Czego nie powinniśmy robić po zabiegach?

Coraz więcej osób korzysta z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Prawidłowo przeprowadzone zabiegi mają na celu poprawę naszego wyglądu, a nierzadko też lepszego samopoczucia czy nawet wzrostu poczucia własnej wartości. Zdarza się jednak, że nie stosujemy się do zaleceń lekarza czy kosmetyczki, a to może prowadzić do braku oczekiwanego efektu, a czasem także do powikłań. Przedstawiamy przykłady czego nie należy robić po kilku najczęściej przeprowadzanych zabiegach.

czego nie powinniśmy robić po zabiegach medycyny estetycznej

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to zabieg, który polega na usuwaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Skóra wygląda młodziej, jędrniej i jest bardziej elastyczna.

Zalecenia pozabiegowe

 • Należy bezwzględnie zabezpieczać skórę kremami z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi przed promieniowaniem UV od 2 do nawet 3 tygodniu po zabiegu.
 • Nie należy wystawiać skóry na długotrwałe działanie promieni słonecznych, a także korzystać z solarium.
 • Nie należy korzystać z kąpieli w basenach zawierających chlorowaną wodę do 48 godzin po zabiegu.

Więcej na temat tego zabiegu przeczytasz w Mikrodermabrazja wspomóż swoją skórę

 

Mezoterapia mikroigłowa

Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Popularność tej metody wynika z bardzo wysokiej skuteczności i efektywnego działania. Mezoterapia służy do szybkiej poprawy kondycji skóry oraz tkanki podskórnej w takich miejscach jak: twarz, szyja, dekolt, ramiona, brzuch, pośladki oraz dłonie.

Zalecenia pozabiegowe

 • Makijaż można wykonać najwcześniej po 24h od momentu przeprowadzenia zabiegu.
 • Należy chronić skórę przed promieniami UV SPF (filtr minimum 30) przez min. 14 dni po zabiegu.
 • Nie należy korzystać z sauny, basenu i siłowni przez 7 dni po zabiegu.

 

Nici liftingujące

Zabieg polega na wszczepianiu podskónym rozpuszczalnych nici, które przy stopniowym wnikaniu w skórę, stymulują syntezę kolagenu, fibroblastów, angiogenezę. Nici wprowadzane są poprzez punkty wkłucia z wykorzystaniem igły prowadzącej.

Zalecenia pozabiegowe

 • Przez pierwsze 3 – 5 nocy należy spać na plecach.
 • Należy ograniczyć mimikę twarzy w ciągu pierwszych 3 tygodni po zabiegu.
 • Należy unikać gryzienia i żucia twardych produktów (np. orzechy, jabłka czy żucie gumy).
 • Nie należy wykonywać leczenia stomatologicznego, masażu twarzy, zabiegów kosmetycznych twarzy i sportu z elementem kontaktu fizycznego w ciągu 2 do 3 tygodni od momentu wykonania zabiegu.
 • Peelingi czy golenie są również niewskazane w ciągu 2 do 3 tygodni od momentu wykonania zabiegu.

Przeczytaj również: Czy za pomocą nici podniesiemy owal twarzy? Poznaj wszystkie fakty na temat nici!

 

Peelingi chemiczne

Peeling (chemiczne złuszczanie naskórka) to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania substancji, które są pochodzenia biologicznego bądź chemicznego. Za pomocą peelingu pozbywamy się defektów kosmetycznych bądź też zmian chorobowych, które są w obrębie naskórka i skóry właściwej.

Zalecenia pozabiegowe

 • Makijaż można wykonać najwcześniej po 24h od momentu przeprowadzenia zabiegu.
 • Nie należy opalać się (ani w słońcu, ani w solarium) przez miesiąc od zabiegu. Należy również chronić skórę przed promieniami UV SPF (filtr minimum 30).
 • Nie należy stosować kremów z kwasami AHA przez ok. 2 tygodnie.
 • Łuszczące naskórka nie wolno zdrapywać ani odrywać.

 

Kwas hialuronowy – modelowanie ust

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym to jedna z najbardziej popularnych metod poprawiania konturu i powiększanie objętości.

Zalecenia pozabiegowe

 • Należy unikać nadmiernej ekspresji w obrębie ust, jak również dotykania i masowania miejsc iniekcji przez kilka godzin po przeprowadzeniu zabiegu.
 • Należy unikać nadmiernego narażenia na promienie słoneczne oraz ciepło (tj. solarium, promienie słoneczne, sauna) przez 3 doby od momentu przeprowadzenia zabiegi.

Zachęcamy również do przeczytania: Z cyklu fakty i mity: Zabiegi z kwasem hialuronowym.

Ogólnie mówiąc po wszelkich zabiegach iniekcyjnych z przerwaniem ciągłości skóry bardzo ważne jest utrzymanie higieny. Zaleca się używanie preparatów (w tym podkładów) znajdujących w pojemnikach z aplikatorem, by zapobiec możliwości nadkażenia. Powinniśmy stosować tylko preparaty zalecone przez lekarza czy kosmetologa. W wielu przypadkach bardzo niewskazane jest korzystanie z solarium, basenu czy sauny, a także wystawienie skóry na oddziaływanie promieni UV bez odpowiednich filtrów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak krótki sen wpływa na naszą cerę?

Zmęczenie i niewyspanie odbijają się na naszym wyglądzie. Czasem wystarczy tylko jedna nieprzespana noc, aby cera straciła blask, a oczy stały się podkrążone. W obecnych czasach niezależnie od tego czy jest się mamą zajmującą się domem, mamą pracującą zawodowo, czy singielką pracującą w korporacji, brakuje nam czasu na sen. Niestety ma to negatywny wpływ na nasz organizm, objawiając się obniżoną odpornością, bólami głowy czy słabszą koncentracją. Jak brak odpowiedniej ilości snu wpływa na naszą cerę?

 Jak krótki sen wpływa na naszą cerę?

Sen trwający od 7 do 9 godzin jest jednym z kluczowych aspektów prawidłowej pielęgnacji skóry (przeczytaj również: Główne błędy popełniane przy pielęgnacji skóry twarzy). Skóra jest najbardziej podatna na regenerację przed północą, a około godziny 24:00 rozpoczyna się jej oczyszczanie z toksyn. Pomiędzy godziną 24:00 a 2:00 dochodzi do wzrostu temperatury ciała, dzięki czemu tkanki są bardziej dotlenione i elastyczne. Komórki w tym czasie dzielą się i odnawiają kilka razy szybciej niż w ciągu dnia. Podczas snu skóra może skupić się na odnowie, między innymi dlatego, że nie broni się przed słońcem i wolnymi rolnikami. Lepszy jest również przepływ krwi, a to pomaga skórze lepiej przyswajać substancje z preparatów kosmetycznych.

Jakie są negatywne aspekty zbyt krótkiego snu?

 1. Więcej zmarszczek

Podczas snu wytwarzany jest kolagen, który zapobiega wiotczeniu skóry. Więcej kolagenu w skórze sprawia, że jest ona grubsza i mniej podatna na powstawanie zmarszczek.

Spanie 5 godzin na dobę może prowadzić do powstania dwukrotnie większej liczby drobnych zmarszczek, niż w przypadku spania 7 godzin. Co więcej może to również prowadzić do wysuszania skóry, a w konsekwencji bardziej widocznych zmarszczek.

 1. Matowa, pozbawiona blasku cera

Brak snu powoduje zmniejszenie przepływu krwi do skóry otaczającej twarz. Wpływa to na pozbawienie skóry naturalnego blasku, cera staje się matowa.

 1. Cienie pod oczami i spuchnięte powieki

Spuchnięte powieki czy cienie pod oczami to jedne z pierwszych oznak braku snu. Aby unikać opuchniętych powiek, zalecane jest spanie w wywietrzonym pomieszczeniu, nie spożywanie na noc produktów, które mogą zatrzymywać wodę w organizmie (polecamy: Zbilansowana dieta a piękna cera), a także spanie na odpowiednio wyprofilowanej poduszce (spanie „na płasko” może sprzyjać gromadzeniu się płynów wokół oczu, a w efekcie opuchnięć).

Odpowiednia ilość snu, wypoczynku (leżenia z zamkniętymi oczami) wpływa również na zminimalizowanie pojawiania się cieni pod oczami. Kiedy krew nie przepływa prawidłowo, co dzieje się w przypadku braku snu, może ona gromadzić się pod oczami i być widoczna jako tzw. „sińce” pod oczami, z uwagi na to, że skóra w tym miejscu jest bardzo cienka.

Cienie pod oczami mogą być również cechą genetyczną, a także mogą pojawiać się wraz z upływem lat i zwiększeniem się ilości melaniny w skórze.

 1. Smutny, zmęczony wyraz twarzy

Brak odpowiedniej ilości snu może także powodować mimowolne opadanie kącików ust, sprawiając, że będziemy wyglądać smutniej. Czerwone, opuchnięte oczy, cienie, opadające powieki i bledsza skóra mogą sygnalizować innym, że jesteśmy wyczerpane.

Wiemy już, że sen trwający od 7 do 9 godzin jest nieodzownym elementem dbania o cerę. Warto jednak mieć świadomość, że spanie na boku lub na brzuchu, może się przyczyniać do powstawiania zmarszczek. Więcej na ten temat przeczytacie w wywiedzie z dr Agnieszką Bliżanowską z Centrum WellDerm, specjalistą dermatologiem i ekspertem medycyny estetycznej: Uważaj na zmarszczki senne! .

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Nici ginekologiczne – plastyka okolic intymnych

Medycyna estetyczna rozwija się na wielu płaszczyznach, należy do niej również obszar związany z kobiecymi narządami płciowymi. Jednym z bardziej powszechnych zabiegów jest zastosowanie nici ginekologicznych, które mają na celu zwężenie ujścia zewnętrznego pochwy i przedsionka pochwy oraz lifting krocza. Na czym polega zabieg i jego skuteczność? Czy należy do kategorii bezpiecznych zabiegów? Jakie grono kobiet może się mu poddać?

dermaestetic-zabieg-vaginal-narrower

Zabieg z wykorzystaniem nici ginekologicznych

Vaginal Narrower to pierwsze na świecie wchłanialne nici z serii Happy Lift, wykorzystywane do minimalnie inwazyjnej plastyki krocza, waginoplastyki oraz likwidacji defektów kosmetycznych i funkcjonalnych okolicy krocza i pochwy.

Przeczytaj również: Bez wstydu – zabiegi pociążowe

Zabieg z wykorzystaniem nici Vaginal Narrower polega na wprowadzeniu jednej lub dwóch nici przez 4-6 bardzo małych i płytkich nacięć skóry krocza. Poprzez nacięcia te wprowadza się w obrębie tkanki podskórnej i płytko umiejscowionego pod skórą mięśnia, jedną lub dwie nici. Dwóch nici używa się jedynie w przypadkach defektów o większym nasileniu, natomiast w pozostałych przypadkach stosuje się nić pojedynczą. Napięcie tkanek podskórnych, które powstaje dzięki zastosowaniu nici ułatwia gromadzenie się tkanek wokół nici, które pełnią funkcję „parasola” oraz zapobiegają rozchodzeniu się nici w przeciwnych kierunkach. Miejsca po nacięciach skóry zaopatruje się pojedynczymi cienkimi szwami.

Zaletą zabiegu z wykorzystaniem nici ginekologicznych jest minimalna inwazyjność, łatwość wykonania, szybkie gojenie się, a także powrót do normalnej aktywności już po kilku dniach. Zabieg może być przeprowadzany w ramach chirurgii jednego dnia z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Efekty zabiegu

Efekt jest zauważalny bezpośrednio po wykonaniu zabiegu – w postaci zwężenia wejścia do pochwy i poprawy estetyki tkanek krocza i sromu. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet kilka lat, nawet po rozpuszczeniu się nici. Wynika to z pobudzenia syntezy włókien białkowych i procesów odnowy biologicznej, co skutkuje długoterminowym liftingiem tkanek, wyraźnym odmłodzeniem i poprawą ich napięcia w obrębie pochwy i krocza. Pierwsze długoterminowe efekty pobudzenia komórkowego poprzez waginoplastykę widoczne są w tkankach już 7 dni od chwili wprowadzenia nici Vaginal.

Dla kogo?

Zabieg z wykorzystaniem nici ginekologicznych może być polecany paniom, które borykają się z:

 • nieprawidłowościami w budowie i funkcji pochwy oraz krocza,
 • deformacjami krocza po porodach drogami natury,
 • bliznami po nacięciu krocza,
 • utratą napięcia mięśni krocza i pochwy,
 • zmniejszonej lub braku satysfakcji seksualnej ze względów estetycznych i funkcjonalnych.

Przeciwskazania

Podobnie jak do innych zabiegów medycyny estetycznej, również w przypadku nici ginekologicznych istnieją przeciwwskazania. Należą do nich:

 • ostry stan zapalny pochwy i sromu(zabieg można wykonać po wyleczeniu infekcji),
 • uczulenie na leki stosowane do znieczulenia lub ciężkie i rzadko występujące zaburzenia krzepliwości krwi,
 • krwawienie miesiączkowe lub inne krwawienia z pochwy,
 • choroba nowotworowa w obrębie narządów płciowych,
 • zabiegu nie należy wykonywać u pacjentek ciężarnych ani w okresie wczesnego połogu kiedy występują jeszcze odchody z jamy macicy.

Właściwym specjalistą do przeprowadzania kwalifikacji wykonania zabiegu jest ginekolog. Do wykonania zabiegu nieodzowny jest wywiad lekarski i badanie ginekologiczne, w tym również badanie we wziernikach. Ponadto zalecane jest, aby pacjentka zakwalifikowana do zabiegu Vaginal Narrower posiadała aktualną cytologię szyjki macicy.

Optymalną fazą cyklu miesiączkowego do wykonania zabiegu jest jego pierwsza połowa. W okresie od wykonania zabiegu do rozpoczęcia następnego krwawienia miesiączkowego zaleca się stosowanie miejscowo środków do higieny intymnej o działaniu odkażającym.

Powikłania po zabiegu Vaginal Narrower zdarzają się bardzo rzadko i na ogół maja niegroźny dla zdrowia charakter np.: krwotoczny lub infekcyjny.

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana