Laser tulowy na przebarwienia

Przebarwienia to problem kosmetyczny wielu kobiet. Przebarwienia pojawiają się często na czole, w okolicy ust, a niekiedy nawet pokrywają prawie całą twarz, dekolt czy dłonie. Na rynku dostępnych jest kilka zabiegów mających na celu usuwanie przebarwień. Dzisiaj przedstawimy laser tulowy na przebarwienia.

laserowe usuwanie przebarwień

skąd się biorą przebarwienia

Przebarwienia to brązowawe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, które pojawiają się najczęściej na twarzy głównie u kobiet. Dokładne przyczyny powstawania przebarwień nie są znane. Najczęściej brązowe plamy pojawiają się u osób, które intensywnie korzystały ze słońca.

Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym związanym z antykoncepcją czy też hormonalną terapią w okresie menopauzy. Przebarwienia mogą mieć też związek z chorobami nadnerczy czy tarczycy.

Najlepszym okresem na usuwanie przebarwień jest jesień i zima, a wiosną i latem pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV, zw. fotoblokerów. Przeczytaj również: Krem z filtrem UV – dlaczego warto go stosować cały rok.

laser tulowy na przebarwienia

Laser tyulowy to laser subablacyjny, który łączy w sobie zarówno cechy technologii ablacyjnych, jak i nieablacyjnych. Lekarz medycyny estetycznej ma możliwość dostosowania parametrów lasera tulowego tak, aby zadziałać na różnych poziomach głębokości skóry.

Laser tulowy dzięki głębokiej penetracji w głąb skóry i dostarczanie dużej energii, pozwala na głęboką przebudowę struktury skóry od warstwy podstawnej.

Podczas zabiegu laser tulowy pozwala dynamicznie regulować intensywności energii oraz długość impulsu. Lekarz może wybrać ablację lub koagulację naskórka w zależności od wskazań. Sub-ablacyjny tryb pracy jest natomiast optymalnym rozwiązaniem do leczenia zmian pigmentacji podstawnej warstwy naskórka (przebarwienia głębsze), w której występują duże ilości melanocytów i melaniny.

Badania histologiczne wykazują, że laser tulowy celuje w warstwę pomiędzy naskórkiem, a skórą właściwą, zachowując przy tym rogową warstwę naskórka, co  przyczynia się do niskiego ryzyka działań niepożądanych i szybkiej rekonwalescencji.  Laser działa wyjątkowo delikatnie, dzięki czemu po zabiegu pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji. Laser tulowy działa wyjątkowo delikatnie, dzięki czemu po zabiegu pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Efekty lasera tulowego można zaobserwować już po dwóch zabiegach. Następuje przebudowa skóry, poprawa jej napięcia i elastyczności, co trwa do około 8 tygodni po zabiegu.

laser tulowy wskazania

Poza usuwaniem przebarwienień laser tulowy ma także inne wskazania, do których należą:

  • blizny potrądzikowe
  • drobne zmarszczki
  • duże pory
  • melasma naskórka
  • napięcie skóry
  • nieprawidłowa tekstura skóry
  • piegi
  • plamy starcze – efekt odmłodzenia
  • przebarwienia pozapalne
  • tonowanie skóry (wybielanie).

laser tulowy przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu usuwanie przebarwień laserem tulowym? Są to:

  • choroby tkanki łącznej, np. kolagenozy
  • ciąża
  • cukrzyca
  • fotodermatozy
  • leki światłouczulające (antybiotyki, sterydy)
  • niedawne peelingi
  • nowotwory skóry
  • obniżenie odporności organizmu
  • skóra opalona, stosowanie samoopalaczy lub kremów samoopalających
  • stany zapalne skóry
  • terapie retinoidami (miejscowo i ogólnie)
  • zioła światłouczulające (dziurawiec, nagietek, skrzyp).

Przeczytaj również: Kremy na przebarwienia twarzy i dekoltu.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak można wywołać piegi

Piegi to małe ciemne plamki na skórze, które najczęściej występują u osób o jasnej karnacji i rudych włosach. Za pojawianie się piegów odpowiedzialna jest melanina. Czy i jak można wywołać piegi? Wyjaśniamy.

Jak można wywołać piegi

piegi czym są

Piegi (z łac. ephelides) to małe ciemne plamy na skórze. Ich występowanie jest genetyczne i jest uwarunkowane szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty. Za powstawanie piegów odpowiedzialna jest melanina – im więcej tego pigmentu w skórze, tym więcej przebarwień na ciele. Promienie słoneczne przyśpieszają produkcję melaniny.

Posiadanie piegów to efekt posiadania wariantu genu MC1-R, który reguluje jaki rodzaj melaniny produkuje nasza skóra. Dziedziczy się go po rodzicach tak jak kolor włosów czy kolor oczu.

Istnieją dwa typy melaniny: eumelanina, która odpowiada za ciemny kolor włosów i oczu czy oliwkowy odcień skóry oraz  feomelanina dominująca u blondynek o porcelanowej cerze.

Piegi najczęściej występują u ludzi o bladej skórze oraz jasnych lub rudych włosach (typ I skóry w klasyfikacji Fitzpatricka). Piegi pojawiają się głównie na twarzy, ale mogą występować na wszystkich częściach ciała wystawionych na działanie słońca.

Dlatego też osoby, które nie mają skłonności do posiadania piegów, nie mają możliwości wywołania ich w naturalny sposób.

piegi kiedy się pojawiają

Widoczność i liczba piegów nasila się w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce, np. przy opalaniu. Dlaczego? Ze względu na to, że światło słoneczne przenikające przez skórę aktywuje melanocyty, powodując zwiększenie liczby i zmianę barwy piegów na ciemniejszą. Osoby ze skłonnością do piegów obserwują ich większe nasilenie w okresie wiosennym oraz letnim.

Co ciekawe piegi nie występują u niemowląt, natomiast często pojawiają się u dzieci i młodzieży, rzadko u osób dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ skóra młodych osób nie jest zdolna do produkcji wystarczających ilości melaniny, aby ochronić ją przed działaniem słońca, pokrywa się piegami. Piegi z reguły znikają w okresie dojrzałości. Natomiast w przypadku osób o szczególnie jasnej cerze zdarza się, że piegi pozostają do końca życia.

piegi ochrona przed słońcem

Piegi nie wiążą się z żadnymi chorobami skóry. Natomiast osoby, które mają dużo piegów, mają także bardzo wrażliwą cerę. Oznacza to również, że skóra taka jest bardziej narażona na oparzenia słoneczne, a ponadto na raka kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego skóry.

Dlatego w pielęgnacji skóry ze skłonnością do piegów bardzo ważna jest odpowiednia ochrona skóry przez cały rok. Dla osób z wrażliwą skórą minimalnym filtrem, który powinien znaleźć się w kremie jest 30 SPF.

jak pozbyć się piegów

U osób o ciemnej karnacji piegi wyglądają jak plamki powierzchniowe i można próbować jej wywabiać. U osób o jasnej karnacji są przebarwieniami głębszymi i usuwanie ich jest mało skuteczne. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Na rynku dostępne są również kremy na przebarwienia i piegi, o czym pisaliśmy tutaj.

 

2
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nika_PL
Gość
nika_PL

bordzooo chciałabym mieć piegii. Wszyscy mówią że by mi pasowały hehe

nika_PL
Gość
nika_PL

bardzo chcem piegi zrobie wszystko

Jak dbać o skórę na nartach?

W okresie zimowym nasza skóra potrzebuje większej ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak: niska temperatura na zewnątrz czy suche powietrze w pomieszczeniach. W górach skóra twarzy narażona jest na działanie mrozu, wiatru i ostrego słońca, które odbija się od śniegu. Jak dbać o skórę na nartach?

jak dbać o skórę na stoku

skóra zimą o czym pamiętać

To o czym warto pamiętać, to fakt, że skóra mocniej reaguje na niskie temperatury, bo jest na niej kilka razy więcej receptorów zimna niż receptorów ciepła. Im chłodniejsza temperatura, tym wolniej pracują gruczoły łojowe, co z kolei prowadzi do utraty wody z organizmu. Natomiast pod wpływem zimna zwężają się naczynia krwionośne i skóra staje się mniej dotleniona. Dlatego też skóra twarzy zimą potrzebuje bardziej odżywczych kremów, które zapewnią jej dodatkową

jak dbać o skórę na nartach – krem do twarzy na zime

Krem na zimę do twarzy powinien mieć bogatą, lekko natłuszczającą konsystencję. Stworzy on na skórze twarzy warstwę ochronną, zapewni jej komfort na mrozie i wietrze oraz zapobiegnie zaczerwienieniu.

Zatem krem na zime do twarzy powinien zawierać:

  • ceramidy (uszczelnią naskórek i zapobiegną odparowaniu wody),
  • składnik NMF (naturalny czynnik nawilżający),
  • kwas hialuronowy (wiąże wodę w naskórku),
  • a także oleje roślinne i mineralne (wiesiołek, słodkie migdały, awokado, olej słonecznikowy, olej arganowy, skwalan z oliwek, kwasy Omega 3 i 6),
  • witaminę A i witaminę E.

Składniki te odbudowują warstwę lipidową skóry, tworząc ochronną powierzchnię, zapobiegającą utracie wody z organizmu.

pielęgnacja skóry na stoku – krem na zimę z filtrem 50

O kremach z filtrem pamiętamy przede wszystkim w okresie letnim. Wiele osób uważa, że w okresie zimowym, gdy na niebie jest więcej chmur, a słońce świeci słabiej, ochrona przeciw promieniowaniu UV nie jest konieczna. Nic bardziej mylnego, bowiem promieniowanie UV dociera do Ziemi, przenikając przez grubą warstwę chmur, a nawet szyby i naskórek, docierając do komórek i wpływając niekorzystnie na DNA.

Będąc w górach, musimy mieć świadomość, że z każdym 1000 metrów zwiększa się o około 15 procent natężenie promieniowania UV. Co więcej lód i śnieg odbijają 85 procent promieni słonecznych i mogą powodować poparzenia słoneczne. W konsekwencji promieniowanie UV na stoku działa 2,5 razy silniej niż na plaży.

Krem powinien mieć filtr ochronny minimum SPF 30, a najlepiej byłoby stosować krem na zimę z filtrem 50.

Pamiętajmy, aby krem z filtrem do twarzy nałożyć około 30 minut przed wyjściem na stok, a następnie krem natłuszczający.

jak dbać o skórę na nartach – jak dbać o cerę naczynkową zimą

Zimą skórze naczynkowej szkodzi nie tylko mroźne powietrze, ale przede wszystkim duże wahania temperatur. Naczynka kurczą się na mrozie i gwałtownie rozszerzają po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Skóra naczynkowa staje się staje się bardziej podatna na powstawanie nowych zmian. Może to powodować, że niektóre naczynia rozszerzą się trwale, przez co powstanie rumień lub teleangiektazje (tzw. pajączki).

Jak zadbać o skórę naczyniową zimą? Przed wyjściem z domu należy nałożyć krem obkurczający naczynia oraz krem z filtrem. Natomiast po powrocie warto zastosować krem uspokajający grę naczyniową.

pielęgnacja skóry na stoku – usta pod ochroną

Usta są również bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur. Mają tendencję do pierzchnięcia, zwłaszcza, gdy oblizujemy je na mrozie. Podczas pobytu zimą w górach zawsze w Twojej kieszeni zawsze powinna być pomadka ochronną do ust z wysokim filtrem SPF. Pomadka ochronna do ust powinna posiadać w swoim składzie regenerującą naskórek witaminę A oraz witaminę B5, która łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie niewielkich ran.

Usta należy smarować pomadka z filtrem SPF, za każdym razem, gdy są one suche i ściągnięte.

chroń oczy na stoku

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej, co sprawia, że jest podatna na wysuszenie. Aby uniknąć podrażnień, skóra wokół oczu powinna być zabezpieczona tłustym i gęstym kremem.

Na same oczy niekorzystnie działa słońce, wiatr i śnieg. Dlatego bardzo ważne jest zaopatrzenie się w gogle lub okulary narciarskie z funkcją ochrony przed promieniowaniem UV i wiatrem. Istotny jest także kolor szkieł. Żółte i pomarańczowe soczewki zapewnią lepszą widoczność w zachmurzone dni i po zmroku. Natomiast szare, niebieskie i brązowe sprawdzą się, gdy na niebie pojawi się ostre słońce.

Pamiętaj, że nadmierne ekspozycja oczu na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do tzw. ślepoty śnieżnej.

pielęgnacja skóra dłoni zimą

Podczas jazdy na stoku chroń dłonie przed zmarznięciem. Jeżeli twoje rękawice narciarskie nie są wystarczające, załóż dodatkowo rękawiczki termoizolacyjne. Po powrocie ze stoku i zdjęciu rękawic posmaruj dłonie grubszą warstwą tłustego kremu.

Odmrożenia dłoni należą do najczęstszych odmrożeń ciała, a pierwszym objawem jest zaczerwienienie. Kolejnymi objawami są ból, swędzenie oraz wrażenie puchnięcia.

Przemarznięta skóra jest podatna na uszkodzenia, w związku z tym, gdy pojawi się odmrożenie nie wolno jej ani trzeć, ani masować. Dłonie trzeba ogrzewać stopniowo, nie wolno ich wkładać od razu do gorącej wody. Najlepiej rozgrzewać je wodą o temperaturze ok. 25ºC i stopniowo zwiększać do 40ºC. Dodatkowo trzeba rozgrzać organizm od wewnątrz pijąc np. ciepłą herbatę z miodem, sokiem malinowym lub z imbirem czy kardamonem. Nie należy podawać alkoholu, z uwagi na to, że rozszerza naczynia krwionośne i może prowadzić do przechłodzenia. Kiedy się rozgrzejmy należy natrzeć dłonie maścią ichtiolową lub arniką (tylko w przypadku nieuszkodzonej skóry). Dłonie można moczyć również w ciepłej oliwie lub zastosować kąpiel parafinową. Doskonale sprawdzić się również znana od dawien dawna kamfora.

Sprawdź jakie są najlepsze zabiegi na szorstkie i suche dłonie. 

 

2
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anka
Gość
Anka

Dobry krem odżywczy o dość „ciężkiej” konsystencji (np. naturalny krem wiesiołkowy Gal), to podstawa mojej zimowej pielęgnacji. Jadąc na narty nie stosuje makijażu, lecz wyłącznie krem 🙂

www.dermaestetic.pl
Admin

ja też będąc na nartach całkowicie odstawiam kosmetyki do makijażu i stawiam na dni bez makijażu. Wyłącznie krem i krem z wysokim filtrem 🙂

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana