Podpowiadamy jak zadbać o skórę po lecie.

Lato powoli dobiega końca, warto zatem pomyśleć o tym jak zadbać o naszą skórę. Zewnętrzne czynniki atmosferyczne, tj. promieniowanie słoneczne, piasek, kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie i wiatr, sprawiają, że cera staje się sucha i odwodniona. Mogą się na niej również pojawiać przebarwienia. Jak prawidłowo zadbać o skórę po lecie?

Jak pielęgnować skórę po lecie.

Kremy i balsamy stosowane na skórę to podstawa codziennej pielęgnacji. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że działają one jedynie na naskórek, nie wnikając w głębsze warstwy skóry.

Warto zatem po okresie letnim odwiedzić gabinet kosmetyczny lub medycyny estetycznej. W zależności od stanu i rodzaju naszej cery kosmetyczka lub kosmetolog doradzą co dla nas byłoby najbardziej odpowiednie. Poza klasykami jak masaż z użyciem olejków czy cudownej masce algowej, w ofertach gabinetów znajdują się różnorodne zabiegi.

Nawilżanie

Nawilżanie to podstawa codziennej pielęgnacji. Doskonale wiedziała o tym urodzona w Krakowie Helena (Chaja) Rubinstein, która uznawana jest za cesarzową kosmetyków (jeśli nie czytałyście jej biografii, bardzo polecamy – była to bowiem nietuzinkowa i niesamowita osobowość).

  • Jonoforeza – to metoda polegająca na wprowadzaniu w głąb skóry substancji czynnych za pomocą sił pola elektrycznego. Wpływa pozytywnie na jędrność oraz nawilżenie skóry – nawadnia głębokie warstwy skóry. Ponadto wygładza cienkie linie oraz zmarszczki, a także poprawia krążenie krwi. Jonoforeza wpływa również na zmniejszenie łojotoku oraz przywraca skórze zdrowy, rozświetlony wygląd.
  • Sonoforeza – celem zabiegu jest wprowadzenie substancji aktywnych (leczniczych, kosmetycznych) w głębsze warstwy naskórka. Substancje te (witaminy, peptydy) poprzez wtłaczanie manualne tj. masaż przenikają w małym stopniu. Natomiast wtłaczane za pomocą ultradźwięków przekraczają barierę jaką jest płaszcz hydrolipidowy oraz błony komórkowe i wnikają do żywych warstw naskórka. Sonoforeza powodując mikromasaż poprawia ukrwienie naskórka i regenerację uszkodzonych tkanek.
  • Osocze bogatopłytkowe – warto również skorzystać z mezoterapii własnym osoczem bogatopłytkowym. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu. Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu.

Więcej na temat osocza bogatopłytkowego przeczytasz w artykule Osocze bogatopłytkowe w czym tkwi sekret? 

 

Złuszczanie skóry i usuwanie przebarwień

Przebarwienia to ogólnie ujmując plamy na skórze powstające z powodu nagromadzenia melaniny w jednym miejscu. Promieniowanie UV sprzyja powstawianiu przebarwień (warto dodać, że pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do samoistnego pojawiania się przebarwień  o podłożu hormonalnym). W prawidłowej pielęgnacji skóry bardzo istotne znaczenie ma również złuszczanie naskórka. Przejście keratynocytów z warstwy podstawnej do rogowej u zdrowej osoby wynosi ok. 26-28 dni. Jeśli będziemy sukcesywnie złuszczać nasz martwy naskórek, to drobne przebarwienia mogą zostać zniwelowane.

Natomiast podobnie jak kremy, peelingi ze sklepowej półki, nie złuszczą naszego naskórka równie skutecznie, jak ma to miejsce podczas zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym czy medycyny estetycznej. Peelingi dzielimy na chemiczne oraz mechaniczne, niektóre z nich można wykonać dopiero, gdy z naszej skóry zniknie opalenizna.

  • Mikrodermabrazja – to peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka za pomocą kryształków korundu. Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Zabieg jest bezbolesny i nie utrudnia wykonywania codziennych czynności.

Więcej na temat mikrodermobrazji przeczytasz TU 

  • Peeling migdałowy – to delikatny zabieg, który przeprowadzany systematycznie wyrówna koloryt, zlikwiduje nieestetycznie wyglądające przebarwienia odpowiednio nawilży i wygładzi naszą skórę.
  • Peeling glikolowy – to złuszczanie kwasem glikolowym, który otrzymywany jest z trzciny cukrowej. Celem zabiegu jest rozklejenie spoiwa łączącego komórki zewnętrznej warstwy naskórka, dzięki czemu dochodzi do złuszczenia. Peeling rozjaśnia skórę i płytkie przebarwienia. Zabiegom z kwasami należy poddawać się w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną.
  • Peeling kawitacyjny – wykonywany jest za pomocą ultradźwięków, które w połączeniu z płynną warstwą na zwilżonej skórze wywołują zjawisko kawitacji, czyli rozbicia komórek warstwy rogowej. Zabieg likwiduje płytkie przebarwienia. Jest bezbolesny i można go przeprowadzać o każdej porze roku.

Zachęcamy do przeczytania: Poznaj świat peelingów 

  • IPL – jedną z bardziej skuteczniejszych metodą usuwania przebarwień jest zastosowanie urządzenia IPL. Podczas zabiegu następuje niszczenie komórek zawierających barwnik. Jest to możliwe dzięki temu, że wiązka światła IPL jest pochłaniana przez melaninę, prowadząc do podgrzania komórek z melaniną i, w końcowym etapie, ich rozbicia.

W pielęgnacji skóry ważna jest także nawadnianie organizmu od wewnątrz, czyli picie m.in. 1 – 1.5 litra wody dziennie, a także odpowiednia dieta. Warto zwrócić uwagę na obecność w niej witamin.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Victoria Beckham zdradza tajniki swojego makijażu

42-letnia Victoria Beckham (z domu Adams) jest jedyna w swoim stylu. Urodzona w Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, córka elektryka i gospodyni domowej, zadebiutowała w 1994 r. jako wokalistka zespołu Touch. Tam poznała Melanie Brown, Melanie Chisholm, a później Geri Halliwell i Emmę Bunton. Zespół rozpadł się z powodu nieporozumień z producentami i wtedy wokalistki zmieniły nazwę na Spice Girls. Victoria została Posh Spice.

Victoria_Beckham_makijaz_dermaestetic

źródło: Instagram Victoria Beckham

 

Po rozpadzie Spice Girls Victoria kontynuowała karierę solo i wydała dwie płyty. Od zawsze interesowała się światem mody, a w 2004 roku wypuściła kolekcję DVB Style składającą się z okularów, toreb i bielizny. Natomiast lata później zadebiutowała na prestiżowej imprezie Fashion Week w Nowym Jorku. W 2011 r. otrzymała tytuł Projektanta Roku, przyznawany przez British Fashion Awards.

Początkowo ubrania z jej kolekcji można było kupić jedynie za pośrednictwem Internetu, natomiast w 2014 r. otworzyła pierwszy stacjonarny butik. Od kilku lat kolekcje Victorii Beckham pojawiają się na wybiegach podczas największych imprez modowych świata – w Nowym Jorku, Londynie czy Paryżu.

Prywatnie Victoria jest żoną znanego byłego piłkarza Davida Beckhama i matką trzech synów i jednej córki. Pani Beckcham znana jest z nieskazitelnego wizerunku i uwielbia niebotycznie wysokie obcasy, a także ołówkowe spódnice czy obcisłe spodnie. Jest również chodzącą reklamą własnych projektów. Projektantka nie jest klasyczną pięknością, ale ma w sobie to coś, co sprawia, że wiele osób uważa ją za ikonę stylu i jest dla nich inspiracją.

Victoria Beckham znana jest również z tego, że nie uśmiecha się podczas robienia zdjęć. Na jej profilu na Faceebooku czy Instagramie często można spotkać wpisy z komentarzami na temat braku uśmiechu i opinią ponuraczki. Jednakże na Twitterze czy Instagramie projektantka zamieściła szereg zabawnych zdjęć, które pokazują, że wbrew pozorom może mieć do siebie dystans i nie jest „sztywniarą”.

Ostatnio na Instagramie pojawił się krótki filmik Victorii, w którym wykonuje swój codzienny makijaż i zdradzając parę makijażowych trików. Zapraszamy do obejrzenia.

Zachęcamy również do obejrzenia tutoriala prezentującego technikę zwaną baking: „Baking – trend w świetle gwiazd. Ty też bądź piękna w świetle fleszy”  oraz „Rozświeltacz do twarzy – jak go stosować?”

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Plexr, czyli technologia ma znaczenie.

Na polskim rynku medycyny estetycznej pojawiły się różne technologie mówiące o wykorzystaniu mikrowiązki plazmy jako czynnika pozwalającego ma sublimację komórek naskórka i uzykaniu w ten sposób efektu terapeutycznego w postaci usunięcia nadmiaru wiotkiej skóry. Jednym z najbardziej interesujących urządzeń generujących mikro plazmę jest Plexr ze względu na ilość publikacji klinicznych i doniesień medycznych potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania. Nie jest to jednak jedyny powód. Technologia generowania mikrowiązki plazmy w Plexr jest unikalna ze względu na zastosowane źródło energii wyzwalające powstawanie plazmy.

 

Unikalna technologia generowania mikrowiązki plazmy  

PLEXR (plazma EXeResis) to uniklna technologia generowania mikrowiązki plazmy. W celu zrozumienia, co to oznacza, musimy poznać sposób jego użycia, mechanizm pracy i zastosowania, z których część pokrywa się z zakresem stosowania lasera i skalpela radiowego. W ten sposób wyjaśnimy, na czym polega jego wyjątkowość.

Plexr nie jest laserem, skalpelem radiowym ani urządzeniem wytwarzającym fale radiowe (nie jest to ani radiofrekwencja ani elektrofulguracja). Próba zrozumienia mechanizmu działania Plexr za pomocą tych trzech technologii byłaby błędem. Najważniejszym aspektem nie jest bowiem sama zdolność urządzenia do generowania mikrowiązki plazmy ale źródło energii, które jest ją w stanie wywołać. W przypadku Plexr jest to prąd stały o wysokim napięciu, niskiej częstotliwości i niskim natężeniu. Co niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa takiej technologii, generowanie plazmy odbywa się jedynie między końcówką urządzenia a skórą pacjenta nie wywołując efektu pasażu prądu przez ciało pacjenta. Technologia ta chroniona jest dwoma międzynarodowymi patentami i jest obecnie niemożliwa do skopiowania. Źródłem energii wyzwalającym plazmę nie jest tu ani prąd elektryczny o wysokim natężeniu ani radiofrekwencja, które to technologie zostały zastosowane w innych tego typu urządzeniach na rynku.

Plexr_powieka_od_razu_po_zabiegu

Plexr_powieki_po_zabiegach_jak_wygladaja

Czym tak naprawdę jest plazma? 

Z fizycznego punktu widzenia „plazmę“ definiuje się jako czwarty stan skupienia (obok stanu stałego, gazowego i ciekłego), który zdaniem fizyków można postrzegać jako „skroplony gaz“. Faktycznie jest to gaz zjonizowany, w którym jony mogą się swobodnie przemieszczać. Termin „jonizowany“ oznacza, że bardzo duża część elektronów została oderwana od atomów gazów, tworząc aktywną wiązkę mikroplazmy, która dzięki różnicy potencjałów elektromagnetycznych pomiędzy końcówką urządzenia a tkanką ludzką odparowuje komórki naskórka (keratynocyty), czyli ich sublimację.

Sublimacja to fizyczny termin opisujący bezpośrednie przejście od stanu stałego do gazowego. Jednocześnie ma miejsce biostymulacja skóry właściwej, będąca wynikiem selektywnego i skoncentrowanego przepływu ciepła podczas działania wiązki mikroplazmy w uszkodzoną tkankę. W wyniku procesu sublimacji w trakcie zabiegu dochodzi do tworzenia się dymu. Punkty sublimacji (karbonizacja keratynocytów) formujące się w miejscu zabiegu odpadają po około pięciu do sześciu dni po zabiegu, nie pozostawiając ani krwawienia ani blizny dzięki bardzo powierzchniowemu działaniu Plexr.

Bezpieczeństwo terapii

Bezpieczeństwo zabiegów wykonywanych z użyciem Plexr zostało potwierdzone w wielu publikacjach z badań klinicznych: działa on na naskórek (od zewnątrz) i nie przechodzi poza warstwę podstawną naskórka (chyba że lekarz zaplanował inaczej). Nie dochodzi do przepływu prądu elektrycznego w głąb skóry, pasażu fal radiowych ani do uszkodzeń termicznych. W przypadku zabiegów odmładzania okolicy oka nie dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego ani obszarów przyległych dzięki precyzyjnemu i ukierunkowanemu działaniu Plexr oraz eliminacji efektu przepływu prądu przez tkanki. Ostatnie doniesienia medyczne pokazują nawet, że można bezpiecznie pracować urządzeniem Plexr w zabiegach usuwania zmian chorobowych na gałce ocznej, np. tłuszczyku (Pinguecola). Jest to niezwykle ważny dowód na bezpieczeństwo działania mirowiązki plazmy generowanej przez urządzenie Plexr.

Plexr_okolica_oka_po_zabiegu_efekty

Wskazania

Zastosowania PLEXR to nie tylko odmładzanie okolicy oka (górna – dolna powieka, tzw. „niechirurgiczna blefaroplastyka“ ale róznież odmładzanie okolicy ust (zmarszczki pionowe), zabiegi na zmarszczki i zwiotczałą skórę szyi, peeling działający na zmarszczki na policzkach (mikropeeling), odmładzanie okolic narządów płciowych, usuwanie zaburzeń pigmentacyjnych (odbarwień i przebarwień), zabiegi na blizny i trądzik (faza aktywna i nieaktywna), zabiegi na rozstępy i blizny (zwłaszcza hipertroficzne) w połączeniu z innymi zabiegami, usuwanie tatuaży i mikropigmentacji (dla których trudno przeprowadzić zabiegi inną techniką ze względu na lokalizację, na przykład na wargach, powiekach, brwiach itd.) oraz usuwanie łagodnych zmian skóry (brodawek, włókniaków, zrogowaceń, ksantomatoz itd.).

Efekt_po_2_zabiegach_PLEXR_3_usta

Plexr – efekt po 2 zabiegach 

Różnice pomiędzy Plexr a innymi urządzeniami

Skalpel radiowy lub urządzenia wytwarzające fale o częstotliwości radiowej, których mechanizm działania oparty jest o fale elektromagnetyczne jest dobrze znany, wykorzystują ludzkie ciało jako element obwodu i wycinają i/lub koagulują zmiany, co w niektórych przypadkach skutkuje rozlanym procesem zapalnym, obrzękiem lub bliznami. Trudno jest kontrolować zakres uszkodzeń termicznych, biorąc pod uwagę to, że prąd elektryczny jest przewodzony przez jony występujące naturalnie zarówno w tkankach, jak i w płynach ustrojowych. Ponadto dodatkowe ograniczenie, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa, stanowi niska odporność zakończeń nerwowych (nerwu wzrokowego) na przepływający ładunek elektryczny.

Z tych przyczyn Plexr można uznać za bezpieczniejszy, dokładniejszy, a przed wszystkim bardziej wszechstronny.

Tak naprawdę porównywanie tego urządzenia ze skalpelem radiowym wyłącznie dlatego, że oba usuwają zmiany skórne, ma niewiele sensu. Lasery natomiast działają na innej zasadzie, ponieważ wykorzystują fotony, spójną i monochromatyczną wiązkę światła. Energia ta zostaje częściowo pochłonięta, załamana i odbita przez tkankę w sposób selektywny, zgodnie z różnymi współczynnikami absorpcji i odbicia.

Funkcja i reakcja terapeutyczna jest w sposób złożony uzależniona od doboru długości fali, czasu naświetlania i mocy lasera. Różne połączenia tych parametrów przekształcają energię świetlną w energię mechaniczną, termiczną lub chemiczną. Temperatura wzrasta w pierwszej warstwie komórek, a następnie w kolejnych warstwach pod nimi. W warstwach tych występuje tzw. efekt termiczny, powodujący ogrzanie kolagenu, z czego wynika korzystne działanie w postaci ściągania skóry i pobudzania tworzenia nowych włókien elastycznych. Plexr nie wykorzystuje światła, zatem nie jest konieczne uwzględnianie długości fali, określonych chromoforów lub współczynników absorpcji i odbicia.

Oznacza to możliwość pracy na dowolnej tkance, w tym tej znajdującej się w bardziej ryzykownych miejscach (śluzówki, chrząstka, owłosiona skóra) bez ryzyka powstania blizn lub uszkodzenia tkanek przyległych. Zabiegi można przeprowadzać na każdej skórze, niezależnie od zawartości melaniny.

Jeżeli porównamy na przykład Plexr z CO2/Erbium (pokrywa się część wskazań terapeutycznych), lasery wykorzystują wodę jako główny chromofor, a zatem działają na zmiany dermatologiczne powodując wyparowanie tkanki. W efekcie tkanka jest modyfikowana, przechodząc od stanu ciekłego do gazowego (od wody do pary). W przypadku skóry o grubej warstwie rogowej lub nasilonych zmianach zrogowaciałych działanie lasera jest obarczone bardzo wysokim ryzykiem uszkodzeń termicznych.

Z kolei Plexr działa zarówno na dobre, jak i na słabe przewodniki dzięki sublimacji (przejściu od stanu stałego bezpośrednio do gazowego z pominięciem stanu ciekłego), niezależnie od zawartości wody w skórze.

Podsumowując różnice pomiędzy Plexr a laserem

Plexr nie powoduje uszkodzeń termicznych w niepożądanych miejscach, czas gojenia jest skrócony, ponieważ stan zapalny jest znacznie słabszy, różnica pomiędzy obszarem zabiegu a sąsiednimi obszarami jest znacznie mniejsza, jest obarczony mniejszym ryzykiem wywołania zmian pigmentacyjnych (przebarwień lub odbarwień) i nie ma konieczności stosowania okularów lub gogli ochronnych (przez pacjenta i przez lekarza). Ponadto nie występują żadne przeciwwskazania (pacjent musi przerwać przyjmowanie izotretynoiny sześć miesięcy przed rozważanym zabiegiem laserowym) ani niebezpieczeństwo rozwoju schorzeń układu immunologicznego. Nie jest również konieczne wprowadzenie profilaktyki przeciw opryszczce przy leczeniu trądziku, a zabieg nie jest obarczony żadnymi następstwami, które mogą wystąpić w przypadku zabiegów laserowych.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg Plexr wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i twa ok 20 minut. Moi pacjenci cenią sobie to, że pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Najczęściej zalecam od jednego do trzech zabiegów dla uzyskania pełnego efektu terapeutycznego w odstępach 30-40 dni. Badania kliniczne i obserwacje pacjentów potwierdzają, że efekt terapeutyczny utrzymuje się od dwóch do czterech lat.

Podsumowanie

Plexr nie jest laserem, skalpelem radiowym ani urządzeniem wytwarzającym fale radiowe, tylko urządzeniem wytwarzającym plazmę. Jest bardzo bezpieczny, dokładny i nieinwazyjny. Nie uwalnia ciepła ani szkodliwej energii w tkankach otaczających miejsce zabiegu i działa wyłącznie na wierzchnią warstwę skóry pacjenta, nie przekraczając warstwy podstawnej naskórka ani nie powodując uszkodzenia skóry właściwej.

PLEXR to technologia objęta międzynarodowym patentem, wykorzystująca metodologię opracowaną przez Profesora Giorgio Fippi w wyniku wieloletnich badań prowadzonych przez niego i przez lekarzy specjalistów we Włoszech i za granicą. Plexr obecny jest na rynku medycyny estetycznej od 2009 roku dzięki czemu mamy możliwość czerpania doświadczeń od lekarzy z całego świata w leczeniu stek tysięcy pacjentów przy pomocy tej obiecującej metody terapeutycznej. Oczywiście, jak w przypadku wielu terapii dostępnych na rynku estetycznym, mechanizm działania Plexr nie jest do końca poznany, np. w leczeniu trądziku zwykłego. Każdego roku pojawiają się jednak nowe badania kliniczne z zastosowaniem Plexr co przybliża nas do pełnego poznania mechanizmu działania tego urządzenia i oceny klinicznej w wielu nowych obszarach terapeutycznych ze stomatologią i ginekologią estetyczną włącznie.

dr_Ivana_Stankovic

 

Dr Ivana Stankovic, specjalista dermatologii, DERMEA – gabinet dermatologii ogólnej i estetycznej, www.dermea.pl

 

 

 

 

 

Literatura

  1. „Plexr: The Revolution in Blepharoplasty” Tsioumas Sotiris, Georgiadis Nikolaos & Georgiadou Irini. „Plexr: The Revolution in Blepharoplasty” Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, 2014.
  2. „Plexr in Acne Treatment” Geleki Stamatina, Tsioumas Sotiris & Vranou Aglaia „Plexr In Acne Treatment” Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, V 2 (1), 2015, Article ID pmms_171, 482-486, 2015.
  3. „Clinical and Histological Presentation After Plexr Applica- tion, Needle Shaping (Vibrance) And O.F.F.” Tsioumas Sotiris, Vlachodimitropoulos Dimitris & Goutas Nikolaos „Clinical And Histological Presentation After Plexr Application, Needle Shaping (Vibrance) And O.F.F” Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, Vol. 2 (3), 2014, Article ID pmms_178, 522-530, 2015.
  4. „Skin Lesions Induced From The Radiosurgical Unit And Voltaic Arc Dermo- abrasion: A Rabbit Model” SCARANO, F. CARINCI, B SINJARI, L. ARTESE, G. FIPPI, G. BRUNELLI, R. MONGUZZI. „Skin Lesions Induced From The Radiosurgical Unit And Voltaic Arc Dermoabrasion: A Rabbit Model”. European Journal Of Inflammation Vol. 9, no. 3 (S), 89-94 (2011).
  5. „Treatment Of Perioral Rhytides With Voltaic Arc Dermoabrasion” SCARANO, D. D’ANDRIA, G. FIPPI, F. DI CARLO, F. CARINCI, D. LAURITANO. „Treatment Of Perioral Rhytides With Voltaic Arc Dermoabrasion”. European Journal Of Inflammation Vol. 10, no. 1 (S2), 25-29 (2012)

 

artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana