O co chodzi z kolagenem?

Powszechnie znany jest fakt, iż występujący w obrębie skóry kolagen odpowiada za jej jędrność i elastyczność. Jego ubytek zaś, mający miejsce wraz z upływem lat, jest przyczyną pojawienia się pierwszych zmarszczek oraz zwiotczenia skóry. Wydaje się, że aby temu przeciwdziałać wystarczy sięgnąć po jeden z produktów dostępnych na rynku. Pozostaje tylko pytanie: Co wybrać? Ilość propozycji nie jednego może przyprawić o zawrót głowy. Czy wszystkie preparaty działają w ten sam sposób, a może jednak różnią się one od siebie? Czy lepszy efekt przyniesie nam suplementacja kolagenu w postaci sproszkowanej, kremu czy też kapsułek? Może jednak lepiej sięgnąć po bardziej zaawansowane zabiegi z użyciem sprzętu czy może iniekcji z użyciem biostymulatorów? – także w tym przypadku wybór nie jest taki łatwy.

Typy kolagenu

 • Typy kolagenu w skórze

Aby móc odpowiedzieć na to pytanie należy zdać sobie sprawę, iż w obrębie naszego ciała występuje nie jeden, a kilka typów kolagenu, różniących się między sobą budową i funkcją. W obrębie skóry najwięcej uwagi poświęca się kolagenowi typu I i kolagenowi typu III.

Kolagen typu I (dojrzały) występuje w skórze osób dorosłych, to właśnie on odpowiada za jej jędrność i elastyczność. Kolagen typu III (włóknisty) jest znacznie mniej elastyczny, pełni on w skórze funkcję podporową i bierze udział w procesie gojenia się ran.

Jeżeli zdecydujemy się na iniekcje z użyciem biostymulatorów, to świetnym rozwiązaniem będzie preparat Ellansé.

Czym jest Ellansé?

Tak więc decydując się na zabieg mający przywrócić naszej skórze utraconą młodość lub też ją zachować, wybierzmy ten, który w mechanizmie swojego działania stymuluje przede wszystkim syntezę kolagenu typu I. Te wymagania spełnia Ellansé  – preparat, który swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza unikatowej kompozycji, na którą składa się karboksymetyloceluloza stanowiąca 70% preparatu oraz równomiernie zawieszone w niej cząsteczki polikaprolaktonu (30%). Chociaż to właśnie KARBOKSYMETYLOCELULOZA CMC, odpowiada za natychmiastowy efekt wypełnienia tkanek po podaniu Ellansé, to o jego wyjątkowości stanowi jednak obecność medycznego polimeru – POLIKAPROLAKTONU. Dzięki idealnie gładkiej cząsteczce o wielkości > 20 µm, po podaniu do skóry ulega on enkapsulacji tworząc szkielet dla siatki składającej się w głównej mierze z wysokiej jakości kolagenu typu I poprawiającego gęstość skóry. Ponadto, ze względu na swoją budowę, Polikaprolakton, w przeciwieństwie do wielu innych substancji nie prowadzi do powstania reakcji na ciało obce, która to również stymuluje syntezę kolagenu, ale tego typu III – włóknistego.

Poddając się zabiegowi z użyciem Ellansé należy pamiętać, iż w ciągu miesiąca po iniekcji efekt wypełnienia zmniejsza się, co wynika z wchłonięciem się żelu celulozowego. Następnie w przeciągu kolejnych kilku miesięcy ma miejsce stopniowy przyrost objętości oraz poprawa jakości skóry w obszarze poddanym zabiegowi. Spowodowane jest to syntezą kolagenu I związaną z obecnością cząsteczek polikaprolaktonu.

Dzięki swoim właściwościom wypełniającym i biostymulujacym, w zależności od potrzeby, Ellansé można stosować głęboko – celem odbudowy objętości lub powierzchownie uzyskując efekt rewitalizacji skóry. Warto podkreślić, iż preparat ten nie tylko koryguje zmarszczki i fałdy, ale przede wszystkim stymuluje produkcję własnego kolagenu typu I, by prawdziwie walczyć z przyczynami leżącymi u podstaw procesów starzenia twarzy. W rezultacie czego w sposób stopniowy i długotrwały poprawia gęstość skóry, zapewniając jej młody wygląd. Dodatkowo pełna integracja preparatu z macierzą zewnątrzkomórkową sprawia, że jest on praktycznie niewyczuwalny, co pozwala na uzyskanie naturalnie wyglądającego efektu zabiegu – zarówno w spoczynku jak i podczas mimiki (w trakcie mówienia, śmiania się, czy płaczu).

Preparat Ellansé – zdjęcia przed i po zabiegu


Czy preparat Ellansé  jest bezpieczny?

Ellansé to także preparat o dużym profilu bezpieczeństwa. Wyjątkowa budowa cząsteczki sprawia, iż po podaniu do skóry polikaprolakton ulega całkowitej i kontrolowanej bioresorbcji, a w wyniku jego ostatecznego rozkładu powstaje obojętna dla organizmu woda oraz dwutlenek węgla. Doskonały zarówno dla kobiet i mężczyzn bez względu na wiek. W zależności od długości utrzymywania się preparatu w tkankach (1-4 lat), dostępny jest w 4 opcjach (S,M,L,E ). Jego zaletą jest również fakt, iż efekt zabiegu widoczny jest dużo dłużej niż sam czas obecności polikaprolaktonu w skórze.

Kiedy możemy stosować preparat Ellansé ?

Ellansé dzięki swoim właściwościom wypełniającym idealnie nadaje się do korekty owalu twarzy, policzków, kości jarzmowych, brody czy też bruzd. Jego zdolność do syntezy kolagenu I i naturalnego zagęszczenia skóry sprawia zaś, iż jest on niezastąpiony w walce z utratą jędrności skóry oraz drobnymi zmarszczkami. Jest on także doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów z dużą aktywnością hialuronidazy, u których efekt zabiegu po podaniu kwasu hialuronowego utrzymuje się zbyt krótko.

 

Na nasze pytania odpowiedziała:

Dr n. med. Joanna Sułowicz

SCM Estetic ul.Grzegórzecka 67C/U14

31-559 Kraków

www.scmestetic.pl

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące preparatu Ellansé

Czy podanie ELLANSÉ® wymaga uprzednich testów skórnych?

Nie. Wykazano całkowitą biokompatybilność, co oznacza, że można go podać natychmiast. Jest to także całkowicie wchłanialny produkt przez twoje ciało.

Jak długo trwa zabieg?

Zabieg trwa około 30 minut i pozwala ci bezpośrednio po, wrócić do normalnych codziennych zajęć.

Jak długo utrzymuje się rezultat?

Osiągniesz naturalny, równomierny i natychmiastowy efekt zabiegowy, trwający od 1 roku do 4 lat w zależności od zarekomendowanej przez twojego lekarza opcji preparatu ELLANSÉ®. Korekcja jest zalecana po całkowitym upływie czasu trwania efektu adekwatnego dla wybranej opcji. Unikamy w ten sposób wielokrotnych wizyt.

Ile wizyt jest ogólnie potrzebnych?

Wybierając ELLANSÉ® potrzebna jest tylko jedna wizyta w celu osiągnięcia natychmiastowego, stabilnego i długotrwałego rezultatu, czyniąc zabieg Ellanse opłacalnym. To doskonała proporcja jakości do ceny.

Jakie sa zalecenia pozabiegowe?

Zaleca się, aby unikać gorących kąpieli i intensywnych ćwiczeń przez 24 godziny oraz eskpozycji na słońce i promienie UV przez 1 tydzień po zabiegu.

Czy sa jakies skutki uboczne?

Podobnie jak w przypadku innych zastrzyków może wystąpić lokalne zaczerwienienie, obrzęk bądź siniak. W celu uzyskania większej ilości informacji skontaktuj się ze swoim lekarzem medycyny estetycznej.

Uwaga: Powyżej przedstawione informacje nie mogą zastapić konsultacji przeprowadzonej przez wykwalifikowanego lekarza. Zawsze należy skonsultować z wykwalifikowanym lekarzem wskazania zabiegowe i plan twojego zabiegu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Liposukcja nutacyjna NIL – co warto wiedzieć

Liposukcja to zabieg chirurgiczny modelowania sylwetki, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Liposukcja potocznie określana jest jako odsysanie tłuszczu i jest polecana osobom, które mają problem z pozbyciem się nadmiaru tkanki tłuszczowej mimo stosowanie diety i regularnej aktywności fizycznej. Jedną z metod liposukcji jest liposukcja nutacyjna N.I.L.

liposukcja nutacyjna N.I.L. – zasada działania

N.I.L.® (Nutational Infrasonic Liposculpture) to liposukcja wibracyjna, która od wielu lat uważana jest przez chirurgów plastycznych za jedną z najbardziej bezpiecznych, precyzyjnych i skutecznych metod odsysania tkanki tłuszczowej. Skrót N.I.L. pochodzi od angielskich słów Nutation Infrasonic Liposcalpture, co w tłumaczeniu oznacza „nutacyjne infradźwiękowe rzeźbienie tkanki tłuszczowej”. Urządzenie do wykonywania tego rodzaju zabiegów liposukcji zostało opracowane przez belgijską firmę Euromi.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, to koniecznie musisz się zapoznać z tym artykułem:

Opatentowana przez belgijską firmę Euromi® pneumatyczna głowica LIPOMATIC – wprowadza końcówkę kaniuli odsysającej w unikalny ruch 3D – zwany nutacyjnym, co sprawia, że zarówno proces infiltracji tkanki tłuszczowej (podawania znieczulenia), jak i jej odsysanie przebiega bardzo precyzyjnie, szybko, a zarazem w sposób niezwykle delikatny i małoinwazyjny dla otaczających tkanek.

Dzięki opatentowanemu nutacyjnemu ruchowi kaniuli odbywającemu się w 3 kierunkach grudki tkanki tłuszczowej są rozbijane, odsysana tkanka tłuszczowa ma formę delikatnej emulsji, a leczone obszary są gładkie i pozbawione nierówności będącym głównym problemem w innych metodach liposukcji. Dodatkową zaletą drgań głowicy i kaniuli o bardzo niskiej częstotliwości < 20x/sekundę (<20Hz) jest ich wpływ na tzw. nocyceptory – receptory bólowe i przewodnictwo bólu.

Częstotliwość ruchów wywoływanych przez głowicę generują infradźwięki, które powodują wydzielanie przez organizm naturalnej endorfiny. Oznacza to naturalne znieczulenie podczas, a także po operacji. Dzięki temu pacjent odczuwa mniejszy ból (podczas i po operacji).

liposukcja nutacyjna N.I.L. – wskazania

Zabieg liposukcji wykonywany jest w celu redukcji objętości tkanki tłuszczowej, wymodelowanie sylwetki i/lub nadania wybranym okolicom anatomicznym właściwych i pożądanych proporcji.

Zabieg liposukcji nutacyjnej N.I.L. polega na odessaniu odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej z problematycznych regionów, których nie można lub trudno jest opracować przy pomocy ćwiczeń, diety i zabiegów nieinwazyjnych.  Odessana tkanka tłuszczowa może być wykorzystana do przeszczepu.

Przeczytaj również:

Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu liposukcji N.I.L. jest nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w następujących okolicach anatomicznych:

 • biodra,
 • bryczesy,
 • brzuch,
 • ginekomastia,
 • okolice kolan,
 • okolice stawu skokowego,
 • podbródek,
 • pośladki,
 • ramiona,
 • talia,
 • tłuszczowy przerost sutka u mężczyzn – lipomastia,
 • tułów,
 • uda i łydki,
 • wzgórek łonowy.

Może zainteresuje Cię również alternatywa dla liposukcji, którą jest zabieg medycyny estetycznej – lipoliza.

przebieg zabiegu liposukcji N.I.L.

Przed zabiegiem wykonywane jest znieczulenie. Znieczulona miejscowo skóra jest nacinana w celu wykonania otworków o dł 3mm. Następnie poprzez metalową kaniulę podawany jest płyn znieczulający tkankę tłuszczową, co zapewnia komfort podczas zabiegu i minimalizuje ryzyko zasinień po operacji. Po 30 minutach od podania znieczulenia rozpoczyna się właściwy zabieg odessania tkanki tłuszczowej. W trakcie 1 zabiegu odsysane jest średnio od 1000-1500 ml tkanki tłuszczowej. Maksymalna ilość to 4000 ml.

liposukcja nutacyjna N.I.L. – zalety

Do głównych zalet liposukcji infradźwiękowej N.I.L. zalicza się:

 • możliwość opracowywania bardzo delikatnych i niewielkich obszarów (szyja, podbródek, okolice kolan),
 • precyzja i delikatność metody zapewnia bezpieczeństwo przy leczeniu tzw. trudnych stref – okolice pośladków, krocza, łydki,
 • redukcja % zasinień, krwiaków i obrzęków,
 • ruchy nutacyjne o 300% zwiększają kontakt aktywnej powierzchni kaniuli z tłuszczem – co zwiększa 200% ilość odessanej tkanki tłuszczowej,
 • skrócenie czasu rekonwalescencji do minimum,
 • możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym,
 • specjalna pneumatyczna głowica pozwala chirurgowi na szybkie i bezpieczne odessanie dużej ilości tkanki tłuszczowej,
 • uzyskanie bardzo dobrego efektu bez widocznych nierówności na powierzchni skóry,
 • wysoki komfort zabiegu (działanie neuromodulujące),
 • znacznie krótszy czasu operacji,
 • brak hospitalizacji.

zabieg liposukcji N.I.L. – jak wygląda?

Zabieg liposukcji N.I.L. wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem stosuje się profilaktykę antybiotykową oraz przeciwzakrzepową.

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od ilości odsysanej tkanki tłuszczowej oraz od obszaru/ów poddawanych leczeniu. Co do zasady średni czas trwania zabiegu wraz ze znieczuleniem to 2 godziny. Po zabiegu miejsca nacięć zaopatrywane są szwami chirurgicznymi i zakładane są opatrunki. Obszar poddany liposukcji wymaga stosowania ubrania uciskowego. Ubranie uciskowe musi być noszone przez 24h/dobę przez 7 dni a następnie w ciągu dnia przez kolejne 10–14 dni.

Pacjent pozostaje w klinice od 8 do 24 godzin, a czas rekonwalescencji wynosi od 4-8 dni.

zabieg liposukcji N.I.L. – efekty odsysania tłuszczu

Obszary ciała poddane liposukcji N.I.L. są w pierwszych 48-72 h tkliwe, obrzęknięte, ponadto mogą występować w nich zasinienia, a nawet krwiaki. Blizny po zabiegu liposukcji infradźwiękowej są bardzo niewielkie i po 4-6 miesiącach z reguły stają się niewidoczne. Ostateczny efekt możliwy jest do oceny po około 45 dniach, czyli po po ustąpieniu obrzęku i pełnym wygojeniu tkanek.

Trzeba mieć świadomość, że liposukcja nie jest metodą odchudzania. Warunek utrzymania szczupłej i pożądanej sylwetki to zdrowy styl życia – dieta i aktywność fizyczna.  

zabieg liposukcji N.I.L. – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do liposukcji N.I.L. są:

 • choroba nowotworowa,
 • choroby serca i układu krążenia,
 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • niewydolność układu krążenia / oddechowego,
 • przewlekłe choroby wątroby i nerek,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Pamiętaj!

Bardzo ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnej kliniki, upewnić się czy lekarz, do którego się zgłosiłaś posiada specjalizację z chirurgii plastycznej i specjalizuje się w zabiegu, który będzie przeprowadzał. Warto zajrzeć na stronę Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, by mieć pewność jakie kwalifikacje posiada dany lekarz.

Przeczytaj również:

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiększanie ust kwasem hialuronowym a tarczyca. Czy niedoczynność może być przeciwwskazaniem?

Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym to jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy jest najbezpieczniejszym ze wszystkich wypełniaczy, ponieważ jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Jego zadania to powiększenie, nawilżenie, a także podniesienie kącików ust. Czy niedoczynność tarczycy może być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu powiększanie ust kwasem hialuronowym?

Zabieg powiększania ust

Zabieg powiększania ust może być przeprowadzony praktycznie u każdej osoby i jest on bezpieczny. Kwas hialuronowy, który jest wykorzystywany do zabiegu powiększania ust jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w związku z tym nie powodują żadnych powikłań.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego stworzone do powiększania ust są to wypełniacze czasowe, czyli ich zawartość z upływem czasu maleje i konieczne jest przeprowadzenie kolejnych zabiegów.

Wskazania do powiększanie ust kwasem hialuronowym

Dzięki zabiegowi z podaniem kwasu hialuronowego można:

 • zaznaczyć kontur ust,
 • dodać ustom objętości,
 • zamaskować i unieść opadające kąciki ust,
 • zredukować tzw. linie palacza, które występują wokół ust,
 • skorygować dysproporcje występujące między wargą dolną a górną.

Przeczytaj również: Czy powiększanie ust boli? 

przeciwwskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust kwasem hialuronowym przeciwwskazania:

 • choroby układu immunologicznego,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • miesiączka,
 • opryszczka,
 • tendencja do blizn przerostowych (keloidów),
 • uczulenie bądź nadwrażliwość na preparaty zawierające kwas hialuronowy.

Według lekarzy sama niedoczynność tarczycy nie jest przeciwwskazaniem do zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej. Natomiast choroba Hashimoto zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych – zatem jest ona przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu podania kwasu hialuronowego. W przypadku choroby Hashimoto zabieg podania kwasu hialuronowego może być wykonany jeżeli poziom przeciwciał jest bardzo niski (nieaktywna faza choroby) i lekarz endokrynolog prowadzący pacjenta nie będzie miał przeciwwskazań.

Jeżeli chorujesz na chorobę Hashimoto, sprawdź jaki wpływ ma ona na kondycję skóry i włosów.

Polecamy także wypowiedź lek. med. estetycznej i anti-aging Katarzyny Kwareckiej na temat jakie bywają powikłania po powiększaniu ust kwasem hialuronowym.

 

 

2
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Emilia
Gość
Emilia

Mi sie podoba efekt powiekszania ust kwasem hialuronowym oczywiscie jesli jest poprawne wykonany. własnie sie wybnieram na niego do kilkiki vesuna, ale jeszcze zobacze na ile ml sie zdecyduje

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana