Zadbane dłonie to wizytówka kobiety, a także swoista metryka. Skóra dłoni jest pozbawiona podściółki tłuszczowej, uboga we włókna kolagenowe i elastynę. Nasze dłonie są szczególnie narażone na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, jak również różnego rodzaju detergentów.

Powoduje to, że skóra dłoni jest bardzo wrażliwa i bardzo szybko widoczne są na niej pierwsze oznaki starzenia. Warto zadbać o dłonie w każdym wieku, a krem do rąk mieć „zawsze pod ręką”. Jak dbać prawidłowo dbać o skórę dłoni by cieszyć się ich pięknem jak najdłużej? Podpowiadamy jak powinna wyglądać pielęgnacja delikatnej skóry dłoni, gdy ma się lat 20, 30, 40, 50 i 60.
Przeczytaj również nasze porady jak dbać o skórę rąk jesienią i zimą, a także jak radzić sobie w przypadku odmrożeń dłoni. Pielęgnacja dłoni jesienią i zimą
Pielęgnacja dłoni 20-latki
Gdy mamy 20-lat zasadniczo skóra na dłoniach jest napięta, nawilżona i nie ma przebarwień. Chyba, że o dłonie zupełnie nie dbałyśmy, gdy byłyśmy młodsze i nadal zapominamy o ich pielęgnacji. Nastolatki z reguły buntują się przeciwko noszeniu zimą czapek i rękawiczek. W przypadku dłoni może to skutkować podrażnieniami i zaczerwienieniami w przypadku mrozu czy podczas kontaktu z detergentami. Takie objawy mogą być też efektem nadwrażliwości lub atopowego zapalenia skóry.
- Pamiętajmy o stosowaniu kremów pielęgnacyjnych do rąk, nawet kilka razy dziennie, zwłaszcza po umyciu rąk zwykłym mydłem.
- Jeżeli masz bardzo wrażliwe dłonie, a ich skóra jest przesuszona, do ich mycia stosuj preparaty dermokosmetyczne.
- Jeżeli skóra Twoich dłoni jest popękana i bardzo mocno podrażniona, koniecznie odwiedź dermatologa, być może konieczne będzie stosowanie kosmetyku robionego w aptece na zlecenie lekarza.
- Do zmywania naczyń, prania ręcznego czy sprzątania zakładaj rękawiczki lateksowe.
- Jesienią i zimą, przy niskich temperaturach, koniecznie zakładaj rękawiczki. A na noc stosuj krem zawierający substancje natłuszczające.
Zabiegi na dłonie parafina
Doskonałym zabiegiem pielęgnacyjnym dłoni jest ich kąpiel w parafinie, który możesz wykonać samodzielnie w domu (parafinę kupisz w aptece) lub w gabinecie kosmetycznym. Zabieg parafinowy zmiękcza skórę, wygładza dłonie, poprawia stan paznokci, rozjaśnia przebarwienia, opóźnia procesy starzenia, odpręża i relaksuje.
Pielęgnacja dłoni 30-latki
Oznaki starzenia się dłoni pojawiają się już po 30. roku życia. Skóra dłoni starzeje się szybciej, gdy wcześniej nieprawidłowo o nią dbałyśmy. Czasem samo regularne stosowanie kremu może nie być wystarczające. Zwłaszcza gdy nie zakładasz rękawiczek ochronnych podczas zmywania, sprzątania czy prania ręcznego, nie nosisz ciepłych rękawiczek w okresie jesienno-zimowym czy myjesz ręce w zbyt gorącej wodzie.
- Noś krem do rąk w torebce i używaj, go gdy tylko czujesz, że skóra na dłoniach jest wysuszona.
- Na noc stosuj odżywcze kremy do rąk.
- Po umyciu dokładnie wycieraj ręce, również przestrzenie między palcami, bowiem wilgotne dłonie pod wpływem zimna szybciej pierzchną.
- Raz w tygodniu nakładaj maseczkę regeneracyjną na dłonie, możesz również kupić specjalne bawełniane rękawiczki i założyć je po wmasowaniu kosmetyku, pozostawiając na min. godzinę, albo nawet na całą noc (nie każda z nas potrafi spać w rękawiczkach). Przed nałożeniem maseczki warto wykonać peeling dłoni.
Zabiegi na dłonie w gabinecie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej
-
Zabieg SPA na dłonie
Zabieg SPA na dłonie z reguły składa się z trzech etapów: peelingu, nałożenia maski oraz masażu dłoni preparatem nawilżającym. W zależności od gabinetu stosowane są różne preparaty i zabiegi dodatkowe.
-
Hialuronowe rękawiczki
To zabieg, który przywraca skórze dłoni jedwabistość dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego. Na skórę najpierw nakładany jest kwas glikolowy 8%. Po kilku minutach kwas jest neutralizowany, a na dłonie nakładane są specjalne rękawice nasączone kwasem hialuronowym. Po 20 minutach resztka kwasu wmasowywana jest w dłonie, a następnie nakładany jest specjalny krem ujędrniająco-rewitalizujący.
-
Mezoterapia bezigłowa dłoni
Urządzenia do mezoterapii bezigłowej wykorzystują zjawisko elektroporacji zachodzące w błonach komórkowych i w warstwie rogowej skóry, pozwalające na wprowadzania aktywnych preparatów bez konieczności użycia igieł. W błonie komórkowej pod wpływem krótkotrwałych pól elektrycznych powstają tzw. pory i otwierają się kanały białkowe. Dzięki temu 100% aktywnych substancji wykorzystywanych do zabiegu zostaje wprowadzonych w głąb skóry .

Pielęgnacja dłoni 40-latki
Po 40. roku życia oznaki starzenia zaczynają być wyraźnie zauważalne. Skóra dłoni staje się cieńsza, z biegiem czasu zaczyna marszczyć się na grzbietach.
- Warto zacząć stosować kremy do rąk przeciwstarzeniowe lub zawierające takie składniki jak witamina C, kolagen, peptydy czy retinol.
- Na noc stosuj krem do rąk o właściwościach odżywczych.
- Raz w tygodniu, wraz z peelingiem całego ciała, pamiętaj również o skórze dłoni. W drogeriach jest obecnie bogaty wybór maseczek do dłoni, także warto po nie sięgnąć. Można również domowym sposobem lekko podgrzać kilka łyżek oliwy z oliwek, dodać łyżkę miodu i sok z połówki cytryny. Składniki mieszamy i nakładamy na dłonie. Pozostawiamy 20 – 30 minut, w celu wzmocnienia efektu można również założyć specjalne bawełniane rękawiczki
Zabiegi na dłonie w gabinecie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej
-
Mezoterapia igłowa dłoni
Mezoterapia igłowa (Mezoterapia igłowa, czy bezigłowa? Którą wybrać?) to jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Przeprowadzenie zabiegu mezoterapii redukuje zmarszczki i zmniejsza wiotkość skóry. Seria zabiegów mezoterapii poprawia jędrność i gładkość skóry dłoni.
-
Fotoodmładzanie skóry dłoni
Odmłodzenie dłoni za pomocą światła laserowego ma celu ujednolicenie kolorytu skory, poprawę napięcia i jej elastyczności. Podczas zabiegu wykorzystuje się światło lasera o odpowiedniej długości fali, które pobudzi fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, zablokuje nadmierne wydzielanie melaniny (barwnika w skórze). Zabieg fotoodmładzanie dłoni jest szczególnie polecany osobom, które na swoich dłoniach obserwują wiotczenie skóry, przebarwienia różnego pochodzenia (słoneczne, starcze, wątrobowe, itp.).
-
RF Diathermy Lavatron skóra dłoni
RF Diathermy Lavatron to technologia stosowana w walce ze starzeniem skóry i cellulitem. Metoda wykorzystuje działanie fal radiowych RF na skórę właściwą i tkankę podskórną (podgrzewanie objętościowe kolagenu do temp. 45-60 oC ). Zabieg RF prowadzi do wzrostu napięcia skóry i uzyskania efektu liftingu.
Pielęgnacja dłoni 50-latki
Około i po 50. roku życia zaczynają pojawiać się na dłoniach ciemne plamki. Plamki te powstają na skutek zaburzeń w produkcji melatoniny – składnika skóry odpowiedzialnego za jej kolor. Istnieje szereg czynników, które przyczyniają się do pogorszenia ich stanu, należą do nich m.in.: nadmierna ekspozycja na słońce przez długie lata, brak odpowiedniej pielęgnacji skóry (np. nie używanie kremów nawilżających), uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowe odżywianie, stosowanie silnych detergentów bez ochrony dłoni rękawiczkami czy przyjmowane leki.
- Panie po 50. roku życia nie powinny wychodzić na zewnątrz bez ochrony dłoni kremem z wysokim filtrem.
- Powinny również szczególnie uważać na dłonie w przypadku przyjmowania preparatów lub leków, które mogą powodować reakcje fotouczulające.
- Zabiegi na dłonie w gabinecie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej
-
Oxybrazja
Oxybrazja to zabieg, podczas którego wykorzystuje się mieszaninę sprężonego powietrza i soli fizjologicznej rozpylanych za pomocą specjalnej dyszy pod ciśnieniem. Po zabiegu następuje oczyszczenie i nawilżenie skóry, poprawienie kolorytu skóry, wygładzenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień.
-
Zabieg wybielający preparatem Cosmelan
Zastosowanie innowacyjnego kosmetyku Cosmelan® na dłonie, wpływa na wygładzenie zmarszczek, a w szczególności na widoczną redukcję przebarwień tzw. starczych plam. Cosmelan® stanowi mieszaninę substancji hamujących tyrozynazę – kluczowego enzymu w zachodzącym procesie formacji melaniny (barwnika) w skórze.
-
IPL fotoodmładzanie
To nowoczesny zabieg łączący w sobie zalety intensywnej terapii światłem emitowanym przez urządzenie IPL. W sposób kompleksowy poprawia napięcie skóry, przywraca blask, zmniejsza rozstępy, blizny, przebarwienia, poprawia koloryt skóry.
Pielęgnacja dłoni 60-latki
Dłonie kobiety sześćdziesięcioletniej zdradzają jej wiek. Skóra jest wiotka, widoczne są żyły, zmarszczki i plamy. Codzienna pielęgnacja jest bardzo ważna.
- Po 60. toku życia nie należy wystawiać się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, szczególnie w lecie, gdyż to właśnie wtedy pojawia się większość plam. Zawsze należy stosować kremy z wysokimi filtrami UV.
- Należy dbać o to, aby dłonie były nieustannie nawilżone. Najlepiej stosować kremy do rąk przeznaczone do skóry dojrzałej.
Zabiegi na dłonie w gabinecie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej
-
Laserowe usuwanie przebarwień za pomocą lasera i IPL
Zabieg Alma Harmony XL DYE-VL łączy dwie technologie: laser i IPL. Laser Alma Harmony Dye-VL posiada jedną z najbardziej zaawansowanych technologii wykorzystujących wąskopasmowe światło pulsacyjne. Jest to nieinwazyjna metoda służąca do likwidacji przebarwień skóry i zmian naczyniowych.
-
Zabiegi mediderma z kwasami na dłonie
Mediderma zabiegi wykorzystują kwas migdałowy, cytrynowy oraz kwas TCA. Zabiegi te odmładzają, odświeżają i nawilżają skórę dłoni. Ponadto stymulują odnowę komórek naskórka oraz syntezę nowego kolagenu i elastyny. Efektem zabiegów mediderma jest spłycenie drobnych zmarszczek oraz rozjaśnienie przebarwień.
-
Kwas hialuronowy
Jednym z rozwiązań na poprawienie kondycji skóry, w tym skóry dłoni, jest zastosowanie wypełniacza, czyli kwasu. Kwas hialuronowy (Zdaniem eksperta: kwas hialuronowy) to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. Wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kwasu hialuronowego, czego konsekwencją jest wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Dzięki zabiegowi polegającemu na wstrzykiwaniu kwas hialuronowego nieusieciowanego pod skórkę, poprawia się jej gęstość, nawilżenie i elastyczność. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są natychmiast, a pełny rezultat ujawnia się stopniowo do około 1 miesiąca, utrzymuje się od 1 do 2 lat.
Współczesna kosmetologia oraz dermatologia estetyczna dają nam niesamowite możliwości. Poprawa urody nie musi oznaczać inwazyjnych operacji, strzykawek, wypełniaczy i nienaturalnych efektów! Obecnie korzystać możemy z efektywnych, nieinwazyjnych, nowoczesnych, bezpiecznych i komfortowych dla pacjenta procedur. Metody jesteśmy w stanie dobierać do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.Zabiegi to najbardziej efektywny sposób na problemy natury estetycznej, ale tylko w połączeniu ze zdrowym trybem życia i odpowiednią pielęgnacją. Żaden z tych sposobów, stosowany w pojedynkę nie będzie wystarczająco skuteczny. Właściwie stosowane terapie kosmetologiczne mogą mieć świetny wpływ na nasze ciało, pomagając szybko i skutecznie pozbyć się wielu problemów.