Czym się różnią wypełniacze czasowe od stałych?

Jaka jest różnica między wypełniaczem stałym a czasowym? Otóż znacząca i warto ją poznać zanim zdecydujesz się na zabieg.

zdj: prettymachine.co.uk

W modelowaniu powierzchni skóry towarzyszą wypełniacze, które są alternatywą dla chirurgii plastycznej. W odróżnieniu do operacji plastycznych zabiegi przy użyciu wypełniaczy są mało inwazyjne. Nie wymagają one znieczulenia ogólnego i możemy od razu wrócić do codziennych czynności. Przy użyciu wypełniaczy najczęściej modelujemy okolice twarzy, szyi, dekoltu, a także dłoni. 

Wypełniacze dzielimy na dwie grupy – czasowe i stałe.

  • Wypełniacze czasowe

 Mają one formę żelową a ich główną substancją jest substancja występująca w naszym organizmie, czyli kwas hialuronowy. Jak wiemy po 25 roku życia ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje w związku z czym nasza skóra staje się mniej elastyczna i jędrna. Otóż kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze. Im jest go mniej, tym nasza skóra jest mniej nawodniona, a co za tym idzie jest sprężystość spada.

Jak działa? 

Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Przed zabiegiem powierzchnia skóry jest miejscowo znieczulona. Wypełniacz wstrzyknięty w linię zmarszczki sprawia, że skóra wypełnia się wstrzykiwaną substancją (kwasem hialuronowym) i się  wygładza, a zmarszczka jest mniej widoczna. Wypełnienie wykonywane jest za pomocą cieniutkich igiełek i najczęściej stosowane w celu usunięcia fałd nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust (zmarszczek palacza), bruzd między brwiami (lwia bruzda). W zależności od wielkości i głębokości zmarszczek lekarz dobiera odpowiedni wypełniacz dopasowując go na podstawie wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego: małe cząsteczki stosuje się do zmarszczek cienkich i płytkich, większe cząsteczki – do głębokich bruzd. Zabieg może być wykonany u osób obu płci w każdym wieku, jednak najlepszym przedziałem wiekowym jest 25-55 lat. U osób starszych, z powodu różnych czynników, efekty zabiegu utrzymują się nieco krócej. Produkt nie jest alergenny, jest obojętny dla organizmu.

Efekty

Po zabiegu w miejscu iniekcji przez kilka godzin może być widoczne niewielkie zaczerwienienie. Siniaki mogą powstać nawet przy wzorcowo przeprowadzonym zabiegu na skutek naruszenia śród- lub podskórnego naczynia krwionośnego. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać gwałtownej mimiki (aby nie przesunąć wstrzykniętej substancji), opalania się i masaży twarzy. Kwas pozostaje w skórze od 6 do 12 miesięcy. Efektem działania kwasu hialuronowego jest nie tylko wypełnienie zmarszczki, ale również wygładzenie, nawilżenie i stymulacja skóry do odnowy. W miarę upływu czasu wypełniacze wchłaniają się całkowicie, nie pozostawiając śladów w skórze, a efekt początkowy można przedłużyć za pomocą kolejnych zabiegów retuszujących.

Przykład wypełniaczy czasowych

Jest to czystokrystaliczny żel kwasu hialuronowego, pochodzenia niezwierzęcego. Stymuluje produkcję nowego kolagenu w skórze a dodatkowo uzupełnia ilość substancji naturalnie występującej w organizmie. Dzięki temu ryzyko wystąpienia alergii jest bardzo  znikome. Odpowiednio nawilża skórę, zwiększa jej elastyczność i jędrność. Preparat jest całkowicie bezpieczny. Badania wykazują, że zabiegi z jego użyciem obarczone są małą ilością działań niepożądanych – jeśli się pojawiały, zwykle dotyczyły samego wkłucia.

To usieciowiony czysty i naturalny kwas hialuronowy, pochodzenia niezwierzęcego. Przy jego produkcji kwas hialuronowy zostaje wielokrotnie oczyszczany oraz mocno wiązany. Nawilża skórę mało nawodnioną, dzięki czemu zmarszczki zostają usunięte, a skóra odzyskuje swoją sprężystość. Jest całkowicie bezpieczny, tak jak Restylane®.

Wypełniacze stałe

Wypełniacze stałe również mają formę żelową, ale nie występują one naturalnie w naszym organizmie. Nie są szkodliwe, nie ulegają całkowitemu wchłonięciu, jak to się dzieje w przypadku kwasu hialuronowego.  Są one poddane sfagocytowaniu przez komórki.

Jak działa? 

Żel wstrzykiwany jest podskórnie cienką igłą pod zmarszczkę bądź w usta powodując natychmiastowe uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Aquamid nie jest wyczuwalny w dotyku jako obca tkanka, ale w przeciwieństwie do wypełniaczy czasowych nie jest wchłanialny przez organizm. Stąd też nie wymaga powtarzania zabiegu po kilku miesiącach.

Efekty 

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, przebarwienie, swędzenie i nadmierna wrażliwość na dotyk. Objawy te ustępują samoczynnie w ciągu 2-3 dni po wstrzyknięciu preparatu w skórę. Efekty utrzymują się przez około 5 lat.

Przeciwwskazania i powikłania 

Zabieg z wypełniaczem stałym nie jest polecany osobom z zaburzeniami krzepliwości, cierpiącym na choroby skórne, mającym skłonność do powstawania bliznowaceń. Preparat jest niewchłanialny, więc z czasem może wywoływać reakcje alergiczne lub przemieszczać się.

Przykładem wypełniacza stałego jest już wcześniej wspomniany Aquamid

  • AQUAMID®

Ma postać niewchłanialnego hydrożelu. Stosuje się go do powiększania ust, korekcji głębokich bruzd i zmarszczek, wygładzania zmian potrądzikowych i innych korekcji tkanek miękkich. Jest wstrzykiwany podskórnie, a efekt pojawia się natychmiastowo.

zdj.intro: lemaquillage.co.uk

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czym jest starzenie się skóry?

Starzenie się skóry jest wypadkową dwóch procesów: starzenia genetycznego, czyli genetycznie zaprogramowanych zmian zachodzących w organizmie z wiekiem i starzenia zewnątrzpochodnego, które jest nazywane słonecznym, które jest zespołem zmian wywołanych przez czynniki zewnętrzne.

zdj: fashion-websites.blogspot.com

Czym jest starzenie skóry?

Procesy te, wbrew pozorom zaczynają się bardzo wcześnie. Na ogół przyjmuje się, że „początkiem”  okresu starzenia jest zakończenie etapu dojrzewania hormonalnego organizmu. I choć wiek „ponastoletni” przychodzi bardzo szybko, trzeba też pamiętać o tym, że niektóre czynniki przyspieszające starzenie mogą mieć znaczenie już w dzieciństwie! Przyspieszone starzenie się dotyczy przede wszystkim skóry, gdyż skóra jako narząd chroniący organizm przed wpływem środowiska najbardziej narażona jest na działanie słońca, wolnych rodników i innych uszkadzających czynników środowiskowych. Już w pierwszych dekadach życia, chociaż czasem tego po niej nie widać „zapamiętuje” wakacje bez kremu ochronnego z filtrem i codzienne spacery bez odpowiedniej ochrony skóry. Uważa się, że około 80 % cech starzenia (na skórze „odkrytej”, czyli codziennie eksponowanej na działanie UV), które pojawiły się do 50 roku życia to starzenie słoneczne, przed którym można się przecież zabezpieczyć.

Dr n. med. Maria Noszczyk

Melitus Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging

Żródło: iwostin.pl

Zdj: intro: www.ehow.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Mikrodermabrazja wspomóż swoją skórę

Mikrodermabrazja to zabieg, który odmładza skórę, przywraca jej gładkość, jędrność i blask. Na czym polega ten zabieg i dlaczego cieszy się taką popularnością? 

 

 zdj: magebylaser.com.au

Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezpiecznym a zarazem skutecznym. Polega na usuwaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Dodatkowo mikrodermabrazja skutecznie oczyszcza skórę. Dzięki temu zabiegowi skóra wygląda młodziej, jędrniej i jest bardziej elastyczna. 

Dla kogo ten zabieg i jakie niesie korzyści?

Dla osób, które borykają się z trądzikiem zaskórnikowym, rozszerzonymi porami, zaskórnikami, łojotokiem bądź bliznami potrądzikowymi. Pomocny będzie również przy zrogowaciałym i suchym naskórku bądź przy nadmiernej suchości skóry. Ma również działanie odmładzające, gdyż powtarzanie tych zabiegów prowadzi do spłycenia zmarszczek wokół oczu, ust i szyi. Dodatkowo pomaga w walce z rozstępami i cellulitem  poprawiając mikrokrążenie dzięki czemu toksyny są usuwane z  organizmu. 

Zabieg ten można wykonywać na wszystkich typach skóry. Nie ma znaczenia czy cera jest wrażliwa, trądzikowa, czy opalona. Mikrodermabrazję wykonujemy również na wszystkich częściach ciała np. twarz, dekolt, plecy, dłonie, nogi, itp.

Jaki wpływ ma mikrodermabrazja na skórę?

  • Zwiększenie elastyczności
  • Poprawiona jakość skóry (koloryt i struktura)
  • Gładsza, młodsza, jędrniejsza
  • Zmniejszenie rozszerzonych porów, usuwanie zaskórniaków
  • Zmniejszenie łojotoku
  • Usuwanie przebarwień (posłonecznych bądź starczych)
  • Wygładzanie skóry, spłycenie zmarszczek

Jak często wykonujemy i powtarzamy zabieg?

Ilość zabiegów jest uzależniona od typu zmian skórnych z jakimi mamy do czynienie. 

Zalecane jest powtórzenie zabiegu po 7-10 dniach, do 12 zabiegów w jednej serii. W celu odświeżenia kolorytu oraz stymulacji kolagenu mikrodermabrazję można wykonywać raz na miesiąc.

Czy zabieg jest bezpieczny?

 Mikrodermabrazja jest bezpieczna, nieinwazyjna, bezbolesna i nie powoduje uczuleń.

Przeciwwskazania:

  • zakażenia: wirusowe (brodawki, opryszczka), grzybicze, bakteryjne (np. liszajec zakaźny),
  • nowotwory skóry,
  • znamiona na skórze,
  • trądzik krostkowy, różowaty i ropowiczy, także terapia przeciwtrądzikowa Roaccutanem – wskazana jest co najmniej 3 miesięczna przerwa po jej ukończeniu,
  • uszkodzenia ciągłości skóry (jak np. nadżerka czy przeczosy),
  • skłonność do bliznowców,
  • chirurgiczne zabiegi twarzy (wykonane do 2 miesięcy przed zabiegiem).

Warto podkreślić, że takie stany jak ciąża, menstruacja a także opalona lub płytko unaczyniona skóra nie stanowią przeciwwskazania do wykonania zabiegu mikrodermabrazji.

źródło: zdj. intro: sophisticatededge.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana