Okres jesienno-zimowy to idealny moment na laserowe usuwanie owłosienia. Dzięki zabiegowi usuwania owłosienia depilatorem laserowym, możemy pozbyć się niechcianych włosków na bardzo długo, a nawet na zawsze. Depilator laserowy to rozwiązanie doskonałe, ale nie dla każdego. Dlaczego czasem depilacja laserowa nie przynosi pożądanych rezultatów?
laserowe usuwanie owłosienia – na czym polega zabieg?
Depilacja laserowa (epilacja laserowa) polega na naświetlaniu wybranych partii skóry specjalnie skondensowaną wiązką światła. Wiązka ta przenika przez skórę aż do mieszka włosowego, gdzie pochłaniana jest przez barwnik włosa (melaninę). W konsekwencji bezpowrotnie zostaje zniszczona jego cebulka, a włos przestaje być pobudzany do wzrostu. Przy tym wszystkim wiązka światła laserowego wnika w głąb skóry bez uszkadzania jej powierzchni i okolicznych tkanek, jak również pozostaje całkowicie neutralna dla innych funkcji organizmu.
laserowe usuwanie owłosienia – fazy wzrostu włosów
Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu (anagen), są to włosy widoczne na skórze i właśnie one reagują na światło lasera, pozostałe włosy są w fazie „uśpienia” (katagen, telogen), która ma różne okresy trwania (od 3 do 8 tygodni) – po tym okresie zaczyna się aktywny etap wzrostu nowego włosa.
I właśnie dlatego zabiegi należy powtarzać. Zazwyczaj jest to cykl od 3 do 6 zabiegów, które należy wykonać w odstępie 2-3 miesięcy. Początkowo po każdym zabiegu włosy rosną normalnie, ale po 2-3 tygodniach wszystkie bądź prawie wszystkie wypadają. Okres bez włosów trwa 1,5 – 2,5 miesiąca. Po tym czasie pojawiają się nowe włosy, wówczas należy wykonać kolejny zabieg. Po każdym zabiegu ilość włosów, która będzie odrastała automatycznie się zmniejszy.
Wyniki po pierwszym zabiegu usuwanie owłosienia laserem pokazują, że przestaje odrastać około 30-40% ciemnych włosów, a po trzech zabiegach już 80-92%. To co pozostaje to cieniutkie, dużo jaśniejsze i mniej widoczne włoski. Zbyt mała zawartość melaniny w mieszku powoduje, że osoby o cieńszych włosach mogą uzyskać słabszy efekt.
W przypadku usuwanie owłosienia laserem istotne jest również to, że każda skóra w sposób indywidualny reaguje na przeprowadzony zabieg. Z ogólnoświatowych badań wynika, że 3 % ludzkiej populacji jest odporne na światło lasera.
laserowe usuwanie owłosienia – zalecenia
Kolejną przyczyną nieudanych zabiegów depilacji laserowej jest niestosowanie się pacjentek do zaleceń leka]rza czy kosmetologa. Pamiętaj! Pomiędzy zabiegami depilacji laserowej w danej serii nie można korzystać z innych form depilacji, które usuwają włosy wraz z cebulką. Zatem aby seria zabiegów depilacji laserowej, była najbardziej skuteczna, musisz zrezygnować z zabiegu woskiem czy użycia depilatora na około 4 tygodnie przed pierwszym planowanym zabiegiem usuwania owłosienia laserem. Dlaczego? Ze względu na to, że światło lasera działa na cebulkę włosa więc jeśli jej nie będzie w skórze, zabieg będzie nieskuteczny. Pamiętaj także, aby pomiędzy zabiegami również nie wyrywać włosów, wskazane jest jedynie golenie włosów maszynką.
Przeczytaj również: Czy w przypadku nadmiernego owłosienia wywołanego zaburzeniami hormonalnymi depilacja laserowa jest skuteczna?
laserowe usuwanie owłosienia a opalona skóra
Niejednokrotnie można usłyszeć lub przeczytać, że nie zaleca się depilacji laserowej na opalonej skórze. Dlaczego? Bowiem opalanie się to proces, który pobudza wytwarzanie w naskórku melaniny, od której zależy skuteczność laserowego usuwania owłosienia. Jak wyjaśniliśmy wyżej – melanina pochłaniając wiązkę laserową, umożliwia trwałe zniszczenia cebulki włosa. Jeżeli podczas zabiegu depilacji laserowej skóra jest opalona, laser działając na melaninę napotyka po drodze barwnik zawarty w naskórku. W zależności od stopnia opalenia skóry, znaczna część energii lasera zostanie pochłonięta przez barwnik naskórka, a do włosów dotrze zaledwie cześć niezbędnej wiązki. Ponadto zbyt ciemna karnacja bądź skóra opalona znacznie zwiększają ryzyko poparzeń oraz zmniejszają efektywność terapii.
depilacja laserowa – nieodpowiedni gabinet
Skuteczność zabiegu usuwania włosów laserem może wynikać z wielu przyczyn. Z tego względu ważne jest, aby wybrać salon kosmetyczny lub gabinet medycyny estetycznej cieszące się bardzo dobrą renomą, nienaganną opinią i zaufaniem dotychczasowych klientów. Bardzo niska cena zabiegu powinna wzbudzić Twoją czujność. Profesjonalny zabieg wykonywany przy użyciu nowoczesnego sprzętu nie jest zabiegiem tanim. Przeczytaj również:
depilacja laserowa przeciwskazania
Istnieje również szereg przeciwwskazań do wykonania depilacji laserowej, a należą do nich m.in.:
- ciąża,
- cukrzyca,
- epilepsja,
- karmienie piersią,
- łuszczyca,
- miesiączka,
- niektóre choroby serca,
- niektóre choroby skóry,
- nowotwór,
- opalona skóra,
- opryszczka aktywna,
- padaczka,
- stosowanie kremów zawierających: retinol, izotretynoinę, kwasy owocowe, witaminę C lub A (należy przestać stosować około 1 miesiaca przed zabiegiem),
- stosowanie leków: antybiotyków, światłouczulających, retinoidów oraz doustnych witamin A, E i C,
- stosowanie ziół światłouczulających, tj. dziurawiec, nagietek, miłorząb (należy odstawić je na 2-3 tygodnie przed zabiegiem).
Dodaj komentarz