Z pewnością większość z nas botoks kojarzy jako preparat, który ma w sposób skuteczny wygładzić zmarszczki. Słusznie! Natomiast niewiele osób wie, że botoks jest również rewelacyjnym preparatem w walce z nadmierną potliwością. Otóż tak!
Botoks idealny na nadpotliwość pach, dłoni, stóp
Toksyna botulinowa potocznie znana jako botoks jest popularnym preparatem skutecznym w wygładzaniu zmarszczek. Oprócz tego w sposób efektywny walczy z nadmierną potliwością.
Pot oraz jakie funkcje spełnia
Wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest to swego rodzaju mechanizm obronny, mający na celu obniżenie temperatury ciała. Otóż wyobraźcie sobie, że jeśli uprawiamy jogging w słoneczny dzień, nasze ciało może wytworzyć nawet 3 litry potu w przeciągu godziny! Jest to działanie, które ma uchronić organizm przed przegrzaniem. Dodatkowo pot stanowi warstwę ochronną na powierzchni naszej skóry, która zabezpiecza ją przed drobnoustrojami oraz niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Cały pot składa się z wody, a tylko w 1% z innych związków. Jest całkowicie bezbarwny i bezwonny.
Jedne z przyczyn pocenia
- Nadwaga lub otyłość
- Stres, zdenerwowanie
- Nadużywanie produktów zawierających kofeinę
- Choroby nerek, cukrzyca, nadczynność tarczycy
- Wzrost temperatury ciała
- Wzmożony wysiłek fizyczny
- Okres dojrzewania oraz menopauzy
Nadpotliowść a botoks
Niestety nadmierne pocenie może ograniczać normalne funkcjonowanie człowieka. Osoby, które się z nim borykają muszą się przebierać i myć kilka razy dziennie. Jak dowodzą badania nadmierne pocenie występuje u 0,5%-1% populacji i nie jest ono wynikiem zaniedbań higienicznych. Oprócz trudności estetycznych takie osoby bardzo często stają się zamknięte w sobie, unikają nowych znajomości i nie potrafią otaczać się ludźmi a także cierpią na depresję. Mimo, że część farmakologiczna cały czas się rozwija nie zawsze przynosi ona zamierzone efekty. W takich przypadkach jedynym ratunkiem są bardziej radykalne środki jak np. ostrzykiwanie miejsc toksyną botulinową.
Nikt nie lubi mokrych plam na ubraniach w okolicach pach oraz spoconych dłoni czy stóp. W wyeliminowaniu tego problemu nawet na kilka miesięcy może pomóc nam toksyna botulinowa potocznie zwana botoksem. Botoks wstrzyknięty w np. pachy blokuje aktywność nerwów, które są odpowiedzialne za pocenie. Toksyna botulinowa podana w odpowiednia miejsca skutecznie blokuje ten proces zatrzymując produkcję gruczołu potowego.
Może Cię również zainteresuje: Z cyklu fakty i mity: Botox
Jak wygląda zabieg?
Lekarz przed ostrzyknięciem wykonuje test Minora, który ma na celu wskazanie miejsc, w których aktywność gruczołów potowych jest największa. W tym celu stosuje jodek potasu i skrobię. Miejsca gdzie nadpotliwość jest największa, zabarwiają się na kolor bardzo ciemny, prawie czarny. Na tym obszarze podawana jest toksyna botulinowa (oczywiście po wcześniejszym znieczuleniu kremem Emla).
Zabieg trwa około 30 minut. Pierwsze efekty są widoczne już po 72 godzinach, a wyraźny efekt zahamowania produkcji potu następuje po 2-4 tygodniach
Jak długo utrzymują się efekty?
Efekty utrzymuje się od 6 miesięcy do roku.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- Ciąża
- Karmienie piersią
- Nadwrażliwość na albuminę
- Niektóre choroby neurologiczne
Cena:
W zależności od gabinetu cena waha się w przedziale 1 500 – 2 000 zł
Zobacz także: Nowa metoda podawania toksyny botulinowej – wyższa skuteczność i bezpieczeństwo
Dodaj komentarz