Cosmelan – zabieg nie tylko na przebarwienia

Zabieg Cosmelan to jedna z najbardziej skutecznych kuracji wybielających przebarwienia. Cosmelan to połączenie peelingu chemicznego z działaniem dermokosmetyków. Zaawansowana formuła złożona z wielu czynników rozjaśniających gwarantuje szybkie efekty.

Zabieg Cosmelan jest nie tylko bardzo skuteczny w przypadku usuwania przebarwień, ale także jest zalecany w przypadku rozszerzonych porów i nadmiernej produkcji łoju. Zabieg Cosmelan ma również działanie odmładzające, wygładza drobne zmarszczki i sprawia że skóra staje się młodsza.

W skład formuły Cosmelanu wchodzą m.in. subtancje takie jak: kwas kojowy, kwas fitowy, arbutyna, kwas askorbinowy czy palmitynian retinolu.

Cosmelan zabieg na przebarwienia i nie tylko 

Zabieg Cosmelan dzięki czynnikom rozjaśniającym o natychmiastowym działaniu jest jedną z najbardziej skutecznych terapii depigmentacyjnych, które może zaoferować gabinet medycyny estetycznej. Cosmelan to skuteczny zabieg w terapii przebarwień hormonalnych, zwłaszcza typu melasma, chloasma. Co więcej ten zabieg na przebarwienia wyraźnie rozjaśnia małe i specyficzne plamy typu piegi, znamiona barwnikowe i przebarwienia posłoneczne.

Ze względu na fakt, że Cosmelan to połączenie peelingu chemicznego z działaniem dermokosmetyków, jest on również bardzo skuteczny w przypadku regulowania wydzielania łoju, zwężania porów, a także spłycania drobnych, płytkich zmarszczek. Cosmelan pobudza skórę do wydzielania kolagenu, tym samym sprawia, że skóra staje się młodsza, gładsza i jędrniejsza.

Zabieg Cosmelan może być może być wykonywany o każdej porze roku i jest odpowiedni dla każdego fototypu i rodzaju skóry.

Cosmelan – przebieg zabiegu

Kuracja Cosmelan składa się z dwóch etapów.

Etap I – gabinet medycyny estetycznej

W gabinecie lekarz nakłada na skórę pacjenta maskę/krem z preparatu Cosmelan 1. Kosmetyk pozostaje na skórze przez kilka godzin, po czym jest zmywana przez pacjenta w domu. Czas aplikacji maski jest określany przez lekarza – w zależności od typu skóry wynosi 5-10 godzin.

Etap II – kuracja domowa

Pacjent w domu kontynuuje terapię kremem Cosmelan 2. Dzięki temu efekt zabiegu można nie tylko podtrzymać, ale i pogłębić. Krem należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecane są wizyty kontrolne kolejno 8, 15 i 30 dnia po zabiegu. Kontynuacja leczenia w domu zapewnia trwałość rezultatów terapii rozpoczętej w gabinecie lekarskim, a także pozwala na skuteczne usuwanie przebarwień.

Cosmelan – efekty

Pod koniec pierwszego tygodnia następuje już widoczna wyraźna poprawa stanu skóry i rozjaśnienie przebarwień. Jednakże cała kuracja musi trwać przynajmniej 3 miesiące. Warto zaznaczyć, że skrócenie terapii może spowodować powrót do stanu początkowego, co wiąże się z koniecznością powtórzenie kuracji.

Trzeba mieć również na uwadze to, że w zależności od typu skóry leczenie przebiega z różną szybkością i efektywnością. W przypadku ciemnej skóry (fototyp IV i V) plamy znikają po 8 do 10 dniach, natomiast osoby o jasnej karnacji (fototyp I i II) i fototyp III – blondyni i szatyni o jasnych oczach zaobserwują zanik plam jest obserwowany między 8 a 21 dniem. Według badań w 99% przypadków intensywność zabarwienia plam ulega redukcji o 95%.

Jak już pisałyśmy Cosmelan to zabieg kosmetyczny, który usuwa lub skutecznie rozjaśnia przebarwienia, piegi i plamki na skórze. Cosmelan stosuje się również w celu ograniczenia tłuszczenia się skóry i rozszerzonych porach. Dzięki silnemu działaniu, zabieg Cosmelan zmniejsza widoczność delikatnych zmarszczek.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu: Rozszerzone pory skóry twarzy – polecane zabiegi

Cosmelan – wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabieg Cosmelan jest eliminacja plam o podłożu hormonalnym (melasma, chloasma) i posłonecznych.

Cosmelan to także zabieg, który zalecany jest dla osób z problemem:

 • nadmierne wydzielanie sebum,
 • rozszerzone pory,
 • pierwsze oznaki starzenia – płytkie zmarszczki.

Cosmelan – przeciwwskazania

Przed przeprowadzeniem zabiegu Cosmelan, bardzo ważne jest by dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej przeprowadził wywiadu z pacjentką i zweryfikował czy nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia terapii.

Główne przeciwwskazania to:

 • aktywna opryszczka,
 • ciąża,
 • okres karmienia piersią,
 • stany zapalne skóry.

Inne przeciwwskazania to:

 • bezpośrednia ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne (należy odczekać 2 tygodnie po zabiegu),
 • depilacja laserowa (należy odczekać 2 tygodnie po zabiegu),
 • peelingi chemiczny (należy odczekać 2 tygodnie po zabiegu),
 • pochodne witaminy A stosowane zewnętrznie (należy odczekać 2 tygodnie po zabiegu),
 • roacutan (należy odczekać około 6 miesięcy po zakończeniu kuracji).

Cosmelan – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu Cosmelan skóra może ulec zaczerwienieniu i ściągnięciu, natomiast w kolejnych dniach następuje jej złuszczanie. Ważne jest to, by podczas trwania kuracji nie można stosować innych preparatów wybielających, kosmetyków z zawartością alkoholu, ani wykonywać peelingów. Przez 10 dni po zabiegu nie można nakładać makijażu. Przez miesiąc należy unikać ekspozycji na słońce oraz każdorazowo przed wyjściem z domu stosować krem z wysokim filtrem SPF 50+.

Zabieg Cosmelan cena

Cosmelan to dość droga terapia. Cena zabiegu Cosmelan jest uzależniona od województwa i gabinetu, a waha się w granicach: ok. 1600 zł do ok. 2000 zł.

Interesuje Cię temat: zabiegi na przebarwienia? Zachęcamy do przeczytania artykułu: Przebarwienia – jak zapobiegać i leczyć? 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Liposukcja wibracyjna na czym polega i dla kogo jest zalecana

Liposukcja to zabieg chirurgiczny modelowania sylwetki, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jak podają niektóre źródła w Stanach Zjednoczonych liposukcja jest drugim najczęściej wykonywanym zabiegiem po powiększaniu piersi. Biorąc pod uwagę bijące na alarm liczby osób z nadwagą i otyłością, popularność tego typu zabiegu nie jest zaskakująca.

Liposukcja wibracyjna (z ang. Power-assisted liposuction – PAL) to zabieg, który zadebiutował w latach 90-tych. Liposukcja wibracyjna to alternatywna metoda usuwanie tkanki tłuszczowej i mniej inwazyjna od zabiegu odsysania tkanki tłuszczowej.

Na czym polega zabieg liposukcji wibracyjnej?

Liposukcja wibracyjna może być wykonana zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Liposukcja wibracyjna to zabieg, w trakcie którego za pomocą specjalnej kaniuli wibracyjnej, wykonuje się regularne ruchy wibracyjne w przód i w tył. Małe wymiary kaniuli powodują niewielkie nacięcie powłoki skóry, a specjalne urządzenie porusza igłą za pośrednictwem elektrycznego silniczka lub sprężonego powietrza. Kaniula wnika delikatnie w tkankę tłuszczową, dzięki temu oddzielanie tkanki tłuszczowej od otoczenia jest bezpieczne. Co więcej materiał pozyskany z wykorzystaniem tej metody nie jest uszkodzony, w efekcie czego może być wykorzystany do innych celów, na przykład do lipomodelingu.

Liposukcja wibracyjna wskazania

Liposukcja wibracyjna może być przeprowadzana co do zasady u osób, które ukończyły 18 rok życia.

Zabieg liposukcji wibracyjnej polecany głównie do osób z nadwagą, ale u których nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest ekstremalnie duży, a skóra jest w miarę elastyczna. Liposukcja wibracyjna jest polecana do przeprowadzenia w szczególności w takich partiach ciała, gdzie tkanka tłuszczowa zawiera wiele elementów z tkanki łącznej, tak ja np. w obrębie pleców czy też pośladków. Wykonanie tego zabiegu jest polecane również w przypadku przeprowadzania kolejnej liposukcji, w obszarze ciała, w którym była ona już wcześniej wykonywana.

Liposukcja wibracyjna – na jakie partie ciała?

Liposukcję można przeprowadzić na następujących partiach ciała:

 • biodra,
 • boki,
 • brzuch,
 • klatka piersiowa,
 • miejsca pod kolanami,
 • piersi,
 • plecy,
 • podbródek,
 • ramiona,
 • uda.

Liposukcja wibracyjna przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu liposukcji wibracyjnej to:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nowotwory),
 • nieprawidłowe reakcje na środek znieczulający,
 • miejscowe i ogólne infekcje,
 • zakażenia bakteryjne skóry,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Liposukcja wibracyjna – co trzeba wiedzieć i wykonać przed zabiegiem

Liposukcja wibracyjna może być wykonana u osób, które będą miały prawidłowe wyniki podstawowych badań jak: morfologia, APTT, INR, grupa krwi, parametry nerkowe, elektrolity, szczepienie p/WZW B. Zalecane jest osoby palące, co najmniej na miesiąc przed planowanym zabiegiem przestały palić papierosy. W przypadku regularnego zażywania leków, w tym w szczególności dot. krzepliwości,  należy o tym koniecznie poinformować lekarza, a następnie zastosować się do jego zaleceń.

Liposukcja wibracyjna cena

Cena przeprowadzenia liposukcji wibracyjnej jest uzależniona od obszaru ciała poddawanego zabiegu, a także województwa i kliniki, w której wykonywany jest zabieg. Ceny wahają się od 1.500 do 6.000 zł.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Bryczesy – jak z nimi walczyć?

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Czym są kwasy AHA, BHA i PHA. Poznaj kwasy stosowane w kosmetyce!

Kwasy wykorzystywane były już w starożytności. Nacierano się sokiem z cytryny, a do kąpieli dodawano mleko. Uznawane były jako remedium na suchą skórę i problemy ze zmianami skórnymi. Dziś uznane przez kosmetologów co jednym z najczęściej wybieranych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Znajdują się w kosmetykach codziennego użytku i są coraz bardziej doceniane. Sprawdźmy jak dobrać idealny kwas i czym się one różnią. O zastosowaniu kwasów także na przebarwienia pisaliśmy w artykule Kremy na przebarwienia twarzy i dekoltu.

Kwas AHA

Kwasy AHA występują w przyrodzie i można spotkać je m.in. w mleku, owocach i trzcinie cukrowej. Kwasy AHA w kosmetyce stosowane są najczęściej w maskach, złuszczających, kremach i peelingach. Są używane do złuszczania naskórka w problemach z trądzikiem, bądź bardzo tłustą i łojotokową skórą.

Do kwasów AHA należą:

 • Kwas migdałowy – występuje w gorzkich migdałach i pestkach wiśni,
 • Kwas cytrynowy – występuje w cytrusach i ananasach,
 • Kwas jabłkowy – występuje w winogronach i winie.

Kwasy AHA są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu lepiej wnikają w skórę. Polecane są do pielęgnacji skóry tłustej, zgrubiałej i bardzo zanieczyszczonej, ze względu na siłę ich działania. Kwasy AHA są także polecane zwłaszcza dla skóry bardzo zgrubiałej, zniszczonej i suchej. Dzięki swojemu silnemu działaniu skutecznie złuszczają naskórek i przeciwdziałają pojawianiu się wykwitów skórnych i pomagają w leczeniu trądziku. Świetnie sprawdzą się na skórze zniszczonej opalaniem, a także przy skórze trądzikowej, ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. W bardzo niskich stężeniach działa wyłącznie na naskórek. W wyższych działa na głębokie warstwy skóry i jest używany w trakcie peelingów medycznych i musi być nakładany przez wykwalifikowaną osobę. W niskich stężeniach używane są do skóry tłustej, która ma nadmiar sebum, a w wyższych do skóry zgrubiałej i suchej, aby kwas mógł wniknąć głębiej. Aha kwasy są jednym z popularniejszych kwasów.

Kwas BHA

Kwas BHA, inaczej kwas salicylowy jest stosowany do bardzo głębokiego złuszczania skóry. Pozyskiwany jest z malin, brzozy i drzewa różanego. Przenika bardzo dobrze przez warstwę sebum i wnika w głębsze warstwy skóry, dlatego jest idealny do eksfoliacji zgrubiałej skóry. Bardzo dokładnie oczyszcza pory i wspomaga w walce z zaskórnikami. Najczęściej jest stosowany w leczeniu trądziku, zwłaszcza kiedy występuje wiele wykwitów skórnych i zgrubień. Ma również działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Mimo swoich silnych właściwości nie wysusza skóry. Może być więc stosowany na całą twarz, nawet przy skórze mieszanej.

Kwas BHA polecany jest dla skóry trądzikowej o bardzo dużym łojotoku. Świetnie oczyszcza i wygładza nierówności oraz eliminuje zaskórniki i zmniejsza wykwity skórne.

Kwasy AHA i BHA działanie

Zarówno kwasy AHA jak i BHA mają działanie złuszczające, ale ich stosowanie daje także inne korzyści.

 • Poprzez usunięcie zbędnego naskórka skóra nabiera świeżości i zdrowego kolorytu, a procesy naprawcze w skórze sprawiają, że poprawia się także jej struktura.
 • Kiedy nadmiar sebum i naskórka zostaje usunięty, skóra jest oczyszczona przez co składniki odżywcze z masek i serum łatwiej w nią wnikają i działają przez to efektywniej.
 • Kwasy mimo swojego złuszczającego działania nie wysuszają skóry, ale ją dodatkowo nawadniają, dzięki czemu staje się ona gładsza.
 • Złuszczanie chemiczne powoduje przyspieszenie procesów naprawczych skóry, skóra regeneruje się, przez co wytwarzany jest kolagen i elastyna – główne składniki skóry, skóra staje się jędrniejsza i grubsza.
 • Kwasy usuwają przebarwienia i rozjaśniają skórę, poprzez właśnie złuszczanie naskórka.
 • Mają działanie antybakteryjne, dzięki czemu przeciwdziałają powstawaniu wykwitów skórnych i są bardzo pomocne w leczeniu trądziku.

Kwasy PHA

Kwasy PHA to nowa generacja kwasów. Mają te same właściwości złuszczające co kwasy AHA, ale działają o wiele łagodniej. Nie występuje po nich efekt łuszczenia się i pieczenia. Mniejsze jest również zaczerwienienie i szczypanie, które jest bardzo nieprzyjemne dla poddającego się zabiegowi. PHA swoje łagodniejsze właściwości zawdzięcza innej budowie cząsteczek. Mają one większy rozmiar, przez co wolniej wnikają w skórę i nie docierają do niej tak głęboko, jak kwasy AHA. Kwasy PHA dają więc mniej skutków ubocznych, więc są idealne dla osób gorzej znoszących zabiegi z użyciem kwasów i ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Mogą być stosowane przez osoby z:

 • trądzikiem różowatym,
 • łojotokiem,
 • łuszczycą,
 • trudną w wyleczeniu egzemą.

Kwasy PHA mają dodatkowo właściwości przeciwzmarszczkowe, niszczą wolne rodniki, dzięki czemu hamują proces starzenia się skóry, zatrzymują wilgoć w naskórku, ponieważ potrafią wiązać wodę. Wpływają na tworzenie się elastyny i kolagenu, zwiększają gęstość i grubość skóry. Złuszcza naskórek, ale jednocześnie dba o gęstość skóry, dzięki czemu zachowana jest równowaga pomiędzy złuszczaniem a odbudową skóry. Przyspiesza proces gojenia się ran i zmniejsza podrażnienia, mimo swoich złuszczających właściwości. Kwas PHA idealnie sprawdzi się dla cery naczynkowej, ponieważ zmniejsza teleagiektazje i zmniejsza skłonność do powstawania nowych. Kwasy PHA są polecane do stosowania latem, zamiast kwasów AHA, ponieważ kwasy PHA nie zwiększają wrażliwości skóry na na promieniowanie UV. Dodatkowo kwas PHA rozjaśnia skórę, więc idealnie sprawdzi się przy skórze z przebarwieniami i zgrubieniami.

Peeling kwasami

Peeling chemiczny, inaczej zwany chemabrazją jest świetnym sposobem na usunięcie m.in. blizn potrądzikowych, czy zmniejszenie przebarwień. Zabieg ten cieszy niezwykłą popularnością, zwłaszcza jesienią i zimą. Ma szereg zastosowań, m.in. zwalczanie zmarszczek, leczenie trądzika, niwelowanie blizn, dogłębne oczyszczenie i odżywienie skóry i wspomaganie procesu odnowy skóry. Po zastosowaniu kwasu skóra staje się jaśniejsza, gładsza, oczyszczona i złuszczona. Lepiej wchłania składniki odżywcze z masek i serum i staje się bardziej napięta. Zwiększa się mikrokrążenie krwi, dzięki czemu skóra otrzymuje więcej tlenu. Peeling ma na celu nie tylko złuszczenie skóry, ale także przenikając w głąb skóry ma pomóc w przebudowaniu kolagenu i elastyny. To one odpowiadają za napięcie i wygładzenie naszej skóry. Peeling kwasami będzie idealny dla osób, które borykają się ze zmarszczkami, wiotką skórą, przebarwieniami oraz bliznami. Znikają niedoskonałości skóry, jest ona bardziej napięta, jaśniejsza i gładsza. W zależności od głębokości peelingu uzyskamy iny efekt. Bardzo specjalistyczne peelingi medyczne, które dochodzą do głębokich warstw skóry mają za zadania zlikwidować głębokie blizny i przebudować skórę twarzy, by stymulować jej regenerację i tworzenie się nowej skóry, w tym kolagenu, który z wiekiem zanika w naszej skórze.

Przeciwwskazania do stosowania peelingu kwasami:

 • rany i alergia na skórze
 • skóra delikatna naczyniowa, z wieloma widocznymi naczynkami
 • stan po krioterapii do 6 miesięcy
 • ciąża i karmienie piersią
 • nowotwory
 • długotrwale leczenie się sterydami
 • oparzenie słoneczne
 • opryszczka
 • liczne znamiona, zwłaszcza te wypukłe i jeszcze nie zdiagnozowane przez dermatologa
 • egzemy

Po zabiegu należy unikać słońca i solarium, ponieważ skóra jest w trakcie regeneracji i jest „odsłonięta”, więc nie jest odpowiednio chroniona i łatwiej może dojść do poparzenia. Opalanie się po zabiegu peelingu chemicznego może skutkować również powstaniem wielu przebarwień. By skóra lepiej się regenerowała, należy zastosować delikatny krem wyciszająco-odżywiający, który będzie delikatny, bez konserwantów i substancji zapachowych. Unikamy peelingów, ponieważ skóra musi odbudować się i dalsze jej złuszczanie może skutkować podrażnieniem i uszkodzeniami. Należy również unikać basenu, ponieważ chlor bardzo mocno wysusza skórę twarzy. Jeśli naskórek złuszcza się, nie powinno się go siłą zdzierać, ponieważ to będzie skutkowało bliznami i podrażnieniem. Lepiej także wstrzymać się z makijażem na jakiś czas, ponieważ skóra powinna naturalnie złuszczać się, a nakładane na nią ciężkie kosmetyki blokują ten proces. Po zabiegu może wystąpić rumień, dlatego niewskazane jest przebywanie długo w gorącej kąpieli i mycie twarzy ciepłą wodą.

Ponieważ kwasy są poważnym zabiegiem ingerującym w skórę powinniśmy odpowiednio wybrać gabinet, w którym wykonamy kwasy. Kwas źle położony, tzn. za późno zneutralizowany może doprowadzić do podrażnień skóry, a nawet oszpecenia, przez powstanie ciemnych blizn.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana