Medycyna estetyczna – co najchętniej sobie poprawiamy i ile to kosztuje

Nieinwazyjne poprawianie urody staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Trudno się dziwić, że chcemy bez pomocy skalpela poprawić defekty czy drobne mankamentu urody.

Ranking najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej

Co z szerokiej oferty gabinetów wybieramy najczęściej? Jeśli chodzi o zabiegi medycyny estetycznej Polki, w większości przypadków decydujemy się na botoks, mezoterapię czy powiększanie ust kwasem hialuronowym.

Poniżej zamieszczamy krótki mini-przewodnik wyjaśniający na czym polegają i ile kosztują zabiegi najczęściej przeprowadzane zabiegi medycyny estetycznej.

 1. Toksyna botulinowa

Botoks od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wygładza rysy twarzy, wyrównuje kurze łapki i bruzdy na czole, podniesie opadający kącik ust, wygładzi zmarszczki palacza. Toksyna botulinowa jest wytwarzana przez bakterie, które potocznie zwane są jadem kiełbasianym. Toksyna botulinowa podawana jest domięśniowo.

Pierwsze zmiany są zauważalne po 2-3 dniach od momentu wykonania zabiegu. Natomiast pełny efekt jest widoczny po ok. 7-14 dniach i utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Zabieg należy regularnie powtarzać.

Zobacz także: Plusy i minusy stosowania botoksu 

Przykładowe ceny:

 • „Kurze łapki” (para) – 500 zł
 • Zmarszczki poprzeczne czoła : 700 zł
 • Bruksizm: 1900 – 2100 zł
 1. Kwas hialuronowy

W czołówce zabiegów medycyny estetycznej plasuje się też uzupełnianie ubytków tkanki kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. Najwięcej mamy go w okresie niemowlęcym, lecz około 40 roku życia jego ilość w skórze zmniejsza się o połowę. Zabiegi odmładzające i rewitalizujące z użyciem kwasu hialuronowego uzupełniają jego niedobór w skórze. Dodatkowo w medycynie estetycznej substancja ta ma wiele innych zastosowań: służy do wypełniania bruzd i zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełniania bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust. Za pomocą kwasu hialuronowego można też poprawić wygląd skóry na szyi, dekolcie, dłoniach czy łokciach.

Dzięki swojej budowie kwas hialuronowy pozostaje długo w miejscu podania, korygując niedoskonałości na długie miesiące.

O różnicach między toksyną botulinową a kwasem hialuronowym pisaliśmy tutaj:

Przykładowe ceny:

 • „Dolina łez”, okolica oczodołów: 700 – 900 zł
 • Powiększanie ust: 800 – 1200 zł
 • Wypełnianie / modelowanie policzków: 1800 – 2400 zł
 1. Peeling chemiczny

To jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się przebarwień, blizn po trądziku, zaskórników czy rozstępów oraz świetna metoda na odmłodzenie twarzy i zredukowanie zmarszczek. Peeling (chemiczne złuszczanie naskórka) jest to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania substancji, które są pochodzenia biologicznego bądź chemicznego. Za pomocą peelingu pozbywamy się defektów kosmetycznych bądź też zmian chorobowych, które są w obrębie naskórka i skóry właściwej. Za pomocą peelingów możemy regulować głębokość złuszczania.

Więcej na temat peelingów chemicznych przeczytasz w artykule: Poznaj świat peelingów

Przykładowe ceny:

 • Kwas glikolowy: 150 zł
 • Ferulac Peel – kwas ferulowy (działanie antyaging ): 300 zł
 • Salipeel Lic – kwas salicylowy (działanie przeciwtrądzikowe): 300 zł
 • Acnelan – (działanie przeciwtrądzikowe): 350 zł
 • Cosmelan (peeling na przebarwienia) – maska + Cosmelan 2: 1800 zł

popularne zabiegi medycyny estetycznej dermaestetic

 1. Depilacja laserowa

Gładkie ciało to marzenie wielu kobiet dla wielu kobiet, a depilacja laserowa (przeczytaj także: Fakty i mity – depilacja laserowa) wychodzi naprzeciw tym pragnieniom. Wiązka światła skutecznie uszkadza mieszki włosowe, stopniowo powodując ich zanik. Depilacja laserowa nie tylko usuwa włosy, ale także leczy skórę i jest zalecana u osób z tendencją do wrastania włosów, tworzenia stanów zapalnych (grudek i krostek). Największą zaletą tego typu depilacji jest całkowite lub niemal całkowite usunięcie owłosienia z wybranych miejsc na ciele. Ilość zabiegów do wykonania to kwestia indywidualna. Zazwyczaj jest to cykl od 3 do 6 zabiegów, które należy wykonać w odstępie 2-3 miesięcy.

Przykładowe ceny za jedną sesję depilacji:

 • wąsik: 200–300 zł,
 • łydki – 500 zł
 • bikini – 300–500 zł.

 5. Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to zabieg, który odmłodzi skórę, ale także przywróci jej utraconą jędrność. Peeling mechaniczny – bo tym właśnie jest mikrodermabrazja – skutecznie oczyszcza skórę, poprawia jej ukrwienie i pobudza procesy regeneracyjne. Wszystko opiera się na użyciu specjalnej głowicy i ścieraniu kolejnych warstw naskórka do momentu wywołania pożądanych efektów. Usunięcie naskórka pobudza skórę do regeneracji oraz tworzenia nowych, pełnowartościowych komórek. Po zabiegu skóra jest dogłębnie oczyszczona i wygląda zdecydowanie młodziej.

Mikrodermabrazja zalecana jest, gdy pacjent ma problem z: zaskórnikami, trądzikiem, szarą i pozbawioną blasku cerą, delikatne zmarszczki, niedobór kolagenu, cellulit czy rozstępy.

Więcej przecztyasz tutaj: Mikrodermabrazja – wspomóż swoją skórę.

Przykładowe ceny:

 • Mikrodermabrazja (bez ultradźwięków): 200 zł
 • Mikrodermabrazja linia Stem Jet Cell: 300 zł
 • Mikrodermabrazja + peeling (twarz + szyja + dekolt): 500 zł
 1. Laseroterapia

Terapie laserowe pozwalają wykonać zabiegi odmładzające lub redukujące pewne defekty skórne tj. nadmierne owłosienie, rozszerzone naczynia krwionośne, rumień, przebarwienia, utrata jędrności, blizny potrądzikowe oraz zmiany trądzikowe.

Przykładowe ceny za 1 zabieg:

 • Zabieg frakcyjny: twarzy – 1500 zł
 • Zamykanie poszerzonych naczyń krwionośnych, naczyniaków: cała twarz – 500 zł
 • Usuwanie przebarwień (IPL medyczny): cała twarz – 500 – 700 zł
 • Fotoodmładzanie (IPL): cała twarz – 600 zł
 • Dye VL Laserowe leczenie trądziku: 500 – 700 zł
 • iPixel – Laserowa redukcja blizn: Pojedyncza blizna do 4 cm – 400 zł
 1. Nici liftingujące

Nici liftingujące lub unoszące skórę to nici, które mają haczyki lub ząbki bądź haczyki i ząbki albo wypustki, albo wypustki na różne strony bądź jak róża mają kolce dookoła. Nici te działają jak lifting tylko niechirurgiczny. Efekty są rewelacyjne i utrzymują się nawet do 2 – 3 lat Zabiegi są polecane, by podnieść brwi i poprawić ich linię, zredukować zmarszczki wargowo-nosowe, wymodelować owal twarzy, żuchwę i podbródek, pozbyć się zmian zanikowych twarzy i szyi, wyeliminować asymetrię twarzy.

Zachęcamy do przeczytania naszego wywiadu z ekspertem: Czy za pomocą nici podniesiemy owal twarzy poznaj wszystkie fakty na temat nici 

Przykładowe ceny:

 • Nici PDO First Lift: 10 szt. 1200 zł
 • Nici PDO Lift Screw: 10 szt. 1300 zł
 • Nici FIRST LIFT BARB z haczykami: 450 zł za 1 nić
 1. Termoplastyka twarzy RF

Thermoplastyka to zabieg, który wykorzystuje w swoim działaniu fale radiowe w celu liftingu skóry wokół oczu, twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Terapia falami radiowymi jest jedną z najbardziej skutecznych metod przywracania skórze młodego i promiennego wyglądu. Fale radiowe łagodzą obrzęki, zmniejszają woreczki tłuszczowe pod oczami, niwelują cienie i drobne zmarszczki pod oczami.

W trakcie zabiegu na skutek działania fali radiowej wytwarza się ciepło endogenne (powstające wewnątrz) i następuje selektywne ogrzanie tkanek. Włókna kolagenowe ulegają natychmiastowemu skurczeniu, a następnie napięciu, co pobudza funkcje regeneracji. Zwiększa się ukrwienie skóry, dotlenienie, odżywienie, a także rewitalizacja komórek oraz poprawienie gęstości skóry warunkującej jej jędrność i elastyczność.

Przykładowe ceny:

 • Zabieg na dekolt: 300 zł
 • Zabieg na dłonie: 300 zł
 • Zabieg na twarz: 500 zł
 1. Osocze bogatopłytkowe

Terapia osoczem bogatopłytkowym polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi, która jest następnie odpowiednio odwirowywana w celu uzyskania osocza bogatopłytkowego. Osocze zawiera wiele czynników wzrostu, pobudzających regenerację komórek. Terapia jest szczególnie skuteczna w przypadku ostrzykiwania świeżych blizn, takich jak: pooparzeniowe, blizny czerwone, czerwone rozstępy.

Więcej na temat osocza bogato płytkowego zabiegu możecie przeczytać TU

Przykładowe ceny:

 • Maska z osocza dodana do zabiegu np. Fraxel: 300 zł
 • Osocze na skórę głowy, przy wypadaniu włosów: od 700 zł
 • Osocze bogate w czynniki wzrostu – twarz, szyja, dekolt: 1300 zł
 • Regeneris Classic (mezoterapia jednej z okolic: twarz, szyja, dekolt, głowa, rozstępy, blizny i inne): 800 zł
 1. Karboksyterapia

Karboksyterapia to leczenie dwutlenkiem węgla, który podany śródskórnie, lub podskórnie silnie rozszerza naczynia krwionośne oraz stymuluje powstanie nowych kapilar. Czysty dwutlenek węgla jest wstrzykiwany w tkanki przy pomocy niewielkiej igły. Wnikając w okoliczne tkanki wywołuje bardzo silne rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych i powstanie nowych. W ten sposób naturalnie w ostrzykniętym obszarze zwiększa się przepływ krwi, a co za tym idzie – transport tlenu i składników odżywczych. Poprawia się mikrokrążenie krwi, a zatem skóra zostaje zastymulowana do intensywniejszej odnowy. Zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, co bezpośrednio przyczynia się do odmłodzenia i wzrostu sprężystości skóry. Więcej o zabiegu przeczytacie w artykule Zmarszczki wokół oczu jak się ich pozbyć – najlepsze zabiegi medycyny estetycznej.

Przykładowe ceny:

 • Okolice oczu (zasinienia): 200 zł (1 zabieg)
 • Usuwanie blizn: 100 zł (1 zabieg)
 • Redukcja celulitu, tkanki tłuszczowej: brzuch – 250 zł (1 zabieg)

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

PLEXR – korekcja opadających powiek i zmarszczek, a także leczenie trądziku.

PLEXR jest to akumulatorowe mikro-chirurgiczne ręczne urządzenie, które dostarcza skoncentrowane ciepło do tkanek skóry. Urządzenie wykorzystuje  różnicę w napięciu między nim a skórą pacjenta.

Plexr do czego służy

PLEXR jest generatorem plazmy, który wytwarza kontrolowaną i celowaną mikrowiązkę plazmy dzięki jonizacji gazów zawartych w powietrzu. Plazma tworzy się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta dzięki niewielkiemu łukowi elektrycznemu, który w kontrolowany sposób zdolny jest do sublimacji, czyli odparowania naskórka i obkurczania skóry w miejscu jego działania.

Urządzenie powstało w Rzymie. Profesor University of Rome Tor Vergata z 30-letnim stażem i jednocześnie Prezes Włoskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Chirurgii Nieinwazyjnej –  Giorgio Fippi oraz światowej sławy inżynier Giancarlo Millevolte, wykorzystując źródła nowej energii, postanowili wdrożyć w życie ideę stworzenia generatora plazmy wewnątrz maszyny. Prace nad PLEXR rozpoczęły się w 2005 roku. Zanim produkt trafił na rynek minęło 6 lat ciężkiej pracy lekarzy, w efekcie dzisiaj pacjenci mogą korzystać z efektów ich pracy.

Czym jest plazma?

Jest ona nazywana czwartym stanem skupienia materii. Trzy pierwsze to znane wszystkim: ciało stale, ciecz i gaz. Czwartym jest właśnie stan plazmy. O ile na Ziemi rzadko mamy do czynienie z plazmą, to w Kosmosie jest najbardziej powszechnym stanem skupienia materii. Może nawet stanowić materiał budulcowy gwiazd i całych galaktyk.

Wg. definicji plazma to: zjonizowana materia o stanie skupienia przypominającym gaz, w którym znaczna część cząstek jest naładowana elektrycznie. Mimo że plazma zawiera swobodne cząstki naładowane (jony i elektrony), to w skali makroskopowej jest elektrycznie obojętna.

Z uwagi na obecność dużej ilości jonów o różnym ładunku, a także swobodnych elektronów, plazma silnie oddziałuje z polem elektrycznym i magnetycznym. Z tych samych względów, plazma przewodzi prąd elektryczny, a jej opór, przeciwnie niż w przypadku metali, maleje ze wzrostem temperatury.

W zależności od natężenia przepływającego prądu w plazmie rozróżnia się trzy stany:

 • przy bardzo małym natężeniu „czarny prąd” – bez emisji światła widzialnego,
 • przy zwiększonym natężeniu plazma zaczyna wytwarzać światło,
 • gdy natężenie prądu przekracza pewną graniczną wartość, powstaje łuk elektryczny.

revisage-plexr-glowica

Rewolucyjne działanie PLEXR

PLEXR jako urządzenie medyczne klasy IIb (CE 0051) jest w tej chwili jedynym urządzeniem na rynku, które działa na zasadzie generowania mikrowiązki plazmy, nie powodując przy tym przepływu prądu przez ciało pacjenta czy operatora podczas wykonywania zabiegu. PLEXR emituje plazmę w kolorze białym,

Jest to przełom między innymi dla pacjentów, którzy nie mogą być poddawani zabiegom z zastosowaniem urządzeń powodujących przepływ prądu w głąb ich ciała.

PLEXR, czyli Plasma Exeresis, składa się z trzech bezprzewodowych urządzeń (białego, zielonego i czerwonego), z których każdy oferuje różne poziomy leczenia.

W przeciwieństwie do innych technik zastosowana w PLEXR plazma nie powoduje stanu zapalnego otaczających tkanek, ponieważ jej działanie ogranicza się do granicy warstwy podstawnej. PLEXR nie powoduje krwawienia i nekrozy otaczających tkanek. Obserwacje te zostały potwierdzone w badaniach histologicznych tkanek poddanych leczeniu urządzeniem PLEXR. Dzięki temu PLEXR nie wyłącza pacjentów z codziennych aktywności – makijaż wystarczy aby w czasie 5 dniowego czasu gojenia zakryć miejsca poddane zabiegowi.

PLEXR jest urządzeniem przebadanym głównie pod kątem zastosowania w nieoperacynej blefaroplastyce powiek oraz leczeniu zmarszczek wynikających z wiotkości skóry w różnych jej obszarach. Jednym z kluczowych aspektów jest fakt, że zabieg przeprowadzany z wykorzystaniem PLEXR jest definiowany jako nieinwazyjna metoda „dynamiczna”. Podczas wykonywania zabiegu operator urządzenia może prosić pacjenta o otwarcie oczu, aby na bieżąco móc ocenić, w którym miejscu należy jeszcze działać urządzeniem.

Do zabiegu Plexr wystarczy znieczulenie miejscowym kremem znieczulającym. Procedura polega na wykonywaniu niewielkich punktów na powierzchni skóry poprzez plazmę generowaną z urządzenia PLEXR, każdy w odległości ok 0,5 mm jeden od drugiego, pozwalając zachować perfekcyjną plastyczność w ruchu powieki aż do zakończenia procedury. Każdy z tych uzyskanych punktów powoduje sublimację (odparowanie) powierzchownych komórek naskórka bez uszkadzania warstwy podstawnej skóry właściwej, bez krwawienia i co najważniejsze, bez powodowania uszkodzenia otaczających tkanek. Procedura trwa mniej niż 20 minut a punktowe „strupki” o średnicy ok. 0,5 mm utrzymują się od 4 do 7 dni. W leczeniu opadających powiek należy wykonać od 1 do 3 zabiegów w odstępach 40. Jest to oczywiście uzależnione od stopnia zaawansowania problemu, z którym zgłaszają się pacjenci.

Technika ta nazywana jest „nieablacyjną” ponieważ jest przeprowadzana bez usuwania nadmiaru skóry, bez przerywania ciągłości skóry właściwej i bez usuwania nadmiaru tłuszczu. Badania kliniczne i obserwacje pacjentów poddanych tej terapii pokazują, że efekt terapeutyczny utrzymuje się od 2-4 lat.

Zalety terapii PLEXR

 • ok 70% efektu jest widoczna natychmiast po zabiegu,
 • nie wyłącza pacjentów z codziennych aktywności,
 • pozwala na wykonanie zabiegu korekty powiek z zachowaniem pełnej ruchomości powieki w trakcie i po zabiegu,
 • pełna kontrola operatora podczas wykonywania zabiegu,
 • nie wymaga nakładek nagałkowych podczas wykonywania zabiegu,
 • zabieg nie wywołuje stanu zapalnego i nekrozy otaczających tkanek,
 • możliwość zastosowania PLEXR na wszystkie fototypy skóry.

Wybrane badania kliniczne

 1. Blefaroplastyka górnej powieki*

Opisane badania prowadzone były przez 2 lata. Blefaroplastyka górnej powieki została przeprowadzona łącznie u 1.000 osób (800 kobiet i 200 mężczyzn). Grupa docelowa: 23-82 lat (niezależnie od tego czy byli palaczami, czy nie oraz czy mieli duży, czy mały nadmiar skóry).

Rezultaty: 800 z 1.000 osób uzyskało upragniony przez nich wygląd po trzech przeprowadzonych zabiegach, a 200 z 1.000 po jednym lub 2 zabiegach. Porównując z klasyczną chirurgiczną blefaroplastyką wyniki były doskonałe, bez nacięć i szwów, bez odwinięcia powieki (ektropion) i podwinięcia powieki (entropion), efektu skośnych oczu, niedomykania górnej powieki, kurczu powiek i innych możliwych powikłań. Rekonwalescencja trwała krótki okres (7 – 15 dni) i pozwalała pacjentom na powrót do aktywności, a proces gojenia nie wpływał na wykonywanie codziennych czynności. Ważne jest podkreślenie, że u żadnej z 1.000 osób nie stwierdzono wcześniej wymienionych komplikacji.

Plexr opadająca powieka
źródło: Revisage

2. Trądzik **

Trądzik pospolity jest przewlekłą, zapalną chorobą mieszków łojowych, która występuje głównie w okresie dojrzewania i dorosłości, a charakteryzuje się występowaniem na skórze zaskórników, grudek, krost, brodawek a także blizn. Choroba ta może mieć duży wpływ psychikę i życie społeczne pacjenta. Dostępne sposoby leczenia dzielą się na miejscowe i ogólnoustrojowe. Leczenie z wykorzystaniem urządzenia PLEXR jest zindywidualizowane w zależności od rodzaju trądziku i historii medycznej pacjenta.

Cel badania

Wiadomo, że przypadki trądziku są bardzo trudne do leczenia. Wielu pacjentów ma nawroty, a czasami u pacjentów nie mogą być stosowane długoterminowe terapie ogólnoustrojowe ze względu skutki uboczne. Dlatego zastosowano metodę PLEXR, która zapewnia odpowiednią ochronę bez powodowania uszkodzeń tkanek głębokich lub innych efektów ubocznych, które mogłyby martwić pacjentów.

Grupa docelowa

30 pacjentów z trądzikiem (10 mężczyzn i 20 kobiet ) w wieku 14-45 roku zgodziło się poddać zabiegom z wykorzystaniem PLEXR, jako innowacyjnej  alternatywnej techniki. 23 osoby próbowało leczenia skóry trądzikowej lekami (leczenie miejscowa i ogólnoustrojowe), ale były u nich nawroty choroby. 7 osób poddało się leczeniu trądziku po raz pierwszy.

Metoda

Łagodne stany trądziku traktowano działaniem urządzenia PLEXR w 1 – 3 sesjach co 15 dni. Średniej stany trądziku:  3 – 5 sesji, a ciężkie stany trądziku: 6 – 10 sesji. Pierwsze trzy sesje następowały w odstępie co 15 dni, a każde następne co 30 dni.

10 osób potrzebowało 1 – 3  sesje by zmiany trądzikowe zniknęły, 15 osób potrzebowało 3 – 5 sesji, a pozostałe 5 osób potrzebowało 8-10 sesji.

Rezultaty

Po zastosowaniu techniki PLEXR u 30 pacjentów stwierdzono brak nawrotu trądziku u któregokolwiek z pacjentów, a także brak działań niepożądanych (tj.: blizny, przebarwienia, hipopigmentacja), które mogą występować w wyniku stosowania laserów czy głębokich peelingów. Dzięki urządzeniu Plexr udało się wyeliminować trądzik bez leczenia ogólnoustrojowego, uzyskując w 100% pożądany rezultat.

plexr leczenie trądzika
źródło: Revisage

3. Zmarszczki wokół ust ***

Powstawanie zmarszczek na powierzchni skóry to proces nieunikniony. Głębokie, promieniście ułożone zmarszczki wokół ust to konsekwencja procesów zwyrodnienia i zwiększonej wiotkości skóry. Mogą one być wynikiem fotostarzenia  i palenia papierosów, niewłaściwej pielęgnacji, gwałtownego spadku masy ciała, nadużywania alkoholu lub obniżenia poziomu hormonów. Zmarszczki wokół ust mogą być skutecznie niwelowane za pomocą różnych metod, jak np.: dermabrazja, karboksyterapia, wypełniacze czy peelingi chemiczne.

Grupa docelowa

15 pacjentów (11 kobiet i 4 mężczyzn) w wieku między 30. a 65. rokiem życia. W większości (90%) ze skórą wokół ust od klasy II do klasy III w systemie klasyfikacji zmarszczek Fitzpatricka (FWCS).

Rezultaty

Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu u 9 pacjentów na poddanym leczeniu obszarze skóry zaobserwowano obrzęki, natomiast 30-stego dnia po zabiegu u 7 pacjentów zaobserwowano obrzęki.Wyniki oceniano jeden miesiąc po zakończeniu leczenia. Wyraźny poprawę odnotowano w 9 spośród 15 pacjentów, u których 50-75 % zmarszczek zostało spłyconych. Umiarkowaną poprawę zaobserwowano u 5 z 15 pacjentów, u których 25-50 % zmarszczek zostało spłyconych. Nie zanotowano żadnych przebarwień, hipopigmentacji, rumienia, wybroczyn, swędzenia, ognisk opryszczki czy procesów infekcyjnych i bliznowacenia.

PLexr zmarszczki wokół ust dermaestetic
źródło: Revisage

Podsumowanie

Choć głównym wskazaniem zastosowania plazmy jest lifting okolicy oka, podniesienie górnej powieki i wygładzenie dolnej, Plexr używany jest także w leczeniu utrwalonych głębokich zmarszczek w okolicy oka i okolicy ust (tzw. zmarszczek palacza),usuwaniu plam soczewicowatych i opornych przebarwień, zmian skórnych, takich jak: drobne naczyniaki, brodawki płaskie, brodawki łojotokowe, włókniaki, rogowacenie słoneczne, kurzajki, oraz w leczeniu blizn i rozstępów.

W roku 2015 aparatura Plexr otrzymała prestiżową nagrodę Aesthetic Awards w dziedzinie innowacji w medycynie estetycznej.

 

Literatura:

* Tsioumas G. Sotiris, Georgiadis Nikolaos & Georgiadou Irini „Plexr: The Revolution In Blepharoplasty” Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, Vol. 1 (5), 2014, Article ID pmms_160, 423-427, 2014.

**Geleki Stamatina, Tsioumas Sotiris & Vranou Aglaia „Plexr In Acne Treatment” Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, Vol. 2 (1), 2015, Article ID pmms_171, 482-486, 2015.

*** A. Scarano, D. D’andria, G. Fippi, F. Di Carlo, F. Carinci, D. Lauritano; Treatment of perioral rhytides with Voltaic arc dermoabrasion; European Journal of Inflamation; Vol. 10, no. 1 (S2), 25-29 (2012).

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Od czego zależy skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna to jedna z najmłodszych dziedzin medycyny. Za jej ojca uważa się Jeana Jacquesa Legranda, endokrynologa, który w 1973 roku założył Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Ta gałąź medycyny zaczęła funkcjonować na świecie w latach 70. XX wieku, w Polsce natomiast pojawiła się dopiero w latach 90. Pierwszą polską organizacją poświęconą medycynie estetycznej była utworzona przy Polskim Towarzystwie Lekarskim Sekcja Medycyny Estetycznej.

jak wybrać gabinet medycyny estetycznej dermaestetic

Głównym zadaniem medycyny estetycznej jest poprawa jakości życia pacjentów. Dyscyplina ta pozwala usunąć niedoskonałości o różnym podłożu, co przekłada się na satysfakcję z własnego wyglądu.

Warto pamiętać, że medycyna estetyczna to nie jest specjalizacja, ale umiejętność lekarska. Pomimo, że kojarzona bywa ze specjalnością dermatologa, to lekarzem medycyny estetycznej może zostać lekarz każdej innej specjalności (tj. internista, okulista, stomatolog), który dokształca się w tej dziedzinie. Listę certyfikowanych lekarzy medycyny estetycznej  możecie sprawdzić na stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Skuteczność i bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów zależą od wielu czynników, w tym czynników ludzkich, do których należą lekarz i pacjent.

Lekarz medycyny estetycznej na pierwszej wizycie powinie przeprowadzić szeroki wywiad z pacjentką czy pacjentem. Wielu zabiegów nie wolno bowiem przeprowadzać u osób chorych m.in. na choroby autoimmunologiczne, padaczkę, choroby nowotworowe (koniecznie przeczytaj: Choroby nowotworowe a zabiegi laserowe – odpowiada dr Katarzyna Kwarecka-Zając), zaburzenia krzepliwości krwi, stany zapalne skóry i tkanki podskórnej, a także u kobiet w ciąży lub karmiących.

Specjalista medycyny estetycznej musi również wiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach (na receptę i bez recepty), z uwagi na to, że stosowanie niektórych z nich przekreśla możliwość wykonania pewnych zabiegów. Brak takiej informacji, może w niektórych przypadkach skutkować powikłaniami.

Jeżeli lekarz diagnozuje problemy z cerą na podstawie rozmowy z pacjentką, która ma pełny makijaż twarzy, lub nie przestrzegania podstawowych zasad higieny, np. wykonuje zabieg gołymi rękami, bez użycia rękawiczek, powinno to wzbudzić w nas nieufność co do jego profesjonalizmu.

Problematyczną kwestią jest to, że w Polsce nie ma przepisów regulujących działalność branży medycyny estetycznej. Zabiegi mogą wykonywać fachowcy, ale i osoby nie posiadające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Z prawnego punktu widzenia, kosmetyczki nie mogą używać żadnych produktów, które są lekami albo zawierają substancje farmakologicznie czynne mogące mieć wpływ na zdrowie.

W przeciwieństwie do gabinetów kosmetycznych, w których zabiegi wykonują kosmetyczki, w klinikach medycyny estetycznej powinni pracować kosmetolodzy będący absolwentami kosmetologii i posiadający tytuł licencjata lub magistra, lub również doktorat.

Certyfikaty potwierdzające ukończenie różnych kursów z zakresu medycyny estetycznej, nie zastąpią lekarzowi lat specjalizacji. Wszystkich lekarzy możemy zweryfikować na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Warto równie z sprawdzić czy dana placówka medycyny estetycznej posiada zezwolenie na prowadzenie działalności leczniczej. Można to sprawdzić w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL), za pośrednictwem strony rpwdl.csioz.gov.pl.

Z uwagi na to, że niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej niosą ryzyko powikłań (sprawdź: Jakie są powikłania po powiększaniu ust?)  warto zastanowić się nad właściwym wyborem gabinetu czy placówki, w której zabieg zostanie przeprowadzony. Przed wybraniem konkretnej placówki, warto sprawdzić, co na jej temat sądzą pacjenci.

Warto również dowiedzieć się jakim sprzętem specjalistycznym wykonywane są w wybranym przez nas gabinecie. Bowiem nawet najlepszy lekarz czy kosmetolog nie wykona zabiegu i nie przeprowadzi specjalistycznego badania bez odpowiedniego sprzętu.

Efekt zabiegu to kwestia ilości podania preparatu, jakości preparatu oraz doświadczenia i umiejętności lekarza, jak również oczekiwań pacjenta. W trakcie konsultacji z lekarzem są omawiane możliwości zabiegów oraz oczekiwane przez pacjenta efekty. Każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie i w odpowiedzi na jego potrzeby powinien być układany plan zabiegowy. Pacjent powinien otrzymać pełną informację na temat stanu jego skóry i jej potrzeb. Pamiętaj, że Twojej koleżance np. na zlikwidowanie zmarszczek wokół oczu ten sam lekarz może zaproponować ten sam zabieg ale z większą liczbą jego powtórzeń lub zupełnie inny zabieg medycyny estetycznej.

 

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Luulewicz
Gość
Luulewicz

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zabiegów to na pewno bardzo ważna jest higiena i sterylność zabiegu. Na ogól w gabinetach się o to dba, a na pewno w tych profesjonalnych. Teraz w wielu korzysta się nawet z takich specjalnych zestawów higienicznych Custom Pack od Restylane. Taki zestaw akcesoriów higienicznych potrzebnych do zabiegu jest otwierany dopiero przy pacjentce.

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana