30 lat temu nasze mamy ukrywały ciążowe brzuszki w sukienkach-workach, na szczęście pod tym względem czasy się zmieniły i dzisiaj wiele mam dumnie prezentuje ciążowe krągłości.
W ciele kobiety zachodzi w tym okresie wiele zmian. Zmianom często ulega też skóra twarzy. Zdarza się niejednokrotnie, że panie, które nie miały żadnych problemów ze skórą twarzy, zaczynają się borykać z krostkami, trądzikiem. A także odwrotnie – dla niektórych cer ciążą okazuje się zbawienna.
Co do zasady w okresie ciąży skóra może szybciej ulegać podrażnieniom, mogą pojawiać się skłonności do przesuszania lub przetłuszczania.
W przypadku kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy, koniecznie sprawdź czy przypadkiem nie zawierają one substancji, których kobiety w ciąży nie powinny stosować z uwagi na zwiększenie ryzyka uszkodzenia płodu:
- witamina A i jej pochodne: retinol i retinoidy,
- tetracykliny zawarte w kosmetykach przeciwtrądzikowych,
- kwas salicylowy i jego pochodne,
- fluor zawarty w płynach do płukania jamy ustnej,
a także kwasów owocowych AHA w dużym stężeniu, które sprzyjają występowaniu podrażnień skóry i przebarwień. W okresie ciąży warto sięgać po preparaty dedykowane przyszłym mamom lub po te z półki aptecznej.
Ciąża nie wyklucza wizyty w gabinecie kosmetycznym, ale – pamiętaj, aby zawsze poinformować kosmetologa, że spodziewasz się dziecka. Dlaczego? Z uwagi na to, że jest spora lista preparatów, których nie można stosować i zabiegów, których nie można wykonywać w trakcie trwania ciąży.
Z uwagi na to, że w pierwszym trymestrze dziecko rozwija się bardzo intensywnie, zaleca się by z wizytą u kosmetyczki poczekać do 4 miesiąca.
U ciężarnych kobiet można przeprowadzać zabiegi oczyszczania za pomocą odpowiednio dobranych preparatów ziołowych, które pomogą pozbyć się zaskórników. Zabieg taki może być połączony z nałożeniem odpowiedniej do cery maski i delikatnym masażem twarzy. Można również wykonywać zabiegi dotleniające, które złagodzą podrażnienia i mogą zmniejszyć tendencję do powstawania przebarwień.
Nie ma również przeciwwskazań do wykonywania mikrodermabrazji, która polega na usuwaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. (koniecznie przeczytaj: mikrodermobrazja wspomóż swoją skórę)
W niektórych instytutach urody oferowane są specjalne zabiegi i pakiety dla pań oczekujących dziecka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się o poradę do lekarza prowadzącego ciążę.
Zabiegi, z których należy całkowicie zrezygnować będąc w ciąży:
- zabiegi przeprowadzane z wykorzystaniem lasera,
- zabiegi odmładzające tj. lifting, endermologia, zabiegi z retinolem i kwasami
w tym glikolowym, migdałowym, azelainowym, owocowym. - drenaż limfatyczny,
- zabiegi z użyciem prądu i ultradźwięków, tj.: galwanizacja, jonoforeza, sonoforeza,
- makijaż permanentny i tatuaż,
- solarium i sauna.
Dodaj komentarz