Rozszerzone pory i nierówny koloryt cery to problem, który często pojawia się u osób z cerą mieszaną i tłustą. W przypadku skóry problematycznej niezmiernie ważna jest prawidłowa pielęgnacja cery. Domowa pielęgnacja to jednak nie wszystko, warto oddać skórę w ręce profesjonalistów. Przedstawiamy polecane zabiegi na zmniejszenie porów i wyrównanie kolorytu cery.
rozszerzone pory pielęgnacja skóry
W porach mogą się gromadzić zanieczyszczenia, złuszczony naskórek i nadmiar łoju produkowanego przez gruczoły łojowe, co z kolei prowadzi do powstawania się zaskórników, które blokują ujścia porów. Jeśli mówimy o pielęgnacji domowej należy stosować odpowiednie kosmetyki ściągające do cery tłustej i mieszanej. Należy też unikać solarium i kąpieli słonecznych bez zastosowania kremu z filtrami UV.
Zachęcamy do przeczytania artykułu: Pielęgnacja cery tłustej – sekret tkwi w szczegółach.
Przebarwienia to brązowawe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, które pojawiają się najczęściej na twarzy głównie u kobiet. Pojawiają się często na czole, w okolicy ust, a niekiedy nawet pokrywają prawie całą twarz, dekolt czy dłonie. Przebarwienia z reguły są skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce.
medycyna estetyczna zabiegi
Na rozszerzone pory polecane są zabiegi oczyszczające i złuszczające obkurczają ujścia gruczołów łojowych. Ponadto pomogą zabezpieczyć skórę przed gromadzeniem się zanieczyszczeń, martwego naskórka oraz nadmiaru sebum, które blokują ujścia gruczołów łojowych. Zabiegi ujędrniające pobudzając produkcję kolagenu i elastyny, wpływają korzystnie na strukturę skóry, wygładzając i wyrównując jej powierzchnię.
Trzeba pamiętać, że żaden z zabiegów nie zlikwiduje problemu rozszerzonych porów na zawsze, ale może je na dłuższy czas zwęzić, co sprawi, że będą mniej widoczne.
peelingi chemiczne
Regularne złuszczanie naskórka wyraźnie wygładza skórę, wyrównuje jej koloryt i poprawia jędrność, a także zmniejsza widoczność rozszerzonych porów. Peelingi chemiczne z zastosowaniem kwasów wykonywane w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej mają kilkunastokrotne silniejsze działanie niż domowe zabiegi z kosmetykiem kupionym w drogerii czy aptece. W przypadku cery z rozszerzonymi porami zaleca się zabiegi z zastosowaniem kwasów glikolowego, migdałowego czy peeling Jessnera, który łączy kwas salicylowy, rezorcynę oraz kwas mlekowy.
cosmelan
Cosmelan to zabieg działający na problematyczne przebarwienia, ale także na przywrócenie równowagi skórze tłustej i mieszanej, w tym zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów. Zabieg Cosmelan ma również działanie odmładzające, wygładza drobne zmarszczki i sprawia że skóra staje się młodsza.
Cosmelan łączy w sobie działanie peelingu chemicznego z działaniem dermokosmetyków stworzonych specjalnie do problemów takich jak rozszerzone pory, przebarwienia i zmęczona skóra z oznakami starzenia. Cosmelan pobudza skórę do wydzielania kolagenu i reguluje wydzielanie łoju. To sprawia, że skóra staje się młodsza, gładsza i jędrniejsza.
dermapen
Dermapen to urządzenie, które pozwala na lepsze wykorzystanie metody mikronakłuwania skóry. Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem, polegającym na pobudzeniu i regeneracji włókien kolagenu i elastyny poprzez mechaniczną stymulację za pomocą specjalistycznej głowicy z kilkunastoma mikroigiełkami, która nakłuwa skórę.
Technika mikronakłuć skóry, to naturalna i mało inwazyjna metoda stymulująca skórę do samoregeneracji. Mikrourazy, które powstają w wyniku nakłuć są tak niewielkie, że skóra zamiast bliznowacieć rozpoczyna się równomiernie odbudowywać i regenerować. Zabieg mikronakłuwania w pierwszej fazie polega na pobudzeniu naturalnych czynników wzrostu w skórze. Następnie zasymulowane fibroblasty rozpoczynają produkcję elastyny i kolagenu, odpowiedzialnych za jędrność i gładkość skóry. Ten prosty i naturalny mechanizm odbudowy skóry pozwala na jej ujędrnienie, spłycenie drobnych zmarszczek i bruzd oraz na znaczne zmniejszenie widoczności porów. Ponadto dzięki zdolności do regulacji procesów melanogenezy uzyskujemy ujednolicenie koloru i struktury skóry.
fototerapia IPL
Urządzenia IPL (z ang. Intense Pulsed Light – silny impuls światła) nie są laserami, chociaż potocznie często są tak nazywane. Urządzenia IPL wykorzystują zamontowaną w nich lampę ksenonową. IPL w przeciwieństwie do lasera emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali. Dzięki temu można dotrzeć na różne głębokości skóry.
Fototerapia IPL to zabieg z wykorzystaniem intensywnie pulsującego światła, które naturalnie pobudza komórki skóry do ich odnowy. Zabieg skierowany na terapię przeciwtrądzikową, świetnie reguluje poziom wydzielania sebum, zwęża rozszerzone pory, a także działa na skórę antybakteryjnie.
Światło IPL usuwa rumień i bardzo drobne naczynia powierzchowne, zapobiega również powstawaniu nowych zmian naczyniowych, rumienia i cech trądzika różowatego. Światło IPL dociera w głąb naczyń, gdzie jest absorbowane przez barwnik krwinek czerwonych. Jest ono zamieniane na energię termiczną, która zamyka drobne naczynia, powoduje przebudowę skóry.
dermabrazja laserowa – Fotona
Dermabrazja frakcyjna przy użyciu lasera marki Fotona to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeprowadzenie kompleksowego złuszczenia naskórka o efektach odmładzających, rozświetlających i usuwających przebarwienia czy znamiona skórne.
Laserowa dermabrazja frakcyjna ma opinię bardziej precyzyjnej i skutecznej od zabiegów mechanicznych czy chemicznych, z użyciem kwasów.
Zabieg dermabrazja laserowa – Dualis Fotona przeznaczony jest dla osób, które chciałyby odmłodzić i odświeżyć swoją skórę. Laserowa dermabrazja frakcyjna pobudza skórę do regeneracji, poprawia jej gęstość i jędrność. Zabieg doskonale sprawdza się w likwidacji rozszerzonych porów. To także doskonały sposób na laserowe spłycanie powierzchownych zmarszczek. Dodatkowo dochodzi do ujednolicenia kolorytu. Skóra staje się odświeżona, napięta i odzyskuje utracony blask.
Laser Dualis wykorzystuje technikę frakcjonowania (stąd też nazwa fotoodmładzanie frakcyjne), czyli mikrouszkodzeń w strukturze skóry. Laser nie uszkadza jednak skóry na rozleglej powierzchni, a jedynie wprowadza termiczne zmiany w kolumnowych odcinkach skóry. Dzięki temu, poza złuszczeniem, skóra jest pobudzona do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Kolumnowo „uszkodzona” skóra zostaje intensywnie pobudzona do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych, a zatem rozpoczyna przyspieszoną produkcję nowego kolagenu praz elastyny.
laser frakcyjny CO2
Laser frakcyjny CO2 odparowuje kolumny komórek naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Dzięki temu następuje pobudzenie produkcji nowego kolagenu i wymiana komórek naskórka i skóry, co zapewnia naturalny i trwały efekt. Światło lasera działa na skórę głęboko i precyzyjnie. Matryca lasera doprowadza do powstania zespołu punktów (pixeli), tzw. mikrourazów termalnych. Pomiędzy nimi pozostają nienaruszone „mostki” tkanki, swoiste rezerwuary zdrowych komórek przyspieszające odbudowę danego obszaru.
Jednocześnie światło lasera naświetla i intensywnie rozgrzewa komórki barwnikowe, które ulegają rozbiciu. W wyniku zabiegu plamy chwilowo ciemnieją, by po kilku dniach całkowicie się złuszczyć. Już po jednym zabiegu powierzchowne zmiany barwnikowe znikają bądź w znacznym stopniu jaśnieją. W przypadku głębokich przebarwień dla uzyskania zadowalającego efektu zalecana jest seria 2-3 zabiegów.
Laser frakcyjny pomaga m.in. w lepszym napięciu skóry, zmniejszeniu zmarszczek i wygładzeniu skóry, a także zwężeniu porów. Pomaga też w wygładzeniu bruzd i blizn potrądzikowych. Dzięki niemu poprawimy również koloryt naszej skóry.
Sprawdź jakie kosmetyki można stosować po takim zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2.
U mnie obyło się bez zabiegów – koloryt wyrównała mi ładnie seria whiten z novaclear