Zaletą zabiegów medycyny estetycznej jest ich nieinwazyjny lub bardzo mało inwazyjny charakter. Sprawia to, że generalnie są one bezpieczne, nie pozostawiają widocznych blizn. Ponadto ryzyko wystąpienia powikłań jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku operacji plastycznych. Niemniej jednak zdarzają się pewne błędy, zarówno po stronie lekarzy, jak i pacjentów.
Ogromny rozwój technologii sprawił, że oferta gabinetów medycyny estetycznej nieustająco się powiększa. Już po jednorazowej wizycie możemy pozbyć się zmarszczek, powiększyć usta i skorygować ich kształt bądź dokonać bezoperacyjny lifting twarzy. Korzystanie z usług gabinetów medycyny estetycznych przestało być kojarzone z czymś wstydliwym, a wręcz odwrotnie – bardziej z dbałością o własny wizerunek.
błędy lekarzy medycyny estetycznej
brak indywidualnego podejścia
Jednym z głównych błędów popełnianych przez lekarzy medycyny estetycznej jest brak indywidualnego podejścia do pacjenta. Wykonywanie zabiegów według szablonów skutkuje tym, że na ekranie telewizora czy na ulicy, spotykamy kobiety, których twarze wyglądają niemal identycznie.
nadmiernie wydęte usta
Powiększanie ust kwasem hialuronowym cieszy się ogromną popularnością. Usta są drugim, po oczach, centrum mimicznym twarzy. Na przestrzeni lat, gdy ogólna kondycja skóry ulega zmianie, wraz z nią zmieniają się także wygląd i struktura ust. Kwas hialuronowy stanowi wówczas sprawdzone remedium na powstałe problemy. Niemniej jednak niektórzy lekarze powinni zachować umiar w podawaniu pacjentkom kwasu hialuronowego. Nadmiernie wydęte i „napompowane” usta sprawiają, że kobiety przestają wyglądać atrakcyjnie, a wyglądają wręcz wulgarnie. Ponadto za duże usta oprócz przerysowanego efektu wizualnego, mogą powodować problemy z mówieniem.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym może także wiązać się z ryzykiem nierównomiernego rozłożenia kwasu hialuronowego czy zakażeniem gronkowcem. Przeczytaj także wypowiedź dr Katarzyny Kwareckiej-Zając na temat tego jakie mogą być powikłania po powiększaniu ust kwasem hialuronowym.
nadmiar i podanie wypełniaczy
Kolejnym błędem popełnianym w medycynie estetycznej jest nieodpowiednie miejsce podania lub nadmiar wypełniacza, które zamiast podkreślenia urody, mogą wręcz zdeformować twarz. Przykładem może być podanie kwasu hialuronowego bezpośrednio w opadające policzki, zamiast tuż pod nimi oraz w obrębie bruzdy nosowo-wargowej. Podanie nadmiaru wypełniacza na kościach policzkowych może spowodować efekt „chomiczych” policzków.
nadmiar botoksu
Toksyna botulinowa pełni rolę substancji „wygładzającej” i jest z powodzeniem wykorzystywana przy redukcji zmarszczek mimicznych. Jej działanie opiera się na hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w wyniku czego mięśnie mimiczne twarzy, odpowiedzialne za powstawanie tego rodzaju zmarszczek, są blokowane. Preparat zawierający toksynę botulinową pozwoli na redukcję zmarszczek występujących głównie w górnej części twarzy – na czole, wokół oczu czy ust.
Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg toksyny botulinowej sprawia, że część twarzy lub twarz wygląda jak maska, bez zachowania mimiki twarzy i/lub ruchomości brwi.
nieprawidłowo przeprowadzona laseroterapia
Generalnie powikłania po laseroterapii występują stosunkowo rzadko. W przypadku nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu lub nieprzestrzegania przez pacjenta zaleceń lekarza, możliwe są:
- blizny przerostowe – osoby, które wiedzą, że mają do nich skłonność, powinien unikać zabiegów laserem frakcyjnym
- blizny zanikowe – mogą powstać, jeśli zaburzone jest gojenie skóry po zabiegu laserowym
- infekcje – najczęściej jest to wirusowa opryszczka. Jeżeli ktoś jest jej nosicielem, to przy zabiegu dochodzi do obniżenia odporności organizmu i wirus może się uaktywnić;
- nadkażenie bakteryjne;
- przebarwienia pourazowe – to najczęstszy skutek uboczny zabiegów laserowych, który pojawia się w przypadku poparzenia. Im mocniejszy zabieg, tym większe ryzyko przebarwień. Czasami same schodzą, ale czasami niestety nie.
błędy pacjentów
Jako pacjenci musimy pamiętać, że o efektach ich pracy często decydujemy także i my, naszym działaniem i nawykami. Po pierwsze bezwzględnie należy słuchać zaleceń lekarza. Kombinowanie i szukanie zamienników na własną rękę może być zgubne, z uwagi na to, że niektóre składniki zawarte w kremach czy balsamach, mogą wydłużyć proces rekonwalescencji i gojenia. Po wielu zabiegach warto na jakiś czas zminimalizować wysiłek fizyczny i wdrożyć intensywną fotoochronę. Unikamy również bardzo niskich oraz skrajnie wysokich temperatur.
Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w artykule: Czego nie powinniśmy robić po zabiegach?
przed zabiegiem medycyny estetycznej sprawdź…
Zanim poddasz się zabiegowi medycyny estetycznej sprawdź i zapytaj jakie kompetencje i uprawnienia posiada lekarz medycyny estetycznej, zapytaj przed zabiegiem jaki preparat lub urządzenie będzie stosowane. Uważaj na promocje i podchodź odpowiedzialnie do nadarzających się „okazji”.
Dodaj komentarz