Depilacja laserowa – dlaczego czasem nie przynosi pożądanych rezultatów

Okres jesienno-zimowy to idealny moment na laserowe usuwanie owłosienia. Dzięki zabiegowi usuwania owłosienia depilatorem laserowym, możemy pozbyć się niechcianych włosków na bardzo długo, a nawet na zawsze. Depilator laserowy to rozwiązanie doskonałe, ale nie dla każdego. Dlaczego czasem depilacja laserowa nie przynosi pożądanych rezultatów?

laserowe usuwanie owłosienia – na czym polega zabieg?

Depilacja laserowa (epilacja laserowa) polega na naświetlaniu wybranych partii skóry specjalnie skondensowaną wiązką światła. Wiązka ta przenika przez skórę aż do mieszka włosowego, gdzie pochłaniana jest przez barwnik włosa (melaninę). W konsekwencji bezpowrotnie zostaje zniszczona jego cebulka, a włos przestaje być pobudzany do wzrostu. Przy tym wszystkim wiązka światła laserowego wnika w głąb skóry bez uszkadzania jej powierzchni i okolicznych tkanek, jak również pozostaje całkowicie neutralna dla innych funkcji organizmu.

laserowe usuwanie owłosienia – fazy wzrostu włosów

Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu (anagen), są to włosy widoczne na skórze  i właśnie one reagują na światło lasera, pozostałe włosy są w fazie „uśpienia” (katagen, telogen), która ma różne okresy trwania (od 3 do 8 tygodni) – po tym okresie zaczyna się aktywny etap wzrostu nowego włosa.

I właśnie dlatego zabiegi należy powtarzać. Zazwyczaj jest to cykl od 3 do 6 zabiegów, które należy wykonać w odstępie 2-3 miesięcy. Początkowo po każdym zabiegu włosy rosną normalnie, ale po 2-3 tygodniach wszystkie bądź prawie wszystkie wypadają. Okres bez włosów trwa 1,5 – 2,5 miesiąca. Po tym czasie pojawiają się nowe włosy, wówczas należy wykonać kolejny zabieg. Po każdym zabiegu ilość włosów, która będzie odrastała automatycznie się zmniejszy.

Wyniki po pierwszym zabiegu usuwanie owłosienia laserem pokazują, że przestaje odrastać około 30-40% ciemnych włosów, a po trzech zabiegach już 80-92%. To co pozostaje to cieniutkie, dużo jaśniejsze i mniej widoczne włoski. Zbyt mała zawartość melaniny w mieszku powoduje, że osoby o cieńszych włosach mogą uzyskać słabszy efekt.

W przypadku usuwanie owłosienia laserem istotne jest również to, że każda skóra w sposób indywidualny reaguje na przeprowadzony zabieg. Z ogólnoświatowych badań wynika, że 3 % ludzkiej populacji jest odporne na światło lasera.

laserowe usuwanie owłosienia – zalecenia

Kolejną przyczyną nieudanych zabiegów depilacji laserowej jest niestosowanie się pacjentek do zaleceń leka]rza czy kosmetologa. Pamiętaj! Pomiędzy zabiegami depilacji laserowej w danej serii nie można korzystać z innych form depilacji, które usuwają włosy wraz z cebulką. Zatem aby seria zabiegów depilacji laserowej, była najbardziej skuteczna, musisz zrezygnować z zabiegu woskiem czy użycia depilatora na około 4 tygodnie przed pierwszym planowanym zabiegiem usuwania owłosienia laserem. Dlaczego? Ze względu na to, że światło lasera działa na cebulkę włosa więc jeśli jej nie będzie w skórze, zabieg będzie nieskuteczny. Pamiętaj także, aby pomiędzy zabiegami również nie wyrywać włosów, wskazane jest jedynie golenie włosów maszynką.  

Przeczytaj również: Czy w przypadku nadmiernego owłosienia wywołanego zaburzeniami hormonalnymi depilacja laserowa jest skuteczna?

laserowe usuwanie owłosienia a opalona skóra

Niejednokrotnie można usłyszeć lub przeczytać, że nie zaleca się depilacji laserowej na opalonej skórze. Dlaczego? Bowiem opalanie się to proces, który pobudza wytwarzanie w naskórku melaniny, od której zależy skuteczność laserowego usuwania owłosienia. Jak wyjaśniliśmy wyżej – melanina pochłaniając wiązkę laserową, umożliwia trwałe zniszczenia cebulki włosa. Jeżeli podczas zabiegu depilacji laserowej skóra jest opalona, laser działając na melaninę napotyka po drodze barwnik zawarty w naskórku. W zależności od stopnia opalenia skóry, znaczna część energii lasera zostanie pochłonięta przez barwnik naskórka, a do włosów dotrze zaledwie cześć niezbędnej wiązki. Ponadto zbyt ciemna karnacja bądź skóra opalona znacznie zwiększają ryzyko poparzeń oraz zmniejszają efektywność terapii.

depilacja laserowa – nieodpowiedni gabinet

Skuteczność zabiegu usuwania włosów laserem może wynikać z wielu przyczyn. Z tego względu ważne jest, aby wybrać salon kosmetyczny lub gabinet medycyny estetycznej cieszące się bardzo dobrą  renomą, nienaganną opinią i zaufaniem dotychczasowych klientów. Bardzo niska cena zabiegu powinna wzbudzić Twoją czujność. Profesjonalny zabieg wykonywany przy użyciu nowoczesnego sprzętu nie jest zabiegiem tanim. Przeczytaj również: 

depilacja laserowa przeciwskazania

Istnieje również szereg przeciwwskazań do wykonania depilacji laserowej, a należą do nich m.in.:

 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • epilepsja,
 • karmienie piersią,
 • łuszczyca,
 • miesiączka,
 • niektóre choroby serca,
 • niektóre choroby skóry,
 • nowotwór,
 • opalona skóra,
 • opryszczka aktywna,
 • padaczka,
 • stosowanie kremów zawierających: retinol, izotretynoinę, kwasy owocowe, witaminę C lub A (należy przestać stosować około 1 miesiaca przed zabiegiem),
 • stosowanie leków: antybiotyków, światłouczulających, retinoidów oraz doustnych witamin A, E i C,
 • stosowanie ziół światłouczulających, tj. dziurawiec, nagietek, miłorząb (należy odstawić je na 2-3 tygodnie przed zabiegiem).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Niewidoczna kreska na górnej powiece, która podkreśli oko – krok po kroku

Dobrze namalowane i dobrane do kształtu oka kreski na oczach pomogą nam powiększyć oko, zagęścić rzęsy lub skorygować niedoskonałości. Czasem jednak z powodu kształtu oka czy opadającej powieki, namalowanie kreski na oczach jest bardzo trudne. Kiedy naniesiemy tradycyjną kreskę na oczy głęboko osadzone, mogą one wyglądać zbyt ciężko. Jak malować kreski, aby były prawie niewidoczne, ale podkreślały oko?

Wayne Goss (uznany makijażysta) zaproponował jak dobrze wykonać kreski na oczach, aby były prawie niewidoczne, ale podkreślały oczy.  Instrukcję przedstawimy w kilku krokach.

niewidoczna kreska na górnej powiece – czego potrzebujemy?

Do wykonania niewidocznej kreski na oczach będziesz potrzebować:

 1. Czarny cień do powiek,
 2. Pędzelek do kresek,
 3. Tusz do rzęs.

Koniecznie zobacz:

niewidoczna kreska na górnej powiece – krok po kroku

 1. Nabieramy na pędzelek odrobinę czarnego cienia i zaczynamy nakładanie od wewnętrznego kącika oka. Miejsce przy miejscu – na całej linii rzęs pokrywamy czarnym tuszem.
 2. Lekko podwijamy górną powiekę i ponownie miejsce przy miejscu – na całej linii rzęs pokrywamy ją czarnym tuszem.
 3. Uwaga! Ważne jest, aby nakładać tusz na powiekę na linii rzęs, a nie na „wilgotnej” wewnętrznej części powieki.
 4. Ostatnim krokiem jest naniesienie maskary na rzęsy. Nie potrzebujesz już nic więcej – makijaż z niewidoczną kreską podkreślający i powiększający Twoje oko jest gotowy.

Zapraszamy do obejrzenia tutoriala Wayne’a Gossa 

Jeżeli masz opadającą powiekę lub opadający kącik oka i chciałabyś narysować tradycyjną, idealną kreskę, zobacz: Opadająca powieka – kreska idealna

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak wypełnić małżowiny uszne

Wraz z biegiem lat starzeje się nie tylko skóra twarzy i szyi, ale również płatków uszu. Płatki uszu stają się wiotkie, pomarszczone i często wyciągnięte. Podobnie jak szyja, uszy szybko tracą jędrność z uwagi na to, że są delikatne.  Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do wyciągania płatków uszu jest obciążanie ich ciężkim kolczykami i klipsami. Ale podobnie jak w przypadku zmarszczek, małżowiny uszne również można wypełnić podczas zabiegu medycyny estetycznej.

wypełnienie małżowin usznych kwasem hialuronowym

W przypadku wiotkich i wyciągniętych płatków usznych można zastosować wypełnienie kwasem hialuronowym, który ma szerokie spektrum zastosowania.

koniecznie zobacz:

kwas hialuronowy – czym jest?

Kwas hialuronowy – HA (hialuronic acid) – to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. W organizmie ludzkim kwas hialuronowy występuje między innymi w skórze, oczach, stawach. HA uwalniając wodę nawilża skórę od wewnątrz, tworząc prawidłowe środowisko dla rozwoju i pracy komórek, dzięki czemu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta. Z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w organizmie, w następstwie czego skóra staje się wiotka, przesuszona, pojawiają się widoczne zmarszczki i bruzdy.

Zobacz:

kwas hialuronowy zastosowanie

Kwas hialuronowy służy do wypełniania bruzd i zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełniania bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust. Za pomocą kwasu hialuronowego można też poprawić wygląd skóry na szyi, dekolcie, dłoniach czy łokciach.

Dowiedz się więcej na temat tego

przebieg zabiegu wypełnienie małżowin usznych kwasem hialuronowym

Przed przystąpieniem do głównego zabiegu uszy są smarowane kremem znieczulającym. Następnie lekarz medycyny estetycznej podaje odmiejscowo niewielką dawkę kwasu hialuronowego. Efekt zabiegu jest widoczny od razu – płatki uszu stają się pełniejsze. Skóra płatków uszu będzie też bardziej elastyczna i aksamitna w dotyku.

Z uwagi na to, że do wykonania zabiegu wypełnienia małżowin usznych stosuje się bardzo niewielkie dawki kwasu hialuronowego, można go wykonać przy okazji wykonywania innego zabiegu polegającego na podaniu HA.

efekt zabiegu wypełnienie małżowin usznych kwasem hialuronowym

Efekt zabiegu wypełnienie małżowin usznych kwasem hialuronowym utrzymuje się przez ok. 10-12 miesięcy. W tym czasie kwas hialuronowy naturalnie się wchłaniać, a po tym okresie skóra może wrócić do stanu przez zabiegu. Lekarze medycyny estetycznej zalecają przez pierwsze dwa lata przeprowadzać zabiegu co sześć miesięcy, a następnie mniej więcej co rok, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Przeczytaj również: 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana