Tegoroczna jesień nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami i dużą dawką słońca. Mamy już pierwsze opady śniegu i przymrozki, a z niektórych drzew spadły już wszystkie liście. Niektórzy przepowiadają również mroźną zimę. W pomieszczeniach grzeją już kaloryfery, klimatyzacja w biurach i komunikacji miejskiej dmucha ciepłym, suchym powietrzem. Wszystko to negatywnie wpływa na naszą cerę.

Wahania temperatur wpływają na naskórek, którego warstwa rogowa robi się coraz grubsza. W efekcie skóra staje się sucha i szorstka. Zatem w okresie jesienno-zimowym koniecznie musimy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia, jak również zabezpieczenia cery.
Pielęgnacja domowa
-
Krem do twarzy
Krem do twarzy to podstawa pielęgnacji i powinien być dopasowany zewnętrznych warunków atmosferycznych. W okresie jesienno-zimowym pielęgnacja skóry twarzy powinna polegać na wzmocnieniu warstwy lipidowej naskórka oraz na zwiększenie jej funkcji ochronnych. Zalecane jest wybieranie kosmetyków o bogatszej konsystencji. O tym dlaczego warto zmienić teraz krem do twarzy i na po jakie kremy sięgać przeczytasz tutaj.
-
Peelingi
Jesień to idealna pora na peelingi, czyli złuszczanie. Peelingi pomagają pozbyć się obumarłych komórek naskórka, dzięki czemu pozwala na dotarcie aktywnych substancji np. z kremu w głębsze warstwy skóry. W przypadku skóry twarzy najlepiej stosować delikatne peelingi oraz enzymatyczne. Zaleca się robienie peelingu 1 – 2 razy w tygodniu.
-
Maseczki
Aby wspomóc naszą cerę w okresie jesienno-zimowym warto również raz w tygodniu nałożyć na twarz maskę regeneracyjną. Można sięgnąć po gotowe kosmetyki z drogerii, apteki lub przygotować maseczkę samodzielnie korzystając z zasobów naszej kuchni.
Koniecznie przeczytaj: Domowe sposoby na pozbycie się zmęczonej cery – cz.2: maseczki
Pielęgnacja profesjonalna
-
Peeling medyczny
Jesień i zima to najlepszy czas na silne złuszczanie skóry z użyciem kwasów. Kosmetyki z drogerii nie mają tak silnych właściwości złuszczających, jak preparaty stosowane w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej. Warto zatem skorzystać z zabiegów, podczas których stosowane są peelingi chemiczne. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie skóry do regeneracji, a przy okazji pozbycie się martwych komórek naskórka. Zabiegi takie skutecznie pielęgnują i oczyszczają skórę. Ponadto odpowiednio dobrany preparat dodatkowo wspomoże walkę z trądzikiem, zmarszczkami czy przebarwieniami.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat peelingów przeczytaj Z cyklu : Poznaj świat peelingów.
-
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja to zabieg odmładzający i ujędrniający. Szczególnie polecany jest osobom z problemami takimi jak: trądzik, rozszerzone poramy, zaskórniki, łojotok bądź blizny potrądzikowe. ykorzystywane podczas zabiegu specjalne głowice usuną zrogowaciały naskórek, dogłębnie oczyszczą skórę i pozwolą na regenerację oraz tworzenie nowych, pełnowartościowych komórek. Więcej na temat mikrodermobrazji przeczytasz tutaj.
-
Mezoterapia
To mało inwazyjną techniką poprawiającą napięcie i blask skóry, która odbudowuje, odżywia i regeneruję skórę twarzy i ciała. Preparaty do mezoterapii zawierają kwas hialuronowy (Zdaniem eksperta: kwas hialuronowy) oraz zestaw mikroelementów i witamin – substratów niezbędnych do prawidłowej regeneracji skóry. Wyróżniamy mezoterapię igłową oraz bezigłową. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: mezoterapia igłowa czy bezigłowa – którą wybrać?
Główną zaletą działania fal radiowych RF jest aktywne stymulowanie procesu syntezy włókien kolagenowych oraz ich regeneracji. RF fale radiowe aktywizują fibroblasty do większej produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zyskuje się efekt wypełnienia zmarszczek i naturalnych ubytków dermatologicznych. Skutkiem ich oddziaływania na tkanki jest poprawa gęstości, napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.
Mezoterapia własnym osoczem bogatopłytkowym to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu. Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Dzięki ostrzykiwaniu odpowiednich warstw skóry osoczem bogatopłytkowym zostaje przyspieszony proces regeneracji, aktywacji komórek macierzystych, odnowy i pobudzenia fibroblastów. Zabieg zapewnia długotrwałą regenerację i rewitalizację skóry twarzy, poprawę jej ukrwienia i wygładzenie zmarszczek.
-
Zamykanie naczynek
Okres jesienno-zimowy to idealny moment na zamykanie naczynek, czyli przeprowadzenie zabiegu elektrokoagulacji. Elektrokoagulacja polega na zamykaniu naczynek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Specjalna elektroda dotyka każde naczynko, ścina znajdujące się w nich białko, w wyniku czego naczynko samo się zamyka i uszczelnia. Częstotliwość prądu jest uzależniona od zagęszczenia naczynek na twarzy. Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, natomiast cały proces gojenia trwa ok. miesiąca.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym wywiadzie z dr Moniką Nunberg-Sawicką, specjalistą z zakresu medycyny estetycznej, wykładowcą i certyfikowanym trenerem w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging. (Jakie są przyczyny powstawania naczynek oraz jak z nimi walczyć odpowiada dr Monika Nunberg-Sawicka).
IPL jedną z bardziej skuteczniejszych metodą usuwania przebarwień i zmniejszania widocznej zaczerwienienia skóry. Podczas zabiegu następuje niszczenie komórek zawierających barwnik. Jest to możliwe dzięki temu, że wiązka światła IPL jest pochłaniana przez melaninę, prowadząc do podgrzania komórek z melaniną i, w końcowym etapie, ich rozbicia.
Przeprowadzanie terapii światłem IPL zaleca się w przypadku łagodnych postaci trądziku, w przypadku leczenia trądziku o silnym nasileniu bardziej skuteczna jest laseroterapia. Światło IPL niszczy namnażające się bakterie odpowiedzialne za zmiany zapalne w trądziku. Światło lasera ma też właściwości odkażające i obkurczające pory. Terapia na bazie światła IPL jest w stanie usunąć około 60 % nieestetyczności trądzikowych. Zdarza się jednak, że po kilkunastu miesiącach zmiany trądzikowe powracają.
Dodaj komentarz