Czego przestrzegać przed i po wypełnianiu doliny łez kwasem hialuronowym

W dermatologii estetycznej kwas hialuronowy usieciowany ze względu na swoje właściwości stabilizujące, nawadniające, amortyzujące oraz wysoką biokompatybilność jest doskonałym materiałem do wypełniania tkanek miękkich. Służy do wypełniania bruzd i redukcja zmarszczek, w tym  uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami. Czego przestrzegać przed i po wypełnianiu doliny łez kwasem hialuronowym?

wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym wskazania

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest wiotczenie skóry okolicy powiek dolnych, utrata podskórnej tkanki tłuszczowej tej okolicy oraz obecność zagłębień skóry pod oczami w obrębie oczodołów, przechodzących skośnie na policzki i tworzących dolinę łez.

przed zabiegiem kwasem hialuronowym – zalecenia

Na 7 dni przed zabiegiem podania kwasu hialuronowego należy unikać przyjmowania leków, które mogłyby zmniejszyć krzepliwość krwi (po konsultacji z lekarzem prowadzącym), niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ziołowych preparatów Gingko Biloba, Aspiryny i witaminy C.

W dniu zabiegu z kwasem hialuronowym należy unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzystamy z sauny, solarium, łaźni parowej, itp.), jak również unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

po zabiegu kwasem hialuronowym – zalecenia

Równie ważne jak przygotowanie się do zabiegu, jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Dzięki temu unikniemy ewentualnych powikłań, a także uzyskamy maksymalny efekt działania kwasu hialuronowego.

 • Bezpośrednio po wykonanym zabiegu niwelowania doliny łez kwasem hialuronowym należy cały czas lekko schładzać okolice powiek dolnych, nosa i policzków.
 • Po zabiegu po zabiegu podania kwasu hialuronowego bardzo ważne jest, aby unikać wahań temperatury otoczenia, zwłaszcza przez pierwsze 48 godzin do 2 tygodniu po zabiegu. Nie należy korzystać z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory). Zaleca się dłuższego przebywania w temp. poniżej 0 st. C oraz opalania się.
 • Bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości (nie dotykać).
 • Przez 48h po zabiegu podania kwasu hialuronowego należy unikać nadmiernej mimiki.
 • Przez 3 dni po zabiegu podania kwasu hialuronowego nie należy pływać ani podejmować forsownych ćwiczeń .
 • Przez przynajmniej 4 tyg. po zabiegu hialuronowym nie powinno wykonywać się takich zabiegów jak laseroterapia w okolicach iniekcji wypełniacza z uwagi na możliwą szybszą degradację podanego preparatu.
 • Przez 12 godzin po iniekcji nie należy nakładać makijażu.
 • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia objawów niepożądanych po zabiegu na bazie kwasu hialuronowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.

Przeczytaj również odpowiedź Eksperta portalu Derma Estetic dr Marzeny Lorkowskiej-Precht z Kliniki Artismed w Warszawie na pytanie: Czy kremy z retinolem można stosować po zabiegu z kwasem hialuronowym? 

wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do zabiegu wypełnienia doliny łez kwasem hialuronowym są:

 • choroba autoimmunologiczna w wywiadzie
 • ciąża lub karmienie piersią
 • młodzież poniżej 18 roku życia
 • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy
 • obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami
 • przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze
 • skłonność do tworzenia przerośniętych blizn.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiększanie ust i grudka w górnej wardze. Czy to coś poważnego?

Czy grudki, które czasem robią się po powiększaniu ust są poważne?

Grudka po powiększaniu ust

Dzień dobry,
8 dni temu powiekszalam usta i w górnej wardze gdy podnoszę mam taką kuleczkę, miękką w dotyku, odstającą. Dodatkowo mam widoczną nabrzmiałą żyłkę . Kontrolę mam we wtorek i lekarz mówi ze mogła pęknąć żyłka lub została naruszona, że jest to normalne i dodatkowo mógł skumulować się kwas. Troszkę sie martwię czy to cos poważnego. Nie jest to bolesne jak dotykam nawet miękkie ale jak zaczynam masować jest podrażnione.
Pozdrawiam, Angelika
Dzień dobry,
nic poważnego sie nie dzieje. Nie ma zblednięcia mogącego świadczyć o niedokrwieniu. Nie ma obrzeku. Prawdopodobnie rzeczywiście powstała maleńka grudka kwasu do delikatnego przekłucia i usunięcia.
Pozdrawiam,
dr Ewa Rybicka

4
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marta
Gość
Marta

Jestem 4 tygodnie po powiększeniu górnej wargi mniej więcej po 4 dniach zaczęłam odczuwać dolegliwości bólowe głowy , zostałam przebadana w szpitalu tz.tomograf,prześwietlenia ,krew oraz pobrany był płyn mózgowo rdzeniowy wykluczyli Lekarze wykluczyli zmiany chorobowe ! Czy te bóle głowy które mogą być spowodowane reakcja alergiczna lub uściskiem na jakieś nerwy które promieniują w obrębie czoła

www.dermaestetic.pl
Admin

Pani Marto, proszę przeczytać odpowiedź naszego Eksperta na Pani zapytanie: https://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/powiekszanie-ust-kwasem-hialuronowym-skutki-uboczne/ . Czekamy na więcej informacji

Beata
Gość
Beata

Witam! Również mam podobny problem po powiększaniu ust a z badań nic podejrzanego nie wyszlo. Jestem ciekawa jak pani historia się potoczyła i czy coś już wiadomo (czy to od tego). Mi jeden lekarz zasugerował że mogę mieć podrazniony nerw trojdzielny. Pozdrawiam

Lola
Gość
Lola

Naruszenie nerwu, ja miałam podrażnienie ślinianki-usg wykazało, kazali czekać na regenerację, trwa to już 3 miesiące, pozdrawiam

Zabiegi na szyję dla 40 latki

W skórze 40-letniej kobiety zachodzą gwałtowne zmiany, które negatywnie wpływają na jej kondycję oraz wygląd. Na stan skóry w dużej mierze ma dotychczasowy tryb życia oraz pielęgnacja. Szyja jest obszarem ciała, na którym bardzo szybko można zaobserwować oznaki starzenia się. Jakie zabiegi są polecane dla 40-latki na skórę szyi?

Skóra szyi i dekoltu charakteryzuje się mała ilością gruczołów łojowych, co sprawia, że stosunkowo szybko traci ona nawilżenie, staje się przesuszona i mało elastyczna. Ponadto szyją wykonujemy wiele ruchów, nie tylko w dzień ale i w nocy podczas snu. Wszystko to wpływa na fakt, że często szybciej obserwujemy na niej pierwsze oznaki starzenia w postaci zmarszczek.

Dodatkowo po 40-stym roku życia włókna kolagenowe stają się coraz bardziej kruche, ubywa lipidów i ceramidów, rozluźnia się warstwa rogowa naskórka. W efekcie skóra traci swoją naturalną jędrność i elastyczność. Skóra jest cieńsza i gorzej nawilżona, a zmarszczki głębsze i bardziej widoczne. Jest to spowodowane okresem przedmenopauzalnym i zmianami hormonalnymi. Zmniejsza się bowiem liczba, a czasem zaczyna brakować estrogenów (żeńskich hormonów), od których w dużej mierze zależy dobra kondycja skóry. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę zabiegów, jakie są polecane dla 40-latki na skórę szyi?

laser frakcyjny

Laser frakcyjny – laser frakcyjny wykorzystuje energię w postaci skupionych wiązek światła, które w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka i skóry właściwej. Naturalny proces gojenia się skóry sprawia, że uszkodzone komórki skóry zastępowane są przez odnowioną, zdrową tkankę.

Laser frakcyjny CO2 jest bardzo skuteczną metoda odmładzania skóry. Laser frakcyjny pomaga m.in. w lepszym napięciu skóry, zmniejszenie zmarszczek i wygładzeniu skóry. Pomaga też w wygładzeniu bruzd i blizn potrądzikowych. Dzięki niemu poprawimy również koloryt skóry.

Kiedy chcemy zredukować zmarszczki niezbędne może być przeprowadzenie 2-4 zabiegów. Z uwagi na to, że cykl regeneracyjny komórek trwa 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść najwcześniej po tym okresie. Pełen cykl regeneracji tkanki to trzy miesiące, więc w pełni ocenić efekt zabiegu można dopiero po takim czasie.

mezoterapia z użyciem osocza bogato płytkowego

Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnych produktów lub nie mogą poddać się innym zabiegom ze względu na występujące reakcje uczuleniowe na inne preparaty. Zabieg z jego wykorzystaniem jest całkowicie bezpieczny, czego potwierdzeniem może być stosowanie tej metody od ponad 30 lat w wielu dziedzinach medycyny.

Przez ostrzykiwanie odpowiednich warstw skóry osoczem bogatopłytkowym zostaje przyspieszony proces regeneracji, aktywacji komórek macierzystych, odnowy i pobudzenia fibroblastów. Dzięki temu zabieg zapewnia długotrwałą regenerację i rewitalizację skóry twarzy, poprawę jej ukrwienia i wygładzenie zmarszczek.  Brak efektu maski, zredukowane zmarszczki i przebarwienia oraz długotrwały efekt na pewno wpłynęły na to, iż kobiety chętnie korzystają z tego zabiegu. Skóra już po 1-2 tygodniach jest widocznie bardziej napięta i wygładzona. Efekty utrzymują się do kilku miesięcy, a w przypadku kilkukrotnego powtórzenia zabiegu – nawet 1,5 roku.

HIFU

HIFU to urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. Nie są to jednak zwykłe fale, ponieważ w urządzeniu HIFU wykorzystane zostały fale dźwiękowe o wysokim natężeniu. Fale docierają do głębokich warstw skóry, doprowadzając do jej przegrzania. Przegrzanie nie jest silne – utrzymuje się na poziomie 65-70 stopni Celsjusza. Następuje kontrolowane poparzenie, dzięki któremu włókna kolagenowe regenerują się i kurczą. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza i gładsza.

HIFU to doskonałe rozwiązanie dla kobiet zmagających się z nieestetycznymi zmarszczkami i wiotką skórą na dekolcie i szyi. HIFU pozwoli wrócić do młodszego wyglądu bez zastosowania drastycznych środków. Skóra w tym miejscu szybko ulega wpływowi czasu, a zabiegi na te okolice są dość trudne do wykonania.

Skóra już po zabiegu wygląda na bardziej napiętą i wygładzoną. Efekt najbardziej widoczny jest po około miesiącu i utrzymuje się aż do 18 miesięcy. Zabiegów nie trzeba często powtarzać, jak np. w przypadku mezoterapii.

Fale radiowe RF na wiotką skórę

Główną zaletą działania fal radiowych RF jest aktywne stymulowanie procesu syntezy włókien kolagenowych oraz ich regeneracji. Fale radiowe RF podgrzewają skórę właściwą. Co za tym idzie RF fale radiowe aktywizują fibroblasty do większej produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zyskuje się efekt wypełnienia zmarszczek i naturalnych ubytków dermatologicznych. Skutkiem ich oddziaływania na tkanki jest poprawa gęstości, napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.

Dzięki  wysokiej temperaturze, którą otrzymujemy przez fale radiowe dochodzi do obkurczenia włókien kolagenowych (jest to reakcja bezpośrednia) oraz  stymulacji fibroblastów, czyli zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny (jest to reakcja pośrednia i jest ona rozciągnięta w czasie).  Tak wysoka temperatura wpływa na poprawę jakości skóry, prowadzi do jej zagęszczenia oraz ujędrnienia.

Seria to od 5 do 12 zabiegów powtarzanych w odstępach 10-dniowych. Zabieg trwa ok. 30 minut.

Sprawdź  także co na temat zabiegów z urządzeniem Pelleve, które wykorzystuje fale radiowe, mówi dr Katarzyna Kwarecka-Zając.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana