do oczu.
Czasem codziennie stosowany krem pod oczy nie zawsze jest wystarczający i nasze problemy w postaci zmarszczek, opuchlizny czy cieni nie są niwelowane w sposób dla nas satysfakcjonujący. Warto sięgnąć wtedy po maseczkę pod oczy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
-
okłady z ogórka na opuchnięte oczy
Na opuchnięte i podkrążone oczy dobroczynne działanie ma ogórek. Ogórek należy pokroić w cienkie plasterki i położyć na opuchnięte partie oczu na co najmniej dziesięć minut. Cienko pokrojone plasterki doskonale sprawdzają się również jako maseczka. Skóra napina się dzięki dostarczonej jej wodzie.
-
okłady z ziemniaka na spuchnięte oczy
Niedoceniany ziemniak ma szereg pozytywnych właściwości odżywczych. Ziemniaka pokrojonego w plastry lub startego na tarce na grubych oczkach należy schłodzić przez kilkanaście minut w lodówce. Okład z ziemniaka działa na skórę ściągająco i pomaga usunąć zatrzymaną wodę pod oczami.
-
okłady z herbaty lub rumianku na spuchnięte oczy
Czarna herbata (niearomatyzowana) lub susz rumianka świetnie nadają się do przygotowania kompresów na zmęczone, podrażnione czy podpuchnięte oczy. Zaparzoną esencję trzeba lekko przestudzić. Zanurzamy w jeszcze ciepłej esencji waciki, które następnie nakładamy na oczy i trzymamy, aż okłady będą zimne.
-
Kostki lodu na spuchnięte oczy
Inną popularną domową metodą na pozbycie się opuchlizny i cieni pod oczami jest masaż kostkami lodu. Kostki lodu należy zawinąć w bawełnianą serwetkę i delikatnie wykonać masaż wokół oczu. Trzeba bardzo uważać by nie doszło do odmrożeń i nie wolno przykładać do delikatnej skóry oczu bezpośrednio kostek lodu.
-
łyżeczki na spuchnięte oczy
Nie zawsze mamy w zamrażalniku kostki lodu, ale każdy ma w domu łyżeczki do herbaty. Starą sprawdzoną babciną metodą jest umieszczenie na kilka minut dwóch łyżeczek do herbaty w lodówce. Następnie przykładamy je do oczu i zdejmujemy, gdy się ogrzeją. Czynność możemy powtarzać aż do ustąpienia opuchlizny.
Polecamy również:
ćwiczenia na zmęczone i opuchnięte oczy
Ze względu na to, że nasze oczy bardzo często są zmęczone wpatrywaniem się w różnego rodzaju ekrany, warto wykonywać ćwiczenia, które pozwolą zredukować napięcie i pozwolą odpocząć nadwyrężonym mięśniom.
Siadamy ok. 2 metrów od ściany, ważne aby była gładka i nie rozpraszała nas zbytnio ewentualnymi obrazami. Oczami rysujemy ósemki. Najlepiej, aby rysowane ósemki obejmowały jak największy obszar ściany. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy w prawą i 5 razy w lewą stronę. Po ćwiczeniu zamykamy na chwilę oczy.
Zakrywamy otwarte oczy dłońmi tak, aby ich palce krzyżowały się na czole. Do oczu nie powinno również docierać światło, a dłonie nie mogą ich dotykać. Wpatrujemy się w czerń przez około 2-3 minuty.
Zamknij oczy i rozruszaj ich mięśnie obracając gałkami w lewo, w prawo, do góry, do dołu. Czynność powtarzaj przez około 3 do 5 minut.
Może zainteresuj Cię również temat:
Mi sie podoba efekt powiekszania ust kwasem hialuronowym oczywiscie jesli jest poprawne wykonany. własnie sie wybnieram na niego do kilkiki vesuna, ale jeszcze zobacze na ile ml sie zdecyduje
Oj tak! Jesteśmy zdecydowanie za naturalnym i subtelnym powiększeniu ust.Daj znać jak już będziesz po powiększeniu ust i napisz jak Ci się podoba efekt 🙂 Pozdrawiamy 🙂