Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. Mezoterapia to zabieg, który pielęgnuje skórę niwelując oznaki starzenia. Dzięki niemu skóra odzyskuje świeży, młody wygląd. Głównym zadaniem mezoterapii jest wtłoczenie w skórę substancji aktywnych dobranych do skóry pacjenta.
Mezoterapia – rodzaje
Mezoterapia jest metodą, która od lat jest wykorzystywana w kosmetologii i dermatologii estetycznej. Co do zasady wyróżniamy mezoterapię igłową oraz mezoterapię bezigłową. O różnicach między tymi metodami pisaliśmy tutaj. Dzisiaj skoncentrujemy się na klasycznej mezoterapii igłowej oraz jednym z nowocześniejszych rozwiązań zabiegach mezoterapii igłowej jakim jest urządzenie Dermapen.
Mezoterapia igłowa – charakterystyka
Popularność mezoterapii igłowej jest wynikiem jej wysokiej skuteczności i efektywnego działania.
Mezoterapia igłowa polega na aplikowaniu w skórę substancji aktywnych za pomocą mikronakłuć. Głębokość, na jaką dostarcza się koktajl, jest uzależniona od celu terapii. Możliwe jest podanie substancji do skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Dzięki aplikacji substancji aktywnych na głębokość około 0,5 – 4 mm w odstępach 5 mm uzyskuje się szybsze i lepsze efekty działania danego preparatu.
Podczas jednego zabiegu powstają dziesiątki małych grudek, w których zdeponowany jest preparat. Grudki te, podobnie jak ślady po wkłuciach, znikają po kilkudziesięciu godzinach, a składniki aktywne preparatu ulegają całkowitemu wchłonięciu. Nawilżają przy tym i odżywiają skórę działając profilaktycznie i stymulując ją do regeneracji i rewitalizacji.
Zaleta mezoterapii igłowej: do klasycznego zabiegu mezoterapii igłowej wykorzystuje się igłę i strzykawkę. Pozwala to lekarzowi medycyny estetycznej na podanie substancji aktywnych w określonej ilości, i dozowanie większej ilości preparatu w miejsce, które tego szczególnie wymaga – na przykład w obrębie głębokich zmarszczek.
Techniki mezoterapii igłowej:
- klasyczne, punktowe iniekcje śródskórne z wytworzeniem niewielkiej grudki,
- linijne iniekcje śródskórne – zdeponowany preparat jest zwykle mniej widoczny,
- technika nappage – seria bardzo szybkich i bardzo płytkich nakłuć. Ślady po zastosowaniu tej techniki są minimalne, ale też ilość preparatu zdeponowanego w skórze jest niewielka, a duża jego część pozostaje na powierzchni skóry.
Dermapen – charakterystyka
Dermapen to urządzenie, które powstało w Australii. Jest to obecnie najbardziej nowoczesne rozwiązanie w zabiegach mezoterapii igłowej. Mikronakłucia skóry wykonywane są automatycznie za pomocą specjalistycznego kartridża Dermapen zawierającego zestaw 12 pulsujących igieł. Mikroigiełki te wnikają w skórę na głębokość od 0,5 mm do 2,5 mm, co umożliwia aplikację substancji aktywnych w głąb skóry właściwej.
Musisz przeczytać:
W Dermapen zastosowano opatentowaną technologię AOVN™ (Advanced Oscillating Vertical Needling), która opiera się na takim doborze parametrów nakłuwania skóry który generuje ich odpowiednią ilość. Dzięki niezwykle wydajnemu silnikowi możliwe jest uzyskanie aż 1300 nakłuć na sekundę. Kartridże stosowane w mezoterapii igłowej typu Dermapen są wymienne, jednorazowe. Mikroigły wykonane są z molibdenu lub stali chirurgicznej, co dodatkowo eliminuje ryzyko uczuleń.
Kontrolowana precyzja Dermapen pozwala na wyodrębnienie trzech faz mechanizmu jego działania w procesie pobudzania komórek skóry i odbudowy jej struktury. Pierwszy etap rozpoczyna się wraz z wydzielaniem czynników wzrostu pochodzenia płytkowego i kaskadzie tworzenia nowych komórek naskórka, chemotaksji fibroblastów, proliferacji fibroblastów i pobudzenia produkcji macierzy międzykomórkowej. Procesy proliferacji komórek skóry powodują dalsze wydzielanie czynników wzrostu z fibrolastów, keratynocytów i monocytów co prowadzi do drugiej fazy przebudowy skóry, w której powstają kolagen typu III, IV i I, elastyna, proteoglikany, GAG oraz pobudzane są procesy angiogenezy. Ostatnia faza mechanizmu działania Dermapen skutkuje przebudową i remodelingiem leczonych tkanek. Poprawia się unaczynienie skóry a jej struktura ulega wzmocnieniu dzięki obecności nowego kolagenu. Kwintesencją działania Dermapen są naturalne zdolności organizmu do samo leczenia oraz prawidłowej przebudowy tkanek.
Zaleta Dermapenu: precyzyjnie dobrana głębokość iniekcji pozwala na pełną kontrolę wykonywanego zabiegu – inaczej niż w przypadku mezoterapii wykonywanej przy użyciu strzykawki i igły.
Przeczytaj również:
Mezoterapia igłowa efekty
Podobnie jak większość zabiegów medycyny estetycznej dla osiągnięcia optymalnego efektu należy wykonać serię zabiegów. W przypadku mezoterapii igłowej najlepsze efekty przynosi przeprowadzenie serii 4-6 zabiegów. Powinny się one odbywać cyklicznie co 2-4 tygodnie, a w fazie podtrzymującej – raz na kilka miesięcy. Dzięki zabiegom podtrzymującym, efekty kuracji utrzymują się znacznie dłużej.
Po zabiegu mezoterapii igłowej skóra twarzy, szyi czy dekoltu jest odmłodzona, zregenerowana, a także nawilżona. Ponadto wygładzone zostają zmarszczki.
Dermapen – efekty
Efektów działania Dermapen spodziewać można się już po pierwszym zabiegu — frakcyjne nakłuwanie skóry Dermapenem pozwala poprawić elastyczność i napięcie skóry już po pierwszym zabiegu – skóra odzyskuje swoją elastyczność i jest bardziej napięta. Do wygładzenia niewielkich zmarszczek z reguły potrzeba 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.
Tuż po zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki, stwardnienia w miejscu nakłuć lub zaczerwienienie skóry. Jest to naturalna reakcja i efekty te ustępują samoistnie po kilku dniach. Mogą też zdarzyć się niewielkie krwiaki lub sińce (ryzyko zwiększa się w przypadku problemów z krzepliwością krwi). Skóra po obydwu rodzajach mezoterapii jest zaczerwieniona i potrzebuje specjalnej pielęgnacji, co umożliwia pełną regenerację. Ten typ zabiegów najlepiej wykonywać przed wolnym weekendem.
Mezoterapia igłowa i Dermapen – wskazania
Wskazania do mezoterapii igłowej
- oznaki starzenia się skóry twarzy (także okolicy oczu), szyi i dekoltu. – pobudzenie metabolizmu komórek skóry, zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, spłycenie zmarszczek, poprawa elastyczności i jędrności skóry,
- profilaktyka przeciwstarzeniowa – zapobieganie trwałym uszkodzeniom skóry,
- skóra szara, zmęczona, odwodniona, zniszczona działaniem slońca – poprawa nawilżenia i rewitalizacja skóry,
- blizny potrądzikowe i pourazowe – odbudowa włókien kolagenowych,
- cellulit – poprawa mikrokrążenia oraz przyspieszenie procesów lipolizy,
- rozstępy – to jedna z najskuteczniejszych metod likwidacji rozstępów, także tych w fazie zanikowej (białe rozstępy) – wprowadzanie substancji odbudowujących uszkodzenia skóry bezpośrednio w ubytek,
- wzmocnienie osłabionych cebulek włosowych i zahamowanie nadmiernego wypadania włosów,
- zwiotczenia skóry grzbietów rąk i pozostałych partii ciała – poprawa elastyczności i napięcia skóry.
Mezoterapia igłowa i Dermapen– przeciwwskazania
Każdy zabieg medycyny estetycznej, w tym mezoterapia i Dermapen, muszą być poprzedzone dokładnym wywiadem z pacjentem (choroby przewlekle, alergie, przyjmowane leki).
Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej:
- alergia na składniki preparatu,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
- choroby nowotworowe,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- epilepsja,
- miejscowe stany zapalne skóry,
- opryszczka,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- stwardnienie rozsiane,
- zapalenie zakrzepowe żył.
Mezoterapia igłowa i Dermapen są zabiegami wysoce skutecznymi. W zależności od problemu, z którym zgłaszamy się do lekarza medycyny estetycznej, może on polecić nam jedną lub drugą metodę.
Dodaj komentarz