Odchudzanie i modelowanie sylwetki – przegląd zabiegów i preparatów cz.1

Informacje o tym, co warto zrobić przed wakacjami, aby bez kompleksów odsłonić ciało, jak również przegląd najbardziej popularnych i skutecznych zabiegów proponowanych przez gabinety dermatologii estetycznej przygotowała dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Viva Derm

foto: fit.pl/fit-fotka/tag/kobieta/2038/

 

Jeżeli ktoś chciałby jeszcze (miesiąc, dwa) przed urlopem poprawić swój wygląd na tyle, żeby bez kompleksów zaprezentować się latem w kostiumie – to ma taką szansę czy też potrzeba na to dłuższego czasu?

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: Można osiągnąć zadowalające efekty. Są one uzależnione od ilości oraz jakości technik zabiegowych, odpowiednio dobranych przez specjalistę. Jeżeli np. chcemy szybko osiągnąć redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej po wewnętrznej stronie ud, to 1 zabieg z zastosowaniem ultradźwięków i/lub masażu podciśnieniowego (Bella Contour plus Endermologie) da lepszy efekt niż 5 zabiegów body wrapping (zabieg polegający na owijaniu całego ciała posmarowanego odpowiednim preparatem specjalną folią lub bandażem). Problemem będzie pozbycie się rozstępów, bo mamy na to za mało czasu, ale już na przykład cellulit jesteśmy w stanie opanować. Zwłaszcza jeśli zaproponowane przez lekarza zabiegi wspomagamy lżejszą dietą (ograniczenie słodyczy i alkoholu) oraz aktywnością fizyczną. Zastosowanie takich zabiegów jak Endermologie i VIP zdecydowanie poprawi jędrność ciała i elastyczność skóry.

Czy zabiegi na wszystkich działają jednakowo? Jakie przyczyny mogą opóźnić lub wręcz uniemożliwić uzyskanie zadowalających efektów zabiegów estetycznych na ciało?

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: Techniki stosowane w zabiegach nie zawsze dają identyczne i przewidywane efekty u pacjentów. Przyczyny takiego stanu należy upatrywać między innymi we współpracy z pacjentem. Np. podczas terapii z użyciem Bella Contour i Endermologie pacjentowi zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów i wypijanie 2 litrów wody dziennie, celem wspomagania zabiegów. Jeżeli pacjent nie dostosowuje się do tych zaleceń, to efekty będą mniejsze. Znaczenie dla rezultatu zabiegu ma też fizjologia pacjenta, na którą ani on, ani lekarz nie mają wpływu, np. skłonność do obrzęków i zatrzymania wody, co utrudnia szybkie uzyskanie efektu w trakcie zabiegu drenażu limfatycznego.

Krótki przegląd zabiegów estetycznych na ciało polecanych przez dr Barbarę Walkiewicz-Cyrańską

 • Bella Contour

To innowacyjna metoda modelowania sylwetki, redukcji obwodu i wygładzania skóry poprzez redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu. Zabieg wykonywany z wykorzystaniem rezonansu ultradźwiękowego komórek tłuszczowych jest bezpieczny, nieinwazyjny i skuteczny (w zależności od stanu tkanek tłuszczowych pełny proces leczenia obejmuje 6-10 sesji zabiegowych). Znaczące efekty widoczne są już po 2-3 zabiegach. Jedna sesja trwa ok. 40 minut.

Zalety:

 • dokładne określenie tkanki
 • bezbolesność i nieinwazyjność
 • natychmiastowe wyniki zabiegu
 • działanie dostosowane do indywidualnego stanu pacjenta dzięki dokładnie określonej grubości i stanu tkanki tłuszczowej
 • poprawa wyglądu rozstępów

zdj: ghidestetica.ro

 • Endermologia

Zabieg skutecznie poprawiający elastyczność skóry. Wspomaga likwidację depozytów tłuszczowych, cellulitu i rozstępów. Stanowi też bardzo dobre przygotowanie do zabiegu mezoterapii. Dzięki wielokrotnemu oddziaływaniu na tkankę łączną skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta, następuje wyraźne zmniejszenie cellulitu. To także sposób na poprawę wyglądu estetycznego skóry z rozstępami. Dodatkowym plusem zabiegów jest stopniowe zmniejszanie się wagi ciała. Dzięki możliwości miejscowego stosowania zabiegu utrata tkanki tłuszczowej następuje tylko tam, gdzie jest ona pożądana. W miejscach, w których chcemy zachować dawne kształty, zostają one zachowane. Poza tym endermologia wspomaga także eliminację toksyn z organizmu i zapobiega procesowi starzenia się skóry. Endermologia to również doskonały masaż. Zabieg ten usprawnia układ krwionośny, dzięki czemu tlen i substancje odżywcze zostają szybciej rozprowadzone po całym organizmie, co zapewnia zdecydowanie lepsze samopoczucie. Dla współczesnych, zapracowanych kobiet dużym atutem tego zabiegu jest jego relaksujące i odprężające działanie. Zabiegi endermologii wpływają uspokajająco i wyciszająco na organizm, co pomaga zwalczyć nagromadzony stres. Efekty uzyskuje się dopiero po całej serii zabiegów, jednak już po pierwszym masażu skóra jest bardziej ukrwiona i gładka.

 • Mezoterapia

Lekarz dobiera odpowiednie składniki aktywne w stężeniach odpowiednich do potrzeb wykonywanego zabiegu. Taki koktajl wstrzykiwany jest następnie pod skórę przy użyciu specjalnego pistoletu lub strzykawki. Częstotliwość powtarzania zabiegów to jeden zabieg na 2-3 tygodnie w terapii intensywnej (np. cellulit). Oprócz klasycznej mezoterapii igłowej istnieją też inne formy mezoterapi:

 • Mezoterapia wyspowa to zabieg poprawiający gładkość i jędrność skóry, zapobiegający jej przedwczesnemu starzeniu się. Polega on na podawaniu bezpośrednio do skóry preparatów leczniczych i regenerujących, tzw. koktajli, za pomocą urządzenia wałeczka. Składniki czynne to m.in. kwas hialuronowy, witaminy, mikroelementy (cynk, krzem), enzymy (hialuronidoza), wyciągi tkankowe, roślinne. W celu zminimalizowania (niewielkiego) bólu zabieg zwykle jest poprzedzony nałożeniem kremu znieczulającego. Po zabiegu widoczne są ślady ukłuć, utrzymujące się przez 3-5 dni.
 • Mesosense jest to innowacyjny zabieg mezoterapii bezigłowej. Polega na elektroporacji za pomocą modulowanych fal o częstotliwości radiowej. Wykorzystując system zmiennej częstotliwości i niskiej intensywności fal, Mesosense pozwala na bezbolesne wprowadzanie substancji aktywnych w głąb skóry. Podawane w ten sposób preparaty są równomiernie rozprowadzane w skórze, poprawiając jej mikrokrążenie i nawilżenie oraz stymulując metabolizm komórek tłuszczowych. Zaletą mezoterapii bezigłowej jest jej bezinwazyjność. Zabieg stosowany przy cellulicie i rozstępach. Zabieg trwa około 30 minut. Najlepiej wykonać serię 8-10 zabiegów. Po wykonaniu zabiegu od razu można wrócić do swoich zajęć.
 • TMT System to rodzaj bezigłowej metody transportu substancji aktywnych w głąb skóry. Zabieg wykorzystywany jest do redukcji cellulitu, rozstępów i wiotkości skóry. Do zabiegu wykorzystuje się urządzenie oparte na kombinacji 2 rodzajów prądu: szybkozmiennego i stałego, o niskich natężeniach. Pozwala to na znaczące zwiększenie ilości i głębokości (do 4 mm w skórę) penetracji substancji aktywnych aplikowanych zewnętrznie. Programy zabiegowe wykonywane za pomocą TMT System oparte są na powszechnie znanych w dermatologii estetycznej substancjach, np. w terapii cellulitu stosowane są przede wszystkim fosfatydylocholina, kofeina, karczoch i wyciąg z nostrzyka. TMT System pozwala osiągnąć widoczne efekty poprawy kondycji skóry i pozbyć się cellulitu bez niepożądanych skutków ubocznych, takich jak ból, zaczerwienienie, siniaki i wybroczyny.
 
 
 
 
Źródło: Ekspert Anti-Aging Nr 33/2012
 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przebarwienia – jak zapobiegać i leczyć?

Przebarwienia to brązowawe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, które pojawiają się najczęściej na twarzy i dotyczą najczęściej Kobiet. Zatem co robić, jak zapobiegać i leczyć przebarwienia?

foto: timeclinic.pl/

Najczęściej spotykane zmiany barwnikowe to piegi, ostuda czy przebarwienia pozapalne, np. potrądzikowe. Podobne do przebarwień i nierzadko z nimi mylone są tzw. bodawki łojotokowe, pojawiające się na twarzy, dekolcie i częściach grzbietowych rąk. Są one potocznie zwane plamami wątrobowymi, starczymi, ale w rzeczywistości to nawarstwienia naskórkowe spowodowane długotrwałym działaniem słońca i z chorobami wątroby nie mają nic wspólnego.

Wśród różnorodnych zaburzeń barwnikowych najczęściej spotyka się:

 • Piegi

to liczne, drobne i nieregularne, jasno lub ciemnobrązowe plamki powstające pod wpływem światła słonecznego, dlatego zwykle występują na skórze twarzy i kończynach górnych. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Spotyka się je przeważnie u osób młodych lub rudowłosych.

 • Melasma (ostuda)

to typ przebarwień występujących głównie u kobiet po 30 roku życia. Są to nieregularne, ostro ograniczone
brązowe plamy umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi górne). Najczęściej pojawiają się w okresie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników).

 • Przebarwienia pozapalne 

mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej były jakieś zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne, oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy. Istnieją dwa rodzaje tego typu przebarwień: skórne – gdy melanina zlokalizowana jest w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej oraz mieszane, które mają cechy przebarwień naskórkowych i skórnych. Rodzaj przebarwienia można określić, oglądając skórę naświetloną lampą Wooda.

Przyczyny powstawania przebarwień

Przebarwienia obejmujące często czoło, okolice ust, a niekiedy nawet prawie całą twarz, dekolt czy dłonie to zwykle efekt nadmiernej ekspozycji na słońce. Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym związanym z antykoncepcyją czy też hormonalną terapią w okresie menopauzy. Przebarwienia mogą mieć też związek z chorobami nadnerczy czy tarzycy. Latem wszelkie plamy, przebarwienia, piegi stają się bardziej widoczne i ciemniejsze i to właśnie one nie tylko przeszkadzają, ale i postarzają. Niestety, aby je zlikwidować, należy zadbać o to już jesienią i zimą, a wiosną i latem pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV, zw. fotoblokerów.

Do powstania przebarwień przyczyniają się kosmetyki, perfumy (zawierające substancje fotouczulające, alkohol), niektóre leki i zioła, np. dziurawiec. Ich przyczyną są również poparzenia słoneczne, zwłaszcza intensywne, mocne opalanie się na słońcu ilub w solarium. Często powstają w miejscach stanów zapalnych na skórze, głównie przy cerze trądzikowej, skłonnej do wyprysków. Na powstawanie przebarwień narażone są zarówno kobiety o jasnej, jak i ciemnej karnacji, ale właśnie te ostatnie mają większą skłonność do powstawania przebarwień intensywniejszych i trudniej ustępujących. Przed wybraniem leczenia ocenia się rodzaj i głębokość przebarwień, które ustala się pod lampą Wooda.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Podstawą leczenia przebarwień jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna. Obejmuje ona ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach południowych, stosowanie zewnętrznych preparatów chroniących przed UVB i UVA, noszenie odzieży osłaniającej ciało. Preparaty przeciwsłoneczne powinny zawierać filtry fizyczne bądź mieszaninę filtrów chemicznych i fizycznych. Niezbędna jest ochrona przed słońcem w trakcie ciąży, stosowania doustnej antykoncepcji, zastępczej terapii hormonalnej, w okresie menopauzy i kuracji hormonanych. W miesiącach nasłonecznionych warto upewnić się, czy nasze kosmetyki nie są fotouczulające. Żeby ochrona przeciwsłoneczna była skuteczna, powinna być stosowana w Polsce od wczesnej wiosny do jesieni.

Sposoby leczenia

W leczeniu miejscowym najczęściej stosuje się hydroksykwasy i hydrochinon – w stężeniu 2% – do usuwania i rozjaśniania plam soczewicowatych, piegów, ostudy, przebarwień pozapalnych, oraz pochodne witaminy A o sile działania zbliżonej do hydrochinonu, ale żeby osiągnąć efekt, trzeba je stosować przez dłuższy czas. Metody farmakologiczne (hydrochinon, retinoidy, kortykosteroidy, kwas azelainowy, kojowy, fitowy, alfa-liponowy i inne) dają satysfakcjonujące efekty, ale zarówno podczas leczenia, jak i po zakończeniu należy rygorystycznie przestrzegać ochrony przeciwsłonecznej. Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez łączenie preparatów – np. hydrochinonu, tretinoiny i kortykosteroidów. Stosowanie hydrochinonu ze wskazań kosmetycznych jest zabronione w niektórych krajach europejskich, gdzie jest on dostępny jedynie na receptę. Przyczyną tego zakazu były związane ze stosowaniem leku zmiany typu leukoderma (z odbarwieniami typu confetti-like) oraz podskórne złogi barwnika (ochronoza). Dlatego też prowadzone są intensywne badania nowych związków odbarwiających. Do takich substancji należy zaliczyć m.in. arbutynę (uzyskiwaną z niektórych roślin) i jej pochodne o silniejszym działaniu hamującym tyrozynazę (α-arbutyna i glikozydy α-arbutyny), uzyskiwane na drodze przemian hydrochinonu. Kwas azelainowy, kojowy, α-arbutyna i roślinne wyciągi hamujące tyrozynazę wchodzą w skład prepratów stosowanych z dobrym skutkiem w leczeniu przebarwień – Cosmelan, Dermamelan. Zabiegi w gabinecie W zależności od rodzaju przebarwień wykonuje się jeden do kilku zabiegów. Najczęściej wykorzystuje się terapię łączoną, która daje najlepsze efekty.

Dodatkowym plusem terapii przebarwień jest poprawa kondycji skóry, spłycenie drobnych zmarszczek i w rezultacie odmłodzenie. Jednocześnie z zabiegami leczenie kontynuuje się w domu poprzez stosowanie odpowiednich preparatów wybielających. Zabiegi laserowe Światło lasera wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik, powodując ich zniszczenie.

Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując lasery Nd:Yag, rubinowe oraz źródła światła (IPL) w leczeniu: piegów, plam soczewicowatych, przebarwionych brodawek łojotokowych, a także przebarwień polekowych. Melanina ma szerokie spektrum pochłaniania światła, dlatego w leczeniu przebarwień z powodzeniem wykorzystywane są różnego rodzaju lasery i nielaserowe źródła światła (Intensive Pulse Light, IPL, intensywne źródło światła z odciętym zakresem widma). Dzięki technologii IPL można również z dobrym efektem usuwać przebarwienia po oparzeniach. Należy jednak z dużą ostrożnością ustalać dawki promieniowania, szczególnie jeśli stosuje się różnego rodzaju skojarzone metody postępowania.

 Źródło: Ekspert Anti-Aging Nr 34/2012

zdj.intro: bestselfatlanta.com/blog/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Perły Dermatologii Estetycznej 2012 – konkurs rozstrzygnięty!

Już od ośmiu lat magazyn Derma News wydawany przez Stowarzyszenie Dermatologów Estetycznych ogłasza konkurs pt. „Perła Dermatologii Estetycznej”. Jest to konkurs na najlepsze produkty stosowane w dermatologii estetycznej i dermokosmetyki. Co roku lekarze wybierają ich zdaniem najlepsze produkty, które m.in. wspomagają leczenie i efekty zabiegów dermatologicznych. 

 
 
W tegorocznej VIII edycji zostało nadesłanych 1079 kuponów, z których zostali wybrani zwycięzcy każdej z kategorii.
 
I. KATEGORIA: Najlepsze urządzenia w dermatologii estetycznej
 • VARILITE 532/940 nm firma Optopol Handlowy Sp. z o.o.

II KATEGORIA: Najlepsze preparaty do zabiegów w Dermatologii Estetycznej
 •  Botox firma Allergan
 • Restylane firma Galderma Polska
 • Gama Stylage firma Laboratorium Estetyki LEA Vivacy

III KATEGORIA: Najlepszy preparat wspomagający leczenie dermatologiczne i efekty zabiegów estetycznych

 • Cetaphil firma Galderma
 • Cicabio Arnica + firma Laboratoire Dermatologique Bioderma Poland
 • Normaderm firma Vichy Laboratoires
 • Toteriane Ultra firma La Roche-Posay
 • Woda termalna Avene firma Pierre Fabre Dermo-Cosmetique

 

Wielkie gratulacje firmom wspaniałych i doskonałych produktów, które zdobyły tak duże zaufanie lekarzy!Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana