Grudki na linii żuchwy i brody pojawiają się nie tylko u nastolatek, ale również u pań po 30 r.ż. Grudki te to w większości przypadków zaskórniki zamknięte. Jaka jest przyczyna ich powstawania i jak można z nimi walczyć?

Grudki, zaskórniki – przyczyny pojawiania się
Ogólnie mówiąc zaskórniki (inaczej wągry), pojawiają się wtedy, gdy gruczoły łojowe produkują dużo łoju, a naskórek niewystarczająco się złuszcza. Nadmiar łoju wraz z rogowaciejącymi komórkami zatykają ujścia mieszków włosowych. W efekcie czego powstają zaskórniki. Zaskórniki otwarte – są widoczne w postaci „czarnych kropek”, natomiast zaskórniki zamknięte wyglądają jak biała drobna kaszka.
Pojawianie się zmian skórnych tj. grudki, zaskórniki na linii żuchwy i brody najczęściej związane jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, nadczynność androgennej albo estrogennej. Może być też wynikiem nadmiernej potliwości, nadmiarem toksyn w organizmie, efektem ubocznym stosowania leków czy stosowania niewłaściwych kosmetyków.
Jak pozbyć się zaskórników ?
W przypadku dużego nasilenia zmian na żuchwie i brodzie zalecana jest wizyta u dermatologa i/lub endokrynologa. Może bowiem okazać się, że zasadne będzie wprowadzenie leczenia antybiotykami lub innego leczenia hormonalnego.
Niewielkie zmiany, mała liczba zaskórników może zostać usunięta przez kosmetyczkę podczas tzw. oczyszczania manualnego.
W gabinetach medycyny estetycznej można wykonać takie zabiegi jak:
To peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka. Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Zabieg jest bezbolesny i nie utrudnia wykonywania codziennych czynności.
Hydradermabrazja to nowoczesna mikrodermabrazja przeznaczona dla wszystkich typów skóry, nawet dla tych bardzo wrażliwych. Jest to zabieg, który umożliwia jednoczesne dokładne oczyszczenie, nawilżenie, a także odmłodzenie skóry twarzy.
Polega na wprowadzaniu w głąb skóry substancji czynnych za pomocą sił pola elektrycznego. Wpływa pozytywnie na jędrność oraz nawilżenie skóry – nawadnia głębokie warstwy skóry. Ponadto wygładza cienkie linie oraz zmarszczki, a także poprawia krążenie krwi. Jonoforeza wpływa również na zmniejszenie łojotoku oraz przywraca skórze zdrowy, rozświetlony wygląd.
Peeling kawitacyjny wykonywany jest za pomocą ultradźwięków, które w połączeniu z płynną warstwą na zwilżonej skórze wywołują zjawisko kawitacji, czyli rozbicia komórek warstwy rogowej. Peeling kawitacyjny oczyszcza skórę z martwego naskórka, pomaga w pozbyciu się zalegającego sebum, poprawia mikrokrążenie. Znacznie poprawia wygląd skóry. Jest doskonały dla osób, które borykają się z uciążliwym trądzikiem. Dodatkowymi wskazaniami są: zmarszczki, skóra wysuszona, słabo odżywiona oraz zniszczona, przebarwienia a także cellulit. Zabieg likwiduje płytkie przebarwienia. Jest bezbolesny i można go przeprowadzać o każdej porze roku.
-
Medyczny peeling chemiczny
Peeling medyczny jest to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania substancji, które są pochodzenia biologicznego bądź chemicznego. Za pomocą peelingu pozbywamy się defektów kosmetycznych bądź też zmian chorobowych, które są w obrębie naskórka i skóry właściwej. W zależności od zastosowanych peelingów możemy regulować głębokość złuszczania.
Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę odpowiednio przygotowanej mieszaniny związków chemicznych o ściśle określonym stężeniu. Substancje te przenikają w głąb skóry i wpływają na przebudowę elastyny i kolagenu (proteiny podporowe skóry). Zabiegi z użyciem peelingów chemicznych wpływają na odnowę naskórka i skóry, działają w sposób odmładzający (likwidują oznaki starzenia się skóry). Najczęściej wykorzystywaną substancją jest kwas glikolowy (otrzymany z trzciny cukrowej), kwasy owocowe (AHA), a także kwas trójchlorooctowy.
-
Wodorowe oczyszczanie skory – HYDROIMPACT
Wodorowe oczyszczanie skóry – HYDROIMPACT – aparatura Hydroimpact, z opatentowanymi generatorami czystego wodoru, to złożone działanie terapeutyczne na wiele problemów skórnych. Głowica wodorowa w trakcie zabiegu dozuje strumień wody przesycony pęcherzykami wodoru, które działają jak super dokładny peeling usuwający martwe komórki naskórka, pozostałości makijażu, kremów czy zanieczyszczenia pyłów z powietrza. Skóra pozostaje idealnie czysta i świeża. Elektroporacja z falą radiową średniej częstotliwości otwiera drogę wodoru do komórek oraz poprawia napięcie skóry. Światło LED stymuluje procesy regeneracyjne. Dzięki zabiegom z wykorzystaniem technologii aktywnego wodoru zwiększa się poziom nawilżenia skóry, staje się ona wygładzona i uspokojona, bardzo dokładnie zostają oczyszczone pory, co wpływa na zmniejszenie problemów z trądzikiem oraz powstawania zaskórników, zmniejsza się również produkcja łoju.
Wszystkie powyższe zabiegi można połączyć z maską odpowiednio dobraną do rodzaju cery.
Zaskórniki domowe sposoby
Bardzo ważne jest, aby samodzielnie nie próbować usuwać (wyciskać) zaskórników i grudek. Pozostawmy to specjalistom, bowiem wygniatane tkanki uszkadzają się, co wiąże się z urazem skóry, powstaniem stanu zapalnego i dłuższym gojeniem.
W związku z faktem, że zaskórniki pojawiają się wtedy, gdy gruczoły łojowe produkują dużo łoju, a naskórek niewystarczająco się złuszcza, dobrze sprawdzą się kosmetyki, które zawierające niewielkie stężenie kwasów (np. salicylowego, kwasy owocowe). Dzięki delikatnemu złuszczaniu, wpływają na proces normalizacji i wygładzenia skóry. Warto sięgnąć po preparaty z aptecznej półki.
Innym zalecanym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków z retinolem (przeczytaj: kremy z retinolem wybierz coś dla siebie). Retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, zmniejsza przetłuszczanie, odblokowuje i zwęża pory, a także hamuje tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków.
Raz w tygodniu należy zastosować peeling, który pozwoli nam na pozbycie się resztek martwego naskórka. Pamiętajmy, że obumarłe komórki blokują pory, co z kolei może prowadzić do powstawania zaskórników. Przeczytaj: Peeling enzymatyczny, a gruboziarnisty. Poznaj różnice!
Zachęcamy Cię również do przeczytania artykułu „Poznaj prawdę na temat trądziku – odpowiada dr n. med. Joanna Czuwara”.
Dodaj komentarz