Co lepsze mezoterapia igłowa czy dermapen

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. Mezoterapia to zabieg, który pielęgnuje skórę niwelując oznaki starzenia. Dzięki niemu skóra odzyskuje świeży, młody wygląd. Głównym zadaniem mezoterapii jest wtłoczenie w skórę substancji aktywnych dobranych do skóry pacjenta.

Mezoterapia – rodzaje

Mezoterapia jest metodą, która od lat jest wykorzystywana w kosmetologii i dermatologii estetycznej. Co do zasady wyróżniamy mezoterapię igłową oraz mezoterapię bezigłową. O różnicach między tymi metodami pisaliśmy tutaj. Dzisiaj skoncentrujemy się na klasycznej mezoterapii igłowej oraz jednym z nowocześniejszych rozwiązań zabiegach mezoterapii igłowej jakim jest urządzenie Dermapen.

Mezoterapia igłowa – charakterystyka

Popularność mezoterapii igłowej jest wynikiem jej wysokiej skuteczności i efektywnego działania.

Mezoterapia igłowa polega na aplikowaniu w skórę substancji aktywnych za pomocą mikronakłuć. Głębokość, na jaką dostarcza się koktajl, jest uzależniona od celu terapii. Możliwe jest podanie substancji do skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Dzięki aplikacji substancji aktywnych na głębokość około 0,5 – 4 mm w odstępach 5 mm uzyskuje się szybsze i lepsze efekty działania danego preparatu.

Podczas jednego zabiegu powstają dziesiątki małych grudek, w których zdeponowany jest preparat. Grudki te, podobnie jak ślady po wkłuciach, znikają po kilkudziesięciu godzinach, a składniki aktywne preparatu ulegają całkowitemu wchłonięciu. Nawilżają przy tym i odżywiają skórę działając profilaktycznie i stymulując ją do regeneracji i rewitalizacji.

Zaleta mezoterapii igłowej: do klasycznego zabiegu mezoterapii igłowej wykorzystuje się igłę i strzykawkę. Pozwala to lekarzowi medycyny estetycznej na podanie substancji aktywnych w określonej ilości, i dozowanie większej ilości preparatu w miejsce, które tego szczególnie wymaga – na przykład w obrębie głębokich zmarszczek.

Techniki mezoterapii igłowej:

 • klasyczne, punktowe iniekcje śródskórne z wytworzeniem niewielkiej grudki,
 • linijne iniekcje śródskórne – zdeponowany preparat jest zwykle mniej widoczny,
 • technika nappage – seria bardzo szybkich i bardzo płytkich nakłuć. Ślady po zastosowaniu tej techniki są minimalne, ale też ilość preparatu zdeponowanego w skórze jest niewielka, a duża jego część pozostaje na powierzchni skóry.

Dermapen – charakterystyka

Dermapen to urządzenie, które powstało w Australii. Jest to obecnie najbardziej nowoczesne rozwiązanie w zabiegach mezoterapii igłowej. Mikronakłucia skóry wykonywane są automatycznie za pomocą specjalistycznego kartridża Dermapen zawierającego zestaw 12 pulsujących igieł. Mikroigiełki te wnikają w skórę na głębokość od 0,5 mm do 2,5 mm, co umożliwia aplikację substancji aktywnych w głąb skóry właściwej.

Musisz przeczytać:

 

W Dermapen zastosowano opatentowaną technologię AOVN™ (Advanced Oscillating Vertical Needling), która opiera się na takim doborze parametrów nakłuwania skóry który generuje ich odpowiednią ilość. Dzięki niezwykle wydajnemu silnikowi możliwe jest uzyskanie aż 1300 nakłuć na sekundę. Kartridże stosowane w mezoterapii igłowej typu Dermapen są wymienne, jednorazowe. Mikroigły wykonane są z molibdenu lub stali chirurgicznej, co dodatkowo eliminuje ryzyko uczuleń.

Kontrolowana precyzja Dermapen pozwala na wyodrębnienie trzech faz mechanizmu jego działania w procesie pobudzania komórek skóry i odbudowy jej struktury. Pierwszy etap rozpoczyna się wraz z wydzielaniem czynników wzrostu pochodzenia płytkowego i kaskadzie tworzenia nowych komórek naskórka, chemotaksji fibroblastów, proliferacji fibroblastów i pobudzenia produkcji macierzy międzykomórkowej. Procesy proliferacji komórek skóry powodują dalsze wydzielanie czynników wzrostu z fibrolastów, keratynocytów i monocytów co prowadzi do drugiej fazy przebudowy skóry, w której powstają kolagen typu III, IV i I, elastyna, proteoglikany, GAG oraz pobudzane są procesy angiogenezy. Ostatnia faza mechanizmu działania Dermapen skutkuje przebudową i remodelingiem leczonych tkanek. Poprawia się unaczynienie skóry a jej struktura ulega wzmocnieniu dzięki obecności nowego kolagenu. Kwintesencją działania Dermapen są naturalne zdolności organizmu do samo leczenia oraz prawidłowej przebudowy tkanek.

Zaleta Dermapenu: precyzyjnie dobrana głębokość iniekcji pozwala na pełną kontrolę wykonywanego zabiegu – inaczej niż w przypadku mezoterapii wykonywanej przy użyciu strzykawki i igły.

Przeczytaj również:

Mezoterapia igłowa efekty

Podobnie jak większość zabiegów medycyny estetycznej dla osiągnięcia optymalnego efektu należy wykonać serię zabiegów. W przypadku mezoterapii igłowej najlepsze efekty przynosi przeprowadzenie serii 4-6 zabiegów. Powinny się one odbywać cyklicznie co 2-4 tygodnie,  a w fazie podtrzymującej – raz na kilka miesięcy. Dzięki zabiegom podtrzymującym, efekty kuracji utrzymują się znacznie dłużej.

Po zabiegu mezoterapii igłowej skóra twarzy, szyi czy dekoltu jest odmłodzona, zregenerowana, a także nawilżona. Ponadto wygładzone zostają zmarszczki.

Dermapen – efekty

Efektów działania Dermapen spodziewać można się już po pierwszym zabiegu — frakcyjne nakłuwanie skóry Dermapenem pozwala poprawić elastyczność i napięcie skóry już po pierwszym zabiegu – skóra odzyskuje swoją elastyczność i jest bardziej napięta. Do wygładzenia niewielkich zmarszczek z reguły potrzeba 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

Tuż po zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki, stwardnienia w miejscu nakłuć lub zaczerwienienie skóry.  Jest to naturalna reakcja i efekty te ustępują samoistnie po kilku dniach. Mogą też zdarzyć się  niewielkie krwiaki lub sińce (ryzyko zwiększa się w przypadku problemów z krzepliwością krwi). Skóra po obydwu rodzajach mezoterapii jest zaczerwieniona i potrzebuje specjalnej pielęgnacji, co umożliwia pełną regenerację. Ten typ zabiegów najlepiej wykonywać przed wolnym weekendem.

Mezoterapia igłowa i Dermapen – wskazania

Wskazania do mezoterapii igłowej

 • oznaki starzenia się skóry twarzy (także okolicy oczu), szyi i dekoltu.  – pobudzenie metabolizmu komórek skóry, zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, spłycenie zmarszczek, poprawa elastyczności i jędrności skóry,
 • profilaktyka przeciwstarzeniowa – zapobieganie trwałym uszkodzeniom skóry,
 • skóra szara, zmęczona, odwodniona, zniszczona działaniem slońca – poprawa nawilżenia i rewitalizacja skóry,
 • blizny potrądzikowe i pourazowe – odbudowa włókien kolagenowych,
 • cellulit – poprawa mikrokrążenia oraz przyspieszenie procesów lipolizy,
 • rozstępy – to jedna z najskuteczniejszych metod likwidacji rozstępów, także tych w fazie zanikowej (białe rozstępy) – wprowadzanie substancji odbudowujących uszkodzenia skóry bezpośrednio w ubytek,
 • wzmocnienie osłabionych cebulek włosowych i zahamowanie nadmiernego wypadania włosów,
 • zwiotczenia skóry grzbietów rąk i pozostałych partii ciała – poprawa elastyczności i napięcia skóry.

Mezoterapia igłowa i Dermapen– przeciwwskazania

Każdy zabieg medycyny estetycznej, w tym mezoterapia i Dermapen, muszą być poprzedzone dokładnym wywiadem z pacjentem (choroby przewlekle, alergie, przyjmowane leki).

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej:

 • alergia na składniki preparatu,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
 • choroby nowotworowe,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • epilepsja,
 • miejscowe stany zapalne skóry,
 • opryszczka,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • stwardnienie rozsiane,
 • zapalenie zakrzepowe żył.

Mezoterapia igłowa i Dermapen są zabiegami wysoce skutecznymi. W zależności od problemu, z którym zgłaszamy się do lekarza medycyny estetycznej, może on polecić nam jedną lub drugą metodę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Lipoliza iniekcyjna czy ultradźwiękowa – co wybrać

Lipoliza to nowoczesna metoda medycyny estetycznej dla osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Lipoliza to zabieg, dzięki któremu bez operacji, trwale i skutecznie można pozbyć się tłuszczowej opornej na redukcję za pomocą diety i ćwiczeń. Lipoliza jest alternatywą dla liposukcji, czyli chirurgicznego odsysania tłuszczu. Lipoliza to bezpieczna metoda efektywnego pozbycia się tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała.

Wśród zabiegów medycyny estetycznej dostępnych na rynku możemy wybrać między: lipolizą iniekcyjną, lipolizą laserową i lipolizą ultradźwiękową. Lipoliza iniekcyjna oraz lipoliza laserowa zostały opisane w odrębnym artykule lipoliza czyli usuwanie tkanki tłuszczowej. Jeżeli go jeszcze nie widzieliście zachęcamy do nadrobienia zaległości.   Z kolei dzisiaj przedstawimy różnice między lipolizą iniekcyjną a ultradźwiękową.

Przeczytaj również: 

Czym się różnią lipoliza iniekcyjna i lipoliza ultradźwiękowa?

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to zabieg, dzięki któemu rozbijana jest tkanka tłuszczowa nagromadzona w wybranym obszarze ciała. Preparat, będący mieszanką fosfatydylocholiyna, deoksycholatu i np. L-karnityny lub krzemionki organicznej,wstrzykiwany jest bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Substancja ta przenika przez błony komórkowe do wnętrza komórek tłuszczowych, a po wniknięciu do komórki doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Następnie, wraz z lipoproteidami, jest transportowana prosto do wątroby, gdzie tłuszcze są rozkładane, po czym następuje ich wydalenie z organizmu.

Lipoliza iniekcyjna  – wskazania:

 • fałda tłuszczowe na brzuchu
 • fałdki pod pośladkami,
 • otłuszczony kark,
 • podwójny podbródek,
 • tłuszczu na ramionach,
 • tłuszczu występującego po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud,
 • tzw. chomików (nadmiaru tłuszczu na policzkach),
 • wałeczki na plecach i w okolicach pach.

Lipoliza iniekcyjna  – liczba zabiegów?

Liczba zabiegów jest uzależniona od ilości tkanki tłuszczowej w miejscu, w którym wstrzykiwany jest preparat. Co do zasady dla uzyskania pełnego efektu zazwyczaj potrzebne są 3 lub 4 zabiegi wykonywane w odstępie ok. 4 tygodni.

Lipoliza iniekcyjna  – efekty zabiegu

Efekty lipolizy iniekcyjnej są widoczne zazwyczaj po 2 lub 3 zabiegach.

Lipoliza iniekcyjna  – przeciwwskazania:

 • alergia, na któryś ze składników podawanych w czasie lipoterapii iniekcyjnej,
 • choroby związane z krzepliwością krwi,
 • ciąża,
 • ciężkie choroby nerek i wątroby,
 • cukrzyca,
 • infekcje skóry w miejscach, w których miałby zostać przeprowadzony zabieg,
 • karmienie piersią,
 • nadmierna otyłość,
 • niewydolność wątroby i nerek,
 • padaczka,
 • zaburzenia immunologiczne,
 • zaburzenia krzepliwości krwi.

Może zainteresuje Cię również porównianie zabiegów lipolizy i karboksyterapii.  

Lipoliza ultradźwiękowa

Lipoliza ultradźwiękowa to metoda nieinwazyjna (bez naruszania integralności skóry). Lipoliza wykorzystuje energię ultradźwiękową o niskiej częstotliwości (dzięki której możliwe jest oddzielenie tkanki tłuszczowej od tkanek ją otaczających). Komórki tłuszczowe rozbijane są przy pomocy ultradźwięków, a następnie usuwane są z organizmu w naturalny sposób. Uwolniony z tkanki tłuszcz i toksyny są usuwane z ciała poprzez gruczoły potowe oraz układ limfatyczny i naczyniowy. Lipoliza ultradźwiękowa to zabieg całkowicie bezbolesny, w niektórych przypadkach może pozostawić jedynie siniaki.

Lipoliza ultradźwiękowa– wskazania

Lipoliza ultradźwiękowa nie jest przeznaczona dla osób, które chciałyby znacznie zmniejszyć masę ciała, nie jest to również zabieg leczący nadwagę. Zadaniem liposukcji ultradźwiękowej jest redukcja złogów tłuszczu i cellulitu, a dodatkowo wyszczuplenie ciała pacjenta.

Zabieg lipolizy ultradźwiękowej jest zalecany szczególnie w przypadkach nadmiernego otłuszczenia:

 • boków ciała,
 • kolan,
 • okolic brzucha i talii,
 • pleców,
 • redukcji ginekomastii u mężczyzn,
 • ud.

Aby przygotować się do lipolizy, zaleca się:

 • minimum tydzień przed zabiegiem pić nie mniej niż 2 l wody niegazowanej dziennie,
 • wyeliminować z diety potrawy zawierające duże ilości węglowodanów oraz tłuszczy,
 • rozpocząć regularną aktywność fizyczną, np. 40 min spacer codziennie.

Lipoliza ultradźwiękowa – efekty

Liczba zabiegów lipolizy ultradźwiękowej niezbędnych dla uzyskania optymalnego efektu jest indywidualna dla każdego pacjenta. Z reguły jest to kilka sesji wykonywanych w tygodniowych odstępach.

Efekty lipolizy ultradźwiękowej pojawiają się stopniowo. Poprawa sylwetki następuje w ciągu kilku tygodni, gdy skóra przebudowuje się i wraca do zdrowej, optymalnej kondycji. Efekty zabiegu lipolizy ultradźwiękowej mogą utrzymać się nawet do kilku lat, jeżeli pacjent będzie jednocześnie dbał o zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną.

Lipoliza ultradźwiękowa – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania liposukcji ultradźwiękowej są:

 • choroby endokrynologiczne,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby przewlekłe narządów wewnętrznych,
 • choroby serca,
 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • infekcje skóry w miejscach poddawanych zabiegowi,
 • karmienie piersią,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niewydolność wątroby,
 • osteoporoza,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • przyjmowanie niektórych leków hormonalnych,
 • skazy naczyniowe,
 • słaba krzepliwość krwi,
 • zmiany na skórze takie jak: wysypki, rany, blizny.

Przeczytaj również naszą recenzję zabiegu ICOONE: 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jakie kosmetyki można stosować po zabiegu laserem frakcyjnym

Lasery frakcyjne CO2 mają wszechstronne zastosowanie w medycynie estetycznej. Przy jego pomocy możliwe jest napięcie skóry, zmniejszenie drobnych zmarszczek, wygładzenie bruzd, korekcja blizn potrądzikowych, a także poprawa kolorytu skóry. Technologia wykorzystywana przez laser frakcyjny polega na wytwarzaniu w skórze właściwej niewielkich, kontrolowanych uszkodzeń. Zabieg laserem frakcyjnym jest stosunkowo mało inwazyjny, jednakże niezmiernie istotna jest pielęgnacja skóry po zabiegu.

photo: klinika Ambroziak/youtube

Laser frakcyjny wytwarza w skórze mikrouszkodzenia, dzięki którym następuje następuje odparowanie i koagulacja tkanek w strefach mikrotermalnych. Dzięki temu skóra wytwarza więcej kolagenu poprzez uruchomione procesy gojenia. Kolagen sprawia, że skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i wygląda zdrowiej. Ponadto poprawia się również  koloryt skóry i staje się ona bardziej gładka.

laser frakcyjny co2 – wskazania

Laser frakcyjny CO2 jest popularną metodą odmładzania skóry. Wskazania do zastosowania zabiegów z laserem CO2 to:

 • ablacja, koagulacja i dermabrazja,
 • blizny pooperacyjne i rozstępy,
 • blizny potrądzikowe,
 • bruzdy,
 • drobne zmarszczki,
 • nierówności powierzchni skóry,
 • przebarwienia naczyniowe,
 • skóra zniszczona przez słońce;
 • skóra szorstka, matowa i z rozszerzonymi porami,
 • zmarszczki,
 • zmiany barwnikowe.

O wadach i zaletach stosowania lasera frakcyjnego już

laser frakcyjny gojenie

Bezpośrednio po zabiegu laserem frakcyjnym skóra poddana terapii jest obrzęknięta, zaczerwieniona i bardzo rozgrzana. Czasem pojawia się również delikatne sączenie płynu tkankowego i krwi. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz przeprowadzający zabieg bezpośrednio po zabiegu zastosował okłady chłodzące, a także opatrunki z soli fizjologicznej i krem przyspieszający gojenie. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują. Pojawia się natomiast powierzchowny, cienki i  rozległy strup na powierzchni skóry. Strup lub strupki złuszczają się stopniowo przez następne 4 – 5 dni. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębokich warstwach ulega regeneracji. Bardzo istotne jest, aby pacjent nie zdrapywał strupków, może bowiem uszkodzić skórę.

pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym

Bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym. Najważniejsze kwestie, o którym musimy pamiętać, to:

 • przez 24 godziny po zabiegu nie myjemy skóry poddanej terapii;
 • przez 24 godziny po zabiegu nie stosujemy żadnych kosmetyków na skórę poddaną terapii;
 • po 24 godzinach od zabiegu skórę można umyć delikatnym preparatem (np. żelem do mycia bez mydła);
 • od 2 doby należy stosować preparaty przyspieszające regenerację naskórka (np. Alantan, Bepanthen, Cicalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure, Zinalfat). Preparat stosujemy kilka razy dziennie aż do całkowitego złuszczenia się skóry/strupa;
 • nie należy zdrapywać strupków, ani ingerować w złuszczanie skóry (nie stosować;peelingów, nie trzeć naskórka);
 • przez 5-7 dni unikać: alkoholu, gorących kąpieli, sauny;
 • niezmiernie istotna jest fotoprotekcja – przez min. 30 dni po zabiegu przed każdym wyjściem na zewnątrz należy nakładać na twarz krem z filtrem SPF50. Filtr powinno się nakładać co ok. 2 godziny, nie zapominając przed posmarowaniem twarzy przed wyjściem. Co do zasady kremy z filtrem warto stosować przez cały rok, a więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. https://dermaestetic.pl/uroda/krem-filtrem-uv-dlaczego-warto-go-stostowac-caly/
 • po złuszczeniu strupa można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (np. Tolerance Extreme Avene,  Cetaphil MD, Terproline).
 • po 3 – 4 można wrócić do swojej standardowej pielęgnacji. (https://dermaestetic.pl/uroda/glowne-bledy-popelniane-przy-pielegnacji-skory-twarzy/)

Przeczytaj także: 

Można również poddać się naświetlaniu lampami LED, co dwukrotnie przyspiesza proces gojenia się skóry po zabiegu laserem.

laser frakcyjny CO2 efekty

W przypadku, gdy celem zabiegu jest odświeżenie cery, wystarczy jeden zabieg laserem frakcyjnym. W sytuacji kiedy chcemy zredukować zmarszczki, zniwelować pory czy blizny, niezbędne może być przeprowadzenie 2-4 zabiegów. Z uwagi na to, że cykl regeneracyjny komórek trwa 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść najwcześniej po tym okresie. Pełen cykl regeneracji tkanki to trzy miesiące, więc w pełni ocenić efekt zabiegu można dopiero po takim czasie.

Aby jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu laserem frakcyjnym CO2 warto nie tylko chronić skórę kremami chroniącymi przed promieniowaniem słonecznym, ale również stosować kremy regenerujące skórę z retinolem, peptydami lub witaminą C. Warto również prawidłowo się odżywiać, bo zbilansowana dieta wpływa na piękną cerę, a także zrezygnować z palenia papierosów.

Przeczytaj również: 

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat lasera CO2 z Kliniki Ambroziak 

 

3
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miki
Gość
Miki

Krem z filtrem na 2 godz. przed wyjściem ?? Bzdury. Rozumiem że chodziło co 2 godziny.

Ewelina
Gość
Ewelina

Ja już dwa dni po zaczęłam stosować podkład marki Promineral, który od razu zakupiłam w salonie. Bardzo dobrze krył i wyglądałam w nim naturalnie. Teraz stosuję go codziennie nawet jak już skóra jest ok bo przypadł mi do gustu

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana