Czym są licówki? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Stomatologia estetyczna pomaga osobom, których natura nie obdarzyła pięknymi zębami, lub które zaniedbały pielęgnację zębów i wstydzą się swojego uśmiechu. W ofercie gabinetów stomatologii estetycznej znajduje się wiele zabiegów, mających na celu korektę kształtu zębów lub zgryzu, wybielanie zębów, montowanie implantów, wybielanie zębów czy zakładanie licówek.

Licówki na zęby – czym są?

Licówki na zęby to niewielkie, cienkie płatki, przyklejane na powierzchnię zębów w celu ich uzupełnienia. Ich zadaniem jest zamaskowanie niedoskonałości takich jak: przebarwienia, nierówne zęby, nieładny kształt zębów czy diastemę (przerwę między siekaczami). Licówki umożliwiają wydłużenie, poszerzenie, a także zmianę kształtu zęba.

Zobacz również: Braki w uzębieniu, wady zgryzu a zmarszczki.

Co do zasady założenie licówki wiąże się z oszlifowaniem zęba. Jest to spowodowane tym, że nawet najcieńsza licówka wpływa na zwiększenie objętości zęba, który bez jego szlifowania mógłby wystawać i wyglądać nienaturalnie. Możliwe jest również wykonanie licówek, które nie wymagają uprzedniego szlifowania zębów.

Licówki umożliwiają przywrócenie zębom ich naturalnej bieli, ponadto są odporne na przebarwienia. Są bardziej korzystną alternatywą niż wykonanie koron protetycznych, z uwagi na relatywnie niewielki stopień utraty tkanek twardych zęba w wyniku szlifowania.

Licówki na zęby – dla kogo?

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, również do nałożenia licówek istnieje wiele przeciwwskazań. Należy podkreślić, że licówki na zęby nie mogą być nakładane w przypadku bardzo zniszczonych zębów lub takich, które mają liczne wypełnienia.

Licówki mogą być mocowane właściwie na wszystkich zębach, stomatologia estetyczna co do zasady stosuje je głównie w odcinku przednim górnego i dolnego łuku zębowego.

Stosowanie licówek nie jest alternatywą dla leczenia ortodontycznego.

Przed nałożeniem licówek niezbędne jest wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych oraz usunięcie kamienia nazębnego.

Licówki na zęby – wskazania

W jakich przypadkach polecane są zatem licówki na zęby? Wskazania do zastosowania licówek to:

 • korekta kształtu zębów,
 • korekta położenia zęba w łuku,
 • niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich,
 • odbudowa częściowo utraconego zęba lub zębów,
 • przebarwienia korony zębów,
 • zamknięcie przerwy między zębami.

Licówki na zęby – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań wykonania licówek na zęby zaliczane są:

 • brak lub niewystarczająca higiena jamy ustnej;
 • bruksizm, czyli patologiczne zgrzytanie zębami;
 • nieprawidłowości zgryzu, które powodują nadmierne obciążenie licówek,
 • zbyt krótkie zęby, w przypadku których istnieje obawa, że powierzchnia przyklejania licówki byłaby zbyt mała, aby zapewnić jej utrzymanie (w takiej sytuacji można zastosować zabieg wydłużenia korony klinicznej zęba).

Zobacz również Czy zgrzytanie zębami może być oznaką sublimacji żuchwy czyli „wypadania z zawiasów”? Jak leczyć bruksizm i czy leczenie może być skuteczne.

Decyzja o zastosowaniu licówek u pacjenta poprzedzona jest konsultacją u lekarza stomatologa, szczegółowym badaniem protetycznym, oceną zgryzu oraz ogólnego stanu zdrowotnego.

Licówki na zęby – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów licówek kosmetycznych ze względu na materiał, z którego zostały wykonane:

 • licówki akrylowe,
 • licówki ceramiczne,
 • licówki kompozytowe,
 • licówki pełnoceramiczne,
 • licówki porcelanowe,
 • licówki ręcznie malowane.

Licówki na zęby cena

Koszt nałożenia licówek jest uzależniony od kilku czynników i z podawany w trakcie konsultacji u lekarza stomatologa. Poniżej podajemy przybliżone koszty nałożenia jednej licówki w zależności od rodzaju licówki:

 • licówka akrylowa, kompozytowa (tymczasowa): 80 – 230 zł,
 • licówka z korektą kształtu: 170 – 230 zł,
 • licówka pełnoceramiczna: 1100 – 1600 zł,
 • licówka kompozytowa: ok. 400 zł,
 • licówka porcelanowa: 550 – 1200 zł,
 • licówka ręcznie malowana: ok. 1250 zł.

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ela Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ela
Gość
Ela

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad licówkami, ale nadal mam kilka wątpliwości. Czy np kamień też się będzie na nich osadzać? I czy mogą pojawić się odbarwienia , po kawie, herbacie?

Zabiegi na ciało po 30. roku życia

Po 30. roku życia zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki starzenia się skóry. Głównie jest to widoczne w obrębie twarzy (okolice oczu i ust) oraz szyi, gdzie skóra jest najbardziej delikatna i cienka. W wyniku mniejszej produkcji kolagenu, skóra jest mniej elastyczna i jędrna. Pojawiają się rozstępy, cellulit na udach i pośladkach, a także opada biust. Medycyna estetyczna ma w swojej ofercie zabiegi na ciało, które pomogą w walce z upływem czasu.

Zabiegi ujędrniające ciało 

Rynek kosmetyczny i medyczny wiele zabiegów ujędrniających skórę. W zależności od potrzeb twojej skóry możesz zdecydować się na zabiegi ujędrniające, takie jak:

 • Endermologia LPG – ujędrnianie ciała

Endermologie LPG, to masaż podciśnieniowy. Aparat do masażu posiada wymienne końcówki, które stosowane są w zależności od zabiegu – ujędrnianie/wyszczuplanie. W przypadku zabiegu ujędrniania, rolki głowicy rozwijają fałdę skórną, a stymulacja fibroblastów wzmacnia sieć włókien kolagenu i elastyny. Specjalista może zaprogramować siłę podciśnienia w taki sposób aby endermologia dostępna była dla osób z każdym typem skóry. Dzięki pobudzeniu metabolizmu, organizm szybciej eliminuje toksyny a także tłuszcz.

 • Termolifting Zaffiro – ujędrnianie skóry

Termolifting Zaffiro to bezbolesna metoda odmładzania skóry ciała i twarzy. Urządzenie Zaffiro emituje promieniowanie podczerwone IR o długości fali (750-1800nm), powodujące jednolite i stopniowe rozgrzanie głębokich warstw skóry właściwej (do 65°C) ze stałym, ochronnym chłodzeniem powierzchniowym. Efekt termiczny, który zachodzi w dolnych warstwach skóry powoduje podgrzanie i podrażnienie włókien kolagenowych. Poluzowane włókna kolagenowe zostają skręcone, a także stymulowane są fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. W efekcie skóra ulega zagęszczeniu i ściągnięciu, zwiększa się jej napięcie i elastyczność.

 • Body wrapping – ujędrnienie i nawilżenie

Body wrapping, czyli owijanie ciała folią, to szybki sposób na pozbycie się kilku niechcianych centymetrów, usunięcie cellulitu i poprawienie kondycji skóry. Jest to jeden z najczęściej polecanych i wykonywanych zabiegów w salonach urody. Już po jednym zabiegu body wrappingu  widoczne jest zauważalne nawilżenie, wygładzenie i poprawa napięcie skóry. Zabieg pozwala na odtoksycznienie organizmu, a w dłuższej perspektywie aktywizuje przemianę materii i zmniejsza obwód ciała, dotlenia i rewitalizuje. Ponad to redukuje cellulit, wzmacnia tkankę łączną dodaje skórze blasku. Więcej na temat zabiegu znajdziesz w materiale co to jest body wrapping.

Zobacz również jakie zabiegi na twarz warto wykonać po 30-tym roku życia 

Zabiegi ujędrniające na biust

Po 30. roku życia wiele kobiet zauważa u siebie mniejsze napięcie skóry biustu i oddziaływanie grawitacji. Wpływ na to ma nie tylko upływ czasu, ale u wielu pań, które zostały mamami, również naturalne karmienie piersią.

Do zabiegów zalecanych, gdy chcemy ujędrnić skórę biustu należą:

 • endermologia
 • fale radiowe RF – docierając do głębokich warstw skóry i adipocytów (czyli komórek tłuszczowych) przyspieszają wewnątrzkomórkowe procesy metaboliczne oraz aktywizują wydzielanie kwasów tłuszczowych. Fale radiowe RF to jeden z najskuteczniejszych zabiegów, stosowany do ujędrnienia skóry i wymodelowania sylwetki, a także zminimalizowania objawów starzenia, takich jak utrata elastyczności, zwiotczenie, czy drobne zmarszczki.
 • karboksyterapia –  to inaczej terapia dwutlenkiem węgla. Karboksyterapia polega na pobudzeniu produkcji kolagenu i elastyny przez dwutlenek węgla. Zastosowanie pneumatycznego pistoletu umożliwia szybkie i precyzyjne podawanie ściśle określonej dawki CO2. System umożliwia podawanie dwutlenku węgla zarówno śródskórnie jak i podskórnie w całkowicie precyzyjny i bezpieczny sposób. W przypadku biustu karboksyterapia stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny.
 • mezoterapia igłowa – to zabieg, który polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Koktajl substancji podawany podczas zabiegu zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, wpływa na lepszy stan skóry. Po serii mezoterapii można zaobserwować znaczną poprawę w nawilżeniu i napięciu. Zabieg mezoterapii zapobiega obniżaniu się poziomu elastyny w skórze, wpływa na wzrost poziomu ściągnięcia i reorganizacji włókien kolagenowych biustu.

Przeczytaj również: Mastopeksja – wszystko o zabiegu podniesienia piersi.

Zabiegi na cellulit

W zależności od rodzaju i stadia zaawansowania cellulitu, może on wymagać różnego rodzaju zabiegów, a często również łączenia kilku terapii.

Zabiegi na cellulit, które oceniane są jako najbardziej skuteczne to:

 • endermologia
 • ultradźwięki
 • dermomassager – to innowacyjne urządzenie do podciśnieniowego masażu ciała. Zabieg z jego użyciem jest połączeniem masażu mechanicznego z podciśnieniem z jednoczesnym odciągnięciem fałdu skóry i rolowaniem ruchomymi rolkami. Podczas zabiegu wybraną partię ciała masuje się za pomocą specjalnej głowicy, która wyposażona jest w ruchome rolki i rurę ssącą. Dermomassager jest urządzeniem wykorzystywanym nie tylko do walki z cellulitem, ale także przy wygładzeniu rozstępów czy blizn.
 • cellulaze –  to jedna z bardziej nowoczesnych metod leczenia cellulitu. Jest to zabieg, który wpływa na strukturę zmienionej tkanki tłuszczowej. Technologia SideLight™ opracowana przez amerykańską firmę Cynosure wykorzystuje światło lasera Nd:YAG o długości 1440 nm do rozbijania zbitych grud tkanki tłuszczowej, nacinania zwłókniałych przegród łącznotkankowych oraz wzmacniania i uelastyczniania skóry właściwej.
 • mezoterapia
 • masaż bańką chińską – zabieg ten bazuje na zasadach starożytnej medycyny chińskiej i polega na wykorzystaniu podciśnienia. Poprzez zassanie skóry i tkanek leżących pod bańką, masaż poprawia mikrokrążenie i rozbija tkankę tłuszczową, przyspieszając tym samym proces lipolizy. Ponadto wygładza i ujędrnia skórę oraz usuwa toksyny z organizmu, które są główną przyczyną skórki pomarańczowej.

Więcej informacji na temat tych zabiegów opisaliśmy w artykule Co powoduje cellulit? Poznaj skuteczne zabiegi w walce z pomarańczową skórką. 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Dlaczego botoks party to zły pomysł

Nie wszystko co dociera do Polski ze Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej jest dla nas dobre i korzystne. Zdarza się, że niektóre trendy mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje. Należy do nich m.in. moda na imprezy łączone z medycyną estetyczną, czyli tzw. botoks party.

botoks party sermaestetic

Toksyna botulinowa to pogromca zmarszczek, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Lwia zmarszczka, bruzda palacza, opadające kąciki ust – to główne oznaki upływu czasu, które można czasowo zniwelować za pomocą botoksu.

Od kilku lat w Polsce odbywają się botoks party. Niektóre z nich organizowane są w gabinetach medycyny estetycznej, ale niektóre z nich w domach pacjentek. O ile do tych pierwszych, jeżeli organizowane są z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności i zasad higieny, nie ma przeciwwskazań, to do tych drugich istnieje wiele zastrzeżeń.

Botoks party w domu pacjentki

Na czym polegają takie imprezy? Kilka pań postanawia miło spędzić weekend, a przy okazji podretuszować nieco urodę. Organizują spotkanie u jednej z nich i zapraszają znajomego lekarza medycyny estetycznej. Lekarz ten wykonuje zabieg toksyny botulinowej lub podaje kwas hialuronowy w zależności od oczekiwań pacjentki.

Zobacz również: Kwas hialuronowy a może toksyna botulinowa? Co wybrać?

Zabieg botoksu wykonany w domu jest tańszy niż zabieg wykonany w gabinecie medycyny estetycznej, ale niesie za sobą ryzyko. To co jest bardzo istotne to fakt, że lekarz najczęściej poda nam do podpisania oświadczenie, że nie ponosi on odpowiedzialności za ewentualne powikłania po zabiegu. Ponadto zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane w sterylnych warunkach, których w prywatnym mieszkaniu nie uzyskamy. Imprezy takie z reguły okraszone są znaczną ilością alkoholu, który wpływa na rozrzedzenie krwi.

Ostrzykiwanie botoksem w Polsce powinien i ma prawo wykonywać lekarz, a najlepiej specjalista medycyny estetycznej lub dermatologii, lub chirurg plastyk. Kosmetyczki i kosmetolodzy nie powinni przeprowadzać zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że preparaty zawierające toksynę botulinową to leki dostępne na receptę.

Botoks przeciwskazania

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem botoksu? Zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie powinno się przeprowadzać w przypadku, gdy u pacjenta występuje:

 • choroba nowotworowa,
 • choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • ciąża, okres laktacji,
 • czynna opryszczka,
 • miejscowe infekcje skóry,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu,
 • niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
 • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
 • schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne,
 • stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • zakażenia i nowotwory skóry.

Zalecenia po botoksie

Trzeba mieć świadomość, że po botoksie nie wolno przez co najmniej 24 godziny pić alkoholu. Ponadto przez 5 – 6 godzin po zabiegu należy unikać schylania się i kładzenia oraz masowania i uciskania leczonego miejsca. Przez 48 godzin należy unikać również nadmiernej mimiki twarzy. W ciągu 2 – 4 dni nie należy wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych na siłowni czy zajęciach fitness. Przez 4-5 dni po zabiegu nie używać peelingów do twarzy oraz nie masować miejsca nakłuć i okolic.

Powikłania po botoksie objawy

Jak każdy zabieg w medycynie, toksyna botulinowa może spowodować działania uboczne. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zaliczane są:

 • bóle głowy,
 • bóle twarzy,
 • nudności,
 • objawy grypowe,
 • osłabienie mięśni i rozprzestrzenienie się toksyny botulinowej na sąsiadujące mięśnie,
 • podwójne widzenie,
 • problemy z mimiką twarzy,
 • problemy z układem oddechowym.

U około 3% pacjentek obserwuje się efekt tzw. „opadającej powieki” lub „opadających brwi” . Wynika to ze znacznego osłabienia mięśni, które powoduje osunięcia się brwi i powiek. Może się zdarzyć, że w wyniki nieumiejętnego wykonania zabiegu, czyli podania zbyt dużej dawki toksyny botulinowej lub wkłucie się w nieodpowiednie miejsce, może dojść do poważniejszych uszkodzeń mięśni twarzy, problemów z mimiką, a nawet z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie, mówienie oraz problemy ze wzrokiem – jeśli sparaliżowane zostaną mięśnie wokół ust lub oczu. Często przy zbyt dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. „efektu maski”, co sprawia, że osoby . wyglądają jak porcelanowe lalki i są niezdolne do głębszej mimiki i ekspresji. Opisane efekty niepożądane w postaci opadającej powieki, ciężkiego czoła, zamrożenia mimiki ustępują w ciągu 2-3 miesięcy.

W przypadku wszystkich zabiegów medycyny estetycznej, należy pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny i czas dochodzenia do siebie po zabiegu jest sprawą indywidualną. To co jest najważniejsze, to wybranie profesjonalnej kliniki oraz stosowanie się do zaleceń lekarza.

Przeczytaj również: Plusy i minusy stosowania botoks.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana