Czym jest abdominoplastyka?

Obwisła skóra brzucha może być rezultatem szybkiej utraty dużej liczby kilogramów, a także wielokrotnego bycia w ciąży. Osoby, które borykają się z tym problemem niejednokrotnie mają zaniżoną samoocenę, co wpływa na ich komfort życia. Aby poprawić swój wygląd warto skorzystać z zabiegu chirurgii estetycznej, jakim jest abdominoplastyka. Czym jest abdominoplastyka i dla kogo jest polecana?

abdominoplastyka – co to za zabieg?

Abdominoplastyka to operacja plastyczna powłok brzucha, która polega na usunięciu fałdów skóry i tłuszczu z okolicy brzucha, które pozostały po gwałtownej utracie masy ciała lub po ciąży. Podczas operacji wykonywany jest również zabieg plastyki mięśni prostych brzucha, który ma na celu ich wzmocnienie i napięcie. Wyróżniamy kilka rodzajów operacji usuwanie nadmiaru skóry z brzucha. Różnią się między sobą stopniem inwazyjności i wielkością cięcia, a tym samym czasem trwania zabiegu oraz rekonwalescencji.

abdominoplastyka brzucha dla kogo?

Operacja powłok brzucha to zabieg inwazyjny i rozległy. Z tego powodu polecany jest przede wszystkim osobom, u których inne metody usunięcia tłuszczu lub poprawy kondycji skóry nie przyniosły oczekiwanych rezultatów oraz są niewystarczające.

usunięcie nadmiaru skóry brzucha – rodzaje operacji

miniabdominoplastyka

Miniabdominoplastyka to usunięcie nadmiaru tłuszczu i usunięcie nadmiaru skóry przy wykonaniu minimalnego cięcia w kształcie małej elipsy (od 5 do 10 centymetrów). Może być przeprowadzona u pacjentów, u których skóry i tłuszczu nie jest dużo. Miniabdominoplastyka jest stosunkowo krótkim zabiegiem, bowiem trwa około godziny.

Miniabdominoplastyka może być również przeprowadzona endoskopowo. Podczas tego zabiegu lekarz chirurg nacina skórę w trzech miejscach, a w powstałe otwory wprowadza narzędzia, za pomocą których oczyszcza brzuch z nadmiaru tkanki tłuszczowej i podwiązuje rozluźnione mięśnie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że poddając się zabiegowi miniabdominoplastyki, nie jest możliwe usunięcie nadmiaru skóry.

abdominoplastyka częściowa

Abdominoplastyka częściowa to zabieg chirurgiczny zalecany dla osób, u których zwisająca skóra i tkanka tłuszczowa zlokalizowane są jedynie w dolnych partiach brzucha. Zabieg ma na celu usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Abdominoplastyka częściowa trwa około 2 godzin.

abdominoplastyka odwrócona (odwrotna)

Abdominoplastyka odwrócona jest to operacja plastyczna powłok brzucha, podczas której usuwa się fałd skórno-tłuszczowy górnej okolicy brzucha.  Operacje odwrotnej abdominoplastyki przeprowadza się m.in. u kobiet po okresie ciąży, które mają problem z nadmiarem tłuszczu w górnej części brzucha lub z wypukłym pępkiem. Podczas zabiegów lekarz chirurg przeprowadza cięcia na wysokości łuków żebrowych.

abdominoplastyka całkowita

Abdominoplastyka całkowita jest jedną z największych i najbardziej rozległych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Może trwać od 3 do 5 godzin i przeprowadzana jest w narkozie. Całkowita abdominoplastyka wykonywana jest w pełnym znieczuleniu (ogólnym) i z udziałem anestezjologa. Abdominoplastyka polega na polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic śródbrzusza i podbrzusza, oraz na plastyce mięśni brzucha.

Okres rekonwalescencji zależy od rodzaju operacji, która została przeprowadzona. W przypadku abdominoplastyki całkowitej pacjent jest hospitalizowany 2-3 dni. Rany na brzuchu są zaklejone plastrami, które pozostają tam przez okres 14 dni (nie można ich zamaczać). Konieczne jest również noszenie specjalnego pasa uciskowego przez okres około 4 tygodni. Zakazany jest wszelki wysiłek przez 14 dni, po tym czasie można rozpocząć pracę biurową. Natomiast pełny wysiłek fizyczny można podjąć dopiero po 4 tygodniach od zabiegu.

Po miniabdominoplastyce pielęgnacja wygląda podobnie jak w przypadku całkowitej abdominoplastyki. Natomiast wykonywanie prac biurowych jest możliwe już po tygodniu, a pełna aktywność fizyczna po 3-4 tygodniach.

abdominoplastyka zalety

Korzyści dla pacjenta z przeprowadzenia abdominoplastyki brzucha:

 • polepszenie jakości skóry brzucha, usunięcie nieestetycznych fałdów, rozstępów,
 • polepszenie jakości życia,
 • poprawa samooceny, samopoczucia pacjenta,
 • poprawa wyglądu, kształtu brzucha, wyszczuplenie talii.

usuwanie nadmiaru skóry z brzucha cena

Koszt przeprowadzenia abdominoplastyki jest uzależniony od rodzaju operacji, waha się od 8 000 do 20 000 złotych.

Pamiętaj!

Bardzo ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnej kliniki, upewnić się czy lekarz, do którego się zgłosiłaś posiada specjalizację z chirurgii plastycznej i specjalizuje się w zabiegu, który będzie przeprowadzał. Warto zajrzeć na stronę Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, by mieć pewność jakie kwalifikacje posiada dany lekarz.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czy po zabiegach medycyny estetycznej trzeba stosować krem z filtrem?

Zabiegi medycyny estetycznej co do zasady są mało inwazyjne i korzysta z nich coraz więcej osób.  Wraz z rozwojem technologii zabiegi estetyczne stają się coraz bardziej skuteczne i bezpieczne. Jednak mimo to skóra po zabiegach estetycznych wymaga odpowiedniego traktowania. Po zabiegach powinniśmy się stosować do zaleceń lekarza.

Zabiegi estetyczne pomagają rozwiązać różnego problemy skórne. Prawidłowo przeprowadzone mają na celu poprawę naszego wyglądu, a nierzadko też lepszego samopoczucia czy nawet wzrostu poczucia własnej wartości. Zdarza się jednak, że nie stosujemy się do zaleceń lekarza, a to może prowadzić do braku oczekiwanego efektu, a czasem także do powikłań.

Lekarze medycyny estetycznej podkreślają, że praktycznie wszystkie zabiegi, które ingerują w skórę, w pewnym stopniu ją uszkadzają. Stąd tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegach.

Sprawdź czego  ie należy robić po zabiegach medycyny estetycznej.

Nadmierne opalanie nie jest zdrowe dla skóry, a zwłaszcza po zabiegach medycyny estetycznej. W przypadku zabiegów estetycznych, podczas których dochodzi do przerwania lub naruszenia ciągłości naskórka, istnieje duże ryzyko powstania przebarwień. Słońce sprzyja temu procesowi, także bezwzględnie powinniśmy po zabiegu zapewnić skórze odpowiednią fotoprotekcję. A także zrezygnować z opalania w solarium.

Po zabiegach medycyny estetycznej takich jak mikrodermabrazja, mezoterapia, peelingi chemiczne niezbędne jest stosowanie przez okres minimum 2 tygodni kremów z filtrem UV SPF minimum 30, a najlepiej byłoby zaopatrzyć się w filtr 50.

Po serii zabiegów z zastosowaniem lasera czy światła IPL zalecane jest stosowanie przez okres nawet do 6 miesięcy kremów z filtrem UVA i UVB SPF 50.

W przypadku zabiegu z podaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej nie ma bezwlględnego zakazu opalania się. Ale – nie możemy opalać się bezpośrednio po zabiegu. Lekarze zalecają unikać ekspozycji na promienie UV do momentu, aż nie ustąpi obrzęk po zabiegu i ewentualny rumień.

Czy kremy z filtrem stosujemy tylko latem i tylko po zabiegu? Oczywiście, że nie, ze względu różne rodzaje promieniowania UV.

Promieniowanie UV – rodzaje

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:

 • promieniowanie UVC – w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;
 • promieniowanie UVBma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;
 • promieniowanie UVA – stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Efektem jest tak zwany proces fotostarzenia, czyli wiotczenia i utraty jędrności skóry, co w konsekwencji prowadzi do powstawanie zmarszczek.

Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu. Uwaga! Jest ono emitowane także przez lampy w solariach.

Podsumowując: oparzenia są spowodowane działaniem promieniowania UVB, a fotostarzenie, zmarszczki – promieniowaniem UVA. Pod wpływem promieniowania UV mogą pojawiać się przebarwienia, piegi, zmiany naczyniowe, a także może nastąpić zaostrzenie trądziku różowatego.

Obydwa rodzaje promieniowania przyczyniają się do wystąpienia raka skóry.

Pamiętajmy, że podkład z filtrem to za mało, by ochronić twarz przed niepożądanym działaniem promieni UV. Ponadto filtr powinno się również stosować na dekolt oraz na szyję.

Dermatolodzy zalecają, by nałożyć krem z filtrem UV zawsze na ok. 30 minut przed wyjściem z domu.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Co to jest mezoterapia frakcyjna?

Mezoterapia frakcyjna jest zabiegiem polegającym na pobudzeniu i regeneracji włókien kolagenu i elastyny przy mechanicznej stymulacji.  Mezoterapia mikroigłowa frakcyjna to jedna z najskuteczniejszych metod mających na celu poprawę wyglądu, kondycji i napięcia skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek, pozbycie się blizn, np. rozstępów oraz przebarwień.

na czym polega mezoterpia frakcyjna

Mezoterapia mikroigłowa frakcyjna to połączenie technologii medycznej i kosmetologicznej. Polega na kontrolowanym uszkadzaniu skóry poprzez jej mechaniczne nakłuwanie za pomocą cieniutkich igiełek, które gęsto „dziurkują” skórę. Zabieg jest wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia z jednorazową głowicą wyposażoną w 9 lub 12 sterylnych mikroigieł. Drgania o długiej częstotliwości stymulują warstwy epidermy do produkcji kolagenu i elastyny. Dodatkowo podczas zabiegu, zostają wprowadzone w głębsze warstwy naskórka specjalnie skomponowane koktajle o właściwościach nawilżających, odżywczych, napinających. Dzięki temu dochodzi do natychmiastowego i optymalnego transportu składników aktywnych, a efekty są widoczne od razu. Skóra zyskuje na jędrności, zmarszczki mimiczne ulegają znacznej redukcji, a kontur twarzy ulega poprawieniu.

Zabieg mezoterapii frakcyjnej jest zabiegiem mniej bolesnym niż klasyczna mezoterapia igłowa. Dłuższy może być natomiast okres rekonwalescencji.

mezoterpia frakcyjna dla kogo

Mezoterpia frakcyjna to zabieg dedykowany osobom, których problemem są:

 • blizny potrądzikowe
 • cienka i mało elastyczna skóra
 • skóra zniszczona promieniowaniem słonecznym
 • zmarszczki mimiczne.

mezoterpia frakcyjna rezultaty

Zabieg mezoterapii mikroigłowej frakcyjnej ma na celu:

 • głęboką penetrację aktywnych składników
 • intensywną regenerację
 • likwidację płytkich zmarszczek
 • napięcie – lifting
 • odżywienie skóry
 • przywrócenie naturalnego, zdrowego kolorytu
 • silne wygładzenie zmarszczek
 • spłycenie głębokich zmarszczek i bruzd.

mezoterapia mikroigłowa frakcyjna przebieg zabiegu

Zabieg z wykorzystaniem urządzenia Dermapen jest bardzo prosty. Najpierw skóra pacjenta zostaje znieczulona kremem Emla i zdezynfekowana. Następnie lekarz dobiera odpowiednią głębokość wkłuć, i rozpoczyna zabieg. Specjalista wodzi urządzeniem po skórze pacjenta, nakłuwając ją równomiernie, tak by pokryć całą leczoną powierzchnię. Jednorazowe i sterylne igiełki wkłuwają się w skórę pacjenta stymulując ją do regeneracji na głębokość od 0.5 do 2.5 mm. Co ważne igiełki, wbijają się pionowo w skórę, nie rozrywając jej struktury. Cały zabieg trwa ok. 15 – 20 minut, w zależności od leczonej partii ciała. Dzięki znieczuleniu oraz mechanizmowi pulsującemu z prędkością do 1000 nakłuć na sekundę, pacjent nie odczuwa znaczącego dyskomfortu. Bezpośrednio po zabiegu może natomiast odczuwać gorąco i lekkie pieczenie.

W celu poprawy komfortu pacjenta po zabiegu, dobrze jest nałożyć zimny okład (cold-pack) lub chłodzącą maskę rewitalizującą. Następnego dnia, skóra może być zaróżowiona i napięta, jak po lekkim oparzeniu słonecznym. Po kilku dniach może pojawić się delikatne złuszczanie.

mezoterapia frakcyjna efekty

Efektów działania Dermapen spodziewać można się już po pierwszym zabiegu — frakcyjne nakłuwanie skóry Dermapenem pozwala poprawić elastyczność i napięcie skóry już po pierwszym zabiegu – skóra odzyskuje swoją elastyczność i jest bardziej napięta. Do wygładzenia niewielkich zmarszczek z reguły potrzeba 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

Tuż po zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki, stwardnienia w miejscu nakłuć lub zaczerwienienie skóry.  Jest to naturalna reakcja i efekty te ustępują samoistnie po kilku dniach. Mogą też zdarzyć się  niewielkie krwiaki lub sińce (ryzyko zwiększa się w przypadku problemów z krzepliwością krwi). Skóra jest zaczerwieniona i potrzebuje specjalnej pielęgnacji, co umożliwia pełną regenerację. Zabieg mezoterapii  najlepiej wykonywać przed weekendem.

mezoterapia frakcyjna mikroigłowa

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu mezoterapii frakcyjnej są:

 • alergia
 • choroby krwi (anemia, małopłytkowość)
 • choroby ogólnoustrojowe (metaboliczne, nowotwory)
 • ciąża
 • cukrzyca
 • miejscowe stany zapalne (infekcje wirusowe i bakteryjne)
 • okres karmienia piersią
 • przyjmowanie preparatów przeciwzakrzepowych i Aspiryny
 • skłonność do bliznowacenia
 • terapia Roaccutanem lub jego odpowiednikami
 • trądzik różowaty
 • występowanie opryszczki w stanie aktywnym.

mezoterapia frakcyjna cena

Zabieg mikronakłuwania frakcyjnego skóry przy wykorzystaniu urządzenia Dermapen można wykonać w wybranych gabinetach medycyny estetycznej w całej Polsce. Koszt zabiegu waha się od 400 zł w przypadku twarzy, do 1000 zł – 1200 zł w przypadku innych partii ciała.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana