Jakie są najczęściej popełniane błędy w medycynie estetycznej

Zaletą zabiegów medycyny estetycznej jest ich nieinwazyjny lub bardzo mało inwazyjny charakter. Sprawia to, że generalnie są one bezpieczne, nie pozostawiają widocznych blizn. Ponadto ryzyko wystąpienia powikłań jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku operacji plastycznych. Niemniej jednak zdarzają się pewne błędy, zarówno po stronie lekarzy, jak i pacjentów.

Ogromny rozwój technologii sprawił, że oferta gabinetów medycyny estetycznej nieustająco się powiększa. Już po jednorazowej wizycie możemy pozbyć się zmarszczek, powiększyć usta i skorygować ich kształt bądź dokonać bezoperacyjny lifting twarzy.  Korzystanie z usług gabinetów medycyny estetycznych przestało być kojarzone z czymś wstydliwym, a wręcz odwrotnie – bardziej z dbałością o własny wizerunek.

błędy lekarzy medycyny estetycznej

brak indywidualnego podejścia

Jednym z głównych błędów popełnianych przez lekarzy medycyny estetycznej jest brak indywidualnego podejścia do pacjenta. Wykonywanie zabiegów według szablonów skutkuje tym, że na ekranie telewizora czy na ulicy, spotykamy kobiety, których twarze wyglądają niemal identycznie.

nadmiernie wydęte usta

Powiększanie ust kwasem hialuronowym cieszy się ogromną popularnością. Usta są drugim, po oczach, centrum mimicznym twarzy. Na przestrzeni lat, gdy ogólna kondycja skóry ulega zmianie, wraz z nią zmieniają się także wygląd i struktura ust. Kwas hialuronowy stanowi wówczas sprawdzone remedium na powstałe problemy. Niemniej jednak niektórzy lekarze powinni zachować umiar w podawaniu pacjentkom kwasu hialuronowego. Nadmiernie wydęte i „napompowane” usta sprawiają, że kobiety przestają wyglądać atrakcyjnie, a wyglądają wręcz wulgarnie. Ponadto za duże usta oprócz przerysowanego efektu wizualnego, mogą powodować problemy z mówieniem.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym może także wiązać się z ryzykiem nierównomiernego rozłożenia kwasu hialuronowego czy zakażeniem gronkowcem. Przeczytaj także wypowiedź dr Katarzyny Kwareckiej-Zając na temat tego jakie mogą być powikłania po powiększaniu ust kwasem hialuronowym.

nadmiar i podanie wypełniaczy

Kolejnym błędem popełnianym w medycynie estetycznej jest nieodpowiednie miejsce podania lub nadmiar wypełniacza, które zamiast podkreślenia urody, mogą wręcz zdeformować twarz. Przykładem może być podanie kwasu hialuronowego bezpośrednio w opadające policzki, zamiast tuż pod nimi oraz w obrębie bruzdy nosowo-wargowej. Podanie nadmiaru wypełniacza na kościach policzkowych może spowodować efekt „chomiczych” policzków.

nadmiar botoksu

Toksyna botulinowa pełni rolę substancji „wygładzającej” i jest z powodzeniem wykorzystywana przy redukcji zmarszczek mimicznych. Jej działanie opiera się na hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w wyniku czego mięśnie mimiczne twarzy, odpowiedzialne za powstawanie tego rodzaju zmarszczek, są blokowane. Preparat zawierający toksynę botulinową pozwoli na redukcję zmarszczek występujących głównie w górnej części twarzy – na czole, wokół oczu czy ust.

Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg toksyny botulinowej sprawia, że część twarzy lub twarz wygląda jak maska, bez zachowania mimiki twarzy i/lub ruchomości brwi.

nieprawidłowo przeprowadzona laseroterapia

Generalnie powikłania po laseroterapii występują stosunkowo rzadko. W przypadku nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu lub nieprzestrzegania przez pacjenta zaleceń lekarza, możliwe są:

 • blizny przerostowe – osoby, które wiedzą, że mają do nich skłonność, powinien unikać zabiegów laserem frakcyjnym
 • blizny zanikowe – mogą powstać, jeśli zaburzone jest gojenie skóry po zabiegu laserowym
 • infekcje – najczęściej jest to wirusowa opryszczka. Jeżeli ktoś jest jej nosicielem, to przy zabiegu dochodzi do obniżenia odporności organizmu i wirus może się uaktywnić;
 • nadkażenie bakteryjne;
 • przebarwienia pourazowe – to najczęstszy skutek uboczny zabiegów laserowych, który pojawia się w przypadku poparzenia. Im mocniejszy zabieg, tym większe ryzyko przebarwień. Czasami same schodzą, ale czasami niestety nie.

błędy pacjentów

Jako pacjenci musimy pamiętać, że o efektach ich pracy często decydujemy także i my, naszym działaniem i nawykami. Po pierwsze bezwzględnie należy słuchać zaleceń lekarza. Kombinowanie i szukanie zamienników na własną rękę może być zgubne, z uwagi na to, że niektóre składniki zawarte w kremach czy balsamach, mogą wydłużyć proces rekonwalescencji i gojenia. Po wielu zabiegach warto na jakiś czas zminimalizować wysiłek fizyczny i wdrożyć intensywną fotoochronę. Unikamy również bardzo niskich oraz skrajnie wysokich temperatur.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w artykule: Czego nie powinniśmy robić po zabiegach?

przed zabiegiem medycyny estetycznej sprawdź…

Zanim poddasz się zabiegowi medycyny estetycznej sprawdź i zapytaj jakie kompetencje i uprawnienia posiada lekarz medycyny estetycznej, zapytaj przed zabiegiem jaki preparat lub urządzenie będzie stosowane. Uważaj na promocje i podchodź odpowiedzialnie do nadarzających się „okazji”.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czego przestrzegać przed i po wypełnianiu doliny łez kwasem hialuronowym

W dermatologii estetycznej kwas hialuronowy usieciowany ze względu na swoje właściwości stabilizujące, nawadniające, amortyzujące oraz wysoką biokompatybilność jest doskonałym materiałem do wypełniania tkanek miękkich. Służy do wypełniania bruzd i redukcja zmarszczek, w tym  uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami. Czego przestrzegać przed i po wypełnianiu doliny łez kwasem hialuronowym?

wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym wskazania

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest wiotczenie skóry okolicy powiek dolnych, utrata podskórnej tkanki tłuszczowej tej okolicy oraz obecność zagłębień skóry pod oczami w obrębie oczodołów, przechodzących skośnie na policzki i tworzących dolinę łez.

przed zabiegiem kwasem hialuronowym – zalecenia

Na 7 dni przed zabiegiem podania kwasu hialuronowego należy unikać przyjmowania leków, które mogłyby zmniejszyć krzepliwość krwi (po konsultacji z lekarzem prowadzącym), niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ziołowych preparatów Gingko Biloba, Aspiryny i witaminy C.

W dniu zabiegu z kwasem hialuronowym należy unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzystamy z sauny, solarium, łaźni parowej, itp.), jak również unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

po zabiegu kwasem hialuronowym – zalecenia

Równie ważne jak przygotowanie się do zabiegu, jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Dzięki temu unikniemy ewentualnych powikłań, a także uzyskamy maksymalny efekt działania kwasu hialuronowego.

 • Bezpośrednio po wykonanym zabiegu niwelowania doliny łez kwasem hialuronowym należy cały czas lekko schładzać okolice powiek dolnych, nosa i policzków.
 • Po zabiegu po zabiegu podania kwasu hialuronowego bardzo ważne jest, aby unikać wahań temperatury otoczenia, zwłaszcza przez pierwsze 48 godzin do 2 tygodniu po zabiegu. Nie należy korzystać z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory). Zaleca się dłuższego przebywania w temp. poniżej 0 st. C oraz opalania się.
 • Bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości (nie dotykać).
 • Przez 48h po zabiegu podania kwasu hialuronowego należy unikać nadmiernej mimiki.
 • Przez 3 dni po zabiegu podania kwasu hialuronowego nie należy pływać ani podejmować forsownych ćwiczeń .
 • Przez przynajmniej 4 tyg. po zabiegu hialuronowym nie powinno wykonywać się takich zabiegów jak laseroterapia w okolicach iniekcji wypełniacza z uwagi na możliwą szybszą degradację podanego preparatu.
 • Przez 12 godzin po iniekcji nie należy nakładać makijażu.
 • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia objawów niepożądanych po zabiegu na bazie kwasu hialuronowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.

Przeczytaj również odpowiedź Eksperta portalu Derma Estetic dr Marzeny Lorkowskiej-Precht z Kliniki Artismed w Warszawie na pytanie: Czy kremy z retinolem można stosować po zabiegu z kwasem hialuronowym? 

wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do zabiegu wypełnienia doliny łez kwasem hialuronowym są:

 • choroba autoimmunologiczna w wywiadzie
 • ciąża lub karmienie piersią
 • młodzież poniżej 18 roku życia
 • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy
 • obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami
 • przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze
 • skłonność do tworzenia przerośniętych blizn.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Zabiegi na szyję dla 40 latki

W skórze 40-letniej kobiety zachodzą gwałtowne zmiany, które negatywnie wpływają na jej kondycję oraz wygląd. Na stan skóry w dużej mierze ma dotychczasowy tryb życia oraz pielęgnacja. Szyja jest obszarem ciała, na którym bardzo szybko można zaobserwować oznaki starzenia się. Jakie zabiegi są polecane dla 40-latki na skórę szyi?

Skóra szyi i dekoltu charakteryzuje się mała ilością gruczołów łojowych, co sprawia, że stosunkowo szybko traci ona nawilżenie, staje się przesuszona i mało elastyczna. Ponadto szyją wykonujemy wiele ruchów, nie tylko w dzień ale i w nocy podczas snu. Wszystko to wpływa na fakt, że często szybciej obserwujemy na niej pierwsze oznaki starzenia w postaci zmarszczek.

Dodatkowo po 40-stym roku życia włókna kolagenowe stają się coraz bardziej kruche, ubywa lipidów i ceramidów, rozluźnia się warstwa rogowa naskórka. W efekcie skóra traci swoją naturalną jędrność i elastyczność. Skóra jest cieńsza i gorzej nawilżona, a zmarszczki głębsze i bardziej widoczne. Jest to spowodowane okresem przedmenopauzalnym i zmianami hormonalnymi. Zmniejsza się bowiem liczba, a czasem zaczyna brakować estrogenów (żeńskich hormonów), od których w dużej mierze zależy dobra kondycja skóry. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę zabiegów, jakie są polecane dla 40-latki na skórę szyi?

laser frakcyjny

Laser frakcyjny – laser frakcyjny wykorzystuje energię w postaci skupionych wiązek światła, które w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka i skóry właściwej. Naturalny proces gojenia się skóry sprawia, że uszkodzone komórki skóry zastępowane są przez odnowioną, zdrową tkankę.

Laser frakcyjny CO2 jest bardzo skuteczną metoda odmładzania skóry. Laser frakcyjny pomaga m.in. w lepszym napięciu skóry, zmniejszenie zmarszczek i wygładzeniu skóry. Pomaga też w wygładzeniu bruzd i blizn potrądzikowych. Dzięki niemu poprawimy również koloryt skóry.

Kiedy chcemy zredukować zmarszczki niezbędne może być przeprowadzenie 2-4 zabiegów. Z uwagi na to, że cykl regeneracyjny komórek trwa 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść najwcześniej po tym okresie. Pełen cykl regeneracji tkanki to trzy miesiące, więc w pełni ocenić efekt zabiegu można dopiero po takim czasie.

mezoterapia z użyciem osocza bogato płytkowego

Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnych produktów lub nie mogą poddać się innym zabiegom ze względu na występujące reakcje uczuleniowe na inne preparaty. Zabieg z jego wykorzystaniem jest całkowicie bezpieczny, czego potwierdzeniem może być stosowanie tej metody od ponad 30 lat w wielu dziedzinach medycyny.

Przez ostrzykiwanie odpowiednich warstw skóry osoczem bogatopłytkowym zostaje przyspieszony proces regeneracji, aktywacji komórek macierzystych, odnowy i pobudzenia fibroblastów. Dzięki temu zabieg zapewnia długotrwałą regenerację i rewitalizację skóry twarzy, poprawę jej ukrwienia i wygładzenie zmarszczek.  Brak efektu maski, zredukowane zmarszczki i przebarwienia oraz długotrwały efekt na pewno wpłynęły na to, iż kobiety chętnie korzystają z tego zabiegu. Skóra już po 1-2 tygodniach jest widocznie bardziej napięta i wygładzona. Efekty utrzymują się do kilku miesięcy, a w przypadku kilkukrotnego powtórzenia zabiegu – nawet 1,5 roku.

HIFU

HIFU to urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. Nie są to jednak zwykłe fale, ponieważ w urządzeniu HIFU wykorzystane zostały fale dźwiękowe o wysokim natężeniu. Fale docierają do głębokich warstw skóry, doprowadzając do jej przegrzania. Przegrzanie nie jest silne – utrzymuje się na poziomie 65-70 stopni Celsjusza. Następuje kontrolowane poparzenie, dzięki któremu włókna kolagenowe regenerują się i kurczą. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza i gładsza.

HIFU to doskonałe rozwiązanie dla kobiet zmagających się z nieestetycznymi zmarszczkami i wiotką skórą na dekolcie i szyi. HIFU pozwoli wrócić do młodszego wyglądu bez zastosowania drastycznych środków. Skóra w tym miejscu szybko ulega wpływowi czasu, a zabiegi na te okolice są dość trudne do wykonania.

Skóra już po zabiegu wygląda na bardziej napiętą i wygładzoną. Efekt najbardziej widoczny jest po około miesiącu i utrzymuje się aż do 18 miesięcy. Zabiegów nie trzeba często powtarzać, jak np. w przypadku mezoterapii.

Fale radiowe RF na wiotką skórę

Główną zaletą działania fal radiowych RF jest aktywne stymulowanie procesu syntezy włókien kolagenowych oraz ich regeneracji. Fale radiowe RF podgrzewają skórę właściwą. Co za tym idzie RF fale radiowe aktywizują fibroblasty do większej produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zyskuje się efekt wypełnienia zmarszczek i naturalnych ubytków dermatologicznych. Skutkiem ich oddziaływania na tkanki jest poprawa gęstości, napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.

Dzięki  wysokiej temperaturze, którą otrzymujemy przez fale radiowe dochodzi do obkurczenia włókien kolagenowych (jest to reakcja bezpośrednia) oraz  stymulacji fibroblastów, czyli zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny (jest to reakcja pośrednia i jest ona rozciągnięta w czasie).  Tak wysoka temperatura wpływa na poprawę jakości skóry, prowadzi do jej zagęszczenia oraz ujędrnienia.

Seria to od 5 do 12 zabiegów powtarzanych w odstępach 10-dniowych. Zabieg trwa ok. 30 minut.

Sprawdź  także co na temat zabiegów z urządzeniem Pelleve, które wykorzystuje fale radiowe, mówi dr Katarzyna Kwarecka-Zając.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana