Dr n. med. Kamila Padlewska o leczeniu opornych i nawracających przebarwień

Przebarwienia to jeden z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się klinik medycyny estetycznej. Oczekując efektów leczniczych należy pamiętać, że nie wszystkie przebarwienia są takie same. Sposób i długość ich leczenia zależą od przyczyny ich powstawania, głębokości, na której są umiejscowione a także od predyspozycji każdego pacjenta do ich powstawania. W poniższym wywiadzie z dr Kamilą Padlewską, dermatologiem z warszawskiej Kliniki ORICEA wyjaśnimy jakie są metody leczenia przebarwień opornych oraz tych z tendencją do nawrotów.

Pani doktor, czym tak naprawdę są przebarwienia i jakie są przyczyny ich powstawania?

dr Kamila Padlewska przebarwienia leczeniedr n. med. Kamila Padlewska: Powstawanie przebarwień może mieć bardzo zróżnicowane podłoże, najczęściej genetyczne, hormonalne lub wtórne. Do zmian powstających na skutek podłoża genetycznego najczęściej zalicza się: piegi, rozlaną hiperpigmentację okolicy oczodołów oraz plamy soczewicowate. Podłoże hormonalne to zazwyczaj ostuda, natomiast wtórne możemy podzielić na dwa typy. Pierwszy typ jest zależny od wzrostu ilości melanocytów na danym obszarze skóry oraz intensywnego wzrostu tworzenia się melaniny, drugi typ jest w wyniku destrukcji keratynocytów, które zawierają melanosomy, czyli struktury wewnątrz tych komórek, które zawierają barwnik melaninę. Poprzez nasilenie stanu zapalnego w naszej skórze melanina zostaje przeniesiona do skóry właściwej i zostaje zdeponowana w tej części naszej skóry. Należy pamiętać o tym, iż jest wiele czynników, które nasilają powstawanie przebarwień a do najczęstszych z nich należy promieniowanie słoneczne czy przyjmowanie leków, które mogą uwrażliwiać skórę na to promieniowanie.

Czyli jeśli zbyt długo się opalamy nasze komórki produkują więcej melaniny?

dr n. med. Kamila Padlewska: Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to co obserwujemy w postaci opalenizny jest tak naprawdę reakcją obronną naszego organizmu. Melanocyty wyrzucają na zewnątrz duże ilości barwnika zwanego melaniną po to aby chronić zawartość jąder komórkowych innych komórek skóry. To jest naturalna ochrona naszego DNA przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Pamiętajmy o tym gdy korzystamy z kąpieli słonecznych.

Czy każde przebarwienie jest takie samo? Jak je sklasyfikować i czy to ma wpływ na proces ich leczenia?

dermapendr n. med. Kamila Padlewska: To jest dość skomplikowany temat ale chciałabym się odnieść głównie do aspektu głębokość występowania przebarwień bo to jest dość z punktu widzenia procesu leczenia. Powierzchowne przebarwienia obejmują głównie komórki naszego naskórka i są dość proste do leczenia pod warunkiem zachowania przez pacjenta dyscypliny w czasie terapii. Mam tu na myśli głównie stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Stosuję tu głównie terapie złuszczające oparte na zastosowaniu kwasów alfa i beta oraz połączeniu ich z retinolem, kwasem kojowym i wysokimi stężeniami witaminy C. Coraz częściej stosuję również połączenie mikronakłuwania frakcyjnego Dermapen w połączeniu, np. z peelingiem Mela Peel. Takie połączenie obu technik sprawia, że substancje aktywne peelingu wnikają głębiej w naskórek i efekt możemy uzyskać znacznie szybciej. Dodatkowo pacjent w okresie miesiąca po zabiegu stosuje specjalne kremy, jak Mela Cream, które wzmacniają efekt terapii i normalizują pracę melanocytów, co sprawia, że procent nawrotów jest znacznie mniejszy.

mela peel

Podejrzewam, że z głębszymi przebarwieniami nie jest już tak łatwo…

krem mela peeldr n. med. Kamila Padlewska: Przebarwienia obejmujące skórę właściwą są i trudniejsze do leczenia i mają niestety tendencję do nawrotów. W takim przypadku potrzebne jest przygotowanie pacjenta na dłuższe leczenie i zmiana jego nawyków, które mogłyby prowokować nawrót przebarwień. Osobiście nie jestem zwolenniczką zbyt agresywnego traktowania głębokich przebarwień. Należy pamiętać, że jeśli pacjent ma tendencję do nawracających przebarwień często ma również tendencję do powstawania przebarwień pozapalnych. Zbyt agresywne, wywołujące silny stan zapalny działanie na taką skórę może dać jedynie krótkotrwały efekt. Nie chcę przez to powiedzieć, że leczenie opornych i nawracających przebarwień to walka z wiatrakami. Należy jednak uprzedzić pacjenta o długotrwałej terapii i przede wszystkim o prewencji. Pierwszym wyborem przy opornych przebarwieniach jest dla mnie peeling taki jak Cosmo Peel, peeling na bazie TCA, który zawiera również kwasy alfa i beta oraz retinol, który hamuje aktywność melanocytów oraz witaminę C, która ma silne działanie neutralizujące wolne rodniki, powstające w pierwszej fazie zapalnej po zastosowaniu tego peelingu. Skóra po takim peelingu złuszcza się intensywnie przez ok 4 dni. I właściwie natychmiast od 4 dnia zalecam stosowanie, np. Mela Cream aby rozpocząć proces hamowania melanogenezy i spowolnić, i wyciszyć działanie melanocytów. Często nie jest to zabieg jednorazowy i należy go powtórzyć od 2-4 razy w zależności od nasilenia i głębokości przebarwień.

Czy taka terapia zawsze przynosi pożądane efekty?

dr n. med. Kamila Padlewska: W większości przypadków tak. Jeśli jednak potrzebuję zadziałać jeszcze głębiej w skórze, np. przy plamach soczewicowatych stosuję technikę Pixel Peel czyli połączenie peelingu takiego jak Cosmo Peel z Dermapenem. Najpierw skóra jest nakłuwana na ok 0,5 mm a następnie nakładamy 1-2 warstwy TCA. Pozwala to na głębsze wniknięcie składników peelingu w głąb kanalików, które tworzymy działając Dermapenem. W takim przypadku prowokujemy oczywiście stan zapalny ale ten proces przebiega na tyle szybko, że nie jest w stanie sprowokować przebarwień pozapalnych tym bardziej, że natychmiast po zabiegu stosujemy silne antyoksydanty i substancje hamujące proces powstawania melaniny.

W jaki sposób należy dbać o skórę z tendencją do przebarwień na co dzień?

dr n. med. Kamila Padlewska: Przede wszystkim należy unikać czynników ryzyka, które są związane głównie z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, unikaniem środków drażniących w kosmetykach oraz lekach światło uczulających. Krem z filtrem 50+ powinien być podstawą i rutyna naszej codziennej pielęgnacji. Ostatnie badania wskazują jednak aby unikać kremów z filtrami chemicznymi u pacjentów z tendencją do przebarwień pozapalnych. Wybierajmy te z filtrami fizycznymi, np. Sun Ceutic francuskiej firmy Dermaceutic. W procesie leczenia nawracających przebarwień niezwykle ważne jest unikanie wywoływania nadmiernego stanu zapalnego oraz regularne stosowanie kosmetyków zawierających substancje aktywne hamujące proces melanogenezy (kwas kojowy, arbutyna), wyciszające działanie melanocytów (retinol) oraz wykazujące działanie antyrodnikowe (witamina C, kwas fitowy).

 

dr n. med. Kamila Padlewska

ORICEA Gabinety Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging, Warszawa

www.oricea.com

 

artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Baking – trend w makijażu gwiazd. Ty też bądź piękna w świetle fleszy.

Każda z nas zapewne nie raz podziwiała idealne makijaże gwiazd i celebrytek. Niektóre z nich stają się wzorami do naśladowania. Która z nas nie czerpała inspiracji z makijaży a la Marlin Monroe, Twiggy czy Kim Kardashian?

baking co to jest
youtube.pl/Heidi Hamoud

Ostatnio na różny blogach i YouTubie pojawiają się tutoriale przedstawiające jak wykonać „baking”. Z języka angielskiego „bake” znaczy „piec”, w pierwszej chwili można się zastanowić: „Ale o co chodzi”?

Otóż chodzi o to, aby obficie obsypać wybrane partie twarzy pudrem, który następnie należy zostawić na około 10 minut. W tym czasie puder połączy się z podkładem i korektorem, dzięki ciepłu naszej twarzy. Ostatnią czynnością jest „otrzepanie” buzi z nadmiaru pudru, które pozostawia nam perfekcyjne wykończenie. Dzięki takiemu zabiegowi nawet w świetle fleszy nasze zmarszczki będą niemal niewidoczne.

Ten trik stosuje między innymi wizażysta Mario Dedivanovic, którego jedną z klientek jest Kim Kardashian.

Jak poprawnie wykonać „baking”? Przedstawiamy krok po kroku:

 1. Nawilż okolice oczu. Zastosuj krem pod oczy wokół okolic oczu, aby nawilżyć skórę, co minimalizuje widoczność zmarszczek lub fałdek.
 2. Nałóż grubą warstwę korektora pod oczy. Z uwagi na to, że korektor zazwyczaj zawiera oleje i ma tendencję „marszczenia się”, to należy go odpowiednio aplikować. Nakładaj go opuszkiem palca lub specjalnym pędzelkiem w górę od kości policzkowych w kierunku skroni na całej linii oka, a następnie delikatnie wklep go w skórę używając lekko nawilżonej gąbeczki do makijażu.
 3. Druga warstwa korektora. W tym momencie można pomyśleć – to już będzie prawdziwa „tapeta” na twarzy, i tak – to jest prawda. Możesz natomiast pominąć ten krok i nadal uzyskać doskonały efekt końcowy. Po naniesieniu drugiej warstwy korektora, również należy go delikatnie wklepać by za pomocą zwilżonej gąbeczki by zespolić korektor z podkładem. Upewnij się, że wygładziłaś wszystkie nierówności i załamania przed przystąpieniem do kolejnego kroku.
 4. Muśnięcie pudrem transparentnym. Użyj puszystego pędzelka do nakładania cieni do oczu, aby nałożyć niewielką ilość pudru transparentnego na całej linii nałożonego korektora. Pamiętaj, że puder należy nakładać od wewnętrznego kącika oka w kierunku skroni.
 5. Pora na „baking”. Teraz za pomocą pędzla do pudru lub nowej, czystej lekko nawilżonej gąbeczki do makijażu nakładamy ponownie puder transparentny. Nie żałujemy pudru, „obsypujemy” nim hojnie okolice pod oczami, jakbyśmy podsypywały ciasto mąką, aby nie przywierało do blatu. Następnie pozostawiamy puder na czas od 5 do 10 minut.
 6. Strzepujemy puder. Puszysty pędzelek do nakładania cieniu oczu zanurzamy w pudrze (może być prasowany), którego używamy na co dzień, otrzepujemy nieco, a następnie delikatnie strzepujemy (prawie milimetr po milimetrze) naniesiony wcześniej puder transparentny.  Voila! I zrobione! W ten sam sposób możemy rozjaśnić te części twarzy, które zazwyczaj pokrywamy rozświetlaczem (Zobacz: jak prawidłowo nakładać rozświetlacz), czyli: kości policzkowe, czoło, łuk kupidyna i podróbek.

Zachęcamy do obejrzenia filmu:

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

10 udanych prezentów na Dzień Kobiet

Już za kilka dni święto wszystkich pań – Dzień Kobiet. W Polsce dzień ten stał się bardzo popularny w czasach komunizmu i ze względu na to wiele osób ma do niego negatywne nastawienie. Warto jednak pamiętać, Dzień Kobiet został ustanowiony w Kopenhadze w 1910 roku, by uhonorować pamięć sufrażystek, które walczyły o równouprawnienie kobiet.

co kupić na dzień kobiet
tapeciarnia.pl

W okresie PRL do najbardziej popularnych prezentów należały: goździki, rajstopy czy kawa. Przedstawiamy 10 propozycji, które mogą być inspiracją dla Panów chcących sprawić najbliższym Kobietom trafiony prezent.

jaki prezent kupić na dzień kobiet

 1. Zestaw kosmetyków o kwiatowym zapachu

Obecnie częściej niż goździki podarowuje się tulipany czy róże. My proponujemy zestaw JAŚMIN INDYJSKI firmy Orientana.

Jaśmin pochodzi z Azji. Nazwa wywodzi się od perskiego słowa „yasmin”, które oznacza „dar od boga”. Jaśmin znakomicie łagodzi podrażnienia, mocno nawilża i wzmacnia skórę. Zapach jaśminu usuwa stres i działa antydepresyjnie. Co więcej jaśmin jest również afrodyzjakiem.

W skład zestawu wchodzą: Olejek do ciała JAŚMIN INDYJSKI (55ml), Masło shea i olejki do ciała JAŚMIN I ZIELONA HERBATA (100g), Balsam w kostce JAŚMIN I ZIELONA HERBATA (30g)

Cena zestawu: ok. 75 zł. i możesz go kupić TU

 

 1. Rajstopy w sprayu

Zamiast tradycyjnego i kultowego prezentu w postaci rajstop, proponujemy rajstopy w sprayu firmy Sally Hansen. Wodoodporny, lekki i transparentny spray imitujący rajstopy gwarantuje natychmiastowy efekt nóg muśniętych słońcem. Nie pozostawia smug i przebarwień. Dodatkowo maskuje popękane naczynka i niedoskonałości.

Cena ok. 55 zł i możesz je kupić TU

 

 1. Peeling kawowy

A co zamiast opakowania kawy? Cappuccino Slim Sugar Peeling – kawowy peeling do ciała marki Clarena. To peeling przeznaczony do pielęgnacji ciała. Kryształki cukru i drobinki kawy redukują cellulit i poprawiają mikrokrążenie. Olej winogronowy i masło Shea wzmacniają barierę hydrolipidową skóry.

Cena: 250 ml – ok. 52 zł, możesz go kupić w internetowym sklepie Douglas (Klik TU)

 

 1. Voucher do SPA

Voucher do SPA to prezent, który ucieszy każdą kobietę. Poza możliwością skorzystania z wybranych zabiegów, obdarowana osoba otrzymuje coś bezcennego – czas tylko dla siebie. Salony SPA są obecnie praktycznie w każdym mieście, także niekoniecznie trzeba fundować 3 dniowego pobytu w ekskluzywnym obiekcie, czasem wystarczy salon na drugim końcu miasta, gdzie można oddać się w ręce doświadczonych kosmetyczek lub masażystek.

Ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. W Warszawie polecamy pierwsze SPA inspirowane Bhutanem Umma Paro Spa 

 

 1. Perfumy

Podobno Coco Chanel mawiała: „Kobieta, która nie ma swoich ulubionych perfum, jest jak kobieta bez przyszłości.” A kobiety uwielbiają pięknie pachnieć. Dzisiaj proponujemy Estée Lauder Modern Muse Le Rougenowy zapach inspirowany nieco prowokacyjnym, choć nieodmiennie eleganckim wcieleniem współczesnej muzy. Le Rouge powstał z myślą o seksownej i pewnej siebie kobiecie, która kocha czerwień – barwę, która wyraża jej styl, nastawienie i niekwestionowaną charyzmę.

Modern Muse Le Rouge został wydany w 2015 roku. Nutami głowy są czerwona porzeczka, malina, różowy pieprz i szafran; nutami serca są róża bułgarska, róża majowa, jaśmin i płatki magnolii; nutami bazy są paczula, wetyweria, madagaskarska wanilia i ambrette (piżmo ambrowe).

Cena: 30 ml – ok. 230 zł., możesz je kupić w internetowym sklepie Douglas (Klik TU)

 

 1. Paletka do makijażu oczu

Czego w damskiej kosmetyczce nie może zabraknąć? Między innymi cieni do powiek.

Cienie do powiek Style Eye-Con No.7 Marc Jacobs Beauty to 7 matowych i opalizujących cieni do powiek zamkniętych w eleganckim etui. Cienie można ze sobą łączyć, aby uzyskać niezwykły kremowy efekt. Harmonijnie dobrane kolory o metalicznym blasku, kremowo-matowe i perłowe. Cienie są łatwe w aplikacji, lekko się rozcierają i gwarantują długotrwały efekt makijażu.

Cena: ok. 250zł, możesz je kupić w internetowym sklepie Sephora (dostawa gratis) – wystarczy, że klikniesz TU

 

 1. Innowacyjna szczotka do włosów

Dla Pań, które narzekają na problem z rozczesywaniem włosów, idealnym prezentem będzie szczotka do włosów marki Michel Mercier. W unikalnym opatentowanym rozkładzie geometrycznym 428 końcówek o 32 różnych wysokościach i 16 różnych średnicach i lokalizacjach końcówek, które rozpraszają siłę nacisku wywieraną na włosy podczas szczotkowania. Rozwiązanie to pozwala na przyjemne rozczesywanie włosów. Producent oferuje 3 rodzaje szczotek w zależności od tego czy włosy są cienkie, normalne czy grube.

Cena wersji klasycznej – ok. 50 zł, w wersji turystycznej – 40 zł.

Więcej na temat szczotek oraz gdzie je kupić pisaliśmy w artykule (wystarczy, że klikniesz TU)

 

 1. Zestaw pędzli do makijażu

Zestaw pędzli do makijażu powinien znaleźć się w domu u każdej kobiety, bo to dzięki pędzlom możemy wykonać perfekcyjny makijaż. Nasza propozycja to zestaw 9 pędzli wysokiej jakości polskiej marki HAKURO. Pędzle wykonane są bardzo starannie: włosie pędzla umieszczone jest w spłaszczonej, metalowej skuwce, natomiast trzonek wykonany jest z naturalnego drewna pomalowanego na czarno.

W skład zestawu wchodzą: H22 pędzel do różu i rozświetlacza, H24 pędzel do różu i bronzera, H50s pędzel do podkładu FLAT TOP, H55 pędzel do pudru, H60 pędzel do korektora, H70 pędzel do cieni, H77 pędzel do rozcierania cieni, H80 pędzel aplikacji cieni oraz H85 pędzel do eyelinera i brwi.

Cena zestawu: ok. 195 zł., możesz je kupić w internetowym sklepie Ladymakeup – wystarczy kliknąć TU

 

 1. Maskara

Chyba każda z pań marzy o pięknych długich i gęstych rzęsach, dzięki którym oczy przykuwają męską uwagę. Loreal False Lash SuperStar Mascara to czarny tusz dający efekt podwójnego pogrubienia rzęs. Zastosowany innowacyjny dwustopniowy system ma za zadanie pogrubić i wydłużyć rzęsy dzięki włóknom Velcro.

Krok 1: pogrubiająca baza. Pogrubiająca baza L’Oreal Paris, False Lash Mascara Superstar nadaje objętość każdej rzęsie a szczoteczka w kształcie gorsetu przygotowuje rzęsy na krok 2.

Krok 2: super wydłużająca mascara nawierzchniowa. Unosząca rzęsy szczoteczka tuszu L’Oreal Paris, False Lash Mascara Superstar nakłada wzbogaconą o włókna czarną formułę, która perfekcyjnie pokrywa bazę. Rzęsy są podniesione, wydłużone, ubrane w intensywną czerń.

Cena: 2×6,5 ml ok. 42 zł. możesz ją kupić w sklepie internetowym perfumeria.pl – klik TU

 

 1. Olejek pod prysznic

Nawilżona, aksamitna i miękka skóra – oczywiście, że taką chcemy mieć. A nasza propozycja to oliwka pod prysznic z olejkiem arganowym Yves Rocher to kosmetyk, który pielęgnuje skórę w trakcie kąpieli pod prysznicem. Oliwka w złocistym kolorze, pod wpływem wody zmienia się na skórze w mleczną piankę, która pieści skórę, pozostawiając ją odżywioną, aksamitną w dotyku i zmysłowo pachnącą. Kosmetyk wykorzystuje tradycyjny, marokański składnik zwany „płynnym złotem Maroko” – olejek arganowy. Yves Rocher wyselekcjonował olejek arganowy w 100% biologiczny – bez pestycydów, niemodyfikowany genetycznie, pozyskiwany tradycyjnymi metodami.

Cena: 200 ml – ok. 32 zł. możesz go kupić TU

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana