Czy po toksynie botulinowej możemy się opalać?

Szykując się na urlop często wybieramy się do gabinetu medycyny estetycznej by poprawić to i owo. Wówczas nasuwa się wiele pytań dotyczących opalania i zabiegów z użyciem botoxu i wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Dziś odpowiemy na pytanie czy po botoksie i kwasie hialuronowym możemy się opalać?

czy po botoksie możemy się opalać?

Odpowiedź brzmi tak, nie ma zakazu, ale nie możemy opalać się od razu po zabiegu. Ponadto powinniśmy unikać ekspozycji na promienie UV do momentu, aż nie ustąpi obrzęk po zabiegu i ewentualny rumień. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja mięśni powraca po 3–4 miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Toksyna botulinowa (BTX) rozkładając się w mięśniach ma określony czas działania. Pod wpływem temperatury mięśnie zaczynają szybciej metabolizować toksynę dlatego tak istotny jest ten czas po zabiegu (mówi się o ok. 10 dniach) kiedy to następuje rozwinięcie toksyny botulinowej. Dlatego też opalając się w tym czasie możemy spowodować, że efekt który chciałyśmy uzyskać będzie niezadowalający ponieważ nasz organizm szybciej ją rozłoży (jeszcze przed rozpoczęciem jej działania).

Podobna sytuacja jest z kwasem hialuronowym. Działanie promieni słonecznych czy korzystanie z solarium powoduje jego szybszy rozkład w skórze.

Nie dziwmy się, że często zabiegi z wykorzystaniem botoksu czy kwasu hialuronowego nie przynoszą zamierzonych efektów. Musimy pamiętać, że wiele czynników wpływa na długość i jakość tych zabiegów i między innymi jest to opalanie a raczej jego ograniczenie.

 

Jeżeli interesuje Cię temat toksyny botulinowej koniecznie musisz przeczytać te dwa materiały

a także:

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

TOP 6 – sprawdzone zabiegi i sposoby na pozbycie się celulitu

Cellulit, zwany potocznie pomarańczową skórą, to problem nie tylko osób z nadwagą, ale także szczupłych. Cellulit objawia nierówną i pofałdowaną powierzchnią skóry, z guzkami i zgrubieniami, stąd jego potoczna nazwa: pomarańczowa skórka. Cellulit najcześciej występuje w obszarze ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i piersi.

Jak pozbyć się cellulitu ?

Często zadawane przez kobiety pytanie to: co pomaga na cellulit? Kluczem w walce z cellulitem jest odpowiednio zbilansowana dieta, która ma na celu detoksykację organizmu, aktywność fizyczna oraz prawidłowa pielęgnacja ciała. Najlepsze efekty uzyskamy łącząc te trzy elementy razem, a ponadto robiąc to systematycznie.

Musimy mieć świadomość, że zaawansowanych stadium cellulitu się nie da się w pełni wyleczyć leczy, ale można wpłynąć na jego redukcję.

O domowych sposobach na redukcję cellulitu oraz o prawidłowo zbilansowanej diecie przeczytaj:

Sprawdź także jakie są skuteczne zabiegi na obwisłą skórę po odchudzaniu.

Najskuteczniejsze zabiegi na cellulit

W zależności od rodzaju  i stadia zaawansowania cellulitu, może on wymagać różnego rodzaju zabiegów, a często również łączenia kilku terapii. Poniżej zamieszczamy 6 zabiegów, które mają najlepsze opinie zarówno wśród lekarzy medycyny estetycznej, jak i pacjentek.

Cellulaze na cellulit

Cellulaze to jedna z bardziej nowoczesnych metod leczenia cellulitu. Jest to zabieg, który wpływa na strukturę zmienionej tkanki tłuszczowej. Technologia SideLight™ opracowana przez amerykańską firmę Cynosure wykorzystuje światło lasera Nd:YAG o długości 1440 nm do rozbijania zbitych grud tkanki tłuszczowej, nacinania zwłókniałych przegród łącznotkankowych oraz wzmacniania i uelastyczniania skóry właściwej. Zabieg Cellulaze jest małoinwazyjny. Podczas jego wykonywania włókno lasera wprowadzane jest pod skórę i oddziałuje na chorą tkankę niejako od środka.

Długotrwały efekt poprawy wyglądu skóry uzyskuje się już po jednorazowym zabiegu Cellulaze. Efekty widoczne są po 3-6 miesiącach po zabiegu, kiedy dochodzi do produkcji nowego kolagenu i odbudowy przegród łącznotkankowych.

Z uwagi na niedawne pojawienie się na rynku, niewiele gabinetów medycyny estetycznej posiada w swojej ofercie Cellulaze.

Koszt przeprowadzenia zabiegu to wydatek rzędu 8.000 zł.

Endermologia na cellulit

Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy, to zabieg, który polega na oddziaływaniu na skórę i podskórną tkankę łączną poprzez zastosowanie precyzyjnego masażu mechanicznego z zastosowaniem dwóch niezależnie obracających się rolek w połączeniu z podciśnieniem. Jest to mechaniczna stymulacja tkanki tłuszczowej, która skutkuje ożywieniem metabolicznym nieaktywnej tkanki tłuszczowej, uaktywnieniem jej metabolizmu oraz stymulacją uwalniania tłuszczu. Zbita, stwardniała tkanka skupiająca komórki tłuszczowe zmiękcza się. Dzięki temu możliwe jest uwolnienie i usunięcie nawet tego tłuszczu, który jest odporny na gimnastykę oraz dietę. Jednocześnie fibroblasty stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co wzmacnia, napina oraz tonizuje skórę.

Cena jednego zabiegu: ok. 120 – 150 zł.

Icoone na cellulit i ujędrnienie ciała

Urządzenie Icoone jest to najnowsza generacja masażu podciśnieniowego, który pozwala na precyzyjną pracę na tkance łącznej. Icoone jest młodszą siostrą endermologii (LPG). Icoone pracuje za pomocą głowic masujących wyposażonych w rolki z licznymi mikrootworami, które tworzą multi mikrostymulację działającą precyzyjnie i co ważne nie rozciągając skóry i nie powodując urazów. Icoone będący urządzeniem medycznym wyposażony został w gamę programów o różnej częstotliwości podciśnienia, co daje nam możliwość idealnego dobrania programów do potrzeb danej osoby.

Koniecznie przeczytaj naszą opinię: Jak ujędrnić ciało i usunąć cellulit po ciąży. Recenzja zabiegu Icoone.

Cena jednego zabiegu: ok. 90 – 120 zł.

Duo terapia antycellulitowa

DX TWIN jest urządzeniem wyspecjalizowanym w działaniu na tkankę łączną. Poprawiając spalanie tłuszczu, redukuje tkankę tłuszczową, usprawnia również cyrkulację krwi i limfy, w efekcie ułatwiając eliminację toksyn i odblokowanie tkanki podskórnej. Stymuluje fibroblasty, wpływając na radykalną odbudowę włókien kolagenowych.  Jest to innowacyjna technologia oparta na sprawdzonej i efektywnej metodzie masażu podciśnieniowego, dodatkowo wzbogacona o drgania akustyczne o niskiej częstotliwości, które wprawiając komórki tłuszczowe w mikrowibracje, uwalniają zmagazynowaną w trójglicerydach energię.

W skład zabiegu wchodzą:

  • otwieranie węzłów chłonnych w celu swobodnego przepływu limfy i chłonki;
  • podciśnieniowy masaż wspomaga rozbicie tkanki tłuszczowej i usuwanie złogów oraz toksyn;
  • drenaż limfatyczny.

Zaleca się powtórzyć zabieg w serii 6 – 8 zabiegów . Czas trwania jednego zabiegu  do 60 min: cena 130 zł (brzuch, uda, pośladki). Czas trwania jednego zabiegu do 90 min: cena 160 zł ( całe ciało- bez twarzy)

Dermomassager kontra cellulit

Dermomassager to innowacyjne urządzenie do podciśnieniowego masażu ciała. Zabieg z jego użyciem jest połączeniem masażu mechanicznego z podciśnieniem z jednoczesnym odciągnięciem fałdu skóry i rolowaniem ruchomymi rolkami. Podczas zabiegu wybraną partię ciała masuje się za pomocą specjalnej głowicy, która wyposażona jest w ruchome rolki i rurę ssącą. Walka z cellulitem to najczęstsze wskazanie do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem dermomassagera. Ale stosowany jest on także w celu redukcji obrzęków, którą uzyskuje się w efekcie stymulacji mikrokrążenia.

Cena jednego zabiegu na uda lub na brzuch: ok. 100 – 130 zł.

Laseroterapia na cellulit

Urządzenia służące do laseroterapii wykorzystują zasadę fotoindukcji biologicznej. Wiązka światła trafia do wnętrza tkanek, co oznacza, że oddziałuje ona nie tylko na skórę, ale również naczynia włosowate, naczynia limfatyczne czy tkankę podskórną i mięśnie. Energia promieniowania laserowego działa stymulująco, to pobudza procesy regeneracji komórek, jednocześnie usprawniając krążenie krwi i limfy. Dochodzi również do oczyszczenia organizmu i komórek tłuszczowych ze zbędnych produktów przemiany materii. Oddziaływanie lasera można porównać do bardzo głębokiego masażu.

Cena jednego zabiegu: ok. 200 – 550 zł.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czy podkład z filtrem chroni skórę przed słońcem?

Coraz częściej i chętniej sięgamy po kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie tylko w okresie letnim, ale także przez cały rok. Zwiększa się świadomość szkodliwego wpływu promieni UVA na stan skóry. Na rynku pojawiają się nie tylko kremy z filtrem, ale także podkłady czy pudry mineralne. Pytacie nas: czy podkład z filtrem chroni skórę przed słońcem? Postaramy się wyjaśnić tę kwestię.

co to jest promieniowanie UV?

Promieniowanie UV dociera do Ziemi, przenikając przez grubą warstwę chmur, a nawet szyby i naskórek, docierając do komórek i wpływając niekorzystnie na DNA.

Przeczytaj koniecznie wypowiedź naszego eksperta: Ochrona przeciwsłoneczna w oczach dermatologa. Leczenie zmian i znamion. – dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska – Olędzka

Promieniowanie UV – rodzaje

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:

  • promieniowanie UVC – w większości jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie ma bezpośredniego wpływu na skórę człowieka;
  • promieniowanie UVB – ma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, a także stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor. Natężenie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w okresie letnim w godzinach: 10:00 – 15:00. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury, szyby okienne, odzież, ale penetruje przez wodę;
  • promieniowanie UVA – stanowi natomiast aż 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia. Przenika ono przez chmury, a nawet przez szyby okienne i niektóre tkaniny. Zatem UVA jest z nami praktycznie przez cały rok, przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, nawet w czasie pochmurnych dni. Promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry i nasila produkcję wolnych rodników. Efektem jest tak zwany proces fotostarzenia, czyli wiotczenia i utraty jędrności skóry, co w konsekwencji prowadzi do powstawanie zmarszczek. Dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu.

Pamiętaj! Promieniowanie UV jest emitowane także przez lampy w solariach.

Podsumowując: oparzenia są spowodowane działaniem promieniowania UVB, a fotostarzenie, zmarszczki – promieniowaniem UVA. Pod wpływem promieniowania UV mogą pojawiać się przebarwienia, piegi, zmiany naczyniowe, a także może nastąpić zaostrzenie trądziku różowatego. Obydwa rodzaje promieniowania przyczyniają się do wystąpienia raka skóry.

Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV, również w okresie jesienno-zimowym, nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem niechcianych przebarwień.

Sprawdź jakie kremy będą najlepsze w walce z przebarwieniami.

preparaty z filtrem UV wg dermatologów

Dermatolodzy zalecają, by nałożyć krem z filtrem UV zawsze na ok. 30 minut przed wyjściem z domu. Ponadto powinno się aplikować 2mg produktu z filtrami na każdy cm2 skóry. Zalecana ilość na twarz i szyję wynosi 2,5 ml, czyli pół łyżeczki. Jest to spora ilość i jak możecie sobie już zapewne wyobrazić, nie jesteśmy w stanie nałożyć takiej dawki podkładu z filtrem na twarz i szyję. Co doskonale pokazał na swoim kanale Wayne Goss. Zapraszamy do obejrzenia tutoriala.  

Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV, również w okresie jesienno-zimowym, nasza skóra wolniej się starzeje, a dodatkowo chronimy ją przed powstawaniem niechcianych przebarwień.

Pamiętajmy, że podkład z filtrem to za mało, by ochronić twarz przed niepożądanym działaniem promieni UV. Ponadto filtr powinno się również stosować na dekolt oraz na szyję. Jeżeli Twój krem na dzień nie zawiera filtra, zachęcamy do sięgnięcia po dodatkowy krem, który taki filtr ochronny posiada. Dowiedz się więcej na temat: Kolejności nakładania kosmetyków na twarz.

Zobacz także nasz ranking kremów BB z filtrem przeciwsłonecznym.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana