Czy rozstępy bolą i czy da się je usunąć. Obalamy mity.

Jednym z częstych problemów skórnych u kobiet są rozstępy. Pojawiające się rozstępy na udach, brzuchu, piersiach czy pośladkach mogą negatywnie wpływać na samoocenę. Czym są i od czego robią się rozstępy? Czy da się usunąć rozstępy? Czy rozstępy bolą? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czy da się usunąć rozstępy

co to są rozstępy?

Rozstępy (striae, striaae distensae, striae atrophicae, striae rubrae) są to wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry przebiegające równolegle. W obrębie zmian skóra jest pozbawiona przydatków (mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych). Ubytki te powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny. Rozstępy otoczone są zdrową skórą.

Rozstępy pojawiają się głównie u kobiet. Panów ten problem dotyka zdecydowanie rzadziej, a głównie pojawia się u chłopców w okresie pokwitania oraz mężczyzn trenujących na siłowniach, u których można zaobserwować szybki przyrost masy mięśniowe.

rozstępy przyczyny powstawania

Rozstępy pojawiają się na skórze przede wszystkim w przypadku znacznego przybrania na wadze. Podczas nadmiernego rozciągania skóry, np. podczas szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania czy u kobiet podczas ciąży (aż u 50-90% wszystkich ciężarnych), dochodzi więc do zrywania regularnej sieci włókien. Zaburzona zostaje praca fibroblastów – białek, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Podczas szybkiego przyrostu masy ciała włókna kolagenowe nadmiernie się rozciągają, tracąc swą elastyczność.  Z uwagi na to, że jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, rozstępy stają się bardziej widoczne.

czerwone rozstępy i białe rozstępy

Proces tworzenia się a następnie dalszego rozwijania rozstępów przebiega dwustopniowo. Pierwsza faza to powstawanie czerwonych, lekko wybrzuszonych pręg. Mamy tutaj do czynienia z tzw. czerwonymi rozstępami.

Druga faza to tzw. faza zanikowa, czyli czas w którym powstałe pręgi stają się białe i lekko zagłębione. Rozstępy zazwyczaj tworzą się równolegle do linii napięcia skóry. Są to już białe rozstępy, mniej widoczne na pierwszy rzut oka.

Przeczytaj koniecznie!

czy rozstępy bolą?

Nie, rozstępy nie bolą. Natomiast zwłaszcza, gdy kobieta jest w ciąży często odczuwa swędzenie lub mrowienie w miejscu powstawania rozstępów. Balsam nawilżający może złagodzić suchość skóry lub swędzenie.

jak walczyć z rozstępami

Przede wszystkim należy zdrowo się odżywiać oraz unikać szybkiego przybierania na wadze. Oczywiście w przypadku kobiet w ciąży sytuacja przedstawia się inaczej. Nie u każdej kobiety pojawią się rozstępy podczas ciąży. Większe prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest wtedy, gdy bardzo szybko przybiera się na wadze, inne panie z rodziny również miały ten problem, a także gdy nie stosujemy prawidłowo zbilansowanej diety i nie uprawiamy żadnej aktywności (dostosowanej oczywiście do stanu zdrowia i miesiąca ciąży).

Paniom, które chcą zapobiec rozstępom, zaleca się także:

 • masaż skóry – za pomocą szorstkiej gąbki czy rękawicy. Warto intensywnie masować biodra, uda i pośladki. W przypadku ciąży – brzuch masujemy delikatnie;
 • stosować kremy lub balsamy przeciwko rozstępom czy oliwki;
 • unikać tłustych i przetworzonych potraw.

czy da się usunąć rozstępy?

Musimy mieć świadomość, że możliwość uzyskania najlepszych efektów redukcji rozstępów jest większa w przypadku świeżych zmian, czyli w czasie gdy mają one jeszcze kolor czerwony. Im dłuższy jest czas od momentu pojawienia się rozstępów, tym walka z nimi jest trudniejsza.

W drugiej fazie procesu powstawania rozstępów następuje ich pozorna regeneracja, na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów w takiej sytuacji może nieco polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w 100%.

Przed przystąpieniem do leczenia trzeba mieć świadomość, że zabiegi wymagają cierpliwości i nie zawsze można całkowicie zlikwidować rozstępy, można natomiast poprawić ich wygląd, spowodować, że będą mniej widoczne.

rozstępy skuteczne zabiegi

Jednym z najnowszych  i najbardziej skutecznych zabiegów w przypadku rozstępów jest: Biodermogeneza.

Biodermogenesi® to jedyna metoda, która okazała się skuteczna w regeneracji rozstępów każdego typu, co potwierdza się w dziesiątkach przeprowadzonych biopsji. Biodermogeneza pozwala na natychmiastową produkcję nowego kolagenu i elastyny.

Czym jest biodermogeneza?

Jest to innowacyjna metoda regeneracji skóry. Działa ona dzięki synergii opartej na polu  elektromagnetycznym połączonym z elektrostymulacją i próżnią. Synergia ta pokazuje, że można zregenerować skórę również reorganizując jej strukturę.

Biodermogeneza aktywuje procesy przenoszenia tlenu, a poprzez reaktywację procesu mitozy komórkowej przyspiesza wzrost nowej tkanki. Od pierwszego zabiegu rozstęp staje się płytszy oraz gładszy, a jego koloryt jest bardziej zbliżony do kolorytu zdrowego naskórka. Biodermogeneza działa podnosząc oraz stabilizując cyrkulację krwi i limfy, normalizuje koloryt rozstępów i wpływa na szybszą reprodukcję komórkową. Nowe komórki są w stanie utrzymać nawadnianie oraz wygładzić rozstęp do poziomu pozostałej, zdrowej tkanki. Regeneracja przebiega wyłącznie w tkance zaatakowanej rozstępami. Ostateczny rezultat to wyrównany koloryt skóry całego ciała.

Badania biopsji pokazują, że następuje perfekcyjna reorganizacja błony podstawowej oraz produkcja nowych melanocytów odpowiedzialnych za opalanie, redukcja grubości warstwy rogowej (dzięki temu skóra wraca do normalnego oddychania). Następuje również synteza nowego kolagenu niewłóknistego, co sprawia, że skóra z rozstępami staje się grubsza i bardziej elastyczna.

Efekty po zabiegu Biodermogenezy

 • uzyskanie gładkości – zręb rozstępu sukcesywnie zmienia swoją powierzchnię do momentu zrównania się ze zdrową tkanką. Efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu i pogłębia się przy każdym kolejnym.
 • Unaczynienie – podnosi się granica rozstępu a koloryt traci typową dla zmiany bladość.
 • detoksykacja – reaktywacja mikrocyklu limfatycznego pozwala skórze w szybszy i łatwiejszy sposób drenować i przyswajać substancje obecne w przestrzeniach międzykomórkowych.
 • nawodnienie – rewitalizacja produkcji komórkowej, lepsze ukrwienie oraz poprawne funkcjonowanie układu limfatycznego zapewnia lepsze nawodnienie, a tym samym ogólną poprawę kondycji skóry.
 • elastyczność – reprodukcja włókien kolagenowych zapewnia trwałość efektów po przeprowadzonych zabiegach.
 • opalenizna – rewitalizacja metabolizmu komórkowego oraz wznowienie prawidłowych funkcji fibroblastów wpiera produkcję nowych melanocytów. Biodermogeneza pozwala na naturalne opalenie rozstępów, a kolor uzyskanej opalenizny jest równy.

Biodermogenezę można również

Zabieg Biodermogeneza można wykonać w przypadku rozstępów umiejscowionych na:

 • brzuchu
 • piersiach
 • pośladkach
 • ramionach

Przeciwskazania do zabiegu Biodermogenesi® to:

 • aktywne infekcje
 • choroby wirusowe
 • stany zapalne skóry.

Zabieg Biodermogenezy nie ma efektów ubocznych. Procesy zachodzą w sposób łagodny i stopniowy. Po zabiegu można nosić ubrania elastyczne i obcisłe. Ponadto można korzystać z kąpieli słonecznych.

Biodermogenezę można również stosować na twarz. Całą recenzję z zabiegu możesz przeczytać tutaj:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Baby Botox najnowszy trend w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa to pogromca zmarszczek, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Lwia zmarszczka, bruzda palacza, opadające kąciki ust –to główne oznaki upływu czasu, które można czasowo zniwelować za pomocą botoksu.

Baby botox na czym polega

co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa(BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się.

BTX  po raz pierwszy została zastosowana w leczeniu zeza przez dr Alana Scotta w 1979 roku.

Toksyna botulinowa wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja mięśni powraca po 3–4 miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

Baby Botox

Baby botox jak sama nazwa wskazuje jest ona pochodną tradycyjnych zastrzyków Botox’em, ale działanie jej jest bardziej subtelne, delikatne. Baby botox to metoda podawania niewielkiej dawki toksyny botulinowej, która od kilku miesięcy zdobywa coraz większą popularność.

Baby botox na czym polega

Podczas zabiegu Baby botox wykorzystywana jest mniejsza dawka toksyny niż w standardowej metodzie. Ponadto toksyna botulinowa podawana jest za pomocą iniekcji w wielu miejscach. Dzięki temu twarz zyskuje zrelaksowany wygląd bez ryzyka „zamrożenia” takich obszarów, jak czoło, czy wystąpienia niepożądanych efektów.

Metoda Baby botox nadaje twarzy wypoczęty wygląd oraz pozwala zminimalizować widoczność linii mimicznych, np. poziomych linii na czole, lwiej zmarszczki, zmarszczek tzw. króliczych u nasady nosa czy kurzych łapek w kącikach oczu.

W przypadku, gdy zmarszczki oraz bruzdy są głębokie zabieg Baby botox może okazać się nieskuteczny i lepsze efekty przyniesie podanie klasycznych dawek preparatu.

Zabiegi z toksyną botulinową można doskonale personalizować – dobierając ilość botoksu oraz technikę jego podania do każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem np. różnych potrzeb skóry na dwóch asymetrycznych połówkach twarzy.

Efekt zabiegu Baby Botox utrzymuje się 3 – 4 miesiące.

Może Cię zainteresuje:

baby botox dla kogo

Zabieg baby botox polecany jest zapobiegawczo również u osób powyżej 20 roku życia. Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu Baby botoks są:

 • „kamienna broda”, „kocie łby” – drobne dziurki na brodzie, pojawiające się w stanie spoczynku mimiki lub w trakcie mówienia, śmiechu, płaczu
 • opadające kąciki ust
 • opadające powieki
 • pierwsze zmarszczki poziome na czole
 • pionowa bruzda między brwiami o niewielkim stopniu nasilenia (lwia zmarszczka)
 • zmarszczki „królicze” – u nasady nosa
 • zmarszczki palacza– drobne linie rozchodzące się wokół ust
 • zmarszczki wokół oczu.

baby botox zalety zabiegu

Do głównych zalet zabiegu baby botoks zalicza się m.in.:

 • bardzo naturalny efekt estetyczny
 • brak ryzyka związanego z paraliżem mięśni twarzy
 • przeciwdziałanie powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych
 • wygładzenie istniejących zmarszczek
 • stosowanie bardzo małych ilości toksyny botulinowej.

Baby Botox przeciwskazania

Przeciwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu Baby botox są:

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • miejscowe infekcje skórne
 • nadwrażliwość na składniki preparatu
 • stosowanie niektórych leków
 • stwierdzone zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • zaburzenia krzepnięcia krwi

Baby botox cena

Ceny zabiegu Baby Botox zaczynają się od ok. 300 zł, w zależności od kliniki i obszaru podania.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Mirror glazed skin – HIT w makijażu

W sezonie jesienno-zimowym króluje rozświetlona cera. A na topie jest obecnie trend zwany mirror glaze skin. Warto zatem sięgnąć po rozświetlacze i bronzery, aby dodać sobie więcej blasku.

Mirror glaze skin

Mirror glaze skin to trend ze Stanów Zjednoczonych, którego inspiracją była polewa ciastek i innych słodkości. Efekt, który mamy uzyskać za pomocą makijażu mirror glaze skin ma przypominać błyszczącą glazurę, którą pokrywane są wyroby cukiernicze. Szczególnie podkreślamy okolice kości policzkowych.

Makijaż mirror glaze skin doskonale sprawdzi się podczas wieczornego wyjścia na zabawę andrzejkową, Sylwester czy imprezy karnawałowej.

Trzeba jednak mieć na uwadze, to że przede wszystkim propozycja dla osób z idealną cerą. U osób z cerą tłustą mocno rozświetlony makijaż może wyglądać on nieestetycznie.

rozświetlacze rodzaje

Rozświetlacze dostępne są w kremie, sztyfcie lub w pudrze. Pierwsze zazwyczaj nakładamy bezpośrednio na podkład i wykańczamy makijaż pudrem, drugie natomiast nakładamy zawsze jako ostatni kosmetyk.

Przy wyborze kolorystyki najbezpieczniej wybierać między odcieniami złotymi, które sprawdzą się dla osób z ciepłym typem urody lub odcieniami srebrnymi – dla chłodnych typów urody.

Może Cię zainteresować:

jak nakładać rozświetlacz

Nałóż rozświetlacz na kości policzkowe. Najprostszy i najszybszy sposób nałożenia rozświetlacza to podkreślenie kości policzkowych. Ale zanim go nałożymy, najpierw bronzer nakładamy tuż pod kośćmi policzkowymi. Tuż nad bronzerem nakładamy rozświetlacz, który sprawia, że kości policzkowe stają się bardziej widoczne. Zaleca się także, aby na koniec rozetrzeć róż na policzkach, co sprawi, że kolory łagodnie się zleją, a twarz będzie wyglądała naturalnie.

Najmocniejszy efekt mirror glaze skin z reguły uzyskamy stosując rozświetlacz do twarzy w płynie.

 • muśnij czoło rozświetlaczem

Muśnijmy lekko rozświetlaczem środek czoła, kilka centymetrów pod linią włosów i nad brwiami. Zaakcentujemy w ten sposób czoło.

 • oczy podkreślone rozświetlaczem

Rozświetlacz nakładamy tuż pod łukiem brwiowym, ale nie musimy pokrywać całości linii – wystarczy, że zastosujemy go od połowy łuku do zewnętrznego kącika oka. To sprawi, że podkreślimy kształt brwi, a oko się nam „otworzy”. Ponadto nałożenie rozświetlacza w kąciku oka optycznie je powiększy.

 • rozświetlacz nad łukiem kupidyna

Rozświetlacz nałożony nad łukiem kupidyna (wcięcie nad górną wargą), sprawia, że usta będą wyglądać na nieco większe i podkreślimy również naturalny kształt warg. Szczególnie zaleca się ten trik, w przypadku pomalowania ust ciemną pomadką.

 • zaakcentuj podbródek rozświetlaczem

Wisienką na torcie jest nałożenie odrobiny rozświetlaczana podbródku, dzięki czemu zaakcentujemy brodę, a także skrócimy twarz w przypadku, gdy jest ona bardzo pociągła.

Przeczytaj także: 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana