Zabiegi bazujące na podawaniu toksyny botulinowej są jednymi z najczęściej wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Obecnie na rynku dopuszczonych do obrotu jest kilka preparatów zawierających tę substancję. Jedno z najczęściej pojawiających się pytań, na które postaramy się odpowiedzieć: co lepsze Botox czy Azzalure?

Toksyna botulinowa – czym jest?
Toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się. Wyróżnia się siedem serotypów toksyny botulinowej, odmiennych antygenowo, oznaczonych od A do G, ale tylko typy A, B i E wywołują objawy tzw. botulinizmu.
Toksyna botulinowa – zastosowanie
Podczas XVI Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (XVI Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging), który odbył się w dniach 7-9 października 2016 w Warszawie, Ivano Iozzo – specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej oraz medycyny estetycznej z Włoch, omówił stosowanie toksyny botulinowej poza twarzą, o czym pisałyśmy tutaj.
W medycynie estetycznej toksyna botulinowa (przez większość nazywana botoksem) pełni rolę substancji „wygłądzającej” i jest z powodzeniem wykorzystywana przy redukcji zmarszczek mimicznych. Jej działanie opiera się na hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w wyniku czego mięśnie mimiczne twarzy, odpowiedzialne za powstawanie tego rodzaju zmarszczek, są blokowane. Preparat zawierający toksynę botulinową pozwoli na redukcję zmarszczek występujących głównie w górnej części twarzy – na czole, wokół oczu czy ust.
Co lepsze Botox czy Azzalure?
Pierwszym preparatem na bazie toksyny botulinowej, który pojawił na rynku, był Botox amerykańskiej firmy Allergan. Natomiast drugim najbardziej znanym środkiem jest Azzalure firmy Qmed Galderma, która swoje ma również amerykańskie korzenie. Oba zawierają toksynę botulinową typu A. Na świecie stosowanych jest także kilka innych preparatów, ale w Europie stosowane są głównie Botox oraz Azzalure.
Zatem co lepsze botox czy azzalure? Czy któryś z tych preparatów jest lepszy, lub bardziej skuteczny?
Co do zasady oba preparaty mają takie samo działanie. Natomiast mają one różne stężenie i inaczej się je podaje. Toksyna botulinowa występuje w postaci krystalicznej substancji, który następnie musi być rozpuszczony w soli fizjologicznej i wstrzyknięty w formie płynu w mięsień.
Botox ma większe stężenie niż Azzalure, więc do przygotowania danej dawki do podania w jeden punkt lekarz zastosuje mniej jednostek Botoxu niż Azzalure. Warto zaznaczyć, że w procesie produkcji Azzalure Galderma używa jednostek Spreywood, natomiast Allergan m.in. dla Botoxu stosuje własne jednostki.

Przykładowe podanie – zmarszczki na czole
Zgodnie z zaleceniami producenta w przypadku zmarszczek na czole stosuje się 0,1 ml (4 j.) leku BOTOX w każde z pięciu miejsc mięśni twarzy. Wykonuje się po dwa wstrzyknięcia w każdy z mięśni marszczących brwi i jedno w mięsień podłużny nosa, podając łącznie 20 j. leku. (Jedna jednostka odpowiada średniej dawce śmiertelnej (LD50), po podaniu dootrzewnowo rozpuszczonej toksyny
myszom w określonych warunkach.)
W przypadku zaleceń producenta Azzalure zalecana dawka wynosi 50 jednostek Speywood (0,25 ml roztworu po rekonstytucji) podzielonych na 5 miejsc wstrzyknięć, 10 jednostek Speywood (0,05 ml roztworu po re konstytucji) zostanie wstrzykniętych do każdego z 5 wskazanych miejsc. (Jedna jednostka Speywood jest określana jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy (LD50). Producent informuje również, że jednostki Speywood leku Azzalure są specyficzne dla tego produktu i nie mogą być zamieniane z innymi preparatami zawierającymi toksynę botulinową.)
Kolejną kwestią jest zasięg działania toksyny botulinowej w centymetrach od punktu podania, czyli tzw. stopień penetracji. Powszechnie uważa się, że Azzalure ma większy zasięg działania.
Co do zasady liczba iniekcji przypadających na poszczególne mięśnie oraz wielkość dawki zależy od wskazania. Lekarz zadecyduje, jaka dawka, jak często i do którego mięśnia zostanie podana.
Generalnie efekt zabiegu z podaniem toksyny botulinowej, niezależnie od podanego preparatu, utrzymuje się od 3 miesięcy do pół roku, w zależności od użytego preparatu, obszaru zabiegu i indywidualnych cech pacjenta.
Dodaj komentarz