PLEXR jest to akumulatorowe mikro-chirurgiczne ręczne urządzenie, które dostarcza skoncentrowane ciepło do tkanek skóry. Urządzenie wykorzystuje różnicę w napięciu między nim a skórą pacjenta.
PLEXR jest generatorem plazmy, który wytwarza kontrolowaną i celowaną mikrowiązkę plazmy dzięki jonizacji gazów zawartych w powietrzu. Plazma tworzy się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta dzięki niewielkiemu łukowi elektrycznemu, który w kontrolowany sposób zdolny jest do sublimacji, czyli odparowania naskórka i obkurczania skóry w miejscu jego działania.
Urządzenie powstało w Rzymie. Profesor University of Rome Tor Vergata z 30-letnim stażem i jednocześnie Prezes Włoskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Chirurgii Nieinwazyjnej – Giorgio Fippi oraz światowej sławy inżynier Giancarlo Millevolte, wykorzystując źródła nowej energii, postanowili wdrożyć w życie ideę stworzenia generatora plazmy wewnątrz maszyny. Prace nad PLEXR rozpoczęły się w 2005 roku. Zanim produkt trafił na rynek minęło 6 lat ciężkiej pracy lekarzy, w efekcie dzisiaj pacjenci mogą korzystać z efektów ich pracy.
Czym jest plazma?
Jest ona nazywana czwartym stanem skupienia materii. Trzy pierwsze to znane wszystkim: ciało stale, ciecz i gaz. Czwartym jest właśnie stan plazmy. O ile na Ziemi rzadko mamy do czynienie z plazmą, to w Kosmosie jest najbardziej powszechnym stanem skupienia materii. Może nawet stanowić materiał budulcowy gwiazd i całych galaktyk.
Wg. definicji plazma to: zjonizowana materia o stanie skupienia przypominającym gaz, w którym znaczna część cząstek jest naładowana elektrycznie. Mimo że plazma zawiera swobodne cząstki naładowane (jony i elektrony), to w skali makroskopowej jest elektrycznie obojętna.
Z uwagi na obecność dużej ilości jonów o różnym ładunku, a także swobodnych elektronów, plazma silnie oddziałuje z polem elektrycznym i magnetycznym. Z tych samych względów, plazma przewodzi prąd elektryczny, a jej opór, przeciwnie niż w przypadku metali, maleje ze wzrostem temperatury.
W zależności od natężenia przepływającego prądu w plazmie rozróżnia się trzy stany:
- przy bardzo małym natężeniu „czarny prąd” – bez emisji światła widzialnego,
- przy zwiększonym natężeniu plazma zaczyna wytwarzać światło,
- gdy natężenie prądu przekracza pewną graniczną wartość, powstaje łuk elektryczny.
Rewolucyjne działanie PLEXR
PLEXR jako urządzenie medyczne klasy IIb (CE 0051) jest w tej chwili jedynym urządzeniem na rynku, które działa na zasadzie generowania mikrowiązki plazmy, nie powodując przy tym przepływu prądu przez ciało pacjenta czy operatora podczas wykonywania zabiegu. PLEXR emituje plazmę w kolorze białym,
Jest to przełom między innymi dla pacjentów, którzy nie mogą być poddawani zabiegom z zastosowaniem urządzeń powodujących przepływ prądu w głąb ich ciała.
PLEXR, czyli Plasma Exeresis, składa się z trzech bezprzewodowych urządzeń (białego, zielonego i czerwonego), z których każdy oferuje różne poziomy leczenia.
W przeciwieństwie do innych technik zastosowana w PLEXR plazma nie powoduje stanu zapalnego otaczających tkanek, ponieważ jej działanie ogranicza się do granicy warstwy podstawnej. PLEXR nie powoduje krwawienia i nekrozy otaczających tkanek. Obserwacje te zostały potwierdzone w badaniach histologicznych tkanek poddanych leczeniu urządzeniem PLEXR. Dzięki temu PLEXR nie wyłącza pacjentów z codziennych aktywności – makijaż wystarczy aby w czasie 5 dniowego czasu gojenia zakryć miejsca poddane zabiegowi.
PLEXR jest urządzeniem przebadanym głównie pod kątem zastosowania w nieoperacynej blefaroplastyce powiek oraz leczeniu zmarszczek wynikających z wiotkości skóry w różnych jej obszarach. Jednym z kluczowych aspektów jest fakt, że zabieg przeprowadzany z wykorzystaniem PLEXR jest definiowany jako nieinwazyjna metoda „dynamiczna”. Podczas wykonywania zabiegu operator urządzenia może prosić pacjenta o otwarcie oczu, aby na bieżąco móc ocenić, w którym miejscu należy jeszcze działać urządzeniem.
Do zabiegu Plexr wystarczy znieczulenie miejscowym kremem znieczulającym. Procedura polega na wykonywaniu niewielkich punktów na powierzchni skóry poprzez plazmę generowaną z urządzenia PLEXR, każdy w odległości ok 0,5 mm jeden od drugiego, pozwalając zachować perfekcyjną plastyczność w ruchu powieki aż do zakończenia procedury. Każdy z tych uzyskanych punktów powoduje sublimację (odparowanie) powierzchownych komórek naskórka bez uszkadzania warstwy podstawnej skóry właściwej, bez krwawienia i co najważniejsze, bez powodowania uszkodzenia otaczających tkanek. Procedura trwa mniej niż 20 minut a punktowe „strupki” o średnicy ok. 0,5 mm utrzymują się od 4 do 7 dni. W leczeniu opadających powiek należy wykonać od 1 do 3 zabiegów w odstępach 40. Jest to oczywiście uzależnione od stopnia zaawansowania problemu, z którym zgłaszają się pacjenci.
Technika ta nazywana jest „nieablacyjną” ponieważ jest przeprowadzana bez usuwania nadmiaru skóry, bez przerywania ciągłości skóry właściwej i bez usuwania nadmiaru tłuszczu. Badania kliniczne i obserwacje pacjentów poddanych tej terapii pokazują, że efekt terapeutyczny utrzymuje się od 2-4 lat.
Zalety terapii PLEXR
- ok 70% efektu jest widoczna natychmiast po zabiegu,
- nie wyłącza pacjentów z codziennych aktywności,
- pozwala na wykonanie zabiegu korekty powiek z zachowaniem pełnej ruchomości powieki w trakcie i po zabiegu,
- pełna kontrola operatora podczas wykonywania zabiegu,
- nie wymaga nakładek nagałkowych podczas wykonywania zabiegu,
- zabieg nie wywołuje stanu zapalnego i nekrozy otaczających tkanek,
- możliwość zastosowania PLEXR na wszystkie fototypy skóry.
Wybrane badania kliniczne
- Blefaroplastyka górnej powieki*
Opisane badania prowadzone były przez 2 lata. Blefaroplastyka górnej powieki została przeprowadzona łącznie u 1.000 osób (800 kobiet i 200 mężczyzn). Grupa docelowa: 23-82 lat (niezależnie od tego czy byli palaczami, czy nie oraz czy mieli duży, czy mały nadmiar skóry).
Rezultaty: 800 z 1.000 osób uzyskało upragniony przez nich wygląd po trzech przeprowadzonych zabiegach, a 200 z 1.000 po jednym lub 2 zabiegach. Porównując z klasyczną chirurgiczną blefaroplastyką wyniki były doskonałe, bez nacięć i szwów, bez odwinięcia powieki (ektropion) i podwinięcia powieki (entropion), efektu skośnych oczu, niedomykania górnej powieki, kurczu powiek i innych możliwych powikłań. Rekonwalescencja trwała krótki okres (7 – 15 dni) i pozwalała pacjentom na powrót do aktywności, a proces gojenia nie wpływał na wykonywanie codziennych czynności. Ważne jest podkreślenie, że u żadnej z 1.000 osób nie stwierdzono wcześniej wymienionych komplikacji.

2. Trądzik **
Trądzik pospolity jest przewlekłą, zapalną chorobą mieszków łojowych, która występuje głównie w okresie dojrzewania i dorosłości, a charakteryzuje się występowaniem na skórze zaskórników, grudek, krost, brodawek a także blizn. Choroba ta może mieć duży wpływ psychikę i życie społeczne pacjenta. Dostępne sposoby leczenia dzielą się na miejscowe i ogólnoustrojowe. Leczenie z wykorzystaniem urządzenia PLEXR jest zindywidualizowane w zależności od rodzaju trądziku i historii medycznej pacjenta.
Cel badania
Wiadomo, że przypadki trądziku są bardzo trudne do leczenia. Wielu pacjentów ma nawroty, a czasami u pacjentów nie mogą być stosowane długoterminowe terapie ogólnoustrojowe ze względu skutki uboczne. Dlatego zastosowano metodę PLEXR, która zapewnia odpowiednią ochronę bez powodowania uszkodzeń tkanek głębokich lub innych efektów ubocznych, które mogłyby martwić pacjentów.
Grupa docelowa
30 pacjentów z trądzikiem (10 mężczyzn i 20 kobiet ) w wieku 14-45 roku zgodziło się poddać zabiegom z wykorzystaniem PLEXR, jako innowacyjnej alternatywnej techniki. 23 osoby próbowało leczenia skóry trądzikowej lekami (leczenie miejscowa i ogólnoustrojowe), ale były u nich nawroty choroby. 7 osób poddało się leczeniu trądziku po raz pierwszy.
Metoda
Łagodne stany trądziku traktowano działaniem urządzenia PLEXR w 1 – 3 sesjach co 15 dni. Średniej stany trądziku: 3 – 5 sesji, a ciężkie stany trądziku: 6 – 10 sesji. Pierwsze trzy sesje następowały w odstępie co 15 dni, a każde następne co 30 dni.
10 osób potrzebowało 1 – 3 sesje by zmiany trądzikowe zniknęły, 15 osób potrzebowało 3 – 5 sesji, a pozostałe 5 osób potrzebowało 8-10 sesji.
Rezultaty
Po zastosowaniu techniki PLEXR u 30 pacjentów stwierdzono brak nawrotu trądziku u któregokolwiek z pacjentów, a także brak działań niepożądanych (tj.: blizny, przebarwienia, hipopigmentacja), które mogą występować w wyniku stosowania laserów czy głębokich peelingów. Dzięki urządzeniu Plexr udało się wyeliminować trądzik bez leczenia ogólnoustrojowego, uzyskując w 100% pożądany rezultat.

3. Zmarszczki wokół ust ***
Powstawanie zmarszczek na powierzchni skóry to proces nieunikniony. Głębokie, promieniście ułożone zmarszczki wokół ust to konsekwencja procesów zwyrodnienia i zwiększonej wiotkości skóry. Mogą one być wynikiem fotostarzenia i palenia papierosów, niewłaściwej pielęgnacji, gwałtownego spadku masy ciała, nadużywania alkoholu lub obniżenia poziomu hormonów. Zmarszczki wokół ust mogą być skutecznie niwelowane za pomocą różnych metod, jak np.: dermabrazja, karboksyterapia, wypełniacze czy peelingi chemiczne.
Grupa docelowa
15 pacjentów (11 kobiet i 4 mężczyzn) w wieku między 30. a 65. rokiem życia. W większości (90%) ze skórą wokół ust od klasy II do klasy III w systemie klasyfikacji zmarszczek Fitzpatricka (FWCS).
Rezultaty
Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu u 9 pacjentów na poddanym leczeniu obszarze skóry zaobserwowano obrzęki, natomiast 30-stego dnia po zabiegu u 7 pacjentów zaobserwowano obrzęki.Wyniki oceniano jeden miesiąc po zakończeniu leczenia. Wyraźny poprawę odnotowano w 9 spośród 15 pacjentów, u których 50-75 % zmarszczek zostało spłyconych. Umiarkowaną poprawę zaobserwowano u 5 z 15 pacjentów, u których 25-50 % zmarszczek zostało spłyconych. Nie zanotowano żadnych przebarwień, hipopigmentacji, rumienia, wybroczyn, swędzenia, ognisk opryszczki czy procesów infekcyjnych i bliznowacenia.

Podsumowanie
Choć głównym wskazaniem zastosowania plazmy jest lifting okolicy oka, podniesienie górnej powieki i wygładzenie dolnej, Plexr używany jest także w leczeniu utrwalonych głębokich zmarszczek w okolicy oka i okolicy ust (tzw. zmarszczek palacza),usuwaniu plam soczewicowatych i opornych przebarwień, zmian skórnych, takich jak: drobne naczyniaki, brodawki płaskie, brodawki łojotokowe, włókniaki, rogowacenie słoneczne, kurzajki, oraz w leczeniu blizn i rozstępów.
W roku 2015 aparatura Plexr otrzymała prestiżową nagrodę Aesthetic Awards w dziedzinie innowacji w medycynie estetycznej.
Literatura:
* Tsioumas G. Sotiris, Georgiadis Nikolaos & Georgiadou Irini „Plexr: The Revolution In Blepharoplasty” Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, Vol. 1 (5), 2014, Article ID pmms_160, 423-427, 2014.
**Geleki Stamatina, Tsioumas Sotiris & Vranou Aglaia „Plexr In Acne Treatment” Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, Vol. 2 (1), 2015, Article ID pmms_171, 482-486, 2015.
*** A. Scarano, D. D’andria, G. Fippi, F. Di Carlo, F. Carinci, D. Lauritano; Treatment of perioral rhytides with Voltaic arc dermoabrasion; European Journal of Inflamation; Vol. 10, no. 1 (S2), 25-29 (2012).
Dodaj komentarz