Mastopeksja – wszystko o zabiegu podniesienia piersi.

Piersi to niewątpliwy atrybut kobiety, jednakże nie zawsze jesteśmy zadowolone z ich wyglądu. Zbyt małe, zbyt duże, opadające czy wręcz obwisłe mogą być przyczyną nie tylko kompleksów i negatywnie wpływać na naszą samoocenę, ale także wpływać negatywnie na życie seksualne.

Kiedy prawidłowa pielęgnacja a nawet zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie przynoszą rezultatów, z pomocą przychodzi chirurgia. W przypadku opadających i obwisłych piersi można wykonać zabieg mastopeksji.

Opadajace, obwisłe piersi – przyczyny

Piersi opadają nie tylko w związku z upływem czasu i ogólną utratą jędrności całego ciała. Opadanie piersi ma miejsce w sytuacji, gdy powłoka skórna staje się zbyt duża w stosunku do gruczołu sutkowego. Dzieje się tak na skutek rozciągnięcia skóry albo utraty objętości piersi. Może to być związane z nagłym spadkiem masy ciała, ciążą lub karmieniem piersią. (Zobacz również: Jak ujędrnić skórę biustu po ciąży)

Mastopeksja – podniesienie biustu

Mastopeksja, określana czasem jako lifting piersi, to operacja chirurgiczna, która ma na celu poprawę ich kształtu, a także usunięcie nadmiaru skóry. Mastopeksja to zabieg polecany w przypadku piersi, które opadły lub są obwisłe.

Zabieg ten ma na celu zmienić kształt opadniętych lub obwisłych piersi. Zabieg ten może być wykonany u kobiet, które nie są zadowolone z wyglądu swoich piersi niezależnie od przyczyny zmiany kształtu – w wyniku utraty wagi, naturalnego procesu starzenia, wrodzonego zniekształcenia lub zmian wynikających z ciąży lub karmienia piersią. Podniesienie piersi może być połączone z zabiegiem zmniejszenia piersi lub powiększenia piersi.

Mastopeksja – przeciwwskazania

Mastopeksja to operacja chirurgiczna, której nie mogą poddać się kobiety o złym stanie zdrowia, z zaburzeniami wytwarzania tkanki łącznej, zakażeniem w obszarze biustu, z zaburzeniami krzepnięcia krwi, będące w ciąży lub karmiące.

Lifting piersi – co należy wykonać przed operacją?

Przed operacją podniesienie piersi podstawową kwestią jest konsultacja z lekarzem chirurgiem. Lekarz powinien zlecić badanie podstawowych badań, tj. morfologia, EKG i USG.

Ważne jest również to, by na miesiąc przed operacją należy powstrzymać się od palenia papierosów, picia alkoholu, a także zażywania leków przeciwkrzepliwych (oczywiście w uzgodnieniu z lekarzem).

Mastopeksja – przebieg i czas trwania zabiegu

Operacja podniesienia piersi polega na wykonania cięcia na skórze biustu i usunięcia nadmiaru wiotkiej skóry. Lekarz chirurg podejmuje decyzję czy cięcie będzie przebiegać może wokół brodawki, pionowo czy w kształcie kotwicy. Podczas operacji chirurg wykonuje korektę umiejscowienia brodawki, czyli podniesienia jej do wymaganego poziomu. Wycięcie nadmiaru skóry może wiązać się ze zmniejszeniem rozmiaru piersi. (Zobacz również: Mammoplastyka – na czym polega zabieg zmniejszania piersi?)

Zabieg mastopeksji można łączyć z zastosowaniem implantu w celu uzyskania oczekiwanego kształtu.

Podczas operacji stosowane jest znieczulenie miejscowe wraz z środkami uspokajającymi lub znieczulenie ogólne.

Zabieg liftingu biustu może trwać od 2 do 6 godzin.

Bardzo ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnej kliniki, upewnić się czy lekarz, do którego się zgłosiłaś posiada specjalizację z chirurgii plastycznej i specjalizuje się w zabiegu, który będzie przeprowadzał. Warto zajrzeć na stronę Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, by mieć pewność jakie kwalifikacje posiada dany lekarz.

Mastopeksja – zalecenia po zabiegu

Zazwyczaj w przeciągu kilku pierwszych dni po zabiegu pacjentka odczuwa niewielki dyskomfort związany z bólem (w razie konieczności można przyjmować doustne środki przeciwbólowe).

Po operacji pacjentka musi nosić około miesiąc czasu specjalny podtrzymujący biustonosz. Zdjęcie opatrunku i szwów następuje w ciągu 7 – 10 dni. Powrót do pracy oraz zwykła aktywność możliwe są z reguły w ciągu tygodnia. Intensywny wysiłek fizyczny można podjąć dopiero po miesiącu od wykonania operacji. Gojenie się blizn to proces indywidualny, w większości przypadków trwa on od kilku miesięcy do roku.

Mastopeksja – trwałość zabiegu

Mastopeksja nie jest zabiegiem, którego efekt utrzyma się na stałe. Należy mieć na uwadze, że starzenie się, nadmierny przyrost lub utrata wagi, a także ciąża i karmienie naturalne mogą przyczynić się do ponownego opadania piersi.

Może zainteresuje Cię również temat: Duże piersi – jak je pielęgnować?

Podniesienie biustu cena

Cena liftingu biustu, mastopeksji, to koszt rzędu 6.500 – 13.000 złotych.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu przeprowadzonego z chirurgiem plastykiem dr n.med. Lubomirem Lembas na temat powiększania piersi. 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Cosmelan – zabieg nie tylko na przebarwienia

Zabieg Cosmelan to jedna z najbardziej skutecznych kuracji wybielających przebarwienia. Cosmelan to połączenie peelingu chemicznego z działaniem dermokosmetyków. Zaawansowana formuła złożona z wielu czynników rozjaśniających gwarantuje szybkie efekty.

Zabieg Cosmelan jest nie tylko bardzo skuteczny w przypadku usuwania przebarwień, ale także jest zalecany w przypadku rozszerzonych porów i nadmiernej produkcji łoju. Zabieg Cosmelan ma również działanie odmładzające, wygładza drobne zmarszczki i sprawia że skóra staje się młodsza.

W skład formuły Cosmelanu wchodzą m.in. subtancje takie jak: kwas kojowy, kwas fitowy, arbutyna, kwas askorbinowy czy palmitynian retinolu.

Cosmelan zabieg na przebarwienia i nie tylko 

Zabieg Cosmelan dzięki czynnikom rozjaśniającym o natychmiastowym działaniu jest jedną z najbardziej skutecznych terapii depigmentacyjnych, które może zaoferować gabinet medycyny estetycznej. Cosmelan to skuteczny zabieg w terapii przebarwień hormonalnych, zwłaszcza typu melasma, chloasma. Co więcej ten zabieg na przebarwienia wyraźnie rozjaśnia małe i specyficzne plamy typu piegi, znamiona barwnikowe i przebarwienia posłoneczne.

Ze względu na fakt, że Cosmelan to połączenie peelingu chemicznego z działaniem dermokosmetyków, jest on również bardzo skuteczny w przypadku regulowania wydzielania łoju, zwężania porów, a także spłycania drobnych, płytkich zmarszczek. Cosmelan pobudza skórę do wydzielania kolagenu, tym samym sprawia, że skóra staje się młodsza, gładsza i jędrniejsza.

Zabieg Cosmelan może być może być wykonywany o każdej porze roku i jest odpowiedni dla każdego fototypu i rodzaju skóry.

Cosmelan – przebieg zabiegu

Kuracja Cosmelan składa się z dwóch etapów.

Etap I – gabinet medycyny estetycznej

W gabinecie lekarz nakłada na skórę pacjenta maskę/krem z preparatu Cosmelan 1. Kosmetyk pozostaje na skórze przez kilka godzin, po czym jest zmywana przez pacjenta w domu. Czas aplikacji maski jest określany przez lekarza – w zależności od typu skóry wynosi 5-10 godzin.

Etap II – kuracja domowa

Pacjent w domu kontynuuje terapię kremem Cosmelan 2. Dzięki temu efekt zabiegu można nie tylko podtrzymać, ale i pogłębić. Krem należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecane są wizyty kontrolne kolejno 8, 15 i 30 dnia po zabiegu. Kontynuacja leczenia w domu zapewnia trwałość rezultatów terapii rozpoczętej w gabinecie lekarskim, a także pozwala na skuteczne usuwanie przebarwień.

Cosmelan – efekty

Pod koniec pierwszego tygodnia następuje już widoczna wyraźna poprawa stanu skóry i rozjaśnienie przebarwień. Jednakże cała kuracja musi trwać przynajmniej 3 miesiące. Warto zaznaczyć, że skrócenie terapii może spowodować powrót do stanu początkowego, co wiąże się z koniecznością powtórzenie kuracji.

Trzeba mieć również na uwadze to, że w zależności od typu skóry leczenie przebiega z różną szybkością i efektywnością. W przypadku ciemnej skóry (fototyp IV i V) plamy znikają po 8 do 10 dniach, natomiast osoby o jasnej karnacji (fototyp I i II) i fototyp III – blondyni i szatyni o jasnych oczach zaobserwują zanik plam jest obserwowany między 8 a 21 dniem. Według badań w 99% przypadków intensywność zabarwienia plam ulega redukcji o 95%.

Jak już pisałyśmy Cosmelan to zabieg kosmetyczny, który usuwa lub skutecznie rozjaśnia przebarwienia, piegi i plamki na skórze. Cosmelan stosuje się również w celu ograniczenia tłuszczenia się skóry i rozszerzonych porach. Dzięki silnemu działaniu, zabieg Cosmelan zmniejsza widoczność delikatnych zmarszczek.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu: Rozszerzone pory skóry twarzy – polecane zabiegi

Cosmelan – wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabieg Cosmelan jest eliminacja plam o podłożu hormonalnym (melasma, chloasma) i posłonecznych.

Cosmelan to także zabieg, który zalecany jest dla osób z problemem:

 • nadmierne wydzielanie sebum,
 • rozszerzone pory,
 • pierwsze oznaki starzenia – płytkie zmarszczki.

Cosmelan – przeciwwskazania

Przed przeprowadzeniem zabiegu Cosmelan, bardzo ważne jest by dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej przeprowadził wywiadu z pacjentką i zweryfikował czy nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia terapii.

Główne przeciwwskazania to:

 • aktywna opryszczka,
 • ciąża,
 • okres karmienia piersią,
 • stany zapalne skóry.

Inne przeciwwskazania to:

 • bezpośrednia ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne (należy odczekać 2 tygodnie po zabiegu),
 • depilacja laserowa (należy odczekać 2 tygodnie po zabiegu),
 • peelingi chemiczny (należy odczekać 2 tygodnie po zabiegu),
 • pochodne witaminy A stosowane zewnętrznie (należy odczekać 2 tygodnie po zabiegu),
 • roacutan (należy odczekać około 6 miesięcy po zakończeniu kuracji).

Cosmelan – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu Cosmelan skóra może ulec zaczerwienieniu i ściągnięciu, natomiast w kolejnych dniach następuje jej złuszczanie. Ważne jest to, by podczas trwania kuracji nie można stosować innych preparatów wybielających, kosmetyków z zawartością alkoholu, ani wykonywać peelingów. Przez 10 dni po zabiegu nie można nakładać makijażu. Przez miesiąc należy unikać ekspozycji na słońce oraz każdorazowo przed wyjściem z domu stosować krem z wysokim filtrem SPF 50+.

Zabieg Cosmelan cena

Cosmelan to dość droga terapia. Cena zabiegu Cosmelan jest uzależniona od województwa i gabinetu, a waha się w granicach: ok. 1600 zł do ok. 2000 zł.

Interesuje Cię temat: zabiegi na przebarwienia? Zachęcamy do przeczytania artykułu: Przebarwienia – jak zapobiegać i leczyć? 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Liposukcja wibracyjna na czym polega i dla kogo jest zalecana

Liposukcja to zabieg chirurgiczny modelowania sylwetki, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jak podają niektóre źródła w Stanach Zjednoczonych liposukcja jest drugim najczęściej wykonywanym zabiegiem po powiększaniu piersi. Biorąc pod uwagę bijące na alarm liczby osób z nadwagą i otyłością, popularność tego typu zabiegu nie jest zaskakująca.

Liposukcja wibracyjna (z ang. Power-assisted liposuction – PAL) to zabieg, który zadebiutował w latach 90-tych. Liposukcja wibracyjna to alternatywna metoda usuwanie tkanki tłuszczowej i mniej inwazyjna od zabiegu odsysania tkanki tłuszczowej.

Na czym polega zabieg liposukcji wibracyjnej?

Liposukcja wibracyjna może być wykonana zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Liposukcja wibracyjna to zabieg, w trakcie którego za pomocą specjalnej kaniuli wibracyjnej, wykonuje się regularne ruchy wibracyjne w przód i w tył. Małe wymiary kaniuli powodują niewielkie nacięcie powłoki skóry, a specjalne urządzenie porusza igłą za pośrednictwem elektrycznego silniczka lub sprężonego powietrza. Kaniula wnika delikatnie w tkankę tłuszczową, dzięki temu oddzielanie tkanki tłuszczowej od otoczenia jest bezpieczne. Co więcej materiał pozyskany z wykorzystaniem tej metody nie jest uszkodzony, w efekcie czego może być wykorzystany do innych celów, na przykład do lipomodelingu.

Liposukcja wibracyjna wskazania

Liposukcja wibracyjna może być przeprowadzana co do zasady u osób, które ukończyły 18 rok życia.

Zabieg liposukcji wibracyjnej polecany głównie do osób z nadwagą, ale u których nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest ekstremalnie duży, a skóra jest w miarę elastyczna. Liposukcja wibracyjna jest polecana do przeprowadzenia w szczególności w takich partiach ciała, gdzie tkanka tłuszczowa zawiera wiele elementów z tkanki łącznej, tak ja np. w obrębie pleców czy też pośladków. Wykonanie tego zabiegu jest polecane również w przypadku przeprowadzania kolejnej liposukcji, w obszarze ciała, w którym była ona już wcześniej wykonywana.

Liposukcja wibracyjna – na jakie partie ciała?

Liposukcję można przeprowadzić na następujących partiach ciała:

 • biodra,
 • boki,
 • brzuch,
 • klatka piersiowa,
 • miejsca pod kolanami,
 • piersi,
 • plecy,
 • podbródek,
 • ramiona,
 • uda.

Liposukcja wibracyjna przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu liposukcji wibracyjnej to:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nowotwory),
 • nieprawidłowe reakcje na środek znieczulający,
 • miejscowe i ogólne infekcje,
 • zakażenia bakteryjne skóry,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Liposukcja wibracyjna – co trzeba wiedzieć i wykonać przed zabiegiem

Liposukcja wibracyjna może być wykonana u osób, które będą miały prawidłowe wyniki podstawowych badań jak: morfologia, APTT, INR, grupa krwi, parametry nerkowe, elektrolity, szczepienie p/WZW B. Zalecane jest osoby palące, co najmniej na miesiąc przed planowanym zabiegiem przestały palić papierosy. W przypadku regularnego zażywania leków, w tym w szczególności dot. krzepliwości,  należy o tym koniecznie poinformować lekarza, a następnie zastosować się do jego zaleceń.

Liposukcja wibracyjna cena

Cena przeprowadzenia liposukcji wibracyjnej jest uzależniona od obszaru ciała poddawanego zabiegu, a także województwa i kliniki, w której wykonywany jest zabieg. Ceny wahają się od 1.500 do 6.000 zł.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Bryczesy – jak z nimi walczyć?

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana