Jakie kosmetyki można stosować po zabiegu laserem frakcyjnym

Lasery frakcyjne CO2 mają wszechstronne zastosowanie w medycynie estetycznej. Przy jego pomocy możliwe jest napięcie skóry, zmniejszenie drobnych zmarszczek, wygładzenie bruzd, korekcja blizn potrądzikowych, a także poprawa kolorytu skóry. Technologia wykorzystywana przez laser frakcyjny polega na wytwarzaniu w skórze właściwej niewielkich, kontrolowanych uszkodzeń. Zabieg laserem frakcyjnym jest stosunkowo mało inwazyjny, jednakże niezmiernie istotna jest pielęgnacja skóry po zabiegu.

photo: klinika Ambroziak/youtube

Laser frakcyjny wytwarza w skórze mikrouszkodzenia, dzięki którym następuje następuje odparowanie i koagulacja tkanek w strefach mikrotermalnych. Dzięki temu skóra wytwarza więcej kolagenu poprzez uruchomione procesy gojenia. Kolagen sprawia, że skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i wygląda zdrowiej. Ponadto poprawia się również  koloryt skóry i staje się ona bardziej gładka.

laser frakcyjny co2 – wskazania

Laser frakcyjny CO2 jest popularną metodą odmładzania skóry. Wskazania do zastosowania zabiegów z laserem CO2 to:

  • ablacja, koagulacja i dermabrazja,
  • blizny pooperacyjne i rozstępy,
  • blizny potrądzikowe,
  • bruzdy,
  • drobne zmarszczki,
  • nierówności powierzchni skóry,
  • przebarwienia naczyniowe,
  • skóra zniszczona przez słońce;
  • skóra szorstka, matowa i z rozszerzonymi porami,
  • zmarszczki,
  • zmiany barwnikowe.

O wadach i zaletach stosowania lasera frakcyjnego już

laser frakcyjny gojenie

Bezpośrednio po zabiegu laserem frakcyjnym skóra poddana terapii jest obrzęknięta, zaczerwieniona i bardzo rozgrzana. Czasem pojawia się również delikatne sączenie płynu tkankowego i krwi. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz przeprowadzający zabieg bezpośrednio po zabiegu zastosował okłady chłodzące, a także opatrunki z soli fizjologicznej i krem przyspieszający gojenie. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują. Pojawia się natomiast powierzchowny, cienki i  rozległy strup na powierzchni skóry. Strup lub strupki złuszczają się stopniowo przez następne 4 – 5 dni. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębokich warstwach ulega regeneracji. Bardzo istotne jest, aby pacjent nie zdrapywał strupków, może bowiem uszkodzić skórę.

pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym

Bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym. Najważniejsze kwestie, o którym musimy pamiętać, to:

  • przez 24 godziny po zabiegu nie myjemy skóry poddanej terapii;
  • przez 24 godziny po zabiegu nie stosujemy żadnych kosmetyków na skórę poddaną terapii;
  • po 24 godzinach od zabiegu skórę można umyć delikatnym preparatem (np. żelem do mycia bez mydła);
  • od 2 doby należy stosować preparaty przyspieszające regenerację naskórka (np. Alantan, Bepanthen, Cicalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure, Zinalfat). Preparat stosujemy kilka razy dziennie aż do całkowitego złuszczenia się skóry/strupa;
  • nie należy zdrapywać strupków, ani ingerować w złuszczanie skóry (nie stosować;peelingów, nie trzeć naskórka);
  • przez 5-7 dni unikać: alkoholu, gorących kąpieli, sauny;
  • niezmiernie istotna jest fotoprotekcja – przez min. 30 dni po zabiegu przed każdym wyjściem na zewnątrz należy nakładać na twarz krem z filtrem SPF50. Filtr powinno się nakładać co ok. 2 godziny, nie zapominając przed posmarowaniem twarzy przed wyjściem. Co do zasady kremy z filtrem warto stosować przez cały rok, a więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. https://dermaestetic.pl/uroda/krem-filtrem-uv-dlaczego-warto-go-stostowac-caly/
  • po złuszczeniu strupa można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (np. Tolerance Extreme Avene,  Cetaphil MD, Terproline).
  • po 3 – 4 można wrócić do swojej standardowej pielęgnacji. (https://dermaestetic.pl/uroda/glowne-bledy-popelniane-przy-pielegnacji-skory-twarzy/)

Przeczytaj także: 

Można również poddać się naświetlaniu lampami LED, co dwukrotnie przyspiesza proces gojenia się skóry po zabiegu laserem.

laser frakcyjny CO2 efekty

W przypadku, gdy celem zabiegu jest odświeżenie cery, wystarczy jeden zabieg laserem frakcyjnym. W sytuacji kiedy chcemy zredukować zmarszczki, zniwelować pory czy blizny, niezbędne może być przeprowadzenie 2-4 zabiegów. Z uwagi na to, że cykl regeneracyjny komórek trwa 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść najwcześniej po tym okresie. Pełen cykl regeneracji tkanki to trzy miesiące, więc w pełni ocenić efekt zabiegu można dopiero po takim czasie.

Aby jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu laserem frakcyjnym CO2 warto nie tylko chronić skórę kremami chroniącymi przed promieniowaniem słonecznym, ale również stosować kremy regenerujące skórę z retinolem, peptydami lub witaminą C. Warto również prawidłowo się odżywiać, bo zbilansowana dieta wpływa na piękną cerę, a także zrezygnować z palenia papierosów.

Przeczytaj również: 

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat lasera CO2 z Kliniki Ambroziak 

 

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
www.dermaestetic.plMikiEwelina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miki
Gość
Miki

Krem z filtrem na 2 godz. przed wyjściem ?? Bzdury. Rozumiem że chodziło co 2 godziny.

Ewelina
Gość
Ewelina

Ja już dwa dni po zaczęłam stosować podkład marki Promineral, który od razu zakupiłam w salonie. Bardzo dobrze krył i wyglądałam w nim naturalnie. Teraz stosuję go codziennie nawet jak już skóra jest ok bo przypadł mi do gustu

Wady i zalety przedłużania rzęs.

Przedłużanie rzęs to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. Kiedyś na przedłużanie rzęs panie decydowały się głównie przed wydarzeniami takimi jak ślub czy bal sylwestrowy. Obecnie przedłużanie rzęs to sposób, na to by wyglądać bardziej atrakcyjnie na co dzień.

Przedłużanie rzęs ma równie wiele zwolenniczek, jak i przeciwniczek. Natomiast wszyscy są zgodni co do tego, że piękne rzęsy przyciągają spojrzenia i dodają urody. Długie i gęste rzęsy sprawiają, że oczy wydają się większe, a spojrzenie nabiera głębi. Natura nie wszystkich obdarza pięknymi rzęsami, stąd nie od dziś popularne są zabiegi ich zagęszczania, pogrubiania czy wydłużania.

przedłużanie rzęs – na czym polega

Sztuczne rzęsy, które najczęściej wykorzystuje się do zabiegu przedłużania rzęs wykorzystuje się najczęściej sztuczne rzęsy wykonane z protein naturalnego jedwabiu, futra norek syberyjskich lub materiałów syntetycznych. Najbardziej polecamy rzęsy jedwabne, które są bardzo miękkie, w dotyku, praktycznie nie czuć ich na oku i wyglądają jak nasze naturalne rzęsy.

Rzęsy przedłuża się metodą 1:1, 2:1, 3:1. Przedłużanie metodą 1:1 polega na przyklejaniu do każdej naturalnej rzęsy jednej rzęsy sztucznej. Zabieg ten daje najbardziej naturalny efekt. Metoda 2:1 – polega na przyklejeniu do każdej rzęsy 2 rzęs sztucznych. Metodę 3:1, czyli przyklejenie 3 sztucznych rzęs do 1 naturalnej poleca się przede wszystkim paniom o bardzo rzadkich rzęsach.

Do zabiegu przedłużania rzęs używa się specjalnego kleju, dzięki któremu rzęsy utrzymują się na oku przez kilka tygodni. Sztuczne rzęsy przykleja się w odległości 1 mm nad krawędzią skóry, co zmniejsza ryzyko alergii na klej.

Przeczytaj także:

zalety i wady przedłużania rzęs

Zalety zabiegu przedłużania rzęs:

  • efekt dłuższych i bardziej gęstych rzęs dodaje urody,
  • nie trzeba malować rzęs,
  • nie malując rzęs oszczędzamy czas,
  • oczy wyglądają ładnie całą dobę,
  • efekt utrzymuje się zwykle od 3 do 6 tygodni,

Wady zabiegu przedłużania rzęs:

  • zabieg wymaga cierpliwości, bowiem trwa od 2 – 3 godziny, podczas, których należy mieć cały czas zamknięte oczy,
  • dość znaczny koszt zabiegu,
  • nieprawidłowo wykonany zabieg sprawi, że będziemy wyglądać nieturlanie i może nawet groteskowo,
  • rzęsy z jedwabiu lub z norek mogą uczulać.
  • sztuczne rzęsy wypadają razem z naszymi naturalny rzęsami, czego efektem może być widoczna  asymetrią i dysproporcją na linii rzęs.
  • nieprawidłowo wykonany zabieg przedłużania rzęs może osłabić nasze naturalne rzęsy.
  • sztuczne rzęsy trzeba regularnie uzupełniać, co wiąże się z kosztami. Zaleca się regularne uzupełnianie rzęs co 3 tygodnie.

ile kosztuje przedłużanie rzęs ?

Pierwszy zabieg przedłużania/zagęszczania rzęs to wydatek rzędu 250 – 300 złotych. Sztuczne rzęsy należy uzupełniać, z uwagi na to, że naturalne rzęsy wypadają, a wraz z nimi, doklejone do nich włoski.

Cykl wzrostu rzęs

Rzęsy wypadają codziennie i jest to proces całkowicie naturalny. Codziennie mogą wypaść nawet 2-3 rzęsy, a cykl wzrostu włosów rzęs wynosi ok. 90-100 dni. Cykl wzrostu rzęs składa się z trzech faz:

  • anagenu – wzrost włosa pod skórą, faza, która ma miejsce do momentu wyrośnięcia włosa ponad skórę
  • katagenu – faza, w której cebulka rzęsy obumiera, rzęsa nie rośnie już, ale jeszcze nie wypada
  • telogenu – martwa rzęsa wypada i zostaje wypchnięta przez nową, która jest w stanie anagenu.

Może zainteresują Cię również domowe sposoby na przyspieszenie porostu rzęs i brwi. 

 

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aneta
Gość
Aneta

Grunt to dobre produkty, dobrane do nas, aby nie powodowały alergii. Ja uważam, że ważny jest dobry klej, dlatego używam jedynego i sprawdzonego dla mnie – wow od Magnitica.

Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jak je leczyć

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej występujących alergicznych chorób skóry. Atopowe zapalenie skóry to choroba, która swoje główne źródło ma w genach pacjenta. Obecnie AZS uważane jest za chorobę cywilizacyjną, nadal jednak bywają problemy z jej prawidłowym zdiagnozowaniem. Czym jest atopowe zapalenie skóry? Jakie są objawy AZS i jak przebiega leczenie tej choroby?

atopowe zapalenie skóry przyczyny

Słowo „atopia“ pochodzi od greckiego „a”, co oznacza „bez” i „topos”, czyli „miejsce”.  Atopia jest to skłonność do reagowania w specyficzny sposób na alergeny środowiskowe, tj. pyłki roślin, alergeny pokarmowe, sierść zwierząt. W przypadku atopii następuje nieprzewidywalna reakcja ze strony narządów bezpośrednio kontaktujących się z alergenami zewnętrznymi: układu oddechowego, oczu, przewodu pokarmowego i skóry. W ramach atopii mówimy o katarach siennych, astmie, atopowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu spojówek itp.

Atopowe zapalenie skóry może być czasem czasami trudne do rozpoznania, musi je zdiagnozować lekarz dermatolog lub alergolog. Atopowe zapalenie skóry rozpoznaje się na podstawie objawów i wywiadu z pacjentem bazując na kryteriach diagnostycznych  AZS (kryteria Hannifina-Rajki).

Może Cię zainteresować: 

 

Główne objawy AZS:

  • świąd,
  • przewlekły i nawrotowy przebieg,
  • charakterystyczna morfologia zmian i ich lokalizacja,
  • osobniczy lub rodzinny wywiad atopowy.

Objawy mniejsze AZS

  • akcentacja mieszków włosowych,
  • biały dermografizm,
  • fałd Dennie-Morgana,
  • fałd szyjny,
  • łupież biały,
  • natychmiastowe reakcje skórne,
  • nawrotowe zapalenia spojówek,
  • nieswoisty wyprysk rąk i/lub stóp,
  • nietolerancja pokarmów,
  • nietolerancja wełny,
  • podwyższony poziom IgE,
  • rumień twarzy,
  • rybia łuska,
  • skłonność do nawrotowych zakażeń skóry,
  • stożek rogówki,
  • suchość skóry,
  • świąd po spoceniu,
  • wczesny wiek wystąpienia zmian,
  • wyprysk sutków,
  • zacienienie wokół oczu,
  • zaćma,
  • zaostrzenie po zdenerwowaniu,
  • zapalenie czerwieni warg.

Obecnie atopowe zapalenie skóry uważa się za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że w Europie dotkniętych jest nią około 50 mln ludzi, natomiast dzieci stanowią 20% chorych na całym świecie.

AZS z reguły rozpoznawane jest we wczesnym dzieciństwie, czego potwierdzeniem jest fakt, że ok. 85% przypadków pojawia się u dzieci przed ukończeniem 5. roku życia. Zdarza się również, że atopowe zapalenie skóry diagnozowane jest dopiero u osób pełnoletnich. Ponadto atopia częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Atopowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym wieku. Objawy AZS, charakter zmian skórnych oraz ich lokalizacja co do zasady dzielą się na trzy fazy:

  • okres niemowlęcy,
  • okres późno-dziecięcy,
  • okres młodzieńczy i dorosły.

Podatność na atopowe zapalenie skóry uwarunkowane jest czynnikami:

  • genetycznymi,
  • drażniącymi (alergeny pokarmowe, powietrzno-pochodne),
  • psychogennymi (stany silnie stresowe zwiększają możliwość wystąpienia i nasilają przebieg choroby),
  • środowiskowymi i klimatycznymi (w wysokiej temperaturze i zwiększonej potliwości dolegliwości te często się nasilają).

atopowe zapalenie skóry objawy

AZS charakteryzuje się zaczerwienieniem i suchością skóry, swędzeniem oraz skłonnością do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Zmiany na skórze pacjenta mogą być widoczne na całej powierzchni skóry, jednakże najczęściej obejmują mogą obejmować całą powierzchnię skóry, jednak najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi.

Skóra osoby chorej na AZS ma zaburzenia w budowie, w wyniku czego traci nawet 5 razy więcej wody niż skóra zdrowa. Nieszczelny płaszcz wodnotłuszczowy skóry z AZS, umożliwia wnikanie wewnątrz substancji drażniących i nadmierne odparowywanie wody. W ten sposób skóra dotknięta atopowym zapaleniem skóry szybciej traci nawilżenie i łatwiej ulega podrażnieniom.

Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą inne schorzenia atopowe, takie jak na przykład astma oskrzelowa, katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.

atopowe zapalenie skóry leczenie

Kluczowym elementem leczenia AZS jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Co istotne powinna być ona przestrzegana nie tylko w takcie nasilenia objawów, ale także gdy one ustąpią. Atopowe zapalenie skóry może utrzymywać się przez całe życie z okresami remisji i zaostrzeń. Atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć, ale można zmniejszać i łagodzić jego objawy.

Głównym celem prawidłowej pielęgnacji skóry atopowej jest przywrócenie i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Istotne jest również hamowanie rozwoju bakterii, mogących wpływać na pogorszenie stanu skóry.

Kilka razy dziennie należy stosować kremy zmiękczające, zwalczające suchość skóry i przywracające naturalną barierę. Do pielęgnacji skóry atopowej warto wybierać emolienty (np. lakobaza, diprobaza), czyli dermokosmetyki przeznaczone specjalnie dla skóry z AZS, a także olejki do kąpieli. Warto sięgnąć m.in. po:

  • Bepanthen Sensiderm, krem – łagodzący świąd i zaczerwienienia powodowane przez podrażnienia skóry,
  • Dermedic Emolient Linum Baby, krem nawilżająco-kojący,
  • Emolium, emulsja do ciała – kompletny emolient zalecany do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień,
  • La Roche-Posay Lipikar Baume AP+, balsam, sucha skóra,
  • Mustela Stelatopia, balsam intensywnie natłuszczający,
  • Oillan med+, balsam intensywnie natłuszczający.

U osób z ciężkimi objawami atopowego zapalenia skóry stosuje się pomocniczo sterydy. U osób, u których testy alergiczne wyjdą pozytywnie, lekarz może dodatkowo przepisać preparaty antyhistaminowe. U dorosłych można również stosować fototerapię – naświetlanie ultrafioletem A i B.

Nie należy używać mydła do mycia zmienionych chorobowo miejsc, ograniczyć kąpiele. Ubrania, które bezpośrednio stykają się ze skórą osób chorych na atopowe zapalenie skóry, powinny być prane w delikatnych proszkach, ponadto po praniu warto zastosować dodatkowe płukanie, aby usunąć ewentualne substancje drażniące. Ważne jest także to, by nie zakładać nowych ubrań bez wcześniejszego prania, z uwagi na fakt, że mogą one zawierać drażniące substancje.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana