Jak zlikwidować płytkie zmarszczki na czole

Powstawanie zmarszczek na twarzy jest kwestią indywidualną, związaną z rodzajem cery, uwarunkowaniami genetycznymi, a także zależną od prawidłowej pielęgnacji i prowadzonego przez nas trybu życia. Zmarszczki na czole najczęściej związane są z mimiką twarzy. Poprzeczne zmarszczki na czole mogą nadawać twarzy smutnego wyglądu. Natomiast lwia zmarszczka sprawia, że twarz może wyglądać na rozgniewaną i posępną. Jakie zabiegi są polecane na zmarszczki na czole?

botoks na lwią zmarszczkę

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.  Dzięki zabiegowi z podaniem toksyny botulinowej można usunąć bruzdy na czole i lwią zmarszczkę. Efekty zabiegu widoczne są od razu. 

co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się.

Toksyna botulinowa  po raz pierwszy została  zastosowana  w  leczeniu  zeza  przez  dr  Alana Scotta w 1979 roku. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny  blokuje  przewodnictwo  nerwowo-mięśniowe.  Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja  mięśni  powraca  po  3–4  miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Zabieg botoksu polega na wykonaniu cienką igłą serii nakłuć wzdłuż bruzdy skórnej i wprowadzeniu toksyny w głębsze warstwy skóry. Toksyna botulinowa paraliżuje częściowo mięsień, przez co jego ekspresja staje się łagodniejsza. Czoło nie marszczy się już tak mocno, a efekt lwiej zmarszczki jest zniwelowany. Na rynku polskim dopuszczone do obrotu są następujące preparaty toksyny botulinowej typu A: Botox/Vistabel,  Azzalure/Dysport, Bocouture oraz Xeomin.

Polecamy również artykuł:  Podniesienie owalu twarzy – przegląd zabiegów.

kwas hialuronowy na zmarszczki na czole

Kwas hialuronowy – jest to jedna z najlepszych metod, która umożliwia redukcję zmarszczek i głębokich bruzd.

Kwas hialuronowy – HA (hialuronic acid) – to naturalny składnik wszystkich żywych organizmów, o niezwykłej zdolności łączenia wielu cząsteczek wody. U ludzi występuje między innymi w skórze, oczach, stawach. Uwalniając wodę, nawilża skórę od wewnątrz, tworząc prawidłowe środowisko dla rozwoju i pracy komórek. Dzięki temu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta.

Od 25 roku życia produkcja kwasu hialuronowego, a wraz z nim kolagenu i elastyny, zaczyna spadać. Wówczas warto pomyśleć o dostarczeniu skórze tego składnika od zewnątrz.

Kwas hialuronowy jako wypełniacz świetnie sprawdza się przy zabiegach wolumetrycznych, poprawiając objętość i owal twarzy. Efekty zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są widoczne od razu. Hialuran jest stopniowo wchłaniany przez organizm ludzki. W związku z tym pacjent może zdecydować się na ponowną aplikację kwasu hialuronowego po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu.

osocze bogatopłytkowe – jak zadziała na zmarszczki na czole?

Osocze bogatopłytkowe – inaczej zwany wampirzy lifting. Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta, stąd jego nazwa: wampirzy lifting. Zabieg osoczem stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnych produktów lub nie mogą poddać się innym zabiegom ze względu na występujące reakcje uczuleniowe na inne preparaty. Osocze bogatopłytkowe co do zasady jest zabiegiem stosowanym na całą twarz, a nie wybiórczo, jak np. na same zmarszczki na czole.

osocze bogatopłytkowe ile zabiegów

Seria zabiegów powinna składać się z 3-6 zabiegów wykonywanych w odstępach 2-3 tygodniowych.

Po kilku tygodniach od zabiegu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne. Skóra wyraźnie wygładza się, rozjaśnia, i jest lepszej jakości. Sprawia wrażenie bardziej ożywionej i wypoczętej.

laser frakcyjny pomoże na zmarszczki na czole

Laser frakcyjny wykorzystuje energię w postaci skupionych wiązek światła, które w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka i skóry właściwej. Naturalny proces gojenia się skóry sprawia, że uszkodzone komórki skóry zastępowane są przez odnowioną, zdrową tkankę. Efektem stosowania lasera frakcyjnego jest zdrowsza i młodziej wyglądająca skóra.

Zabieg jest bardzo inwazyjny – nie powoduje uszkodzeń skóry, nie musimy być po nim hospitalizowani, jak w przypadku zabiegów chirurgicznych. Efekt odmłodzenia i liftingu utrzymuje się przez długi czas i jest szybko widoczny.

laser frakcyjny ile zabiegów

Poprawa jakości skóry jest widoczna już po kilku dniach od zabiegu laserem frakcyjnym. Natomiast na przetworzenie kolagenu potrzeba czasu od 2 do 4 tygodni. Po tym czasie są widoczne trwale efekty odnowy. Odbudowa skóry będzie doskonale widoczna po 4-5 tygodniach od zakończeniu serii 3-5 zabiegów. Przebudowa kolagenu będzie jednak trwała nadal, powodując wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu.

fale radiowe rf na zmarszczki na czole

Terapia falami radiowymi jest jedną z najbardziej skutecznych metod przywracania skórze młodego i promiennego wyglądu.  Fale radiowe RF (ang. Radio Frequency) to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który skutecznie redukuje zmarszczki, rozstępy i cellulit, uelastycznia skórę, modeluje owal twarzy, redukuje tkankę tłuszczową, pobudza procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz syntezę włókien kolagenowych. Podczas zabiegu pobudzony zostaje układ limfatyczny i krwionośny, a ponadto zwiększa się metabolizm w tkankach.

fale radiowe ile zabiegów

Najczęściej terapia falami radiowymi RF obejmuje od 4 do 8 sesji zabiegowych, w zależności od kondycji skóry i miejsca zabiegowego. W przypadku zabiegów na twarz – zabiegi wykonuje się w przerwach 15 – 25 dniowych, w zależności od zaawansowania procesów starzenia tj. profilaktycznie co 25 dni, intensywna terapia przeciwstarzeniowa co 15 dni.

Po kilku tygodniach od zabiegu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Trendy w medycynie estetycznej 2018

Jakie zabiegi medycyny estetycznej cieszyły się w pierwszym półroczu największą popularnością? Które będą hitami w roku 2018? Na podstawie rozmów z naszymi ekspertami – lekarzami medycyny estetycznej przedstawiamy najczęściej wykonywane przez nich zabiegi.

botoks

Botoks, pogromca zmarszczek, od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Usunie bruzdę na czole czy zmarszczkę palacza, podniesie opadające kąciki ust, rozprawi się z każdą oznaką upływu czasu. 

Botoks – toksyna botulinowa (BTX)  jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja mięśni powraca po 3–4 miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą, w której podano zastrzyk.

Toksyna botulinowa stosowana jest w medycynie estetycznej już 25 lat. Znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się.

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. (koniecznie przeczytaj co eksperci sądzą na temat kwasu hialuronowego). Wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kwasu hialuronowego, czego konsekwencją jest wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek.

Więcej na temat kwasu hialuronowego możesz przeczytać: Zdaniem eksperta: kwas hialuronowy.

Dzięki zabiegowi polegającemu na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego nieusieciowanego pod skórę, poprawia się gęstość skóry twarzy, a także jej nawilżenie i elastyczność. Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Usta są drugim, po oczach, centrum mimicznym twarzy. Na przestrzeni lat, gdy ogólna kondycja skóry ulega zmianie, wraz z nią zmieniają się także wygląd i struktura ust. Kwas hialuronowy stanowi wówczas sprawdzone remedium na powstałe problemy. Zabiegowi wypełnienia ust kwasem hialuronowym z roku na rok poddaje się coraz więcej kobiet.

Czy znasz podstawowe różnice pomiędzy toksyną botulinową a kwasem hialuronowym? Jeżeli nie, sprawdź tutaj.

osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe – to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu. Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu.

Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnych produktów lub nie mogą poddać się innym zabiegom ze względu na występujące reakcje uczuleniowe na inne preparaty. Zabieg z jego wykorzystaniem jest całkowicie bezpieczny, czego potwierdzeniem może być stosowanie tej metody od ponad 30 lat w wielu dziedzinach medycyny.

 

fale ultradźwiękowe i fale radiowe

W czołówce najczęściej wykonywanych zabiegów znajdują się również zabiegi wykorzystujące technologię HIFU czy urządzenia emitujące fale radiowe.

HIFU

HIFU to nic innego jak urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. Nie są to jednak zwykłe fale, ponieważ w urządzeniu HIFU wykorzystane zostały fale dźwiękowe o wysokim natężeniu. Fale docierają do głębokich warstw skóry, doprowadzając do jej przegrzania. Przegrzanie nie jest silne – utrzymuje się na poziomie 65-70 stopni Celsjusza. Następuje kontrolowane poparzenie, dzięki któremu włókna kolagenowe regenerują się i kurczą. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza i gładsza.

Efekt utrzymuję się nieco ponad rok. Po zabiegu na efekt końcowy trzeba jednak poczekać, ponieważ tkanka odbudowuje się powoli. Jest to naturalny proces, który wyklucza nienaturalny wygląd jaki może pojawić się np. przy użyciu wypełniaczy. Efekt końcowy zobaczymy dopiero po około kilku miesiącach od zabiegu.

fale radiowe

Główną zaletą działania fal radiowych RF (ang. Radio Frequency) jest aktywne stymulowanie procesu syntezy włókien kolagenowych oraz ich regeneracji. RF fale radiowe aktywizują fibroblasty do większej produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zyskuje się efekt wypełnienia zmarszczek i naturalnych ubytków dermatologicznych. Skutkiem ich oddziaływania na tkanki jest poprawa gęstości, napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.

Fale radiowe RF to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który skutecznie redukuje zmarszczki, rozstępy i cellulit, uelastycznia skórę, modeluje owal twarzy, redukuje tkankę tłuszczową, pobudza procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz syntezę włókien kolagenowych.

zabiegi laserowe

Również bardzo często w gabinetach medycyny estetycznej przeprowadzane są zabiegi laserowe. Lasery w medycynie estetycznej mają szerokie zastosowanie. Słowo LASER jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Laser to urządzenie, które wytwarza i wzmacnia wiązkę promieniowania elektromagnetycznego,  najczęściej światła. Promieniowanie to posiada znacznie większe natężenie niż konwencjonalne źródła światła.

Laseroterapia jest nowoczesną i bezpieczną metodą stosowaną w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii. Laseroterapia polega na działaniu wiązką światła na określony obszar ciała tak, aby absorpcja (pochłanianie) promieniowania było skuteczne, a zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii wywoływała pożądany efekt terapeutyczny. W zależności od typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię możemy wykorzystywać do różnych celów. Laseroterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania różnych defektów skórnych. Dzięki nim można odmłodzić skórę, usunąć blizny, rozstępy, przebarwienia czy tatuaże, a także wykonać trwałą depilację.

 

terapie łączone w medycynie estetycznej

Lekarze medycyny estetycznej coraz częściej przeprowadzają także terapie łączone. Terapie skojarzone łączą nowoczesne technologie z naturalnym procesem regeneracji skóry. Najczęściej łączy się ze sobą zabiegi, które przynoszą podobne efekty i mogą być stosowane na różnych partiach ciała. Terapie łączone mają na celu uzyskanie optymalnego efektu w przypadku konkretnego problemu estetycznego.

Czy wiesz, że zabieg karboksyterapii i podanie osocza bogatopłytkowaego można połączyć? Więcej na ten temat dowiesz się z naszego wywiadu: Zabiegi łączone, czyli karboksyterapia z osoczem bogatopłytkowym. Jakich efektów możemy się spodziewać i w czym pomaga opowiada dr Ewa Rybicka.

Z kolei o terapiach skojarzonych przy usuwaniu blizn opowiada opowiada dermatolog, dr n. med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski: Terapie łączone najlepszy sposób na pozbycie się blizn.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czym jest abdominoplastyka?

Obwisła skóra brzucha może być rezultatem szybkiej utraty dużej liczby kilogramów, a także wielokrotnego bycia w ciąży. Osoby, które borykają się z tym problemem niejednokrotnie mają zaniżoną samoocenę, co wpływa na ich komfort życia. Aby poprawić swój wygląd warto skorzystać z zabiegu chirurgii estetycznej, jakim jest abdominoplastyka. Czym jest abdominoplastyka i dla kogo jest polecana?

abdominoplastyka – co to za zabieg?

Abdominoplastyka to operacja plastyczna powłok brzucha, która polega na usunięciu fałdów skóry i tłuszczu z okolicy brzucha, które pozostały po gwałtownej utracie masy ciała lub po ciąży. Podczas operacji wykonywany jest również zabieg plastyki mięśni prostych brzucha, który ma na celu ich wzmocnienie i napięcie. Wyróżniamy kilka rodzajów operacji usuwanie nadmiaru skóry z brzucha. Różnią się między sobą stopniem inwazyjności i wielkością cięcia, a tym samym czasem trwania zabiegu oraz rekonwalescencji.

abdominoplastyka brzucha dla kogo?

Operacja powłok brzucha to zabieg inwazyjny i rozległy. Z tego powodu polecany jest przede wszystkim osobom, u których inne metody usunięcia tłuszczu lub poprawy kondycji skóry nie przyniosły oczekiwanych rezultatów oraz są niewystarczające.

usunięcie nadmiaru skóry brzucha – rodzaje operacji

miniabdominoplastyka

Miniabdominoplastyka to usunięcie nadmiaru tłuszczu i usunięcie nadmiaru skóry przy wykonaniu minimalnego cięcia w kształcie małej elipsy (od 5 do 10 centymetrów). Może być przeprowadzona u pacjentów, u których skóry i tłuszczu nie jest dużo. Miniabdominoplastyka jest stosunkowo krótkim zabiegiem, bowiem trwa około godziny.

Miniabdominoplastyka może być również przeprowadzona endoskopowo. Podczas tego zabiegu lekarz chirurg nacina skórę w trzech miejscach, a w powstałe otwory wprowadza narzędzia, za pomocą których oczyszcza brzuch z nadmiaru tkanki tłuszczowej i podwiązuje rozluźnione mięśnie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że poddając się zabiegowi miniabdominoplastyki, nie jest możliwe usunięcie nadmiaru skóry.

abdominoplastyka częściowa

Abdominoplastyka częściowa to zabieg chirurgiczny zalecany dla osób, u których zwisająca skóra i tkanka tłuszczowa zlokalizowane są jedynie w dolnych partiach brzucha. Zabieg ma na celu usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Abdominoplastyka częściowa trwa około 2 godzin.

abdominoplastyka odwrócona (odwrotna)

Abdominoplastyka odwrócona jest to operacja plastyczna powłok brzucha, podczas której usuwa się fałd skórno-tłuszczowy górnej okolicy brzucha.  Operacje odwrotnej abdominoplastyki przeprowadza się m.in. u kobiet po okresie ciąży, które mają problem z nadmiarem tłuszczu w górnej części brzucha lub z wypukłym pępkiem. Podczas zabiegów lekarz chirurg przeprowadza cięcia na wysokości łuków żebrowych.

abdominoplastyka całkowita

Abdominoplastyka całkowita jest jedną z największych i najbardziej rozległych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Może trwać od 3 do 5 godzin i przeprowadzana jest w narkozie. Całkowita abdominoplastyka wykonywana jest w pełnym znieczuleniu (ogólnym) i z udziałem anestezjologa. Abdominoplastyka polega na polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic śródbrzusza i podbrzusza, oraz na plastyce mięśni brzucha.

Okres rekonwalescencji zależy od rodzaju operacji, która została przeprowadzona. W przypadku abdominoplastyki całkowitej pacjent jest hospitalizowany 2-3 dni. Rany na brzuchu są zaklejone plastrami, które pozostają tam przez okres 14 dni (nie można ich zamaczać). Konieczne jest również noszenie specjalnego pasa uciskowego przez okres około 4 tygodni. Zakazany jest wszelki wysiłek przez 14 dni, po tym czasie można rozpocząć pracę biurową. Natomiast pełny wysiłek fizyczny można podjąć dopiero po 4 tygodniach od zabiegu.

Po miniabdominoplastyce pielęgnacja wygląda podobnie jak w przypadku całkowitej abdominoplastyki. Natomiast wykonywanie prac biurowych jest możliwe już po tygodniu, a pełna aktywność fizyczna po 3-4 tygodniach.

abdominoplastyka zalety

Korzyści dla pacjenta z przeprowadzenia abdominoplastyki brzucha:

  • polepszenie jakości skóry brzucha, usunięcie nieestetycznych fałdów, rozstępów,
  • polepszenie jakości życia,
  • poprawa samooceny, samopoczucia pacjenta,
  • poprawa wyglądu, kształtu brzucha, wyszczuplenie talii.

usuwanie nadmiaru skóry z brzucha cena

Koszt przeprowadzenia abdominoplastyki jest uzależniony od rodzaju operacji, waha się od 8 000 do 20 000 złotych.

Pamiętaj!

Bardzo ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnej kliniki, upewnić się czy lekarz, do którego się zgłosiłaś posiada specjalizację z chirurgii plastycznej i specjalizuje się w zabiegu, który będzie przeprowadzał. Warto zajrzeć na stronę Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, by mieć pewność jakie kwalifikacje posiada dany lekarz.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana