Nie wszystko co dociera do Polski ze Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej jest dla nas dobre i korzystne. Zdarza się, że niektóre trendy mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje. Należy do nich m.in. moda na imprezy łączone z medycyną estetyczną, czyli tzw. botoks party.
Toksyna botulinowa to pogromca zmarszczek, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Lwia zmarszczka, bruzda palacza, opadające kąciki ust – to główne oznaki upływu czasu, które można czasowo zniwelować za pomocą botoksu.
Od kilku lat w Polsce odbywają się botoks party. Niektóre z nich organizowane są w gabinetach medycyny estetycznej, ale niektóre z nich w domach pacjentek. O ile do tych pierwszych, jeżeli organizowane są z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności i zasad higieny, nie ma przeciwwskazań, to do tych drugich istnieje wiele zastrzeżeń.
Botoks party w domu pacjentki
Na czym polegają takie imprezy? Kilka pań postanawia miło spędzić weekend, a przy okazji podretuszować nieco urodę. Organizują spotkanie u jednej z nich i zapraszają znajomego lekarza medycyny estetycznej. Lekarz ten wykonuje zabieg toksyny botulinowej lub podaje kwas hialuronowy w zależności od oczekiwań pacjentki.
Zobacz również: Kwas hialuronowy a może toksyna botulinowa? Co wybrać?
Zabieg botoksu wykonany w domu jest tańszy niż zabieg wykonany w gabinecie medycyny estetycznej, ale niesie za sobą ryzyko. To co jest bardzo istotne to fakt, że lekarz najczęściej poda nam do podpisania oświadczenie, że nie ponosi on odpowiedzialności za ewentualne powikłania po zabiegu. Ponadto zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane w sterylnych warunkach, których w prywatnym mieszkaniu nie uzyskamy. Imprezy takie z reguły okraszone są znaczną ilością alkoholu, który wpływa na rozrzedzenie krwi.
Ostrzykiwanie botoksem w Polsce powinien i ma prawo wykonywać lekarz, a najlepiej specjalista medycyny estetycznej lub dermatologii, lub chirurg plastyk. Kosmetyczki i kosmetolodzy nie powinni przeprowadzać zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że preparaty zawierające toksynę botulinową to leki dostępne na receptę.
Botoks przeciwskazania
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem botoksu? Zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie powinno się przeprowadzać w przypadku, gdy u pacjenta występuje:
- choroba nowotworowa,
- choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- ciąża, okres laktacji,
- czynna opryszczka,
- miejscowe infekcje skóry,
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne,
- stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- zakażenia i nowotwory skóry.
Zalecenia po botoksie
Trzeba mieć świadomość, że po botoksie nie wolno przez co najmniej 24 godziny pić alkoholu. Ponadto przez 5 – 6 godzin po zabiegu należy unikać schylania się i kładzenia oraz masowania i uciskania leczonego miejsca. Przez 48 godzin należy unikać również nadmiernej mimiki twarzy. W ciągu 2 – 4 dni nie należy wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych na siłowni czy zajęciach fitness. Przez 4-5 dni po zabiegu nie używać peelingów do twarzy oraz nie masować miejsca nakłuć i okolic.
Powikłania po botoksie objawy
Jak każdy zabieg w medycynie, toksyna botulinowa może spowodować działania uboczne. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zaliczane są:
- bóle głowy,
- bóle twarzy,
- nudności,
- objawy grypowe,
- osłabienie mięśni i rozprzestrzenienie się toksyny botulinowej na sąsiadujące mięśnie,
- podwójne widzenie,
- problemy z mimiką twarzy,
- problemy z układem oddechowym.
U około 3% pacjentek obserwuje się efekt tzw. „opadającej powieki” lub „opadających brwi” . Wynika to ze znacznego osłabienia mięśni, które powoduje osunięcia się brwi i powiek. Może się zdarzyć, że w wyniki nieumiejętnego wykonania zabiegu, czyli podania zbyt dużej dawki toksyny botulinowej lub wkłucie się w nieodpowiednie miejsce, może dojść do poważniejszych uszkodzeń mięśni twarzy, problemów z mimiką, a nawet z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie, mówienie oraz problemy ze wzrokiem – jeśli sparaliżowane zostaną mięśnie wokół ust lub oczu. Często przy zbyt dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. „efektu maski”, co sprawia, że osoby . wyglądają jak porcelanowe lalki i są niezdolne do głębszej mimiki i ekspresji. Opisane efekty niepożądane w postaci opadającej powieki, ciężkiego czoła, zamrożenia mimiki ustępują w ciągu 2-3 miesięcy.
W przypadku wszystkich zabiegów medycyny estetycznej, należy pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny i czas dochodzenia do siebie po zabiegu jest sprawą indywidualną. To co jest najważniejsze, to wybranie profesjonalnej kliniki oraz stosowanie się do zaleceń lekarza.
Przeczytaj również: Plusy i minusy stosowania botoks.
Dodaj komentarz