Jakich zabiegów nie należy wykonywać po zabiegach wolumetrycznych twarzy?

Które zabiegi można wykonywać po tzw. wolumetrii twarzy kwasem hialuronowym, a z którymi powinniśmy się wstrzymać jak najdłużej? Odpowiedzi udzieliła nasza Ekspert dr Marzena Lorkowska-Precht z Kliniki Artismed w Warszawie.

photo: pixabay.com/MelinaNaumann

Wolumetria twarzy, a inne zabiegi

Droga Pani Doktor,

Około 2 tygodnie temu poddałam się wolumetrii twarzy kwasem hialuronowym. Miałam wykonywany zabieg poprawiający owal i modelowanie kości policzkowych. Jakich zabiegów nie powinnam wykonywać po zabiegu wolumetrycznym na twarzy? Ile czasu ewentualnie mogę odczekać?

Serdecznie pozdrawiam,

Ewelina

 

Pani Ewelino,

Kwas hialuronowy „nie lubi” zabiegów wykorzystujących wysoką temperaturę, dlatego przeciwwskazane są fale radiowe, ultradźwięki oraz inne zabiegi prowadzące do przegrzania tkanki podskórnej. Po miesiącu od zabiegu wolumetrycznego może Pani śmiało wykonywać praktycznie wszystkie „zimne” zabiegi kosmetyczne i lekarskie. Z zabiegami termicznymi polecam czekać jak najdłużej, bo podgrzanie spowoduje szybszy rozkład kwasu, a nie o to przecież chodzi.

Pozdrawiam,

Marzena Lorkowska-Precht

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przebarwienia – zaczynamy walkę po lecie

Przebarwienia to brązowawe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, które pojawiają się najczęściej na twarzy głównie u kobiet. Pojawiają się często na czole, w okolicy ust, a niekiedy nawet pokrywają prawie całą twarz, dekolt czy dłonie. Jest to skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Postaramy się na to odpowiedzieć.

Przebarwienia twarzy przyczyny

Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym związanym z antykoncepcją czy też hormonalną terapią w okresie menopauzy. Przebarwienia mogą mieć też związek z chorobami nadnerczy czy tarczycy.

W okresie letnim wszelkie plamy, przebarwienia czy piegi stają się bardziej widoczne i ciemniejsze. Dla wielu pań jest to problem skórny, który nie tylko stanowi kwestię dyskomfort estetyczny, ale także efekt postarzenia twarzy.

Najlepszym okresem na usuwanie przebarwień jest jesień i zima, a wiosną i latem pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV, zw. fotoblokerów. Przeczytaj również: Krem z filtrem UV – dlaczego warto go stosować cały rok.

Usuwanie przebarwień na twarzy

Na rynku dostępnych jest kilka zabiegów mających na celu usuwanie przebarwień. Najbardziej skuteczną metodę dobierze dla pacjenta lekarz, po ocenie skóry i głębokości, na której znajdują się złogi barwnika. Jedną z form oceny jest badanie skóry, np. za pomocą lampy Wooda.

  • Peeling medyczny

Medyczny peeling chemiczny – jest to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania substancji, które są pochodzenia biologicznego bądź chemicznego.  Za pomocą peelingu pozbywamy się defektów kosmetycznych bądź też zmian chorobowych, które są w obrębie naskórka i skóry właściwej. W zależności od zastosowanych preparatów możemy regulować głębokość złuszczania. (Przeczytaj: Czym są kwasy AHA, BHA, PHA. Poznaj kwasy stosowane w kosmetyce.)

  • Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja – to peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia.Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Dodatkowo mikrodermabrazja skutecznie oczyszcza skórę. Dzięki temu zabiegowi skóra wygląda młodziej, jędrniej i jest bardziej elastyczna.

  • Mezoterapia igłowa wybielająca RRS WHITENING

Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. RRS HA Whitening to mezoterapia oparta na kwasie hialronowym oraz koktajlu biorewitalizującym dedykowana pacjentom ze zmianami pigmentacyjnymi, jego głównym celem jest regeneracja skóry i przywrócenie jej jednolitego koloru. Produkt może być stosowany niezależnie od wieku pacjenta na twarz, szyję i dekolt.

  • Zabieg Cosmelan

Zabieg Cosmelan dzięki czynnikom rozjaśniającym o natychmiastowym działaniu jest jedną z najbardziej skutecznych terapii depigmentacyjnych, które może zaoferować gabinet medycyny estetycznej. Cosmelan to skuteczny zabieg w terapii przebarwień hormonalnych, zwłaszcza typu melasma, chloasma. Co więcej ten zabieg na przebarwienia wyraźnie rozjaśnia małe i specyficzne plamy typu piegi, znamiona barwnikowe i przebarwienia posłoneczne.

  • Zabieg Dermamelan

Dermamelan to następca Cosmelanu. Dermamelan to preparat złuszczający, silnie depigmentujący oraz odmładzający. Przywraca skórze gładkość i blask. Jego wysokie stężenie składników aktywnych sprawia, że jest on skuteczny w usuwaniu przebarwień opornych na inne preparaty. Głównym wskazaniem wykonania zabiegu jest eliminacja plam o podłożu hormonalnym (ostuda, melasma). Terapię Dermamelanem można stosować w przypadku każdego rodzaju i fototypu skóry, jak również przebarwień o różnej etiologii.

  • Światło IPL

IPL – jedną z bardziej skuteczniejszych metodą usuwania przebarwień jest zastosowanie urządzenia IPL (z ang. Intense Pulsed Light – silny impuls światła). Urządzenia IPL wykorzystują zamontowaną w nich lampę ksenonową. IPL emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali, dzięki temu możemy dotrzeć na różne głębokości skóry. Podczas zabiegu następuje niszczenie komórek zawierających barwnik. Jest to możliwe dzięki temu, że wiązka światła IPL jest pochłaniana przez melaninę, prowadząc do podgrzania komórek z melaniną i, w końcowym etapie, ich rozbicia.

  • Laserowe usuwanie przebarwień

Przebarwienia na twarzy mogą być również skutecznie usuwane za pomocą lasera frakcyjnego.  Laser frakcyjny wytwarza w skórze mikrouszkodzenia, dzięki którym następuje koagulacja tkanek w strefach mikrotermalnych. Dzięki temu skóra wytwarza więcej kolagenu poprzez uruchomione procesy gojenia. Kolagen sprawia, że skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i wygląda zdrowiej. Poprawia się również jej koloryt i jest o wiele gładsza.

Zabiegi na przebarwienia na twarzy mogą być przeprowadzane za pomocą lasera ablacyjnego, np. CO2 lub nieablacyjnego (czyli nie przerywającego ciągłości skóry), np. laser neodymowo-yagowy Q-Switch czy laser PicoSure.

Przeczytaj również: Kremy na przebarwienia twarzy i dekoltu.

 

 

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariola
Gość
Mariola

Polecam laser Lavieen! Po lecie i nie tylko, bo świetnie działa też na piegi czy rozszerzone pory. 🙂 Pozdrawiam.

Grudki w okolicy żuchwy i brody. Przyczyny i jak z nimi walczyć?

Grudki na linii żuchwy i brody pojawiają się nie tylko u nastolatek, ale również u pań po 30 r.ż.  Grudki te to w większości przypadków zaskórniki zamknięte. Jaka jest przyczyna ich powstawania i jak można z nimi walczyć?

Grudki, zaskórniki – przyczyny pojawiania się

Ogólnie mówiąc zaskórniki (inaczej wągry), pojawiają się wtedy, gdy gruczoły łojowe produkują dużo łoju, a naskórek niewystarczająco się złuszcza. Nadmiar łoju wraz z rogowaciejącymi komórkami zatykają ujścia mieszków włosowych. W efekcie czego powstają zaskórniki. Zaskórniki otwarte – są widoczne w postaci „czarnych kropek”, natomiast zaskórniki zamknięte wyglądają jak biała drobna kaszka.

Pojawianie się zmian skórnych tj. grudki, zaskórniki na linii żuchwy i brody najczęściej związane jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, nadczynność androgennej albo estrogennej. Może być też wynikiem nadmiernej potliwości, nadmiarem toksyn w organizmie, efektem ubocznym stosowania leków czy stosowania niewłaściwych kosmetyków.

Jak pozbyć się zaskórników ?

W przypadku dużego nasilenia zmian na żuchwie i brodzie zalecana jest wizyta u dermatologa i/lub endokrynologa. Może bowiem okazać się, że zasadne będzie wprowadzenie leczenia antybiotykami lub innego leczenia hormonalnego.

Niewielkie zmiany, mała liczba zaskórników może zostać usunięta przez kosmetyczkę podczas tzw. oczyszczania manualnego.

W gabinetach medycyny estetycznej można wykonać takie zabiegi jak:

  • Mikrodermabrazja

To peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka. Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Zabieg jest bezbolesny i nie utrudnia wykonywania codziennych czynności.

  • Hydradermabrazja

Hydradermabrazja  to nowoczesna mikrodermabrazja przeznaczona dla wszystkich typów skóry, nawet dla tych bardzo wrażliwych. Jest to zabieg, który umożliwia jednoczesne dokładne oczyszczenie, nawilżenie, a także odmłodzenie skóry twarzy.

  • Jonoforeza

Polega na wprowadzaniu w głąb skóry substancji czynnych za pomocą sił pola elektrycznego. Wpływa pozytywnie na jędrność oraz nawilżenie skóry – nawadnia głębokie warstwy skóry. Ponadto wygładza cienkie linie oraz zmarszczki, a także poprawia krążenie krwi. Jonoforeza wpływa również na zmniejszenie łojotoku oraz przywraca skórze zdrowy, rozświetlony wygląd.

  • Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny wykonywany jest za pomocą ultradźwięków, które w połączeniu z płynną warstwą na zwilżonej skórze wywołują zjawisko kawitacji, czyli rozbicia komórek warstwy rogowej. Peeling kawitacyjny oczyszcza skórę z martwego naskórka, pomaga w pozbyciu się zalegającego sebum, poprawia mikrokrążenie. Znacznie poprawia wygląd skóry. Jest doskonały dla osób, które borykają się z uciążliwym trądzikiem. Dodatkowymi wskazaniami są: zmarszczki, skóra wysuszona, słabo odżywiona oraz zniszczona, przebarwienia a także cellulit. Zabieg likwiduje płytkie przebarwienia. Jest bezbolesny i można go przeprowadzać o każdej porze roku.

  • Medyczny peeling chemiczny

Peeling medyczny  jest to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania substancji, które są pochodzenia biologicznego bądź chemicznego.  Za pomocą peelingu pozbywamy się defektów kosmetycznych bądź też zmian chorobowych, które są w obrębie naskórka i skóry właściwej. W zależności od zastosowanych peelingów możemy regulować głębokość złuszczania.

Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę odpowiednio przygotowanej mieszaniny związków chemicznych o ściśle określonym stężeniu. Substancje te przenikają w głąb skóry i wpływają na przebudowę elastyny i kolagenu (proteiny podporowe skóry). Zabiegi z użyciem peelingów chemicznych wpływają na odnowę naskórka i skóry, działają w sposób odmładzający (likwidują oznaki starzenia się skóry). Najczęściej wykorzystywaną substancją jest kwas glikolowy (otrzymany z trzciny cukrowej), kwasy owocowe (AHA), a także kwas trójchlorooctowy.

  • Wodorowe oczyszczanie skory – HYDROIMPACT

Wodorowe oczyszczanie skóry – HYDROIMPACT‎ – aparatura Hydroimpact, z opatentowanymi generatorami czystego wodoru, to złożone działanie terapeutyczne na wiele problemów skórnych. Głowica wodorowa w trakcie zabiegu dozuje strumień wody przesycony pęcherzykami wodoru, które działają jak super dokładny peeling usuwający martwe komórki naskórka, pozostałości makijażu, kremów czy zanieczyszczenia pyłów z powietrza. Skóra pozostaje idealnie czysta i świeża. Elektroporacja z falą radiową średniej częstotliwości otwiera drogę wodoru do komórek oraz poprawia napięcie skóry. Światło LED stymuluje procesy regeneracyjne. Dzięki zabiegom z wykorzystaniem technologii aktywnego wodoru zwiększa się poziom nawilżenia skóry, staje się ona wygładzona i uspokojona, bardzo dokładnie zostają oczyszczone pory, co wpływa na zmniejszenie problemów z trądzikiem oraz powstawania zaskórników, zmniejsza się również produkcja łoju.

Wszystkie powyższe zabiegi można połączyć z maską odpowiednio dobraną do rodzaju cery.

Zaskórniki domowe sposoby

Bardzo ważne jest, aby samodzielnie nie próbować usuwać (wyciskać) zaskórników i grudek. Pozostawmy to specjalistom, bowiem wygniatane tkanki uszkadzają się, co wiąże się z urazem skóry, powstaniem stanu zapalnego i dłuższym gojeniem.

W związku z faktem, że zaskórniki pojawiają się wtedy, gdy gruczoły łojowe produkują dużo łoju, a naskórek niewystarczająco się złuszcza, dobrze sprawdzą się kosmetyki, które zawierające niewielkie stężenie kwasów (np. salicylowego, kwasy owocowe). Dzięki delikatnemu złuszczaniu, wpływają na proces normalizacji i wygładzenia skóry. Warto sięgnąć po preparaty z aptecznej półki.

Innym zalecanym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków z retinolem (przeczytaj: kremy z retinolem wybierz coś dla siebie). Retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, zmniejsza przetłuszczanie, odblokowuje i zwęża pory, a także hamuje tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków.

Raz w tygodniu należy zastosować peeling, który pozwoli nam na pozbycie się resztek martwego naskórka. Pamiętajmy, że obumarłe komórki blokują pory, co z kolei może prowadzić do powstawania zaskórników.  Przeczytaj: Peeling enzymatyczny, a gruboziarnisty. Poznaj różnice!

Zachęcamy Cię również do przeczytania artykułu „Poznaj prawdę na temat trądziku – odpowiada dr n. med. Joanna Czuwara”.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana