Jaka jest różnica między wypełniaczem stałym a czasowym? Otóż znacząca i warto ją poznać zanim zdecydujesz się na zabieg.
zdj: prettymachine.co.uk
W modelowaniu powierzchni skóry towarzyszą wypełniacze, które są alternatywą dla chirurgii plastycznej. W odróżnieniu do operacji plastycznych zabiegi przy użyciu wypełniaczy są mało inwazyjne. Nie wymagają one znieczulenia ogólnego i możemy od razu wrócić do codziennych czynności. Przy użyciu wypełniaczy najczęściej modelujemy okolice twarzy, szyi, dekoltu, a także dłoni.
Wypełniacze dzielimy na dwie grupy – czasowe i stałe.
-
Wypełniacze czasowe
Mają one formę żelową a ich główną substancją jest substancja występująca w naszym organizmie, czyli kwas hialuronowy. Jak wiemy po 25 roku życia ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje w związku z czym nasza skóra staje się mniej elastyczna i jędrna. Otóż kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze. Im jest go mniej, tym nasza skóra jest mniej nawodniona, a co za tym idzie jest sprężystość spada.
Jak działa?
Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Przed zabiegiem powierzchnia skóry jest miejscowo znieczulona. Wypełniacz wstrzyknięty w linię zmarszczki sprawia, że skóra wypełnia się wstrzykiwaną substancją (kwasem hialuronowym) i się wygładza, a zmarszczka jest mniej widoczna. Wypełnienie wykonywane jest za pomocą cieniutkich igiełek i najczęściej stosowane w celu usunięcia fałd nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust (zmarszczek palacza), bruzd między brwiami (lwia bruzda). W zależności od wielkości i głębokości zmarszczek lekarz dobiera odpowiedni wypełniacz dopasowując go na podstawie wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego: małe cząsteczki stosuje się do zmarszczek cienkich i płytkich, większe cząsteczki – do głębokich bruzd. Zabieg może być wykonany u osób obu płci w każdym wieku, jednak najlepszym przedziałem wiekowym jest 25-55 lat. U osób starszych, z powodu różnych czynników, efekty zabiegu utrzymują się nieco krócej. Produkt nie jest alergenny, jest obojętny dla organizmu.
Efekty
Po zabiegu w miejscu iniekcji przez kilka godzin może być widoczne niewielkie zaczerwienienie. Siniaki mogą powstać nawet przy wzorcowo przeprowadzonym zabiegu na skutek naruszenia śród- lub podskórnego naczynia krwionośnego. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać gwałtownej mimiki (aby nie przesunąć wstrzykniętej substancji), opalania się i masaży twarzy. Kwas pozostaje w skórze od 6 do 12 miesięcy. Efektem działania kwasu hialuronowego jest nie tylko wypełnienie zmarszczki, ale również wygładzenie, nawilżenie i stymulacja skóry do odnowy. W miarę upływu czasu wypełniacze wchłaniają się całkowicie, nie pozostawiając śladów w skórze, a efekt początkowy można przedłużyć za pomocą kolejnych zabiegów retuszujących.
Przykład wypełniaczy czasowych
Jest to czystokrystaliczny żel kwasu hialuronowego, pochodzenia niezwierzęcego. Stymuluje produkcję nowego kolagenu w skórze a dodatkowo uzupełnia ilość substancji naturalnie występującej w organizmie. Dzięki temu ryzyko wystąpienia alergii jest bardzo znikome. Odpowiednio nawilża skórę, zwiększa jej elastyczność i jędrność. Preparat jest całkowicie bezpieczny. Badania wykazują, że zabiegi z jego użyciem obarczone są małą ilością działań niepożądanych – jeśli się pojawiały, zwykle dotyczyły samego wkłucia.
To usieciowiony czysty i naturalny kwas hialuronowy, pochodzenia niezwierzęcego. Przy jego produkcji kwas hialuronowy zostaje wielokrotnie oczyszczany oraz mocno wiązany. Nawilża skórę mało nawodnioną, dzięki czemu zmarszczki zostają usunięte, a skóra odzyskuje swoją sprężystość. Jest całkowicie bezpieczny, tak jak Restylane®.
Wypełniacze stałe
Wypełniacze stałe również mają formę żelową, ale nie występują one naturalnie w naszym organizmie. Nie są szkodliwe, nie ulegają całkowitemu wchłonięciu, jak to się dzieje w przypadku kwasu hialuronowego. Są one poddane sfagocytowaniu przez komórki.
Jak działa?
Żel wstrzykiwany jest podskórnie cienką igłą pod zmarszczkę bądź w usta powodując natychmiastowe uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Aquamid nie jest wyczuwalny w dotyku jako obca tkanka, ale w przeciwieństwie do wypełniaczy czasowych nie jest wchłanialny przez organizm. Stąd też nie wymaga powtarzania zabiegu po kilku miesiącach.
Efekty
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, przebarwienie, swędzenie i nadmierna wrażliwość na dotyk. Objawy te ustępują samoczynnie w ciągu 2-3 dni po wstrzyknięciu preparatu w skórę. Efekty utrzymują się przez około 5 lat.
Przeciwwskazania i powikłania
Zabieg z wypełniaczem stałym nie jest polecany osobom z zaburzeniami krzepliwości, cierpiącym na choroby skórne, mającym skłonność do powstawania bliznowaceń. Preparat jest niewchłanialny, więc z czasem może wywoływać reakcje alergiczne lub przemieszczać się.
Przykładem wypełniacza stałego jest już wcześniej wspomniany Aquamid
- AQUAMID®
Ma postać niewchłanialnego hydrożelu. Stosuje się go do powiększania ust, korekcji głębokich bruzd i zmarszczek, wygładzania zmian potrądzikowych i innych korekcji tkanek miękkich. Jest wstrzykiwany podskórnie, a efekt pojawia się natychmiastowo.
zdj.intro: lemaquillage.co.uk
Dodaj komentarz