Czy po zabiegach medycyny estetycznej trzeba stosować krem z filtrem?

Zabiegi medycyny estetycznej co do zasady są mało inwazyjne i korzysta z nich coraz więcej osób.  Wraz z rozwojem technologii zabiegi estetyczne stają się coraz bardziej skuteczne i bezpieczne. Jednak mimo to skóra po zabiegach estetycznych wymaga odpowiedniego traktowania. Po zabiegach powinniśmy się stosować do zaleceń lekarza.

Zabiegi estetyczne pomagają rozwiązać różnego problemy skórne. Prawidłowo przeprowadzone mają na celu poprawę naszego wyglądu, a nierzadko też lepszego samopoczucia czy nawet wzrostu poczucia własnej wartości. Zdarza się jednak, że nie stosujemy się do zaleceń lekarza, a to może prowadzić do braku oczekiwanego efektu, a czasem także do powikłań.

Lekarze medycyny estetycznej podkreślają, że praktycznie wszystkie zabiegi, które ingerują w skórę, w pewnym stopniu ją uszkadzają. Stąd tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegach.

Sprawdź czego  ie należy robić po zabiegach medycyny estetycznej.

Nadmierne opalanie nie jest zdrowe dla skóry, a zwłaszcza po zabiegach medycyny estetycznej. W przypadku zabiegów estetycznych, podczas których dochodzi do przerwania lub naruszenia ciągłości naskórka, istnieje duże ryzyko powstania przebarwień. Słońce sprzyja temu procesowi, także bezwzględnie powinniśmy po zabiegu zapewnić skórze odpowiednią fotoprotekcję. A także zrezygnować z opalania w solarium.

Po zabiegach medycyny estetycznej takich jak mikrodermabrazja, mezoterapia, peelingi chemiczne niezbędne jest stosowanie przez okres minimum 2 tygodni kremów z filtrem UV SPF minimum 30, a najlepiej byłoby zaopatrzyć się w filtr 50.

Po serii zabiegów z zastosowaniem lasera czy światła IPL zalecane jest stosowanie przez okres nawet do 6 miesięcy kremów z filtrem UVA i UVB SPF 50.

W przypadku zabiegu z podaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej nie ma bezwlględnego zakazu opalania się. Ale – nie możemy opalać się bezpośrednio po zabiegu. Lekarze zalecają unikać ekspozycji na promienie UV do momentu, aż nie ustąpi obrzęk po zabiegu i ewentualny rumień.

Czy kremy z filtrem stosujemy tylko latem i tylko po zabiegu? Oczywiście, że nie, ze względu różne rodzaje promieniowania UV.

Promieniowanie UV – rodzaje

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:

 • promieniowanie UVC – w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;
 • promieniowanie UVBma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;
 • promieniowanie UVA – stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Efektem jest tak zwany proces fotostarzenia, czyli wiotczenia i utraty jędrności skóry, co w konsekwencji prowadzi do powstawanie zmarszczek.

Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu. Uwaga! Jest ono emitowane także przez lampy w solariach.

Podsumowując: oparzenia są spowodowane działaniem promieniowania UVB, a fotostarzenie, zmarszczki – promieniowaniem UVA. Pod wpływem promieniowania UV mogą pojawiać się przebarwienia, piegi, zmiany naczyniowe, a także może nastąpić zaostrzenie trądziku różowatego.

Obydwa rodzaje promieniowania przyczyniają się do wystąpienia raka skóry.

Pamiętajmy, że podkład z filtrem to za mało, by ochronić twarz przed niepożądanym działaniem promieni UV. Ponadto filtr powinno się również stosować na dekolt oraz na szyję.

Dermatolodzy zalecają, by nałożyć krem z filtrem UV zawsze na ok. 30 minut przed wyjściem z domu.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Co to jest mezoterapia frakcyjna?

Mezoterapia frakcyjna jest zabiegiem polegającym na pobudzeniu i regeneracji włókien kolagenu i elastyny przy mechanicznej stymulacji.  Mezoterapia mikroigłowa frakcyjna to jedna z najskuteczniejszych metod mających na celu poprawę wyglądu, kondycji i napięcia skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek, pozbycie się blizn, np. rozstępów oraz przebarwień.

na czym polega mezoterpia frakcyjna

Mezoterapia mikroigłowa frakcyjna to połączenie technologii medycznej i kosmetologicznej. Polega na kontrolowanym uszkadzaniu skóry poprzez jej mechaniczne nakłuwanie za pomocą cieniutkich igiełek, które gęsto „dziurkują” skórę. Zabieg jest wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia z jednorazową głowicą wyposażoną w 9 lub 12 sterylnych mikroigieł. Drgania o długiej częstotliwości stymulują warstwy epidermy do produkcji kolagenu i elastyny. Dodatkowo podczas zabiegu, zostają wprowadzone w głębsze warstwy naskórka specjalnie skomponowane koktajle o właściwościach nawilżających, odżywczych, napinających. Dzięki temu dochodzi do natychmiastowego i optymalnego transportu składników aktywnych, a efekty są widoczne od razu. Skóra zyskuje na jędrności, zmarszczki mimiczne ulegają znacznej redukcji, a kontur twarzy ulega poprawieniu.

Zabieg mezoterapii frakcyjnej jest zabiegiem mniej bolesnym niż klasyczna mezoterapia igłowa. Dłuższy może być natomiast okres rekonwalescencji.

mezoterpia frakcyjna dla kogo

Mezoterpia frakcyjna to zabieg dedykowany osobom, których problemem są:

 • blizny potrądzikowe
 • cienka i mało elastyczna skóra
 • skóra zniszczona promieniowaniem słonecznym
 • zmarszczki mimiczne.

mezoterpia frakcyjna rezultaty

Zabieg mezoterapii mikroigłowej frakcyjnej ma na celu:

 • głęboką penetrację aktywnych składników
 • intensywną regenerację
 • likwidację płytkich zmarszczek
 • napięcie – lifting
 • odżywienie skóry
 • przywrócenie naturalnego, zdrowego kolorytu
 • silne wygładzenie zmarszczek
 • spłycenie głębokich zmarszczek i bruzd.

mezoterapia mikroigłowa frakcyjna przebieg zabiegu

Zabieg z wykorzystaniem urządzenia Dermapen jest bardzo prosty. Najpierw skóra pacjenta zostaje znieczulona kremem Emla i zdezynfekowana. Następnie lekarz dobiera odpowiednią głębokość wkłuć, i rozpoczyna zabieg. Specjalista wodzi urządzeniem po skórze pacjenta, nakłuwając ją równomiernie, tak by pokryć całą leczoną powierzchnię. Jednorazowe i sterylne igiełki wkłuwają się w skórę pacjenta stymulując ją do regeneracji na głębokość od 0.5 do 2.5 mm. Co ważne igiełki, wbijają się pionowo w skórę, nie rozrywając jej struktury. Cały zabieg trwa ok. 15 – 20 minut, w zależności od leczonej partii ciała. Dzięki znieczuleniu oraz mechanizmowi pulsującemu z prędkością do 1000 nakłuć na sekundę, pacjent nie odczuwa znaczącego dyskomfortu. Bezpośrednio po zabiegu może natomiast odczuwać gorąco i lekkie pieczenie.

W celu poprawy komfortu pacjenta po zabiegu, dobrze jest nałożyć zimny okład (cold-pack) lub chłodzącą maskę rewitalizującą. Następnego dnia, skóra może być zaróżowiona i napięta, jak po lekkim oparzeniu słonecznym. Po kilku dniach może pojawić się delikatne złuszczanie.

mezoterapia frakcyjna efekty

Efektów działania Dermapen spodziewać można się już po pierwszym zabiegu — frakcyjne nakłuwanie skóry Dermapenem pozwala poprawić elastyczność i napięcie skóry już po pierwszym zabiegu – skóra odzyskuje swoją elastyczność i jest bardziej napięta. Do wygładzenia niewielkich zmarszczek z reguły potrzeba 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

Tuż po zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki, stwardnienia w miejscu nakłuć lub zaczerwienienie skóry.  Jest to naturalna reakcja i efekty te ustępują samoistnie po kilku dniach. Mogą też zdarzyć się  niewielkie krwiaki lub sińce (ryzyko zwiększa się w przypadku problemów z krzepliwością krwi). Skóra jest zaczerwieniona i potrzebuje specjalnej pielęgnacji, co umożliwia pełną regenerację. Zabieg mezoterapii  najlepiej wykonywać przed weekendem.

mezoterapia frakcyjna mikroigłowa

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu mezoterapii frakcyjnej są:

 • alergia
 • choroby krwi (anemia, małopłytkowość)
 • choroby ogólnoustrojowe (metaboliczne, nowotwory)
 • ciąża
 • cukrzyca
 • miejscowe stany zapalne (infekcje wirusowe i bakteryjne)
 • okres karmienia piersią
 • przyjmowanie preparatów przeciwzakrzepowych i Aspiryny
 • skłonność do bliznowacenia
 • terapia Roaccutanem lub jego odpowiednikami
 • trądzik różowaty
 • występowanie opryszczki w stanie aktywnym.

mezoterapia frakcyjna cena

Zabieg mikronakłuwania frakcyjnego skóry przy wykorzystaniu urządzenia Dermapen można wykonać w wybranych gabinetach medycyny estetycznej w całej Polsce. Koszt zabiegu waha się od 400 zł w przypadku twarzy, do 1000 zł – 1200 zł w przypadku innych partii ciała.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Peeling skóry głowy – czym wykonywać i czy warto?

Peelingi twarzy i ciała regularnie wykonuje większość z nas, wiemy bowiem jakie jest ich dobroczynne działanie. Peeling skóry głowy nie jest już tak popularnym zabiegiem, chociaż wiele osób o nim słyszała. Czy warto wykonywać peeling skóry głowy? Jakich kosmetyków możemy używać?

Odpowiedź na pytanie czy warto wykonywać peeling skóry głowy jest krótka: tak. Zwłaszcza wtedy, gdy bardzo często używamy kosmetyków do stylizacji włosów. Brud, kurz, zanieczyszczenia i pozostałości lakieru czy pianki negatywnie wpływają na skórę głowy. Zabrudzona skora nie oddycha, co może powodować nieprawidłową pracę gruczołów łojowych.

Polecamy nasz wywiad z dr Martą Tazbir z Kliniki Tazbir w Łodzi na temat zabiegu Regenera Activa. 

oczyszczanie skóry głowy efekty

Co daje nam oczyszczanie skóry głowy? Peeling skóry głowy pozwala na usunięcie nadmiaru zrogowaciałego naskórka, pozostałości po kosmetykach i obumarłych włosów. Peeling reguluje proces wytwarzania sebum i zapobiega powstawaniu łupieżu. Masaż głowy pobudza krążenie, wpływając na dotlenienie i odżywienie cebulek włosowych, co może przyspieszyć porost włosów.

Peeling skóry głowy jest świetny dla osób, które nie mogą sobie poradzić z szybko przetłuszczającymi się włosami i myją włosy codziennie.

jak wykonać peeling skóry głowy

Peeling powinniśmy wykonywać jedynie na skórze głowy. Co oznacza, że kosmetyku nie nakładamy na całą długość włosów, a jedynie na skórę u nasady włosów. Wykonując peeling, masujemy skórę głowy okrężnymi ruchami przez kilka minut. Po takim czyszczeniu skóry głowy całą głowę i włosy myjemy, a następnie nakładamy maseczkę lub odżywkę.

Peelingu skóry głowy nie powinniśmy wykonywać częściej niż raz w tygodniu, ponieważ skóra głowy jest wrażliwa i moglibyśmy ją nadmiernie wysuszyć.

Gotowe kosmetyki są do kupienia w drogerii lub aptece. Warto jednak wykonać peeling do skóry głowy domowy.

jak zrobić peeling

Jak zrobić peeling? To bardzo proste. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na domowy peeling.

peeling kawowy do skóry głowy

3 łyżeczki fusów od kawy i miarkę szamponu mieszkamy na papkę. Nakładamy ją na skórę głowy i masujemy ok. 5 – 10 min. Po spłukaniu mieszanki ciepłą wodą, myjemy włosy szamponem.

Peeling kawowy do skóry głowy może przyciemniać jasne włosy.

peeling z soli na skórę głowy

3 łyżki drobnoziarnistej soli i miarkę szamponu mieszkamy na papkę. Nakładamy ją na skórę głowy i masujemy ok. 5 – 10 min. Po spłukaniu mieszanki ciepłą wodą, myjemy włosy szamponem.

Peeling z soli gruboziarnistej może podrażniać skórę głowy, zwłaszcza gdy masz rany lub strupki.

cukrowy peeling skóry głowy

3 łyżki cukru i miarkę szamponu mieszkamy na papkę. Nakładamy ją na skórę głowy i masujemy ok. 5 – 10 min. Po spłukaniu mieszanki ciepłą wodą, myjemy włosy szamponem.

Peeling z cukru na skórę głowy szczególnie polecany jest do skóry delikatnej.

peeling skóry głowy soda oczyszczona

2 łyżki sody oczyszczonej i miarkę delikatnego szamponu mieszkamy na papkę. Nakładamy ją na skórę głowy i masujemy ok. 5 – 10 min. Po spłukaniu mieszanki ciepłą wodą, myjemy włosy szamponem.

Peeling skóry głowy z sody oczyszczonej doskonale sprawdzi się u osób, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami oraz swędzeniem skóry głowy.

peeling skóry głowy glinka

Glinkę łączymy z wodą przegotowaną lub mineralną oraz kilkoma kroplami olejku do włosów. Maseczkę nakładamy przede wszystkim na skalp głowy i masujemy ok. 5 – 10 min. Po wykonaniu masażu skóry głowy możemy rozprowadzić maseczkę na całych włosach i pozostawić na dodatkowe 5 minut., aby minerały i olejki odżywiły również włosy.

Glinka na włosy ma właściwości detoksykujące, odkażające, oczyszcza skórę głowy i włosy, reguluje pracę gruczołów łojowych i hamuje nadmierne wydzielanie sebum, ale również goi i łagodzi wszelkie podrażnienia oraz odżywia i lekko odbija włosy od nasady.

Przeczytaj dlaczego Peptydowa Terapia Włosów hamuje wypadanie włosów, stymuluje ich odrastanie, zagęszcza je i pogrubia.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana