Co lepsze Botox czy Azzalure?

Zabiegi bazujące na podawaniu toksyny botulinowej są jednymi z najczęściej wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Obecnie na rynku dopuszczonych do obrotu jest kilka preparatów zawierających tę substancję. Jedno z najczęściej pojawiających się pytań, na które postaramy się odpowiedzieć: co lepsze Botox czy Azzalure?

photo: pixabay.com/geralt

Toksyna botulinowa – czym jest?

Toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się. Wyróżnia się siedem serotypów toksyny botulinowej, odmiennych antygenowo, oznaczonych od A do G, ale tylko typy A, B i E wywołują objawy tzw. botulinizmu.

Toksyna botulinowa – zastosowanie

Podczas XVI Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (XVI Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging), który odbył się w dniach 7-9 października 2016 w Warszawie, Ivano Iozzo – specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej oraz medycyny estetycznej z Włoch, omówił stosowanie toksyny botulinowej poza twarzą, o czym pisałyśmy tutaj.

W medycynie estetycznej toksyna botulinowa (przez większość nazywana botoksem) pełni rolę substancji „wygłądzającej” i jest z powodzeniem wykorzystywana przy redukcji zmarszczek mimicznych. Jej działanie opiera się na hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w wyniku czego mięśnie mimiczne twarzy, odpowiedzialne za powstawanie tego rodzaju zmarszczek, są blokowane. Preparat zawierający toksynę botulinową pozwoli na redukcję zmarszczek występujących głównie w górnej części twarzy – na czole, wokół oczu czy ust.

Co lepsze Botox czy Azzalure?

Pierwszym preparatem na bazie toksyny botulinowej, który pojawił na rynku, był Botox amerykańskiej firmy Allergan. Natomiast drugim najbardziej znanym środkiem jest Azzalure firmy Qmed Galderma, która swoje ma również amerykańskie korzenie. Oba zawierają toksynę botulinową typu A. Na świecie stosowanych jest także kilka innych preparatów, ale w Europie stosowane są głównie Botox oraz Azzalure.

Zatem co lepsze botox czy azzalure? Czy któryś z tych preparatów jest lepszy, lub bardziej skuteczny?

Co do zasady oba preparaty mają takie samo działanie. Natomiast mają one różne stężenie i inaczej się je podaje. Toksyna botulinowa występuje w postaci krystalicznej substancji, który następnie musi być rozpuszczony w soli fizjologicznej i wstrzyknięty w formie płynu w mięsień.
Botox ma większe stężenie niż Azzalure, więc do przygotowania danej dawki do podania w jeden punkt lekarz zastosuje mniej jednostek Botoxu niż Azzalure. Warto zaznaczyć, że w procesie produkcji Azzalure Galderma używa jednostek Spreywood, natomiast Allergan m.in. dla Botoxu stosuje własne jednostki.

photo: pixabay.com/Engin_Akyurt

Przykładowe podanie – zmarszczki na czole

Zgodnie z zaleceniami producenta w przypadku zmarszczek na czole stosuje się 0,1 ml (4 j.) leku BOTOX w każde z pięciu miejsc mięśni twarzy. Wykonuje się po dwa wstrzyknięcia w każdy z mięśni marszczących brwi i jedno w mięsień podłużny nosa, podając łącznie 20 j. leku. (Jedna jednostka odpowiada średniej dawce śmiertelnej (LD50), po podaniu dootrzewnowo rozpuszczonej toksyny
myszom w określonych warunkach.)

W przypadku zaleceń producenta Azzalure zalecana dawka wynosi 50 jednostek Speywood (0,25 ml roztworu po rekonstytucji) podzielonych na 5 miejsc wstrzyknięć, 10 jednostek Speywood (0,05 ml roztworu po re konstytucji) zostanie wstrzykniętych do każdego z 5 wskazanych miejsc. (Jedna jednostka Speywood jest określana jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy (LD50). Producent informuje również, że jednostki Speywood leku Azzalure są specyficzne dla tego produktu i nie mogą być zamieniane z innymi preparatami zawierającymi toksynę botulinową.)

Kolejną kwestią jest zasięg działania toksyny botulinowej w centymetrach od punktu podania, czyli tzw. stopień penetracji. Powszechnie uważa się, że Azzalure ma większy zasięg działania.

Co do zasady liczba iniekcji przypadających na poszczególne mięśnie oraz wielkość dawki zależy od wskazania. Lekarz zadecyduje, jaka dawka, jak często i do którego mięśnia zostanie podana.

Generalnie efekt zabiegu z podaniem toksyny botulinowej, niezależnie od podanego preparatu, utrzymuje się od 3 miesięcy do pół roku, w zależności od użytego preparatu, obszaru zabiegu i indywidualnych cech pacjenta.

Przeczytaj również: Z cyklu fakty i mity: Botox

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czy po osoczu bogatopłytkowym można wykonywać karboksyterapię?

Decydując się na zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego często nie wiemy jakie inne zabiegi możemy wykonać. Jak wyglada łączenie osocza z karboksyterapią? Czy to dobre połączenie? Odpowiada dr Marzena Lorkowska-Precht z Kliniki Artismed w Warszawie.

Czy po osoczu bogatopłytkowym można wykonywać karboksyterapię?

Dzień dobry,

Pani Doktor, zastanawiam się czy po zabiegu osoczem bogatopłytkowym można wykonywać karboksyterapię? Jeżeli tak to ile czasu powinnam odczekać by zacząć zabiegi karboksyterapii?

A także czy po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego można stosować karboksyterapię? No i oczywiście ile powinnam odczekać?

Pozdrawiam,

Ewa

 

Pani Ewo,

Osocze i karboksyterapia to świetne połączenie. Nie istnieją żadne przeciwskazania aby wykonywać te zabiegi bezpośrednio po sobie (najpierw karbo, potem osocze).
Poprawa metabolizmu komórkowego uzyskana w wyniku karboksyterapii powinna nasilić regenerujące działanie osocza. Nie muszę chyba tłumaczyć, ze oba te zabiegi powinny być wykonywane przez lekarza lub pielęgniarkę.

Pozdrawiam,

Marzena Lorkowska-Precht

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przebarwienia – zaczynamy walkę po lecie

Przebarwienia to brązowawe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, które pojawiają się najczęściej na twarzy głównie u kobiet. Pojawiają się często na czole, w okolicy ust, a niekiedy nawet pokrywają prawie całą twarz, dekolt czy dłonie. Jest to skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Postaramy się na to odpowiedzieć.

Przebarwienia twarzy przyczyny

Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym związanym z antykoncepcją czy też hormonalną terapią w okresie menopauzy. Przebarwienia mogą mieć też związek z chorobami nadnerczy czy tarczycy.

W okresie letnim wszelkie plamy, przebarwienia czy piegi stają się bardziej widoczne i ciemniejsze. Dla wielu pań jest to problem skórny, który nie tylko stanowi kwestię dyskomfort estetyczny, ale także efekt postarzenia twarzy.

Najlepszym okresem na usuwanie przebarwień jest jesień i zima, a wiosną i latem pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV, zw. fotoblokerów. Przeczytaj również: Krem z filtrem UV – dlaczego warto go stosować cały rok.

Usuwanie przebarwień na twarzy

Na rynku dostępnych jest kilka zabiegów mających na celu usuwanie przebarwień. Najbardziej skuteczną metodę dobierze dla pacjenta lekarz, po ocenie skóry i głębokości, na której znajdują się złogi barwnika. Jedną z form oceny jest badanie skóry, np. za pomocą lampy Wooda.

  • Peeling medyczny

Medyczny peeling chemiczny – jest to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania substancji, które są pochodzenia biologicznego bądź chemicznego.  Za pomocą peelingu pozbywamy się defektów kosmetycznych bądź też zmian chorobowych, które są w obrębie naskórka i skóry właściwej. W zależności od zastosowanych preparatów możemy regulować głębokość złuszczania. (Przeczytaj: Czym są kwasy AHA, BHA, PHA. Poznaj kwasy stosowane w kosmetyce.)

  • Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja – to peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia.Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Dodatkowo mikrodermabrazja skutecznie oczyszcza skórę. Dzięki temu zabiegowi skóra wygląda młodziej, jędrniej i jest bardziej elastyczna.

  • Mezoterapia igłowa wybielająca RRS WHITENING

Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. RRS HA Whitening to mezoterapia oparta na kwasie hialronowym oraz koktajlu biorewitalizującym dedykowana pacjentom ze zmianami pigmentacyjnymi, jego głównym celem jest regeneracja skóry i przywrócenie jej jednolitego koloru. Produkt może być stosowany niezależnie od wieku pacjenta na twarz, szyję i dekolt.

  • Zabieg Cosmelan

Zabieg Cosmelan dzięki czynnikom rozjaśniającym o natychmiastowym działaniu jest jedną z najbardziej skutecznych terapii depigmentacyjnych, które może zaoferować gabinet medycyny estetycznej. Cosmelan to skuteczny zabieg w terapii przebarwień hormonalnych, zwłaszcza typu melasma, chloasma. Co więcej ten zabieg na przebarwienia wyraźnie rozjaśnia małe i specyficzne plamy typu piegi, znamiona barwnikowe i przebarwienia posłoneczne.

  • Zabieg Dermamelan

Dermamelan to następca Cosmelanu. Dermamelan to preparat złuszczający, silnie depigmentujący oraz odmładzający. Przywraca skórze gładkość i blask. Jego wysokie stężenie składników aktywnych sprawia, że jest on skuteczny w usuwaniu przebarwień opornych na inne preparaty. Głównym wskazaniem wykonania zabiegu jest eliminacja plam o podłożu hormonalnym (ostuda, melasma). Terapię Dermamelanem można stosować w przypadku każdego rodzaju i fototypu skóry, jak również przebarwień o różnej etiologii.

  • Światło IPL

IPL – jedną z bardziej skuteczniejszych metodą usuwania przebarwień jest zastosowanie urządzenia IPL (z ang. Intense Pulsed Light – silny impuls światła). Urządzenia IPL wykorzystują zamontowaną w nich lampę ksenonową. IPL emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali, dzięki temu możemy dotrzeć na różne głębokości skóry. Podczas zabiegu następuje niszczenie komórek zawierających barwnik. Jest to możliwe dzięki temu, że wiązka światła IPL jest pochłaniana przez melaninę, prowadząc do podgrzania komórek z melaniną i, w końcowym etapie, ich rozbicia.

  • Laserowe usuwanie przebarwień

Przebarwienia na twarzy mogą być również skutecznie usuwane za pomocą lasera frakcyjnego.  Laser frakcyjny wytwarza w skórze mikrouszkodzenia, dzięki którym następuje koagulacja tkanek w strefach mikrotermalnych. Dzięki temu skóra wytwarza więcej kolagenu poprzez uruchomione procesy gojenia. Kolagen sprawia, że skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i wygląda zdrowiej. Poprawia się również jej koloryt i jest o wiele gładsza.

Zabiegi na przebarwienia na twarzy mogą być przeprowadzane za pomocą lasera ablacyjnego, np. CO2 lub nieablacyjnego (czyli nie przerywającego ciągłości skóry), np. laser neodymowo-yagowy Q-Switch czy laser PicoSure.

Przeczytaj również: Kremy na przebarwienia twarzy i dekoltu.

 

 

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariola
Gość
Mariola

Polecam laser Lavieen! Po lecie i nie tylko, bo świetnie działa też na piegi czy rozszerzone pory. 🙂 Pozdrawiam.

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana