Odchudzanie i modelowanie sylwetki – przegląd zabiegów i preparatów cz.2

Informacje o tym, co warto zrobić przed wakacjami, aby bez kompleksów odsłonić ciało, jak również przegląd najbardziej popularnych i skutecznych zabiegów proponowanych przez gabinety dermatologii estetycznej przygotowała dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Viva Derm, www.viva-derm.pl

foto: nydailynews.com

W pierwszej części artykułu, który można znaleźć tutaj pisałam na temat zabiegów, które modelują sylwetkę, pomagają w odchudzaniu. Część druga artykułu jest kontynuacją. Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska przedstawia kolejne zabiegi, które pozytywnie wpływają na naszą sylwetkę.

Krótki przegląd zabiegów estetycznych na ciało polecanych przez dr Barbarę Walkiewicz-Cyrańską cz.2

Lampa LED

Urządzenie zawierające najwyższej jakości diody LED, które daje ogromne możliwości odmładzania i leczenia problemów skóry. Zabiegi naświetlań można przeprowadzać na twarzy i całym ciele. Szczególne wskazania do zabiegów lampą LED:

  • stany zapalne, trudno gojące się rany i owrzodzenia
  • terapia naczyniaków i zmian naczyniowych, likwidacja blizn pooperacyjnych i rozstępów
  • poprawa elastyczności i kolorytu skóry
  • redukcja tkanki tłuszczowej
Naświetlania lampą LED dają szczególnie dobre efekty w terapii łączonej z takimi zabiegami jak: peelingi chemiczne, mezoterapia, mikrodermabrazja, zabiegi laserowe.
 

Fale radiowe, czyli radiofrekwencja (Zaffiro, Thermage) – decyzję o wyborze urządzenia do zabiegów podejmuje lekarz dermatolog

Thermage

Nowatorska metoda polegająca na wykorzystaniu fal radiowych do zwiększenia napięcia i ujędrnienia skóry oraz likwidacji cellulitu. Polecana dla osób z nadmiarem skóry na wewnętrznych powierzchniach ud i ramion oraz osób z obwisłymi pośladkami. Daje widoczny efekt poprawy elastyczności i napięcia skóry dekoltu oraz piersi. Rewelacyjne efekty uzyskujemy, stosując ją na zwiotczałą skórę brzucha (np. po ciąży). Zabieg pobudza naturalne mechanizmy organizmu powodujące regenerację włókien kolagenowych, które odpowiadają za właściwe napięcie, elastyczność i młody wygląd skóry. Efekty zabiegu Thermage widoczne są już po jednym zabiegu i utrzymują się przez 4-5 lat, w zależności od stanu skóry i naturalnego procesu starzenia.

Zaffiro

Jest to zabieg z zastosowaniem światła podczerwonego IR. W zależności od efektów, jakie chcemy osiągnąć, lekarz dobiera odpowiednią długość fali promieniowania podczerwonego IR. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny, fale podczerwieni nie naruszają naczyń krwionośnych, tkanek czy nerwów. Dla wzmocnienia efektu terapeutycznego może być wykonywany w połączeniu z innymi zabiegami (np. mezoterapią). Decyzję o połączeniu zabiegów podejmuje lekarz dermatolog.

Szczególnie polecany dla:

  • osób, którym zależy na poprawieniu napięcia, elastyczności skóry oraz jej wygładzeniu,
  • kobiet, które pragną obkurczyć skórę brzucha po porodzie
  • osób, które chcą zlikwidować obwisłość skóry na wewnętrznej stronie ramion i ud
  • tych, którzy pragną zwiększyć elastyczność i napięcie skóry dekoltu oraz piersi
  • osób, które mają problem ze zmianami naczyniowymi
  • osób, które szybko utraciły masę ciała

Mikrodermabrazja

To nowoczesna technologia. Zabieg mikrodermabrazji należy do zabiegów resurfacingu, a to oznacza, że usuwa się stary naskórek i pobudza skórę do intensywnej regeneracji. Zabieg polega na pocieraniu specjalną końcówką diamentową, dzięki czemu usuwamy mechanicznie nadmiernie nagromadzoną warstwę martwego naskórka i wygładzamy powierzchnię skóry. Zabieg mikrodermabrazji jest zabiegiem bezinwazyjnym i bezpiecznym, który regeneruje i odświeża skórę. Stwierdzono, że po zabiegach mikrodermabrazji penetracja preparatów odmładzających lub leczniczych jest lepsza i bardziej równomierna. Mikrodermabrazja posiada też efekt dermoplastyczny, to znaczy pobudza syntezę nowego kolagenu, a więc odmładza skórę. Mikrodermabrazję można wykonywać w każdym wieku, i co najważniejsze bezpiecznie, przy dobrej tolerancji na każdą okolicę ciała, np. plecy, ramiona, cały dekolt etc.

Sculptra

Jeśli kondycja skóry wymaga głębszej regeneracji, wówczas stosuje się zabieg stymulujący poprawianie kolagenu przy użyciu kwasu polimlekowego. Podawanie preparatu odbywa się wieloetapowo. Niezbędne jest wykonanie 2-3 zabiegów w odstępie 4-8 tygodni. Na efekty czeka się nawet kilka/kilkanaście tygodni – ale dają wyraźne odmłodzenie i poprawę kondycji skóry. Po każdym zabiegu niezbędne jest intensywne masowanie skóry w poddawanej zabiegowi okolicy (łokcie, nad kolanami), kilka razy dziennie przez 10-14 dni.

VIP

To „siłownia dla leniwych”– podczas 25-minutowego zabiegu mięśnie wykonują pracę jak podczas trzech godzin ćwiczeń na siłowni. Zabieg elektrostymulacji mięśni modeluje sylwetkę, redukuje cellulit oraz poprawia kondycję skóry. Daje uczucie relaksu i odprężenia. Dzięki gamie programów, które oferuje VIP-Body System możemy zredukować problemy wynikające z nadwagi, zwiotczeń, cellulitu, obrzęków wodnych, otyłości ogólnej, otyłości miejscowej.

 

 

 

Źródło: Ekspert Anti-Aging Nr 33/2012

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Na czym polegają zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego? Jakie efekty uzyskamy przy użyciu Pellevé opowie dr Katarzyna Kwarecka

Na czym polegają zabiegi z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego? Dlaczego cena tego zabiegu w różnych miejscach jest tak rozbieżna ? Czym się sugerować ceną czy jakością? Jakie efekty uzyskamy przy użyciu Pellevé o tym porozmawiam z dr Katarzyną Kwarecką

Justyna Gawryś: Co się kryje pod nazwą osocze bogatopłytkowe?

dr Katarzyna Kwarecka: Osocze bogato płytkowe to jest własne osocze Pacjenta, odwirowane, czyli zagęszczone i stąd bogactwo płytek. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów zestawów służących do uzyskiwania koncentratu z osocza: korzystając z nich można uzyskać różny stopień nasycenia płytkami i dokładności pobrania z odwirowanej krwi właściwej precyzyjnie wyodrębnionej frakcji od koncentratu 1-2 do 1-10.

A czy rzeczywiście osocze 1-2 jest bogatopłytkowe?

dr Katarzyna Kwarecka: To jest bardzo trudne do oceny, w którym momencie można by je nazwać takim ale osocza bogato płytkowe wykorzystywane klinicznie w medycynie klinicznej (czyli ortopedii, chirurgii) to są osocza zagęszczone siemio, dziesięciokrotnie.

Czyli w porównaniu do dwukrotnego jest…

dr Katarzyna Kwarecka: Do dwukrotnego… Wydaje się, że te dwukrotne jest takim raczej nieznacznym zagęszczeniem. Przy tak wielokrotnym zagęszczeniu mamy o wiele większą nadzieję na to, że płytki uwalniając czynniki wzrostu spowodują tak znaczący sygnał dla organizmu do rozpoczęcia procesów naprawczych, że te procesy będą naprawdę widoczne. Czy to będzie dotyczyło stawów, czy narządów wewnętrznych, czy skóry. W naszym przypadku oczywiście chodzi o skórę. Więc to jest kolejna metoda, kolejny zabieg, który zapożyczyliśmy z medycyny klinicznej, który tam zaczął odnosić sukcesy i się sprawdzać, pokazywać bardzo dobre efekty kliczniczne i stwierdzono dlaczego nie miałoby to działać na skórę skoro działa na inne organy ludzkie. Możemy tą regenerację również tu uzyskiwać. Dlaczego nie na włosy? Dlaczego nie mają się poprawiać cebulki włosów, dlaczego włosy nie mają się zagęszczać. Jeśli podamy tam osocze, czyli przyciągniemy cały mechanizm naprawczy trochę oszukamy organizm, że tam jest wielka rana, którą ma zagoić i zacznie się cały proces naprawczy.

Jak można nazwać ten zabieg?

dr Katarzyna Kwarecka: Powiedziałabym, że jest to taka ekologia medycyny estetycznej. Zabieg, którym nie można zaszkodzić, bo nie można sobie zaszkodzić własnymi czynnikami wzrostu, nie można spowodować hiperkorekcji, którą możemy zauważyć czasami u Pacjentów na ulicy, którzy mają zbyt dużo czegoś podane i wyglądają nienaturalnie czasem dziwnie, a przede wszystkim nieestetycznie. Osoczem możemy tylko poprawić jakość skóry i jakość włosów, ale nie możemy spowodować żadnej krzywdy. To jest jedna z wielkich zalet tej metody.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

dr Katarzyna Kwarecka: Początkowo znieczulamy Pacjenta kremem Emla i w trakcie pobieramy krew, która jest odwirowana. Odwirowanie krwi do osocza trwa 15 minut. Uzyskanym preparatem wykonujemy mezoterapię (czyli płytkie podanie śródskórne substancji leczniczej w miejscu,w którym chcemy żeby przyniosła skutek).

Czy oprócz osocza coś jeszcze jest dodawane do strzykawki?

dr Katarzyna Kwarecka: Okazało się, że nic do niego nie należy podawać więcej bo początkowo dodawano jeszcze substancje, które miały uwolnic z płytek czynniki regeneracji już w w strzykawce. Później okazało się, że nic nie trzeba podawać, że czynnikiem, który daje sygnał płytkom do tego by uwolniły te czynniki jest kontakt z łożyskiem naczyniowym. Czyli gdy preparat wstrzykujemy z powrotem, to jest ten moment gdy płytki uwalniają czynniki wzrostu. Krótko mówiąc jest to najbardziej fizjologiczna i dobra metoda.  Jest to taki koncentrat, eliksir młodości, który uzyskujemy wyłącznie z własnych zasobów.

Czy jest to drogi zabieg?

dr Katarzyna Kwarecka: Drogi zabieg dlatego by to dobrze odseparować, to medycyna musiała wymyśleć jakieś dobre narzędzie do tego, które będzie precyzyjne. Akurat w tym zestawie jest to podzielone na 3 części. Trzy frakcje osocza dostajemy i z tej najbardziej koncentrowanej frakcji korzystamy i dlatego ten zabieg jest nadal kosztowny. Natomiast są miejsca w których wykonuje się zabieg takimi labolatoryjnymi, klinicznymi ampułkami, które kupuje się w sklepie medycznym. Odwirowuje się osocze od krwi, nazywając to osoczem bogato płytkowym, próbuje się na oko pobrać tą środkową część, ale to jest szalenie nieprecyjne. Oczywiście wtedy osprzęt kosztuje grosze, ale jakość, powtarzalność i przewidywalność tego zabiegu oraz jego efektów pozostawia wiele do życzenia. Nie jest on tak precyzyjny i stąd ta duża rozbieżność w cenach zabiegu.

Jaka ilość krwi jest pobierana od Pacjenta?

dr Katarzyna Kwarecka: Albo 27 cm i 3 cm dopełniamy cytrynianem sodu albo 57 cm i znów do 60 cm dopełniamy cytrynianem sodu. Cytrynian sodu dodajemy przed wirowaniem po to by krew nie krzepła.

Jakie partie ciała możemy poddać zabiegowi?

dr Katarzyna Kwarecka: Każdą partię, która mogłaby tego wymagać, którą chcielibyśmy udoskonalić, odmłodzić. Możemy ostrzyknąć praktycznie całe ciało. Najczęściej wykonujemy zabiegi na twarzy, szyi, dekolcie, grzbietach dłoni. Wykonywałam również zabiegi na brzuchu, na włosach by je stymulować. Są to najczęciej wybierane obszary.

Ile zabiegów powinniśmy wykonać by zauważyć efekt?

dr Katarzyna Kwarecka: Efekt powinniśmy zauważyć już po jednym zabiegu. Wykonujemy zabieg i po 3 miesiącach powinien się pojawić już widoczny efekt poprawy jakości skóry.

Czy skóra wówczas bardziej się zagęszcza?

dr Katarzyna Kwarecka: Tak, to jest efekt zagęszczenia. Powiedzmy tak: organizm się dowiedział, że tam jest rana, wówczas rozpoczyna procesy naprawcze tak jakby “zaszywał to znowu igłą” i odpoczątku buduje sieć kolagenu, czyli zagęszcza skórę w tym obszarze.

Czyli po trzech miesiącach widzimy poprawę i…

dr Katarzyna Kwarecka: Po trzech miesiącach widzimy poprawę, ale warto jest poczekać z kolejnym zabiegiem do pół roku, bo do pół roku jeszcze cały czas organizm odpowiada, cały czas może się dziać coś korzystnego, więc szkoda w tym czasie robić kolejne zabiegi tego rodzaju. Czyli raz na pół roku warto taki zabieg zrobić profilaktycznie w obszarach, które dla nas są istotne i chcielibyśmy zachować w dobrym stanie jak najdłużej. Możemy powiedzieć, że to jest zabieg, który będzie zatrzymywał w pewnym sensie zegar biologiczny skóry i delikatnie go nawet cofnie.

W jakim wieku powinny być osoby, które zdecydują się na ten zabieg?

dr Katarzyna Kwarecka: Myślę, że około 40 roku życia to jest ten moment, w którym warto by było tego rodzaju już stymulację jak mówię  bardzo ekologiczną i bardzo naturalną zacząć wprowadzać. Osoby, które przychodzą do mojej Kliniki między 35 a 40 rokiem życia i zaczynają dostrzegać pierwsze symptomy starzenia się skóry, czy posłonecznego, czy genetycznego to jest ten zabieg, który rekomenduję. Odradzam swoim Pacjentom inwestowanie w drogą pielęgnacje czy kosmetyki. Moim zdaniem są to wyrzucone pieniądze, a wręcz mogą przynieść odwrotny skutek gdyż skóra się zaczyna rozregulowywać, przetłuszczać. Ostatnio nagminnym problemem jest trądzik wieku dojrzałego, czyli u kobiet między 35 a 40 rokiem życia. Być może jednym z powodów są kosmetyki. Jest nadmierne zużycie kosmetyków, czyli zbyt dużo eksperymentów, zbyt dużo różnych substancji nakładanych na skórę i paradoksalnie wtedy najlepszym rozwiązaniem jest odstawienie wszystkich kosmetyków i stosowanie szarego mydła z wodą i podstawowego dermokosmetyku. Nic wyszukanego, nic drogiego. Dodatkowo powinniśmy odstawić podkłady i fluidy. Zatem im mniej tym lepiej (śmiech). Ja zawsze tłumaczę moim Pacjentkom by się kierowały instynktem i potrzebą skóry. Jak skóra nie jest ściągnięta po umyciu i nie jest sucha, to nie ma potrzeby nakładania jakiś substancji. Nakładamy wtedy jak jest potrzeba.

Wracając jeszcze na moment do osocza bogatopłytkowego…

dr Katarzyna Kwarecka: Osocze jest najlepszym kremem, który podajemy do środka skóry i on rzeczywiście nic nam nie rozreguluje, nie zaszkodzi, a będzie przywracał elastyczność skórze, jędrność, świetlistość. Czyli wszystko to co obiecują kosmetyki  i nigdy nie spełniają.

Czy taki zabieg wystarczy starszej osobie w okolicach 55 roku życia, gdzie zmarszczki są zdecydowanie bardziej widoczne?

dr Katarzyna Kwarecka: Nie, potrzeba kilku zabiegów, ale wówczas ja też nie bazuję tylko na osoczu. Osocze daje zbyt subtelne efekty i taką osobę to by rozczarował. Zwykle staram się rozpoczynać program osoczem, po miesiącu od osocza zaczynamy robić inne zbiegi, np. terapię hydrobalans, mezoterapię kwasem hialuronowym, Pelleve, czyli właśnie fale radiowe i inne indywidualnie dobrane. Jeżeli osocze zacznie robić osoba mająca 35 lat i co jakiś czas dodatkowo mezoterapię to jest w stanie zatrzymując zegar biologiczny i mając 50 lat, też być może tylko tego będzie potrzebować.

A osoby młode? Często w wieku 28-30 lat widzą pierwsze zmarszczki, co im polecisz?

dr Katarzyna Kwarecka: Ja u takich osób raczej zaczęłabym od mezoterapii kwasem hialuronowym bo one będą bardziej potrzebować takiego nawilżenia skóry i odpowiedzą na to lepiej niż zagęszczenia. Są to osoby, które mają jeszcze prawidłową gęstość skóry, więc nie ma co na zapas robić im tego rodzaju zabiegu, a bardziej potrzebują tego by dać bodziec nawilżający skórze. Zwykle te pierwsze zmarszczki są spowodowane przesuszeniem skóry.

Zabiegi osoczem bogato płytkowym kosztują różnie. Są gabienty, gdzie zabieg można wykonać za 300 zł a są gabienty gdzie zabieg kosztuje 2000 zł. Zatem czym się sugerować, bo chyba nie ceną w tym przypadku?

dr Katarzyna Kwarecka: Nie, nie ceną. Otóż są gabinety, które wykonują zabiegi z użyciem ampułki, którą kupują w sklepie medycznym za kilka zł. Wówczas cena takiego zabiegu może kosztować 200-300 zł. Wówczas materiał po odwirowaniu jest mało zagęszczony i przewidywalny Nie można się po nim zbyt wiele spodziewać Zabieg powinno się wykonywać na specjalnych zestawach klinicznych .

Zatem co to jest ten zestaw?

dr Katarzyna Kwarecka: Ten zestaw to jest ampułka sterylna, która jest podzielona na 3 frakcje, w środku jest taka sprężynka, którą można idealnie pobrać tą środkową frakcję, tą zagęszczoną,. Ktoś opatentował takie pudełeczko, bardzo estetyczne, które potrafi to podzielić na 3 frakcje nie stykające się ze sobą po odwirowaniu, czyli daje nam to 100% pewność, że pobraliśmy to, co jest nam do zabiegu potrzebne.

Jak wygląda Pacjent po takim zabiegu?

dr Katarzyna Kwarecka: Hmmm nieciekawie (śmiech). Jak się uwalniają te czynniki to dochodzi również do uwolnienia seratoniny. Czyli robi się delikatny obrzęk, zaczerwienienie,  skóra trochę swędzi. To jest prawidłowa reakcja. Jeśli tego nie ma to znaczy, że ten zabieg jest nieskuteczny. Musi być świąd skóry, zaczerwienienie i uczucie napięcia. Pierwszy świąd ustępuje bardzo szybko trwa to parę minut. Później jest czerwona, napięta, pokłóta czasami z siniakami twarz. To jest zabieg raczej na piątek. W poniedziałek już może być nieźle.

Kasiu, wspomniałaś o Pelleve, na czym polega ten zabieg?

dr Katarzyna Kwarecka: Pelleve, czyli fale radiowe, inaczej mówiąc pelleve czyli lifting bez skalpela. Polega na podgrzaniu głębokich warstw skóry i to uszkodzenie termiczne wywołuje odpowiedz organizmu, znów zagęszczamy skórę. Zabieg wykonuję najczęściej na górnej 1/3 twarzy, czyli oczy, czoło. Efekty liftingu powiek są czasem widoczne natychmiast po zabiegu Pacjentki, które miały wyłącznie doświadczenia kosmetyczne pytają “to ile to będzie, kiedy to zniknie?”. Tłumaczę, że z dnia na dzień efekt będzie tylko narastać.

A efekt jak długo się utrzymuje?

dr Katarzyna Kwarecka: Tego tak naprawdę nie wiemy, bo skóra jest jak gdyby ściśnięta znowu i na nowo musi ulec procesowi starzenia, czyli “rozciągnięcia” skóry. Czyli zależy jak ktoś ze swoją skórą postępuje. Jeśli chodzi na solarium, będzie ją tarł, szarpał i rozciągał wówczas ten proces przebiegnie szybciej. Ale ile… Trudno powiedzieć. Czasami Pacjentki po roku powtarzają ten zabieg, ale nie dla tego, że efekty zniknęły, chciałyby więcej. Efektem jest zagęszczenie i ujędrnienie skóry.

Czy ten zabieg jest bolesny, nieprzyjemny?

dr Katarzyna Kwarecka: To zabieg, przy którym Pacjent musi cały czas współpracować, gdyż tylko On może powiedzieć, w którym momencie te ciepło jest bardzo intensywne. Pacjent musi powiedzieć to w momencie, gdy temperaturę jest już wysoka, ale nie powoduje bólu i odruchu uciekania, by przestać wprowadzać w tym miejscu. Wielokrotnie się wraca do tego miejsca by je naprawdę intensywnie podgrzać, zaczerwienić skórę. Zaczerwienienie ustępuje po pewnym czasie.

Czy po zabiegu jest widoczny obrzęk, czy możemy od razu wrócić do pracy?

dr Katarzyna Kwarecka: Nie ma żadnego obrzęku, ani negatywnych skutków. Do pół godziny może być lekko zaczerwieniona skóra więc jak najbardziej może wrócić do pracy i od razu wygląda lepiej. To “lepiej” utrzymuje się, a wręcz potęguje do miesiąca czasu.

A ile czasu trwa zabieg?

dr Katarzyna Kwarecka: Od pół godziny do godziny.

Jaki jest koszt zabiegu?

dr Katarzyna Kwarecka: Od 500 do 3000 zł. Wszystko zależy od obszaru, który poddajemy zabiegowi. Twarz z szyją to cena 3000 zł. Jeśli ktoś chce wykonać górną 1/3 twarzy to 1000 zł. Robiłam już wewnętrzne strony ramion i ud, brzuchy, i każdy z tych obszarów bardzo dobrze odpowiada na zabieg.

W jakim wieku można zacząć myśleć o zabiegu Pelleve?

dr Katarzyna Kwarecka: Pelleve można zacząć wykonywać po 35-40 roku życia.

Mam nadzieję, że rozwiałyśmy mnóstwo wątpliwości. Bardzo Ci dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Pomadka SAL29 Perfect Lips – efekt powiększonych ust

Każda z nas marzy o pięknych, nawilżonych, mniej lub bardziej wydatnych ustach. Niektóre decydują się na zabieg powiększania ust inne nie chcą ingerować za pomocą strzykawki. Na rynku znajduje się pomadka, która w skuteczny sposób powiększa usta i jest rekomendowana przez dermatologów estetycznych.

Pomadka SAL29 Perfect Lips przypomina zwyczajny sztyft, jest bezbarwna, a zarazem dosyć miękka. Zawiera PAL-GHK, czyli kompleks oligopeptydowy, który stymuluje syntezę kolagenu i glikozaminoglikanów w fibroblastach (komórkach tkanki łącznej właściwej). Przywraca optymalną strukturę przestrzenną włókien elastyny i kolagenu.

Jak działa SAL29 Perfect Lips?

Pomadka SAL29 Perfect Lips modeluje kszatłt ust oraz powiększa wargi nawet do 40%. Jest silnie nawilżająca, zapobiega utracie wilgoci, a zarazem przywraca sprężystość włókien kolagenowych. Dodatkowo zmniejsza głębokość zewnętrznych zmarszczek. Podczas stosowania ustom może towarzyszyć miłe uczucie ciepła.

Stosowanie SAL29 Perfect Lips

Pomadkę SAL29 Perfect Lips w celu uzyskania najlepszego efektu należy stosować 3 razy dziennie przez co najmniej 30 dni.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Efekt powiększonych ust utrzymuje się około 2 miesiące od momentu zakończenia stosowania. Efekt możemy przedłużyć poprzez ciągłe stosowanie SAL29 Perfect Lips.

Pomadka SAL29 Perfect Lips jest polecana przez dermatologów estetycznych i kosmetologów.

 Cena

Około 55 zł

foto: test.blanxsklep.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana