Macierzyństwo ma swoje blaski i cienie. Na szczęście dla mam, o tych cieniach mówi się co raz bardziej otwarcie i nie wymaga się, by całkowicie poświęcały się dziecku. Dla mam ważne jest to, aby znalazły też czas dla samej siebie, bez wyrzutów sumienia. Szczęśliwa mama to bardzo często również zadbana mama. Ale mogą się tutaj pojawić pytania: zabiegi kosmetyczne i karmienie piersią? zabiegi medycyny estetycznej a karmienie piersią? Postaramy się na nie odpowiedzieć.
Pielęgnacja skóry twarzy w czasie ciąży
Powszechnie wiadome jest, że w trakcie ciąży należy zwracać uwagę na to co się je i jakich kosmetyków się używa. W przypadku kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy, koniecznie trzeba się upewniać czy nie zawierają one substancji, których kobiety w ciąży nie powinny stosować z uwagi na zwiększenie ryzyka uszkodzenia płodu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Zabiegi kosmetyczne i karmienie piersią
Według najnowszych danych WHO zaleca się, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki aż do 6 miesiąca życia, ze względu na unikalną wartość kobiecego pokarmu, a także naturalne procesy związane z żywieniem człowieka. Karmienie maluszka to także tworzenie więzi z jego mamą. Dieta mamy karmiącej piersią powinna być urozmaicona i zdrowa, a także lekkostrawna, co oznacza eliminację dań smażonych, tłustych i wzdymających.
Podobnie jak nie powinno się stosować pewnych preparatów kosmetycznych i stosować zabiegów w czasie ciąży, tak też nie powinno się poddawać pewnym zabiegom upiększającym w okresie karmienia piersią.
Generalnie nie ma przeciwwskazań, aby karmiąca mama umówiła się na wizytę u fryzjera, SPA czy w gabinecie kosmetycznym. Laktacja nie ogranicza farbowania włosów, robienia henny brwi i rzęs, malowania paznokci, depilacji woskiem czy kremem, a także udania się na masaż.
Zabiegi medycyny estetycznej a karmienie piersią
Trzeba mieć na uwadze to, że nie wykonuje się badań klinicznych, które mówiłyby o szkodliwym wpływie zabiegów medycyny estetycznej na zdrowie dziecka karmionego mlekiem mamy. Nie ma zatem danych stwierdzających co mogłoby się stać w przypadku przeprowadzania niektórych zabiegów w okresie laktacji. Wiadome jest natomiast to, że każda ingerencja może mieć wpływ na laktację, należy zatem unikać zabiegów, które mogą nieść za sobą takie ryzyko.
Lekarze medycyny estetycznej zgodni są co do tego, że najbezpieczniejsze są zabiegi o działaniu miejscowym, nie wywołujące ryzyka przeniknięcia substancji chemicznych do krwiobiegu. Zabiegi, które mogą wykonać mamy karmiące piersią to:
- karboksyterapia – przeczytaj więcej na temat CO2 – cząsteczki piękna
- mikrodermabrazja
- niektóre peelingi, np. migdałowy
- oxybrazja
- zabieg z osoczem bogatopłytkowym – koniecznie przeczytaj w czym tkwi sekret osocza bogatopłytkowego
- zabiegi wykorzystujące lasery.
O bardziej inwazyjnych zabiegach mamy mogą myśleć wtedy, gdy przestaną całkowicie karmić piersią.
Zabiegi po ciąży
Poza nieprzespanymi nocami, przemęczeniem, dla wielu mam problematyczne są również rozstępy, powrót do wagi sprzed okresu ciąży czy też problem z obkurczeniem skóry na brzuchu. Natomiast niezmiernie rzadko otwarcie porusza się problemy związane z intymnymi strefami ciała: z kroczem i pochwą, które przy narodzinach maluszka, są narażone na zmiany. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
Brzuch po ciąży
Jakie zabiegi na brzuch po ciąży są dostępne w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej? Jaki jest koszt tych kuracji? Podpowiadamy jak ujędrnić skórę brzucha lub pozbyć się nadmiaru tłuszczyku z tej okolicy przy pomocy kilku profesjonalnych zabiegów.
Dodaj komentarz