Plusy i minusy stosowania kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem strukturalnym skóry i występuje w tkance łącznej w całym ciele człowieka. Podstawowym zadaniem kwasu hialuronowego jest wzmacnianie wytrzymałości tkanki łącznej, regulowanie procesów zapalnych i gojenia ran, ochrona przed szkodliwym wpływem wolnych rodników (a tym samym spowolnienie procesów starzenia) oraz nawilżenie tkanek.

photo: pixabay.com/pl/dziewczyna-brunetka-modelu-makijaż-2204622/

Wraz z upływem czasu skóra, w tym skóra naszej twarzy wiotczeje, staje się przesuszona, pojawiają się widoczne zmarszczki i bruzdy. Dzieje się tak ze względu na to, że ubywa w niej m.in. kwasu hialuronowego, a także tkanki tłuszczowej.

Na opóźnienie procesów starzenia oraz utrzymanie skóry w dobrej kondycji, główny wpływ ma regularnie stosowanie odpowiednich do wieku kosmetyków. Nie mają one na tyle silnych właściwości, by zniwelować widoczne oznaki upływającego czasu.

Kwas hialuronowy zmarszczki

Kwas hialuronowy to bezinwazyjny sposób korekcji zmarszczek, modelowania konturów twarzy oraz zwiększania objętości warg charakteryzujący się wysoką efektywnością. Kwas hialuronowy stosowany w medycynie estetycznej ma postać krystalicznego żelu, którego cząstki różnią się rozmiarem w zależności od struktury tkanki warstwy skóry, w którą mają być wstrzyknięte.

W zależności od problemu i oczekiwanego przez pacjenta rezultatu zabiegu, lekarz może zastosować kwas nieusieciowany, który ulega dość szybko naturalnej degradacji lub usieciowany, czyli utrwalony, pozostający dłużej w miejscu wstrzyknięcia.

Poza twarzą, szyją, dekoltem i dłońmi kwas hialuronowy stosowany jest również, między innymi, na wewnętrznych stronach ramion i ud (tzw. motylkach) w okolicy pach, kolan i łokci, a także w poprawie jakości skóry brzucha.

photo: pixabay.com/pl/modelu-czas-kobiet-fikcja-2614569/

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej jest powiększanie ust kwasem hialuronowym (czy pamiętacie nasz tekst na temat powiększania ust? Jeśli nie nadróbcie zaległości i przeczytajcie czy powiększanie ust boli i ile kosztuje.). Wypełnianie ust kwasem hialuronowym jest procedurą mającą dwa główne cele: nawilżenie tkanki i/lub zwiększenie jej objętości, czemu towarzyszy także poprawienie konturu ust.

Kwas hialuronowy – wady i zalety

Każdy zabieg medycyny estetyczne ma wady i zalety, dotyczy to również zabiegów z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Poniżej przedstawiamy główne plusy i minusy stosowania HA.

Zalety:

 • doskonały do wypełniania zmarszczek,
 • niewysokie ryzyko wystąpienia powikłań,
 • stymuluje komórki do produkcji kolagenu,
 • szybko widoczne efekty,
 • zabieg niechirurgiczny.

Wady:

 • konieczność powtarzania zabiegu (co kilka miesięcy),
 • możliwość wystąpienia efektów ubocznych, np. opuchlizna, zasinienie skóry, swędzenie skóry,
 • możliwość wystąpienia powikłań w postaci grudek czy asymetrii,
 • nienaturalny wygląd w razie nieprawidłowego przeprowadzenia zabiegu,
 • poczucie dyskomfortu podczas iniekcji.

Powikłania po kwasie hialuronowym dzieli się trwałe, czyli takie które będą utrzymywały się przez wiele lat oraz działania niepożądane, które ustąpią po krótkim czasie samoistnie lub z pomocą lekarza. Przeczytaj co na temat powikłań po kwasie hialuronowym powiedział Ekspert naszego portalu

Trzeba mieć na uwadze, że niepowodzenia zabiegu podania kwasu hialuronowego uzależnione są od doświadczenia lekarza, techniki podawania i obszaru podania kwasu hialuronowego, a także od zastosowanych preparatów. Jednymi z najczęstszych działań niepożądanych po iniekcjach kwasu hialuronowego są: grudki, asymetria, obrzęki i krwiaki. O tym jak można zlikwidować grudki powstałe po podaniu kwasu hialuronowego przeczytasz tutaj.

W związku z tym, że kwas hialuronowy jest substancją zgodną z chemiczną budową komórek człowieka, co do zasady nie wywołuje skutków ubocznych takich jak podrażnienia, uczulenia, zaczerwienienia czy pieczenie. Przy dobrze wykonanym zabiegu efekty mogą się utrzymywać nawet ponad rok.

Może zainteresuje Cię również temat: Kwas hialuronowy a może toksyna botulinowa? Co wybrać?

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Zapisz się do Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL

Czy planujesz rozwój osobisty i zawodowy w dziedzinie medycyny estetycznej? Myślisz o otwarciu własnego gabinetu? Jeżeli tak to koniecznie przeczytaj w jaki sposób uzyskać dyplom renomowanej szkoły i zdobyć wykształcenie na wysokim poziomie, bliskim specjalizacji lekarskiej. 

Medycyna estetyczna szkolenia

Medycyna estetyczna jest kierunkiem nowym, wymaga specyficznej edukacji i ciągłego podnoszenia swoich umiejętności teoretycznych jak i praktycznych. Jest to istotne zwłaszcza wobec ciągłego rozwoju technologii i wielu nowości farmaceutyczno-kosmetycznych pojawiających się co rok na rynku. Zdobycie wiedzy z zakresu medycyny estetycznej powinno się opierać na systemie podobnym do specjalistycznego, gdzie istnieje możliwość sprawdzenia wiedzy pod okiem ekspertów – nie tylko z punktu medycznego, ale też humanistycznego. Istnieją wprawdzie liczne kursy i szkoły, jednak powinny być one jedynie formą uzupełnienia wiedzy.

Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy chcącym rozwijać się w dziedzinie medycyny estetycznej Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego powołało w 2002 r. Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej (PSME). Obecnie jest to najstarsza i największa szkoła medycyny estetycznej w Polsce.

Dlaczego warto wybrać Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTL?

 • kilkunastoletnie doświadczenie placówki w nauczaniu medycyny estetycznej, ponad 400 absolwentów;
 • wiedza przekazywana przez polskich i zagranicznych ekspertów;
 • holistyczne podejście do pacjenta, z uwzględnieniem nauk humanistycznych;
 • punkty edukacyjne, PSME PTL jest wpisana do rejestru OIL;
 • III rok wyłącznie zajęcia praktyczne i samodzielne wykonywanie zabiegów;
 • sprzęt i preparaty renomowanych producentów;
 • roczne szkolenie Master dla absolwentów.

O tym, że poziom jej kształcenia utrzymuje się na wysokim poziomie świadczy fakt, że w 2014 r. wyróżniono ją nagrodą „EuroSymbolu Nowoczesnego Kształcenia”. Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prowadzi zajęcia dla lekarzy wszystkich specjalności, którzy zamierzają prowadzić praktykę z zakresu medycyny estetycznej. I choć medycyna estetyczna nie jest specjalizacją medyczną, to dyplom PSME gwarantuje zdobycie wykształcenia w formie i na poziomie bliskim specjalizacji lekarskiej. Komitet naukowy składa się ze znamienitych eskpertów – nie tylko polskich, ale i zagranicznych.

Kto może podjąć naukę w PSME?

Naukę w szkole może podjąć każdy lekarz, który posiada dyplom ukończenia Akademii Medycznej na kierunku lekarskim i czynnie wykonuje swój zawód. Nauka trwa trzy lata i kończy się egzaminem testowym oraz prezentacją pracy dyplomowej przed Komisją złożoną ze specjalistów. Absolwenci uzyskują tytuł lekarza medycyny estetycznej, nadawany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Estetycznej.

 

Aplikacje należy składać do 10 października 2017 r. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zadzwoń: +48 (22) 628 58 21

napisz: medycyna.estetyczna@wp.pl lub wejdź na Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przegląd kremów do opalania z filtrami

Sezon wakacyjny w pełni, dzięki czemu miałyśmy okazję przetestować różne kremy do opalania do ciała i twarzy z filtrami i podzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. Generalnie nie żadna z nas nie miała praktycznie zastrzeżeń, co do zakupionych produktów, niezależnie od tego z jakiej półki cenowej pochodziły.

Dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej, krótkie przypomnienie o co chodzi z tymi filtrami. Otóż promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:

 • Promieniowanie UVC

W większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;

 • Promieniowanie UVB

Ma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;

 • Promieniowanie UVA 

Stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Nadaje skórze brązowy kolor. Ale uwaga wnika promieniowanie UVA w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu. Jest ono emitowane także przez lampy w solariach.

Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV – również w okresie jesienno-zimowym – nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem przebarwień.

Kremy/balsamy do opalania SPF 50+

Shiseido Expert Sun Aging Protection Lotion Plus SPF50+

Formuła emulsji do twarzy i ciała chroni zewnętrzne i wewnętrzne warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni UVA/UVB. Zapobiega skutkom fotostarzenia takim jak zmarszczki i przebarwienia. Wodoodporna.

Cena: 160 zł /100 ml

Naszym zdaniem: Bardzo lekka konsystencja, bardzo dobrze się rozprowadza i wchłania, nie pozostawia biały śladów, naprawdę wodoodporna emulsja.

Clarins Mleczko w Sprayu do Opalania Bardzo Wysoka Ochrona UVB 50+ UVA

Bardzo wysoka ochrona przed promieniowaniem słonecznym dla wrażliwej skóry. Wodoodporne mleczko nawilża skórę i chroni przed pojawieniem się oznak przedwczesnego starzenia się skóry.

Cena: 115 zł / 150 ml

Naszym zdaniem: Lekka konsystencja, dobrze się rozprowadza i wchłania, nie pozostawia biały śladów.

 

NIVEA, Sun, nawilżający balsam do opalania, SPF 50+, bardzo wysoka ochrona

Pielęgnująca formuła balsamu zapewnia intensywne i długotrwałe nawilżenie skóry. Pomaga zredukować ryzyko wystąpienia alergii słonecznej. Zawiera wysoce skuteczny system filtrów UVA/ UVB, zapewniający natychmiastową i długotrwałą ochronę przed promieniowaniem. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Wodoodporny.

Cena: 35 zł / 200 ml

Naszym zdaniem: Rozsmarowuje się dość wygodnie i szybko, aczkolwiek gdy temperatura jest na poziomie 22 – 23C rozsmarowuje się nieco trudniej, na początku pozostawia białe smugi, ale wchłania się dość szybko i nie zostawia śladów. Sprawdził się w wodzie. Bardzo przyjemny zapach.

Lirene, emulsja do opalania do skóry wrażliwej, SPF 50+, bardzo wysoka ochrona

Trójaktywny system zdrowej opalenizny: ochrona przed promieniowaniem UVA/UVB, gwarancja zdrowej i pięknej oraz ochrona przeciwstarzeniowa skóry.

Cena: 28 zł / 175 ml

Naszym zdaniem: Dobrze się rozprowadza, ma fajną chociaż niezbyt lekką konsystencję, dobrze się wchłania nie pozostawiając tłustej warstwy, nawilża, nadaje się także pod makijaż (nie roluje się) .

Kremy/mleczka do opalania SPF30+

Biotherm Lait Solaire SPF 30

Mleczko do ciała przeciw wysuszaniu się skóry. Wysoka ochrona SPF 30.

Cena: 100 zł / 200 ml

Naszym zdaniem: Mleczko przyjemną, lekką konsystencję, dzięki czemu łatwo się rozprowadza i wchłania zostawiając. Skóra jest nawilżona. Mleczko jest bardzo wydajne.

Vichy Ideal Soleil, ochronne mleczko do twarzy i ciała, SPF 30,

Produkt zawiera wysoko kryjące formuły do twarzy i ciała, które pozostawiają skórę suchą i matową w dotyku. Zapobiega uszkodzeniom skóry podczas przebywania na słońcu i tworzeniu wolnych rodników. Przeciwdziała starzeniu się skóry. Posiada właściwości nawilżające.

Cena: 55 zł / 300 ml

Naszym zdaniem: Przy cerze mieszanej dobrze sprawdził się na twarzy. Dobrze się rozprowadza, szybko się wchłania.

Eveline, Amazing Oils, wysoko wodoodporna emulsja do opalania, SPF 30, wysoka ochrona

Posiada ochronę przed promieniowaniem UVA/UVB oraz filtr chroniący przed promieniowaniem podczerwonym. Ultrawodoodporna formuła pozostawia na skórze delikatny film będący doskonałą barierą dla szkodliwego promieniowania również podczas kąpieli w wodzie. Preparat można stosować nawet na mokrą skórę.

Cena: 22 zł / 150 ml

Naszym zdaniem: Kremowa i treściwa konsystencja, łatwo się rozsmarowuje, szybko się wchłania. Wodoodporna. Całkiem dobrze się wchłania po nałożeniu go na wilgotną skórę.

Soraya, wodoodporny balsam do opalania, SPF 30, wysoka ochrona

Balsam do opalania SPF 30 polecany jest dla osób z jasną karnacją oraz w warunkach dużego nasłonecznienia. Aktywny system ochronny, oparty na wysokiej jakości filtrach Uvinul A Plus B, zapewnia szeroki zakres ochrony przed promieniowaniem słonecznym, powstawaniem przebarwień oraz poparzeniami.

Cena: 22 zł / 200 ml

Naszym zdaniem: Łatwo się rozsmarowuje, szybko się wchłania, nie pozostawia białych smug, ładnie pachnie.

 

Kremy/mleczka do opalania SPF10+ / SPF15+

Lancaster, Sun Beauty, Beztłuszczowe mleczko w sprayu do ciała SPF 15

Lekka, nietłusta emulsja przeciwsłoneczna w sprayu. Zawiera super skuteczne filtry UVA/UVB i silnie działający kompleks przeciwutleniający RPF.

Cena: 105 zł / 150 ml

Naszym zdaniem: Spray sprawia, że aplikacja jest lekka, łatwa i przyjemna. Dość szybko się wchłania, nie pozostawia uczucia lepkości.

Rilastil Sun System, mleczko SPF 15

Mleczko o aksamitnej konsystencji, łatwo rozprowadzające się, odpowiednie zarówno dla skóry twarzy jak i ciała. Zapewnia średnią ochronę przed promieniami UVB-UVA.

Cena: 50 zł / 100 ml

Naszym zdaniem: Dobrze się wchłania, lekkie. Cera mieszana na buzi będzie się nieco świecić. Przyjemny zapach.

Kolastyna, emulsja do opalania, SPF 10, niska ochrona

Emulsja do opalania SPF 10, niska ochrona. Ciesz się letnim słońcem z Emulsją do opalania KOLASTYNA, która stanowi tarczę ochronną przed promieniowaniem UV. Formuła, zawierająca zaawansowane składniki aktywne oraz kombinację ochronnych filtrów UVA/UVB, gwarantuje skuteczną ochronę skóry przed szkodliwym poparzeniem słonecznym, a także przedwczesnym starzeniem.

Cena: 10 zł / 200 ml

Naszym zdaniem: Lekka konsystencja, łatwo się rozprowadza i wchłania, bardzo przyjemny zapach. Nie jest wodoodporna, spływa z wodą i z potem.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana