Kwas hialuronowy a może toksyna botulinowa? Co wybrać?

Decydując się na poprawienie urody w gabinecie medycyny estetycznej przygotowujemy się czytając to, co nam dany gabinet oferuje. Nie wiemy jaki zabieg wybrać a dodatkowo jaka różnica jest między kwasem hialuronowym a toksyną botulinową, czy w ogóle jakaś jest. Otóż tak, a różnice są bardzo znaczące i warto się z nimi zapoznać.

 

zdj: mysendoff.com

Kwas hialuronowy (np. Juvederm, Restylane) oraz toksyna botulinowa (np. Botox, Azzalure) są to dwa, całkowicie inne preparaty. Różnią się praktycznie wszystkim, zaczynając od konsystencji, mechanizmu działania a kończąc na efektach, które otrzymujemy. 

Kwas hialuronowy jest substancją występującą w naszym organizmie, jest on odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze. Im jest go mniej, tym nasza skóra jest mniej nawodniona, a co za tym idzie jest sprężystość spada. Dzięki jego obecności w naszej skórze jest ona nawilżona, napięta, a to prowadzi do produkcji kolagenu i elastyny. 

Z kolei toksyna botulinowa (wszystkim znana pod nazwą preparatu Botox) jest wytwarzana przez bakterie, które potocznie są zwane jadem kiełbasianym. Jej złe przyjmowanie może nawet doprowadzić do śmierci.

Toksyna botulinowa typu A w medycynie estetycznej służy przede wszystkim do usuwania zmarszczek :

 • między brwiami tzw. lwia zmarszczka,
 • poprzecznych na czole,
 • kurzych łapek (wokół oczu),
 • dolnej powieki,
 • na nosie tzw. bruzd zajęczych,
 • zmarszczek palacza (zmarszczki wokół ust),
 • na szyi,
 • na brodzie

Obecnie kwas hialuronowy jest stosowany najczęściej do wypełniania zmarszczek takich jak: bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczek wokół ust (zmarszczek palacza), zmarszczek między brwiami (lwia zmarszczka). Dodatkowo wykorzystuje się go do powiększania ust, piersi, modelowania łydek oraz pośladków. Znajduje się również w kosmetykach oraz preparatach doustnych. Toksyna botulinowa ma za zadanie opóźniać ich pogłębianie (np. zmarszczki mimiczne, które pojawiają się u osób z nadmierną mimiką twarzy). Działanie jej polega na znoszeniu przewodnictwa między nerwem, a mięśniem. To prowadzi do rozluźnienia się mięśni dzięki czemu skóra jest wygładzona. 

Zatem kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki a toksyna botulinowa wygładza. Pierwsze efekty w przypadku obu substancji są zauważalne po około 2 dniach, jednak utrzymują się całkowicie inaczej. W przypadku kwasu hialuronowego efekt utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy, a przy toksynie botulinowej od 3 do 6 miesięcy. Niezależnie, który zabieg wybierzemy, zaleca się jego powtórzenie w czasie wyznaczonym przez lekarza. 

Lekarze stosują również kombinację obu preparatów, by uzyskać jeszcze bardziej zadowalający efekt np. przy korekcie wyglądu ust. Kwas hialuronowy służy do powiększenia ust, ale do usunięcia tzw. „zmarszczek palacza” używamy toksyny botulinowej. Identyczna sytuacja jest w przypadku korekty nosa (podniesienia czubka nosa). Również w przypadku kuracji odmładzających stosuje się kombinację botoksu oraz kwasu hialuronowego by każdy zadziałał na konkretny problem dając zadowalający efekt ogólnego wygładzenia cery. Jednak o takim zastosowaniu może zadecydować wyłącznie lekarz. 

Przeciwwskazania do stosowaniu kwasu hialuronowego:

 • Ciąża, karmienie piersią,
 • Skłonność do powstawania blizn przerostowych,
 • Choroby o podłożu immunologicznym,
 • Stany zapalne skóry np. trądzik bądź opryszczka,
 • Nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

Przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej

W przypadku toksyny botulinowej jest zdecydowanie więcej przeciwwskazań, gdyż nie jest ona substancją, która występuje w naszym organizmie. Oto one:

 • Zaburzenia układu sercowego, naczyniowego i nerwowego,
 • Przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz tych które rozrzedzają krew np. kwas acetylosalicylowy,
 • Ciążka, karmienie piersią, miesiączka,
 • Uczulenie na albuminę ludzką,
 • Choroby płytki nerwowo-mięniowej,
 • Choroby autoimmunologiczne,
 • Choroby ALS lub choroba Alzheimera.

Różnice w obu preparatach są bardzo znaczące. Trzeba jednak pamiętać, że to lekarz po wcześniejszej konsultacji decyduje o preparacie, który zostanie zastosowany.

Kwas hialuronowy cena

Cena jest uzależniona od doświadczenia lekarza, od produktu jakiego używa do wykonania zabiegu oraz od ilości preparatu jakie zostanie zastosowany podczas zabiegu i waha się w granicach od 700 zł do 1500 zł.

Toksyna botulinowa cena

Cena toksyny botulinowej od 400 zł do 800 zł.

Kwas hialuronowy opinie

Kwas hialuronowy jest najbezpieczniejszą z substancji stosowanych w medycynie estetycznej, najdłużej badaną, poznaną. Natomiast jest tak duża ilość preparatów kwasu hialuronowego więc należy być bardzo ostrożnym w wyborze. Część lekarzy kierując się ceną sięga po niebezpieczne i noszące ryzyko powikłań preparaty. Są to często reakcje, które nie występują w przypadku renomowanych firm produkujących kwas hialuronowy – twierdzi dr Katarzyna Kwarecka-Zając.

Zachęcamy do przeczytania: Czy mogą wystąpić powikłania po kwasie hialuronowym?

Toksyna botulinowa opinie

Opinie na temat toksyny botulinowej są kontrowersyjne ze względu na powszechny brak wiedzy na ten temat i rozczaerowujące efekty przy zastosowaniu tańszych preparatów toksyny botulinowej lub w mniejszym stężeniu. Toksyna botulinowa po udarze jest również cudownym narzędziem w rękach wyspecjalizowanego neurologa.

Toksyna botulinowa nadpotliowość

Jest to bardzo dobra metoda na leczenie nadpotliwości szyi, dłoni, pach, głowy, twarzy. Natomiast jest najczęście stosowana w okolicy pach i dłoni.

Toksyna botulinowa skutki uboczne

O powikłaniach toksyny botulonowej pisaliśmy w artykule Powikłania po toksynie botulinowej. Co dalej?

Kwas hialuronowy skutki uboczne

Również poświęciliśmy cały artykuł powikłaniom po kwasie hialuronowym, zachęcamy do przeczytania Czy mogą wystąpić powikłania po kwasie hialuronowym?

Toksyna botulinowa w kosmetologii

Tak jak w przypadku kwasu hialuronowego sukces i sława z zastosowaniem toksyny botulinowej zaowocowała powstaniem kremów botoks like, które miały kusić efektem porównywalnym do zabiegów iniekcyjnych. To oczywiście nie jest możliwe.

zdj.intro: prettymachine.co.uk

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czym się różnią wypełniacze czasowe od stałych?

Jaka jest różnica między wypełniaczem stałym a czasowym? Otóż znacząca i warto ją poznać zanim zdecydujesz się na zabieg.

zdj: prettymachine.co.uk

W modelowaniu powierzchni skóry towarzyszą wypełniacze, które są alternatywą dla chirurgii plastycznej. W odróżnieniu do operacji plastycznych zabiegi przy użyciu wypełniaczy są mało inwazyjne. Nie wymagają one znieczulenia ogólnego i możemy od razu wrócić do codziennych czynności. Przy użyciu wypełniaczy najczęściej modelujemy okolice twarzy, szyi, dekoltu, a także dłoni. 

Wypełniacze dzielimy na dwie grupy – czasowe i stałe.

 • Wypełniacze czasowe

 Mają one formę żelową a ich główną substancją jest substancja występująca w naszym organizmie, czyli kwas hialuronowy. Jak wiemy po 25 roku życia ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje w związku z czym nasza skóra staje się mniej elastyczna i jędrna. Otóż kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze. Im jest go mniej, tym nasza skóra jest mniej nawodniona, a co za tym idzie jest sprężystość spada.

Jak działa? 

Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Przed zabiegiem powierzchnia skóry jest miejscowo znieczulona. Wypełniacz wstrzyknięty w linię zmarszczki sprawia, że skóra wypełnia się wstrzykiwaną substancją (kwasem hialuronowym) i się  wygładza, a zmarszczka jest mniej widoczna. Wypełnienie wykonywane jest za pomocą cieniutkich igiełek i najczęściej stosowane w celu usunięcia fałd nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust (zmarszczek palacza), bruzd między brwiami (lwia bruzda). W zależności od wielkości i głębokości zmarszczek lekarz dobiera odpowiedni wypełniacz dopasowując go na podstawie wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego: małe cząsteczki stosuje się do zmarszczek cienkich i płytkich, większe cząsteczki – do głębokich bruzd. Zabieg może być wykonany u osób obu płci w każdym wieku, jednak najlepszym przedziałem wiekowym jest 25-55 lat. U osób starszych, z powodu różnych czynników, efekty zabiegu utrzymują się nieco krócej. Produkt nie jest alergenny, jest obojętny dla organizmu.

Efekty

Po zabiegu w miejscu iniekcji przez kilka godzin może być widoczne niewielkie zaczerwienienie. Siniaki mogą powstać nawet przy wzorcowo przeprowadzonym zabiegu na skutek naruszenia śród- lub podskórnego naczynia krwionośnego. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać gwałtownej mimiki (aby nie przesunąć wstrzykniętej substancji), opalania się i masaży twarzy. Kwas pozostaje w skórze od 6 do 12 miesięcy. Efektem działania kwasu hialuronowego jest nie tylko wypełnienie zmarszczki, ale również wygładzenie, nawilżenie i stymulacja skóry do odnowy. W miarę upływu czasu wypełniacze wchłaniają się całkowicie, nie pozostawiając śladów w skórze, a efekt początkowy można przedłużyć za pomocą kolejnych zabiegów retuszujących.

Przykład wypełniaczy czasowych

Jest to czystokrystaliczny żel kwasu hialuronowego, pochodzenia niezwierzęcego. Stymuluje produkcję nowego kolagenu w skórze a dodatkowo uzupełnia ilość substancji naturalnie występującej w organizmie. Dzięki temu ryzyko wystąpienia alergii jest bardzo  znikome. Odpowiednio nawilża skórę, zwiększa jej elastyczność i jędrność. Preparat jest całkowicie bezpieczny. Badania wykazują, że zabiegi z jego użyciem obarczone są małą ilością działań niepożądanych – jeśli się pojawiały, zwykle dotyczyły samego wkłucia.

To usieciowiony czysty i naturalny kwas hialuronowy, pochodzenia niezwierzęcego. Przy jego produkcji kwas hialuronowy zostaje wielokrotnie oczyszczany oraz mocno wiązany. Nawilża skórę mało nawodnioną, dzięki czemu zmarszczki zostają usunięte, a skóra odzyskuje swoją sprężystość. Jest całkowicie bezpieczny, tak jak Restylane®.

Wypełniacze stałe

Wypełniacze stałe również mają formę żelową, ale nie występują one naturalnie w naszym organizmie. Nie są szkodliwe, nie ulegają całkowitemu wchłonięciu, jak to się dzieje w przypadku kwasu hialuronowego.  Są one poddane sfagocytowaniu przez komórki.

Jak działa? 

Żel wstrzykiwany jest podskórnie cienką igłą pod zmarszczkę bądź w usta powodując natychmiastowe uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Aquamid nie jest wyczuwalny w dotyku jako obca tkanka, ale w przeciwieństwie do wypełniaczy czasowych nie jest wchłanialny przez organizm. Stąd też nie wymaga powtarzania zabiegu po kilku miesiącach.

Efekty 

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, przebarwienie, swędzenie i nadmierna wrażliwość na dotyk. Objawy te ustępują samoczynnie w ciągu 2-3 dni po wstrzyknięciu preparatu w skórę. Efekty utrzymują się przez około 5 lat.

Przeciwwskazania i powikłania 

Zabieg z wypełniaczem stałym nie jest polecany osobom z zaburzeniami krzepliwości, cierpiącym na choroby skórne, mającym skłonność do powstawania bliznowaceń. Preparat jest niewchłanialny, więc z czasem może wywoływać reakcje alergiczne lub przemieszczać się.

Przykładem wypełniacza stałego jest już wcześniej wspomniany Aquamid

 • AQUAMID®

Ma postać niewchłanialnego hydrożelu. Stosuje się go do powiększania ust, korekcji głębokich bruzd i zmarszczek, wygładzania zmian potrądzikowych i innych korekcji tkanek miękkich. Jest wstrzykiwany podskórnie, a efekt pojawia się natychmiastowo.

zdj.intro: lemaquillage.co.uk

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czym jest starzenie się skóry?

Starzenie się skóry jest wypadkową dwóch procesów: starzenia genetycznego, czyli genetycznie zaprogramowanych zmian zachodzących w organizmie z wiekiem i starzenia zewnątrzpochodnego, które jest nazywane słonecznym, które jest zespołem zmian wywołanych przez czynniki zewnętrzne.

zdj: fashion-websites.blogspot.com

Czym jest starzenie skóry?

Procesy te, wbrew pozorom zaczynają się bardzo wcześnie. Na ogół przyjmuje się, że „początkiem”  okresu starzenia jest zakończenie etapu dojrzewania hormonalnego organizmu. I choć wiek „ponastoletni” przychodzi bardzo szybko, trzeba też pamiętać o tym, że niektóre czynniki przyspieszające starzenie mogą mieć znaczenie już w dzieciństwie! Przyspieszone starzenie się dotyczy przede wszystkim skóry, gdyż skóra jako narząd chroniący organizm przed wpływem środowiska najbardziej narażona jest na działanie słońca, wolnych rodników i innych uszkadzających czynników środowiskowych. Już w pierwszych dekadach życia, chociaż czasem tego po niej nie widać „zapamiętuje” wakacje bez kremu ochronnego z filtrem i codzienne spacery bez odpowiedniej ochrony skóry. Uważa się, że około 80 % cech starzenia (na skórze „odkrytej”, czyli codziennie eksponowanej na działanie UV), które pojawiły się do 50 roku życia to starzenie słoneczne, przed którym można się przecież zabezpieczyć.

Dr n. med. Maria Noszczyk

Melitus Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging

Żródło: iwostin.pl

Zdj: intro: www.ehow.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana