Jednym z trendów w urodzie, który nie traci od dłuższego czasu na sile jest kształtna i jędrna damska pupa, czyli tzw. brazylijskie pośladki. Powiększanie pośladków w niektórych państwach jest niezwykle popularne. Czasem bywa to również konieczność, zwłaszcza dla osób, które z uwagi na obwisłe, płaskie, nierówne pośladki mają zaniżoną samoocenę i chciałyby dokonać ich korekty.

Rynek chirurgii estetycznej i medycyny estetycznej oferuje różne zabiegi mające na celu wymodelowanie pośladków. Należą do nich: wszczepienie implantów, przeszczep tkanki tłuszczowej i wypełnienie pośladków kwasem hialuronowym.
implanty pośladków
Operacja powiększenia pośladków polegająca na wszczepieniu implantów jest zabiegiem inwazyjnym. Podczas operacji chirurg wykonuje nacięcie w fałdzie między pośladkami i górnym udem. Implanty umieszczane są pomiędzy mięśniem pośladkowym wielkim i średnim lub powięzią tak, by wypełnić pośladki w górnej albo dolnej części w zależności od potrzeb.
Operacja wszczepienia implantów pośladków wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa przeciętnie ok. 2 godzin. Po zabiegu w klinice pacjentka musi pozostać przez minimum 2 doby. Rekonwalescencja natomiast jest dosyć długa i może trwać nawet do 4 tygodni. Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy ograniczyć chodzenie, a siadać nie powinno się przez około 2 tygodnie. Szwy zdejmuje się po około 10 dniach.
Blizny pooperacyjne ukrywane są w bruździe międzypośladkowej i będą widoczne około 12 miesięcy. Długość tego okresu uzależniona jest od indywidualnych uwarunkowań organizmu, ale z czasem stają się coraz mniej widoczne. Główną zaletą powiększenie pośladków implantami jest długotrwały efekt, co nie oznacza jednak, że wszczepione implanty będą wieczne. Istotne jest również, by po tego zabiegu uważać na nagłe wahania wagi, ponieważ zarówno znaczna utrata wagi, jak i przytycie może skutkować deformacją pośladków.
Jakie są korzyści z przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantów w pośladki? Wymodelowanie kształtu pośladków, powiększenie i podniesienie płaskiej pupy, natychmiastowe efekty, poprawa nastroju i samooceny, relatywnie szybki powrót do normalnego trybu życia.
Warto jednak mieć na uwadze, że operacja plastyczna jest dosyć inwazyjnym zabiegiem, który wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Operacja powiększenia pośladków nie należy do najłatwiejszych, istnieje ryzyko wielu powikłań oraz nieudanej operacji.
lipofiling – powiększanie pośladków własnym tłuszczem
Lipotransfer (inaczej: lipofiling) to zabieg, który polega na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej, a następnie jej zaaplikowaniu w wybrane obszary ciała. Tłuszcz pobierany jest od pacjenta z obszarów, gdzie jest go wystarczająco dużo, czyli najczęściej z ud, brzucha, pośladków, bioder.
Jednorazowo pobiera się od 20 do 30 ml tłuszczu. Pobrany tłuszcz zostaje przygotowany do przeszczepu poprzez wyodrębnienie wartościowych komórek tłuszczowych oraz sprzyjających regeneracji komórek macierzystych. Tak przygotowana tkanka tłuszczowa zostaje przeszczepiona w wybrane miejsce.
Zabieg powiększania pośladków własnym tłuszczem trwa ok. 1.5 godziny. Lipotransfer wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie) i wymaga minimum 24-godzinnej hospitalizacji.
Efekty zabiegu powiększanie pośladków własnym tłuszczem widoczne są od razu. Należy jednakże pamiętać, że nawet połowa podanego tłuszczu wchłonie się w ciągu kilku miesięcy, a reszta przed upływem 3 lat od dnia zabiegu. Rekonwalescencja trwa kilka tygodni i nie jest szczególnie obciążająca. Zaletą tej metody jest wyeliminowanie potrzeby wszczepiania jakichkolwiek ciał obcych.
Zabiegu powiększania pośladków własnym tłuszczem nie można przeprowadzać u bardzo szczupłych lub chudych kobiet. Ponadto w przypadku spadku masy ciała objętość piersi również ulegnie zmniejszeniu. Więcej o wadach i zaletach lipotransferu możesz przeczytać tutaj.
powiększanie pośladków kwasem hialuronowym
Powiększanie pośladków kwasem hialuronowym to najmniej inwazyjna z przedstawionych metod.
Kwas hialuronowy (hialuronian, hialuronian sodowy, HA) to naturalny polisacharyd, który jest samoistnie produkowany przez ludzki organizm. Kwas hialuronowy jest uznawany za najbezpieczniejszą z substancji stosowanych w medycynie estetycznej, najdłużej badaną i poznaną.
Kwas hialuronowy usieciowany służy przede wszystkim do wypełniania bruzd i redukcji zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełnianie bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust.
Zabieg wykonywany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego i nie wymaga całodobowej hospitalizacji. Po znieczuleniu pacjenta, lekarz wstrzykuje w miejsca poddawane korekcji porcję żelu zawierającego kwas hialuronowy. Wykonanie wszystkich procedur zajmuje zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Efekty zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są widoczne od razu. Jednakże nie przyniesie on tak spektakularnej zmiany wyglądu pośladków, jak np. implanty pośladków.
Hialuran jest stopniowo wchłaniany przez organizm ludzki. W związku z tym pacjent może zdecydować się na ponowną aplikację kwasu hialuronowego po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu. Okres wchłaniania się kwasu hialuronowego jest uzależniony od miejsca, w które preparat został zaaplikowany, trybu życia pacjenta, wieku oraz rodzaju skóry. Jest to jednocześnie wada, jak i zaleta zabiegu z kwasem hialuronowym. Zaleta z uwagi na fakt, że jest on w pełni naturalnym środkiem, nie wywołującym trwałej zmiany w wyglądzie, a wszystkie procesy są w pełni odwracalne. Wada natomiast ze względu na to, że do podtrzymania efektu niezbędna jest ponowna aplikacja. Plusy i minusy stosowania kwasu hialuronowego opisaliśmy tutaj.
Bardzo ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnej kliniki, upewnić się czy lekarz, do którego się zgłosiłaś posiada specjalizację z chirurgii plastycznej i czy specjalizuje się w zabiegu, który będzie przeprowadzał. Warto zajrzeć na stronę Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, by mieć pewność jakie kwalifikacje posiada dany lekarz.
Dodaj komentarz